ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Γεννιόμαστε με οδηγίες χρήσεως…

Πως θα γελάσουμε, πως θα κλάψουμε, πως θα προσευχηθούμε, πως θα αγαπήσουμε…

Όλα γραμμένα μέσα σ’ αυτό το βιβλίο που μας καθορίζει και τον τρόπο που πρέπει να ζήσουμε, να υπάρχουμε…
Και αλίμονο, αν κάποιος επιλέξει έναν άλλον Δρόμο…

Αλίμονο, αν κάποιος δεν γίνει όπως ορίζουν οι οδηγίες…

Θυμώνουν μαζί του… Ο εγωισμός βλέπετε, πεθαίνει τελευταίος…

Σε όλους εκείνους που επιλέγουν να είναι όπως νιώθουν την αλήθεια τους, που επιλέγουν να αγνοήσουν τον θυμό των άλλων και τον εγωισμό τους, σε όλους εκείνους που οι επιλογές τους δεν βλάπτουν κανέναν, παρά τον εγωισμό των γονιών, των φίλων και του κάποιου θεού, λέω μέσα από την καρδιά μου, ότι δεν είναι μόνοι τους…

Υπάρχει μέσα μας ένας Πατέρας και μία Μητέρα που ποτέ δεν θα ζητήσουν αντάλλαγμα, ποτέ δεν θα μας επικρίνουν γιατί απλά θελήσαμε να είμαστε ο Εαυτός μας και γιατί δεν υπακούσαμε σε εντολές, σαν δούλοι, αλλά προσπαθήσαμε να βρούμε ξανά την αρχέγονη ευγένεια, αγάπη, καλοσύνη, εκείνα όλα που κάνουν έναν άνθρωπο, Ανθρώπινη Ύπαρξη…

Είναι εύκολο να αγαπάμε τα παιδιά μας για να μας έχουν αιώνια ευγνωμοσύνη (εγώ την λέω δουλικότητα), επειδή απλά τους δώσαμε (νομίζω ότι περισσότερο παίρνουμε από τα παιδιά μας)

Το δύσκολο είναι να αγαπάμε τους ανθρώπους

Και άλλο τόσο δύσκολο είναι να δημιουργούμε Ανθρώπους, που μπορούν να είναι αληθινοί με τον Εαυτό τους, τους άλλους και την Ζωή τους…

Το δύσκολο είναι να δημιουργούμε Αγάπη…Κάτι τόσο αυτονόητο και όμως ειρωνικά πολύπλοκο!

Αφιερωμένο σε κάποιους γονείς που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι τα παιδιά τους να τους κάνουν υπερήφανους, ακόμα κι αν αυτό προετοιμάζει την δυστυχία τους…

Το να Θελήσει ο άνθρωπος να δώσει Ζωή στο Αιώνιο και το Αληθινό, είναι μια άνευ όρων απόφαση, που όταν την πάρει, αρχίζει να θυμάται πως μόνος του θυσίασε τα φτερά του...
Συνημμένα
forum.jpg
forum.jpg (17.31 KiB) Προβλήθηκε 15939 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17570
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Δεν αντεχω αλλες οδηγιες χρησεως, γιατι το μονο που καταφεραν ηταν να με κανουν ρομποτ, χωρις επαφη με τα συναισθηματα μου...Μονο μια εσωτερικη λαχταρα να νιωσω, που καταπιεζοταν απο τα χιλιαδες "πρεπει" κ "μη" κ απο την επιφυλακτικοτητα, μην τυχον κ πληγωθω. Κ τι παραπανω μπορεις να πληγωσεις απο εναν ανθρωπο που ειναι ολος μια πληγη? Τον εγωισμο του ισως!!!Ε, αυτος ας παει στα τσακιδια...
Σε όλους εκείνους που επιλέγουν να είναι όπως νιώθουν την αλήθεια τους, που επιλέγουν να αγνοήσουν τον θυμό των άλλων και τον εγωισμό τους, σε όλους εκείνους που οι επιλογές τους δεν βλάπτουν κανέναν, παρά τον εγωισμό των γονιών, των φίλων και του κάποιου θεού, λέω μέσα από την καρδιά μου, ότι δεν είναι μόνοι τους…

Υπάρχει μέσα μας ένας Πατέρας και μία Μητέρα που ποτέ δεν θα ζητήσουν αντάλλαγμα, ποτέ δεν θα μας επικρίνουν γιατί απλά θελήσαμε να είμαστε ο Εαυτός μας και γιατί δεν υπακούσαμε σε εντολές, σαν δούλοι, αλλά προσπαθήσαμε να βρούμε ξανά την αρχέγονη ευγένεια, αγάπη, καλοσύνη, εκείνα όλα που κάνουν έναν άνθρωπο, Ανθρώπινη Ύπαρξη…
Βασουλα :cry: @};- @};- @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από eirini »

Bασούλα :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Ετσι Ιωαννάκι :cry: >:d< >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11707
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε: Το να Θελήσει ο άνθρωπος να δώσει Ζωή στο Αιώνιο και το Αληθινό, είναι μια άνευ όρων απόφαση, που όταν την πάρει, αρχίζει να θυμάται πως μόνος του θυσίασε τα φτερά του...
@};- @};- :x
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26027
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Ιωαννάκι μου @};- :x >:d< >:d< >:d<
Vaso έγραψε:Το να Θελήσει ο άνθρωπος να δώσει Ζωή στο Αιώνιο και το Αληθινό, είναι μια άνευ όρων απόφαση, που όταν την πάρει, αρχίζει να θυμάται πως μόνος του θυσίασε τα φτερά του...
:cry: @};- :x >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ιωαννάκι μου @};- >:d< >:d< >:d<

