ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: "Να υποστηρίζεις αυτό που Είσαι, αλλιώς το συναίσθημα θα σε βάζει να πράττεις σαν αυτό που έγινες” μου έλεγε ο Δάσκαλός μου…
Θέλει μεγάλη Διάκριση για να αντιληφθούμε ότι αυτό που γίναμε, δεν έχει καμία ίδια πρόθεση, ούτε με αυτό που θέλουμε να είμαστε, ούτε με αυτό που νομίζουμε ότι είμαστε…
«Είμαι Παιδί του Θεού»
Ellaki έγραψε: Η αλήθεια είναι ότι όταν ξεκινάς είναι τελείως ασαφής ο προσδιορισμός του <ποιός είμαι>.
Έναν εαυτό έχεις μάθει, τον μικρό και φοβισμένο, άρρωστο και ανάξιο, και ούτε στα πιο τρελά όνειρά σου δεν μπορείς να φανταστείς την Πραγματικότητα.
Πολλές φορές στην πορεία είπα <Θεέ μου βοήθεια, πως να σε βρώ;> και δεν τον άκουγα γιατί δεν άκουγα εμένα.
Όχι γιατί δεν μπορούσα, αλλά γιατί ήμουν πεπεισμένη ότι δεν μπορούσα

Θέλει γερά νεύρα..........αλλά μόνο και μόνο να καταφέρεις να πεις <Είμαι Παιδί του Θεού>, αλλάζει την δυναμική του κόσμου σου και σε ωθεί να ψάξεις, να Τον βρεις, να Αγαπήσεις, όπως ποτέ δεν έχεις Αγαπήσει.
Τραβάς την κουρτίνα και μέρα νύχτα βρίσκεσαι μπροστά σε ένα θαύμα, μέχρι να γίνεις μέρος αυτού του θαύματος..........να επιτρέψεις στην Αγάπη να σε κατακτήσει, να αφεθείς παντελώς στην Ουσία σου, να δεις με τα μάτια Του, να ακούσεις με την Καρδιά Του. @};-
Vasoula έγραψε:
Η Αλήθεια δεν έχει καμιά σούπερ-ντούπερ κοσμοθεωρία...Δεν είναι φιλοσοφία, δεν είναι σύστημα ή θρησκεία, δεν είναι δόγμα, δεν έχει διδασκαλία, δεν έχει τρόπο ή κανόνες, δεν έχει οπαδούς...Και αυτό είναι το πιο δύσκολο για έναν άνθρωπο...Είναι ο πιο δύσκολος Δρόμος...Γιατί χρειάζεται να πειθαρχήσει μόνος του, στο Θέλημά του το ίδιο...

.Μπορείς όμως να σταθείς στη μέση του κυκλώνα, ακέραιος στην Θέλησή σου, και να γίνεις Ζωή...Και όσοι είναι να επιλέξουν να Ζήσουν, τότε θα σε "δουν" και θα πιστέψουν...
Και τι σημαίνει να γίνεις Ζωή?

Γλυκιά μου ψυχή, είμαι εδώ και σου προσφέρω το κομμάτι από το αστέρι μου… Είμαι εδώ για να νιώσεις πόσο πολύ σ’ αγαπώ, πόσο νιώθω την αγάπη σου, έστω κι αν δεν μπορούμε αυτήν την στιγμή να ενώσουμε τα κομμάτια από τα αστέρια μας.
Είμαι εδώ για να κάνω τη «λάσπη» φως, κι έτσι να νιώσεις και πάλι την «πατρίδα» μας… Είμαι εδώ, γιατί δε φοβάμαι πια την ύλη… Είμαι εδώ γιατί εμείς σπρώξαμε τον ήλιο στον κόσμο και τώρα ήρθε η στιγμή να
τον κάνουμε μεγάλο και φωτεινό!
Πάρε το μισό αστέρι… δε φοβάμαι πια να ζω χωρίς φως, γιατί ζω μέσα στο χώρο της αγάπης αιώνια και μέσα σ' αυτόν υπάρχουν όλα, ακόμα και οι μνήμες...


Τότε, αγαπημένη μου ψυχή, ήρθες κοντά μου. Στα χέρια σου κρατούσες μία φωτεινή σφαίρα…
«Έλα, μου είπες, να δώσουμε τη μνήμη στους ανθρώπους».

