το όραμα μου

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

:cry: :cry: :cry:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ασημένιε, ήρθα απο πίσω σου , μπας και βρω κάτι χαρούμενο και ξεφύγω ....αλλά βλέπω λυπημένα εικονίδια...

Γιατί?

Το κείμενο της Βάσως αν και δεν το αντιλαμβάνομαι όλο, είναι ελπιδοφόρο και μάλλον χαμόγελα του χρειάζονται..

:D :D :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελενάκι, νομιζω ότι ο Γιαννάκης συγκινήθηκε...

η αλήθεια είναι ότι όταν το διάβασα κι εγώ έκλαψα! ΄Οχι από στενοχώρια, αλλά από ευδαιμονία...

γιατί η ψυχή δεν χτίζει ωραία σπίτια, ούτε εργάζεται σκληρά για να αποκτήσει αυτοκίνητο και περιουσία...Αυτήν την λανθασμένη αντίληψη για την ζωή, μας την δίνει η "συνήθεια"...

Ζούμε από "συνήθεια" και όχι γιατί πραγματικά γνωρίζουμε τι θα πει ζωή...

Κάθε ένας στενοχωριέται με κάθε "απώλεια" και αυτό είναι ο μεγαλύτερος φόβος του ανθρώπου...

΄Ομως αν σκεφτείς καλύτερα, δεν είναι η "απώλεια" ο μεγαλύτερος φόβος του ανθρώπου...ο μεγαλύτερος φόβος είναι η λήθη...
Ξεχνάμε εύκολα και τον θάνατο μα και την ζωή...

Και πιο εύκολα ξεχνάμε και τον θεό, που τον θυμόμαστε μόνο όταν χάνουμε ή όταν ρωτάμε...

Γιατί???????????????

Εγώ είμαι η οδός η αλήθεια και η ζωή...μου είπε ο φίλος μου
και ήταν αρκετό για να θυμηθώ την ζωή μου...την ζωή μας!
Την ξανακέρδισα και μαζί με αυτήν την αιωνιότητα

Γιατί τίποτα άλλο δεν μπορώ να θεωρήσω σαν αγάπη, εκτός από την αλήθεια...όπου μέσα σ' αυτήν εμπεριέχεται και ο φόβος, αλλά σαν γνώση πια, και όχι σαν συναίσθημα...

Τα υπόλοιπα της ζωής μου ανήκουν στην περικοκλάδα της...
τα χαίρομαι με αγνότητα!!!

¨Ομως, τώρα γνωρίζω ότι...
Μα η ψυχή μου δεν καταλάβαινε από τις περικοκλάδες που χτίζει το εγώ για να περάσει καλά!! Η ψυχή μου ήθελε την αλήθεια!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σωστο!
Ας βρουμε τις περικοκλάδες της ζωής μας για να δουμε και την αληθεια μας!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Το ξέρω οτι ο Γιάννης συγκινήθηκε , επειδή και σε εμενα το ίδιο συνέβει απο την ανάποδη..
Πρώτα είχα δεί το θέμα στο '' όραμα'' και μετα ήρθα εδω για να ησυχάσω...χωρίς να ξέρω τι θα διαβάσω....
Οπότε αυτό που είδα ήταν επίσης συγκινητικό και μου προκάλεσε χαμόγελα...
Εχω συνηθίσει τον Γιάννη να αστειεύεται .....κακή η συνήθεια... :roll:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το χιούμορ είναι μια αντίσταση στην ζωή, μια γροθιά σ' αυτό που νιώθεις ότι στην "κλέβει"....

΄Οτι προκαλείται μέσα από αυτό, είναι ό,τι νιώθεις ότι επαναφέρει την ζωή σου σε τάξη...

΄Ετσι κρατιούνται οι ισορροπίες...και είναι ένα "μηχανικό" θαύμα στην καθημερινότητα των ανθρώπων, που δεν ξέρουν με ποιόν άλλον τρόπο μπορούν να προσεγγίσουν την αγνότητα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

΄Ετσι κρατιούνται οι ισορροπίες...και είναι ένα "μηχανικό" θαύμα στην καθημερινότητα των ανθρώπων, που δεν ξέρουν με ποιόν άλλον τρόπο μπορούν να προσεγγίσουν την αγνότητα...
Ετσι είναι , το εχω διαπιστώσει , παρατηρώντας πόσο πιο λίγο εχει κανεις την τάση να προκαλεί γέλιο όταν είναι ''ολόκληρος''....και πότε το κάνει....
αλλά μέχρι να αγγίξουμε την αγνότητα , μου φαίνεται μια ωραία μέθοδος εξισορρόπησης...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

α ναι αετούλι, είναι η τέλεια μέθοδος...

