KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από lazaros »

Βασούλα... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Αχ, Βασουλα @};- @};- @};-
Προχτες σκεφτομουν τις παραδοσεις κ τα εθιμα, σαν προβατα τοσα χρονια να κανουμε τα ιδια κ τα ιδια χωρις νοημα, σαν ρομποτ. Και σκεφτηκα οτι η λεξη "παραδοση" προερχεται απο το ρημα "παραδιδω". Μας παραδιδουν δλδ την τραγικοτητα κ την κενοτητα τους, στολισμενη με μπολικα τσουγκρισματα κ νηστειες κ σουβλισματα, μας παραδιδουν μια Μεγαλη Εβδομαδα που να χωραει το μικρο Θεο τους κ εμεις ακολουθουσαμε πιστα σαν υπνωτισμενοι...Αηδια μου ερχεται :-%
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από Alexandros »

:-( :-( :-( @};-
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

:cry: @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:-( @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Απλά, Ανάσταση! @};- @};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από JOANNA »

Να γεμίσουν οι εκκλησίες είναι το ζητούμενο… Να μην χαθούν οι «πελάτες» του θεού…
:cry:
Θέλω τον Κόσμο μου Ζωντανό και τον Θεό μου Παρόντα μέσα στο κάθε τι!
:cry: @};- @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από Elen75 »

@};- @};- @};-
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Ιωαάννα έγραψε:Προχτες σκεφτομουν τις παραδοσεις κ τα εθιμα, σαν προβατα τοσα χρονια να κανουμε τα ιδια κ τα ιδια χωρις νοημα, σαν ρομποτ. Και σκεφτηκα οτι η λεξη "παραδοση" προερχεται απο το ρημα "παραδιδω". Μας παραδιδουν δλδ την τραγικοτητα κ την κενοτητα τους, στολισμενη με μπολικα τσουγκρισματα κ νηστειες κ σουβλισματα, μας παραδιδουν μια Μεγαλη Εβδομαδα που να χωραει το μικρο Θεο τους κ εμεις ακολουθουσαμε πιστα σαν υπνωτισμενοι...Αηδια μου ερχεται
Έχεις απόλυτο δίκιο Ιωάννα μου!!! Συμφωνώ μαζί σου. Προσωπικά ωστόσο, (με την όποια αναπηρία μου) δε θεωρώ κακό να πηγαινω στην ανάσταση, να βάφω αυγά, να τα τσουγκρίζω... Η διαφορά όμως είναι ότι τώρα ξέρω και μπορώ να καταλάβω τη ρηχότητα αυτής της παράδοσης, την κενότητα και την τραγικότητα της, όπως πολύ σωστά λες. Και τώρα ακριβώς έπειδή ξέρω μπορώ να επιλέξω να βάλω την δική μου αλήθεια μέσα σε αυτή, τη δική μου ουσία και ξαφνικά όλα να αποκτήσουν νόημα! Αυτό το φαιδρό πανηγυράκι της Μεγάλης Εβδομάδας και της Ανάστασης με τα φρουφρου κι αρώματα, να φωτιστεί και να γίνει μια ανάταση ψυχής... Ανάσταση επί της ουσίας!
>:d< >:d< >:d<
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Συμφωνώ Μάνο μου ότι ο καθένας έχει την δυνατότητα και την δυναμική να βάζει την Αλήθεια του σε ότι κάνει...
Να διατηρείς τα έθιμα δεν είναι το κακό, το κακό είναι να φοβάσαι αυτό που θα πάθεις αν δεν τα διατηρήσεις...

και είναι τόσο ύπουλος αυτός ο φόβος, που δεν τον παίρνεις είδηση, παρά μόνο αν ερευνήσεις από που πηγάζει η πράξη σου...

Η Ψυχή μας δεν έχει σχέση με τις πράξεις μας, αλλά με το πως νιώθουμε όταν τις κάνουμε...


>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:-( @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Το <πάσχα> γιορταζόταν από πολλές παγανιστικές θρησκείες, πολύ πριν έρθει ο Ιησούς.
Ήταν η γιορτή της επερχόμενης άνοιξης όπου τα πάντα είχαν πεθάνει και ξαναγεννιόντουσαν.
Τα αυγό συμβολίζει την γέννηση της ζωής, την καρποφορία της φύσης.
Όπως επίσης τον στολισμό του επιταφίου ή την μετάληψη την συναντάμε στα αρχαία ελληνικά μυστήρια, ελευσίνια και καβείρια.

Στην προσπάθειά τους να προσηλυτίσουν όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο, και εφόσον είδαν ότι οι σφαγές δεν έφερναν το επιθυμητό αποτέλεσμα, στην ουσία πάντρεψαν τα παλιά έθιμα και τις γιορτές, με την καινούρια θρησκεία, τον χριστιανισμό.
Το αποτέλεσμα το γνωρίζουμε όλοι :cry:

:x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Να διατηρείς τα έθιμα δεν είναι το κακό, το κακό είναι να φοβάσαι αυτό που θα πάθεις αν δεν τα διατηρήσεις...

και είναι τόσο ύπουλος αυτός ο φόβος, που δεν τον παίρνεις είδηση, παρά μόνο αν ερευνήσεις από που πηγάζει η πράξη σου...

Η Ψυχή μας δεν έχει σχέση με τις πράξεις μας, αλλά με το πως νιώθουμε όταν τις κάνουμε...
Αυτό ακριβώς Βασούλα μου!!! Το έθεσες υπέροχα!!! Είσαι μέσα στη σκέψη μου!
L-) Μα πως μπορείς να το κάνεις αυτό και με δυο ατάκες σου να εκφράζεις αυτά που θέλω να πω ενώ σε εμένα τον ίδιο μου φαίνονται βουνό και κάθε που προσπαθώ να εκφραστώ νιώθω να γίνομαι περιγραφικός; :eusa-think:

Βασούλα μου γλυκιά :*
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Ελλάκι έγραψε:Στην προσπάθειά τους να προσηλυτίσουν όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο, και εφόσον είδαν ότι οι σφαγές δεν έφερναν το επιθυμητό αποτέλεσμα, στην ουσία πάντρεψαν τα παλιά έθιμα και τις γιορτές, με την καινούρια θρησκεία, τον χριστιανισμό.
Το αποτέλεσμα το γνωρίζουμε όλοι :cry:
Τελικά όχι, η ζωή δεν είναι τρία γράμματά (που λέει και η Λίνα Νικολακοπούλου σε ένα στίχο της...)
Η ζωή είναι ένα μάρκετινγκ!!!Έτσι την έχουμε καταντήσει... :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: KAΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Μάνος έγραψε: Η ζωή είναι ένα μάρκετινγκ!!!Έτσι την έχουμε καταντήσει... :-(
Μαρκετινγκ δεν λες τιποτα. Και μαντεψε ποιος ειναι το εμπορευμα :-(
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”