Η φωτεινή σφαίρα, όσο έπεφτε μεγάλωνε… Σταμάτησε λίγο πιο πάνω από τη γη…
Την κοιτάζαμε με χαρά και οι δυο μας… Θυμάσαι;
«Πώς να την ονομάσουμε;» σε ρώτησα…
«Ήλιος, μην ξεχνάς ότι είναι δικός μας… Με κάθε σου βλέμμα θα μεγαλώνει… με κάθε μου βλέμμα θα γίνεται ολοένα και πιο φωτεινός… ΄Ετσι δε θα ξεχάσουμε την αγάπη!»

Ναι δεν την ξέχασα από τότε… γιατί το φως του Ήλιου έγινε έρωτας για τη ζωή μας! Θυμάσαι τώρα;
:cry: :cry: :x @};- >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

"Να υποστηρίζεις αυτό που Είσαι, αλλιώς το συναίσθημα θα σε βάζει να πράττεις σαν αυτό που έγινες” μου έλεγε ο Δάσκαλός μου… Θέλει μεγάλη Διάκριση για να αντιληφθούμε ότι αυτό που γίναμε, δεν έχει καμία ίδια πρόθεση, ούτε με αυτό που θέλουμε να είμαστε, ούτε με αυτό που νομίζουμε ότι είμαστε…

Αν μας λείπει η πνευματική «γέφυρα» του Εαυτού μας, τότε ο κόσμος μας θα είναι μικρός και θυμωμένος… και κυρίως ψεύτικος… Θέλει γερά νεύρα να πεις «Είμαι Παιδί του Θεού», όταν πατέρας και μητέρα σου είναι εκείνοι που φρόντισαν να το ξεχάσεις…


@};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: Ο φόβος έχει αυτήν την δυναμική, να αλλάξει το μέσα μας και να το μεταβάλλει σε έλλειψη και συμβαίνει ακριβώς στην πιο ευαίσθητη περίοδο της Ζωής μας,. Η επιστροφή μας στην Ενότητά είναι Δρόμος, μα και πόλεμος συγχρόνως με αυτό που γίναμε...
Θέλει γερά νεύρα και Θάρρος για να πολεμήσεις ότι νόμιζες για εαυτό και ότι νόμιζες ότι σου προκαλεί ασφάλεια, ενώ στην ουσία αυτό σε οδηγούσε να παραμείνεις ανώριμος, ανασφαλής και φοβισμένος, χωρίς να ξέρεις γιατί φοβάσαι τόσο πολύ την Αγάπη και γιατί δεν μπορείς να νιώσεις Ελεύθερος...
"Να υποστηρίζεις αυτό που Είσαι, αλλιώς το συναίσθημα θα σε βάζει να πράττεις σαν αυτό που έγινες” μου έλεγε ο Δάσκαλός μου…
Θέλει γερά νεύρα να πεις «Είμαι Παιδί του Θεού», όταν πατέρας και μητέρα σου είναι εκείνοι που φρόντισαν να το ξεχάσεις…
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Αντρίκος
Δημοσιεύσεις: 3110
Εγγραφή: 01 Μάιος 2013 1:33 pm
Τοποθεσία: Athens

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από Αντρίκος »

Θέλει γερά νεύρα και Θάρρος για να πολεμήσεις ότι νόμιζες για εαυτό και ότι νόμιζες ότι σου προκαλεί ασφάλεια, ενώ στην ουσία αυτό σε οδηγούσε να παραμείνεις ανώριμος, ανασφαλής και φοβισμένος, χωρίς να ξέρεις γιατί φοβάσαι τόσο πολύ την Αγάπη και γιατί δεν μπορείς να νιώσεις Ελεύθερος...

"Να υποστηρίζεις αυτό που Είσαι, αλλιώς το συναίσθημα θα σε βάζει να πράττεις σαν αυτό που έγινες” μου έλεγε ο Δάσκαλός μου…
Θέλει μεγάλη Διάκριση για να αντιληφθούμε ότι αυτό που γίναμε, δεν έχει καμία ίδια πρόθεση, ούτε με αυτό που θέλουμε να είμαστε, ούτε με αυτό που νομίζουμε ότι είμαστε…