Αρκεί το χιούμορ να εκδηλώνεται έτσι όπως πρέπει...πηγαία!

Το πηγαίο είναι οπωσδήποτε αγνό, γι' αυτό και δεν προσβάλλει!!!

και είναι αυτο που χαίρομαι με την ψυχή μου, εδώ μέσα!!!



Αν το σκεφτείς το "αστείο", τέλειωσε!!!
Γίνεται νοητικό, και χάνει την αγνότητα και την ομορφιά...΄Ετσι μπορεί και να προσβάλλει!!!

:D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Σαν να άνοιξες ένα παραθυράκι στην καρδιά μου Βάσω!

Συμφωνώ! :) :) :)
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2008 11:25 am

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ »

''...Eνα παραθυρο ανοιχτο,αφηνω στην καρδουλα μου,
να βλεπεις Φως και να'ρχεσαι,Αγαπη μου κοντα μου...''
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τι καλά που πέρασα σήμερα εδώ...συγκινήθηκα, ΄γέλασα, ένοιωσα, "είδα"...

Στεναχωρηθηκα και με τον σκαπανέα που έφυγε έτσι...είχε πράγματα να πεί...ποιος ξέρει τι έγινε μέσα του...κρίμα

Βασούλα μια "σύμπτωση" μέφερε εδώ...Είδες...

Σας αγαπώ
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Re: το όραμα μου

Δημοσίευση από eudemonia »

Vaso έγραψε:Εικόνα Εικόνα
Eκλεισα τον υπολογιστή, και άφησα την ψυχή μου να ανιχνεύσει, να νιώσει, να απλωθεί μέσα στο σύμπαν. Υψώθηκα πάνω από την ύλη και άφησα μια γλυκιά ενεργειακή δόνηση να γίνει το όχημά της και να την πάει με ασφάλεια στην «πατρίδα» της.
΄Ενιωσα το φως σαν αναπόσπαστο μέρος της και την ευδαιμονία σαν το μοναδικό συναίσθημα που επικρατούσε.
Κρυστάλλινο φως, πλεγμένο με μια ιδιαίτερη ενέργεια είδα ότι αγκάλιαζε και το φυσικό μου σώμα και το έκανε μια ενιαία μονάδα, ένα ολοφώτεινο άστρο που δεν είχε όρια.
Σ’ αυτό το άστρο, πάνω ή μέσα του, ένιωσα κι άλλες «δονήσεις». Κύτταρα όλες ενός τεράστιου «οντος» που μας «περιείχε»…
Δεν αναρωτήθηκα τι είναι, γιατί γνώριζα…΄Ενιωθα, με μια ιδιαίτερη αίσθηση, τι σημαίνει να είσαι «μέσα» σ’ αυτήν την συνειδητότητα.

Είδα το φυσικό μου σώμα να «πλησιάζεται» από «μαύρα στίγματα»…δεν μπορούσα να διακρίνω τι είναι, γιατί το φως με εμπόδιζε.
Προσπάθησα να τα αναγνωρίσω, με τις φυσικές αισθήσεις, αλλά μόλις ο νους μου επικεντρώθηκε στις φυσικές αισθήσεις ένα δυνατό φως, μια ύψιστη ενεργειακή δόνηση τύλιξε το φυσικό μου σώμα…Μου ήταν οικεία…Και έτσι αφέθηκα, με τον νου μου να αντιλαμβάνεται μέσω της φυσικής όρασης και να διακρίνει τα «μαύρα στίγματα»…
΄Ηταν «άνθρωποι», με πλέγμα γύρω από το ενεργειακό τους σώμα, που δεν τους άφηνε περιθώρια να νιώσουν το φως και γι’ αυτό η όραση της ψυχής μου τα αντιλαμβανόταν σαν «μαύρα στίγματα»…

Η «γνώριμη» ενέργεια με είχε τυλίξει και δεν επέτρεπε το πλησίασμα αυτών των «ανθρώπων», αντίθετα τα απομάκρυνε ολοένα και περισσότερο, μέχρι που εξαφανίστηκαν από το πεδίο αντίληψής μου.

΄Ενιωσα τα μάτια μου να γεμίζουν δάκρυα…

«Μην σου αποσπούν την σκέψη ανθρώπινες αντιδράσεις, σου είπα ότι στο δικό μας «καράβι» έρχεται κανείς μόνο με την θέλησή του!»



