ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: 01 Δεκ 2013 9:48 am Η Πίστη είναι το πιο δυνατό εσωτερικό αίσθημα, αρκεί να συνοδεύεται από έρευνα, ενθουσιασμό και πειραματισμό...
Ό,τι πιστεύει a priori ή δεν πιστεύει κανείς, δεν μπορεί και να το ερευνήσει με ενθουσιασμό, γιατί δεν υπάρχει αυτή η διάθεση για έκπληξη...
Η Αλήθεια της Θείας Τάξης δεν είναι κάτι που διδάσκεται, είναι κάτι που νιώθεις...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Δημητρουλα που το βρηκες το αποσπασμα? ειναι πολυ ωραιο! :romance-kisscheek: :romance-heartbeating: @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

O:-) O:-) :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

υπέροχο :romance-heartbeating:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellie
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018 10:55 pm

Re: ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Δημοσίευση από Ellie »

Βασούλα μου,

Τα λόγια σου μας χαϊδεύουν την ψυχή και μας απελευθερώνουν. Σε ό,τι αφορά εμένα, με κάνουν να νιώθω την απαλότητα κ τη συγκλονιστική απλότητα του μεγαλείου της Αγάπης.

Σ ευχαριστώ κ πάλι.

Κ σε φιλώ με μια ζεστή αγκαλιά @};-
Some things in this world should never be explained,
like the first time someone touches your soul,
the moment you discover your purpose,
and the last time you kiss someone you love
#rmdrake
Άβαταρ μέλους
Ifaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3238
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 10:42 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Δημοσίευση από Ifaki »

Δημητρούλα μου υπέροχο! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ο μεγαλύτερος Σκοπός μας είναι να ενώσουμε τα μέρη της Ψυχής μας μέσα στην Αγάπη του Θεού και του Ανθρώπου
Χωρίς να μας νοιάζει ποιόν απογοητεύουμε

_________________
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Δημοσίευση από Ellaki »

Έχουμε πολλά ακόμα να μάθουμε για τον Εαυτό μας, μέχρι να αγγίζουμε με τούτην την απλότητα και την λευκότητα τα πράγματα της Ζωής…
Μέχρι τα πρώτα τραντάγματα να συντελεστούν μέσα μας και ο χώρος μέσα μας να αρχίσει να από τις ρωγμές να Επιτρέπει να μπει Φως!

Πόσα όμορφα που αρνούμαστε να «δούμε» στον Εαυτό μας, είναι η βάση για να μην βλέπουμε τίποτα όμορφο στους άλλους...

Η Ζωή με τους άλλους είναι μια υπέροχη πραγματικότητα, αν δεν την εξετάζεις στα στενά πλαίσια του <εγώ>...
Και το <εγώ> δεν βρίσκει τίποτα όμορφο εδώ, στην Ζωή, γιατί είναι σαν να ζει μόνο του, χωρίς Αγάπη, χωρίς Θεό, χωρίς Στόχους και Κατεύθυνση...χωρίς Μνήμη…
Νομίζω ότι ένα από τα μεγαλύτερα εμπόδια είναι ότι έχουμε ταυτίσει το <εγώ> με την <προσωπικότητα> και σαν αποτέλεσμα φοβόμαστε να ξεμπροστιάσουμε τις αδυναμίες του γιατί θα φανούμε ευάλωτοι και ανόητοι.
Επίσης βλέπω το <εγώ> σαν το μεγαλύτερο εμπόδιο να δεχτούμε με ευγνωμοσύνη χωρίς να νιώθουμε ότι χρωστάμε ή μας χρωστάνε.
Ίσως ο Θεός να είναι μια ασαφής έννοια εφόσον μας έπεισαν ότι χρειαζόμαστε διάμεσο, αλλά ο εαυτός μας είναι εδώ, μια πραγματικότητα και αν εμείς του στερήσουμε την Ζωή, μόνο απελπισία, φόβο και δυστυχία θα φέρουμε.
Δεν είναι το ζητούμενο να γκρεμίσουμε την προσωπικότητά μας αλλά να την καθαρίσουμε από τα θέλω και τα πρέπει των άλλων. Να δούμε τον Εαυτό μας με καθαρή ματιά, ανεπηρέαστοι είτε από το δικό μας εγώ, είτε από τα εγώ των άλλων που μας πιέζουν να ακολουθούμε την εικόνα.
Να σταματήσουμε να στηριζόμαστε στο εγώ μας και να στηριχτούμε στην προσωπικότητά μας.