Αν μας λείπει η πνευματική «γέφυρα» του Εαυτού μας, τότε ο κόσμος μας θα είναι μικρός και θυμωμένος… και κυρίως ψεύτικος… Θέλει γερά νεύρα να πεις «Είμαι Παιδί του Θεού», όταν πατέρας και μητέρα σου είναι εκείνοι που φρόντισαν να το ξεχάσεις…
@};- @};- @};- >:d< >:d<
πολεμω με μενος εκεινο που μου προκαλει ανασφαλεια, οσο περισσοτερο νομιζω πως ειμαι ωριμος, ασφαλης, ελευθερος.
Υπερασπιζομαι το καστρο μου, μπας και τρυπωσει απο καμια κερκοπορτα η .. αγαπη.
παραδεχομαι καποια βραδια, με κλαμα βουβο, στο κρεββατι πως φοβαμαι. Δεν ειμαι θεος. Ειμαι (εστω 'και') μικρος και θυμωμενος. ''- δεν ειχα τετοια προθεση! Αυριο θα επανορθωσω.'' λες και ειμαι ελαττωματικος. Ψεμα; Ο Τζεπέττο και το ξυλινο αγορι του. ξυλινες και οι γεφυρες του ομως. καιγονται. Ευτυχως. :cry: :x
"Τα πράγματα δεν αγγίζουν την ψυχή αλλά στέκουν ακίνητα έξω από αυτήν, ενώ οι ενοχλήσεις προέρχονται αποκλειστικά και μόνο από κρίση που σχηματίζουμε μέσα μας γι΄αυτά." Μάρκος Αυρήλιος
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

:cry: @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Valia

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από Valia »

=(( @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

:cry: >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΟΣ Χ
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2013 5:51 pm

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΣ Χ »

Αν μας λείπει η πνευματική «γέφυρα» του Εαυτού μας, τότε ο κόσμος μας θα είναι μικρός και θυμωμένος… και κυρίως ψεύτικος… Θέλει γερά νεύρα να πεις «Είμαι Παιδί του Θεού», όταν πατέρας και μητέρα σου είναι εκείνοι που φρόντισαν να το ξεχάσεις…
:cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Γλυκιά μου ψυχή, είμαι εδώ και σου προσφέρω το κομμάτι από το αστέρι μου… Είμαι εδώ για να νιώσεις πόσο πολύ σ’ αγαπώ, πόσο νιώθω την αγάπη σου, έστω κι αν δεν μπορούμε αυτήν την στιγμή να ενώσουμε τα κομμάτια από τα αστέρια μας.
Είμαι εδώ για να κάνω τη «λάσπη» φως, κι έτσι να νιώσεις και πάλι την «πατρίδα» μας… Είμαι εδώ, γιατί δε φοβάμαι πια την ύλη… Είμαι εδώ γιατί εμείς σπρώξαμε τον ήλιο στον κόσμο και τώρα ήρθε η στιγμή να
τον κάνουμε μεγάλο και φωτεινό!
Πάρε το μισό αστέρι… δε φοβάμαι πια να ζω χωρίς φως, γιατί ζω μέσα στο χώρο της αγάπης αιώνια και μέσα σ' αυτόν υπάρχουν όλα, ακόμα και οι μνήμες...

Τότε, αγαπημένη μου ψυχή, ήρθες κοντά μου. Στα χέρια σου κρατούσες μία φωτεινή σφαίρα…
«Έλα, μου είπες, να δώσουμε τη μνήμη στους ανθρώπους».

Η φωτεινή σφαίρα, όσο έπεφτε μεγάλωνε… Σταμάτησε λίγο πιο πάνω από τη γη…
Την κοιτάζαμε με χαρά και οι δυο μας… Θυμάσαι;
«Πώς να την ονομάσουμε;» σε ρώτησα…
«Ήλιος, μην ξεχνάς ότι είναι δικός μας… Με κάθε σου βλέμμα θα μεγαλώνει… με κάθε μου βλέμμα θα γίνεται ολοένα και πιο φωτεινός… ΄Ετσι δε θα ξεχάσουμε την αγάπη!»

Ναι δεν την ξέχασα από τότε… γιατί το φως του Ήλιου έγινε έρωτας για τη ζωή μας! Θυμάσαι τώρα;
:cry: :cry: :romance-kisscheek:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giorgos Agelis
Δημοσιεύσεις: 4062
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 2:44 am
Τοποθεσία: KATERINH PIERIA

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από Giorgos Agelis »

:romance-kisscheek: :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΘΕΛΕΙ ΓΕΡΑ ΝΕΥΡΑ...

Δημοσίευση από Annoula »

:cry: :romance-inlove:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”