«Πολλοί άνθρωποι χάνονται σ' αυτήν την διεργασία και εκδηλώνουν εκείνο το μέρος της σχέσης που θεωρούν ότι εκείνη την ιερή στιγμή τους αντιπροσωπεύει. Και αυτή είναι η αλήθεια η δική τους. Δεν έχουν όλοι οι ενσαρκωμένοι άνθρωποι την ίδια εξελικτική πορεία, αφού αυτή η πορεία αγγιζει την ελεύθερη βούληση και δεν επιβάλλεται. ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ!!

Το αν θεωρούν ορισμένοι ότι βρίσκονται σε ανώτερο εξελικτικό στάδιο από άλλους, είναι γιατί η σχέση "φως-σκοτάδι" δεν έχει ακόμα ισορροπήσει και γιατί δεν έχουν κατανοήσει την παρουσία τους μέσα σε ένα φυσικό σώμα και τι ακριβώς αυτό σημαίνει. Αυτούς τους ανθρώπους δεν τους βοηθάς με το να τους παροτρύνεις να αντιληφθούν την ουσιαστική τους εμπειρική διαδρομή που θα τους οδηγήσει σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα. Τους βοηθάς αφήνοντάς τους να αντιμετωπίσουν μόνοι τους, με όποιο τρόπο, τους φόβους και τις ενοχές που ανάγονται μόνο στην προσωπικότητα με την οποία έχουν ενδυθεί. 'Οταν κάποια κατάσταση γίνει επώδυνη στο υλικό πεδίο, τότε η ψυχή του ενσαρκωμένου ανθρώπου θα πρέπει να βρει τρόπο να απεγκλωβιστεί από τις ψευδαισθήσεις που εγείρονται από την προσωπικότητα. Σ' αυτό το σημείο η δική σου βοήθεια είναι να μην τους κρίνεις. Να μην τους αποστρέφεσαι, αλλά και να μην τους "χαϊδεύεις".

'Ασε τους να ζήσουν αυτόν τον φόβο και αυτές τις ενοχές. Χωρίς απαραίτητα να προσπαθείς να δικαιολογείς την ύπαρξή τους..."

Καταπληκτικό!!! Το έχω ζήσει και εγώ αυτό λίγο διαφορετικά και δεν περιγράφετε με λόγια...
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Και με την ευκαιρία..

Vaso έγραψε:το χιούμορ είναι μια αντίσταση στην ζωή, μια γροθιά σ' αυτό που νιώθεις ότι στην "κλέβει"....

΄Οτι προκαλείται μέσα από αυτό, είναι ό,τι νιώθεις ότι επαναφέρει την ζωή σου σε τάξη...

΄Ετσι κρατιούνται οι ισορροπίες...και είναι ένα "μηχανικό" θαύμα στην καθημερινότητα των ανθρώπων, που δεν ξέρουν με ποιόν άλλον τρόπο μπορούν να προσεγγίσουν την αγνότητα...
Τί έχεις γράψει! Απίστευτο.. :-o
Είναι η πιο αληθινή άποψη που έχω διαβάσει/ακούσει περί του θέματος.. με επιβεβαίωσε αυτό που διάβασα απόψε! Το σκεφτόμουν και εγώ (στο περίπου δηλαδή), κυρίως στην προσπάθεια μου να χαρτογραφήσω (όσο μπορώ) τον εαυτό μου.
Επίσης είναι μια τέλεια μάσκα για να κρυφτείς από την αλήθεια σου..και να δείχνεις στους υπόλοιπους ότι δεν τρέχει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασίλη μου... :-D

μόνο που στην δεύτερη περίπτωση που αναφέρεις, το χιούμορ γίνεται "πικρό", γιατί μέσα του υπάρχει και η παρόρμηση...και τότε μπορεί και να προσβάλλει... @};-

Οι μοναχοί στο Θιβέτ εξασκούσαν την "τεχνική του γέλιου" στους νεοεισαχθέντες...Το να γελάς και να και να έχεις χιούμορ είναι πνευματική νοημοσύνη...

Η σοβαροφάνεια είναι γι' αυτούς που προσεγγίζουν την εσωτερική διαδρομή τους μέσα από την υποταγή και την σκληρή εργασία...

Αυτή είναι μια άλλη διαδρομή, που εμένα προσωπικά δεν με εμπνέει να εκδηλωθώ και σαν πνευματικό ον! O:-)

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Το χιούμορ που αναφέρω στην δεύτερη περίπτωση έχει την μορφή του λεγόμενου "ειρωνικού" χιούμορ ή και του μαύρου χιούμορ.. που σίγουρα κρύβουν πικρία και τρελά μπλοκαρίσματα (αν κρίνω από τον εαυτό μου δηλαδή) !! :?

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”