Βασούλα μου :x :x :x :x :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Το δύσκολο είναι να αγαπάμε τους ανθρώπους

Και άλλο τόσο δύσκολο είναι να δημιουργούμε Ανθρώπους, που μπορούν να είναι αληθινοί με τον Εαυτό τους, τους άλλους και την Ζωή τους…
:x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18602
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Όλα γραμμένα μέσα σ’ αυτό το βιβλίο που μας καθορίζει και τον τρόπο που πρέπει να ζήσουμε, να υπάρχουμε…
Και αλίμονο, αν κάποιος επιλέξει έναν άλλον Δρόμο…
Αλίμονο, αν κάποιος δεν γίνει όπως ορίζουν οι οδηγίες…
Θυμώνουν μαζί του… Ο εγωισμός βλέπετε, πεθαίνει τελευταίος…
Αυτό το "αλίμονο" το βίωσα μια φορά στη ζωή μου μέχρι τώρα όταν αποφάσισα να γραφτώ σε δραματική σχολή και να ασχοληθώ με το θέατρο... Τότε δεν ήμουν έτοιμος να το αντιμετωπίσω και με είχε καταρακώσει, καμία εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Έχασα πολλές ευκαιρίες συμμετοχής σε κινηματογράφο & τηλεόραση λόγω της "σίγουρης" δουλειάς στο γραφείο. Το σύμπαν όμως πάντα με έφερνε μπροστά σε δουλειές στο θέατρο χωρίς να πάω ούτε σε μία ακρόαση! Από το πουθενά... Αχ, μου τα έλεγε μια ψυχή τότε, αλλά εγώ χαμπάρι! Ήμουν καλά οχυρωμένος πίσω από το μάνιουαλ της οικογένειας. Με την απόφαση μου να ασχοληθώ με τη δραματική είχα ήδη τεντώσει το σχοινι. Έτσι ένιωθα... Έτρεμα μην τυχόν και κοπεί...
Τώρα ξέρετε τι λέω; Ε και;;; Να κοπεί το γμνο να δούμε τη θα γίνει! Τόσα χρόνια δεν μάτωσε ρουθόυνι και έμεινα με τον φόβο μην τυχόν! Τώρα που είμαι αποφασισμένος να Ζήσω τη ζωή μου, να με εμπιστευτώ περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο, να με αγαπήσω, να νιώσω συναισθήματα, να μάθω να με χαμογελάω με την ψυχή μου, δεν θα με σταματήσει τίποτα αυτή τη φορά!!!
Μόλις μου πέρασε από το μυαλό: "Αχ, μωρέ Βάσω να σε ήξερα τότε..."
Ακόμα όμως και να σε ήξερα, δεν θα άλλαζε κάτι, γιατί δεν ήμουν έτοιμος να πάρω τη ζωή στα χέρια μου!
Τώρα όμως...
Βάσω έγραψε:Σε όλους εκείνους που επιλέγουν να είναι όπως νιώθουν την αλήθεια τους, που επιλέγουν να αγνοήσουν τον θυμό των άλλων και τον εγωισμό τους, σε όλους εκείνους που οι επιλογές τους δεν βλάπτουν κανέναν, παρά τον εγωισμό των γονιών, των φίλων και του κάποιου θεού, λέω μέσα από την καρδιά μου, ότι δεν είναι μόνοι τους…
Τώρα έχω όλους εσάς και εγώ είμαι έτοιμος επιτέλους να αρχίσω να με αγαπάω, να με αφουγκράζομαι και να με μαθαίνω...
Σας ευχαριστώ παιδάκια μου! @};-
Βασούλα μου :x :x :x
O:-) O:-) O:-)
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από eirini »

Μάνο >:d< >:d< >:d< :*
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Με γνωρίζει κανείς, Μάνο μου, μόνο όταν βρίσκεται με το μαχαίρι στο χέρι...
Μπορεί να μην έχει το θάρρος να κόψει το σχοινί, αλλά το έχει τουλάχιστον αποφασίσει...
Αλλιώς με προσπερνάει...Δεν με Ερωτεύεται... :)

Μόνο ένας Έρωτας μπορεί να σε εμπνεύσει τόσο, ώστε να υπερβείς τις απειλές της οικογένειας...
Είναι Αλήθεια της Ζωής αυτό...

μέτριες Αγάπες εμένα δεν μου πάνε...ούτε μέτριοι Έρωτες!

οπότε μάλλον γι' αυτό δεν με γνώρισες τότε... :)


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από eirini »

:) :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από Stefanos »

Αχ Έρωτα μου :x :x :x που κάθε μέρα απολαμβάνω την τύχη μου που σε γνώρισα, για να γνωρίσω :x :x :x
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:) :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17570
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

μέτριες Αγάπες εμένα δεν μου πάνε...ούτε μέτριοι Έρωτες!
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΤΙ ΞΕΧΝΑΜΕ...

Δημοσίευση από AMALIA »

:x :x :x @};-

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”