:romance-inlove:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Δημοσίευση από Μάνος »

Ελλάκι μου :romance-kisscheek:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελλάκι μου γλυκό :romance-kisscheek:

Πολλοί αναγνώστες ίσως μπερδευτούν με την πολυπλοκότητα των ορισμών...
τι είναι το "εγώ", τι είναι η "προσωπικότητα", τι είναι ο "Εαυτός" τι είναι η "συνείδηση" κλπ κλπ

Έτσι κι αλλιώς η ανθρώπινη Ύπαρξη είναι πολυδιάστατη κι αυτό ίσως φέρνει μια σύγχυση σε συναισθηματικό και νοητικό επίπεδο. γιατί δεν υπάρχει σαφής γνώση για το τι είναι ο άνθρωπος γενικά...Δεν υπάρχει σαφής γνώση για τα πεδία του, δεν υπάρχει σαφής γνώση για το βάθος και την ουσία του, δεν υπάρχει σαφής γνώση για τα ελαττώματα και τα χαρίσματα.

Έλεγα σήμερα στην Εμμούλα για το πως εξελίσσεται μια προσωπικότητα ενός παιδιού...
Αν οι τάσεις της προσωπικότητας του παιδιού δεν είναι ορατές, τότε είναι πολύ εύκολο να χαρακτηριστεί σαν ελάττωμα, αυτό που οι γονείς δεν κατάφεραν να διακρίνουν σαν χάρισμα και να το αναδείξουν.

Οπότέ η προσωπικότητα του παιδιού μένει αδόμητη και εύλογο είναι, κατά την διάρκεια της ωρίμανσης του ατόμου, να δημιουργούνται άπειρα κόμπλεξ, που άλλοι τα καλυπτούν επιμελώς με διάφορους τρόπους, άλλοι τα αφήνουν να φαίνονται...

Κυρίαρχος λοιπόν του παιχνιδιού φαίνεται ένα εγωκεντρικό στοιχείο, που ζυγίζει και μετράει αυτά που κρύβονται και αυτά που φαίνονται και το ονομάζουμε "εγώ"...'Ετσι, πολυ απλά, θα μπορούσα να πω ότι το "εγώ" είναι αυτό το στοιχείο μας που στηρίζεται σε όσα φαίνονται

Η προσωπικότητα μας όμως δεν είναι μόνο όσα φαίνονται, αλλά είναι και όσα επιμελώς κρύβουμε και βγαίνουν προς τα έξω με έναν μη συνειδητό τρόπο.


:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ελλάκι μου :romance-kisscheek:

Βασούλα μου :romance-kisscheek:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Δημοσίευση από Ellaki »

Κυρίαρχος λοιπόν του παιχνιδιού φαίνεται ένα εγωκεντρικό στοιχείο, που ζυγίζει και μετράει αυτά που κρύβονται και αυτά που φαίνονται και το ονομάζουμε "εγώ"...'Ετσι, πολυ απλά, θα μπορούσα να πω ότι το "εγώ" είναι αυτό το στοιχείο μας που στηρίζεται σε όσα φαίνονται
Το τοποθετείς πολύ όμορφα και κατανοητά.
Διαμορφώνουμε την εικόνα μας ανάλογα με το <εγώ> που μας ώθησαν να χτίσουμε οι γονείς,
και μένουμε προσκολλημένοι να το προστατεύουμε όλη την ζωή μας.

:romance-inlove:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Η προσωπικότητα μας όμως δεν είναι μόνο όσα φαίνονται, αλλά είναι και όσα επιμελώς κρύβουμε και βγαίνουν προς τα έξω με έναν μη συνειδητό τρόπο.
Έτσι ακριβώς...!!!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Επίσης βλέπω το <εγώ> σαν το μεγαλύτερο εμπόδιο να δεχτούμε με ευγνωμοσύνη χωρίς να νιώθουμε ότι χρωστάμε ή μας χρωστάνε.
Ίσως ο Θεός να είναι μια ασαφής έννοια εφόσον μας έπεισαν ότι χρειαζόμαστε διάμεσο, αλλά ο εαυτός μας είναι εδώ, μια πραγματικότητα και αν εμείς του στερήσουμε την Ζωή, μόνο απελπισία, φόβο και δυστυχία θα φέρουμε.
:x >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”