ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

δεν το χωρταινω αυτο το κειμενο!!! :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Ας της αφιερώσουμε την Χαρά...Ας της δώσουμε μηνύματα ότι έχουμε Δύναμη και Θέληση να εγκαταλείψουμε εκείνον τον κόσμο, στον οποίον δεν ανήκουμε και δεν ανήκαμε ποτέ. Τον κόσμο του φόβου, της εξάρτησης και του λίγου που καμουφλάρεται σε πολύ…
:x
Η Καρδιά μας είναι ένα Μεγαλειώδες Κέντρο...Δεν του πρέπει ο φόβος, η ανασφάλεια, η μνησικακία...
Και όλα τούτα είναι επίκτητα, δεν σε ακολουθούν στο ταξίδι σου, εσύ τα ακολουθείς.

:x
Ποιός όμως κοιτάει τούτο το μικρό, όταν μπροστά του έχει αυτήν την τεράστια επιθυμία της συνήθειας να ακολουθεί τους θυμούς του, τους φόβους του και τις μνησικακίες του?
(κατι κατι μου θυμιζει.. :whistle: )
Σε μεγάλες περιόδους πανικού δύο πράγματα μπορείς να κάνεις...
Ή να πολεμήσεις κι ας χάσεις, ή να το βάλεις στα πόδια, να κρυφτείς...
Έχουμε επιθυμίες, αλλά ξεχνάμε ότι δεν είμαστε αυτές...
Όμως η ικανοποίηση που μπορεί να νιώσει ένας άνθρωπος, όταν γίνεται οι επιθυμίες του, προηγείται πάντα της απογοήτευσης.
( :whistle: :whistle: )
Ο Κόσμος που μέσα του ξετυλίγεται το Θείο μας Σχέδιο, πολλές φορές είναι αντίθετος από τον κόσμο που μέσα του ξετυλίγεται απλά ένα σχέδιο επιβίωσης και εξάντλησης…Κι αν δεν μπορούμε να το διακρίνουμε μεμιάς είναι γιατί στον δεύτερο ζουν και οι πλάνες μας…
Τούτος το μικρό μόριο Αγάπης, τούτο είναι η πυξίδα του Ανθρώπου…Δεν μπορεί να δείχνει παρά προς την Επιστροφή μας στην Αθωότητα…
:) :x :x @};-

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από eirini »

Ποιός όμως κοιτάει τούτο το μικρό, όταν μπροστά του έχει αυτήν την τεράστια επιθυμία της συνήθειας να ακολουθεί τους θυμούς του, τους φόβους του και τις μνησικακίες του? Φοβάται μην χαθεί, μην πεθάνει, μην ανοίξει τα μάτια του και δει γύρω του τα «ζόμπι» να κινούνται...
Είναι οδυνηρό, μάλλον, να Ζεις σαν Άνθρωπος, όταν γύρω σου υπάρχουν ζόμπι...Αυτό επικρατεί σαν σκέψη στους περισσότερους κι ας αγωνίζονται να διαφοροποιηθούν...Στην ουσία δεν θέλουν παρά να ανήκουν σ' αυτόν τον κόσμο, κι ας τον επικρίνουν…
Βασούλα :x :x :x
Χρυσούλα :x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

:x :x @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Danielli »

Βάσω έγραψε:Ο Κόσμος που μέσα του ξετυλίγεται το Θείο μας Σχέδιο, πολλές φορές είναι αντίθετος από τον κόσμο που μέσα του ξετυλίγεται απλά ένα σχέδιο επιβίωσης και εξάντλησης…Κι αν δεν μπορούμε να το διακρίνουμε μεμιάς είναι γιατί στον δεύτερο ζουν και οι πλάνες μας…
Τούτος το μικρό μόριο Αγάπης, τούτο είναι η πυξίδα του Ανθρώπου…Δεν μπορεί να δείχνει παρά προς την Επιστροφή μας στην Αθωότητα…
@};- @};- :cry:

Χρυσουλίτσα.. @};- :-( >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Danielli »

Με συγκλονίζει η ποσότητα των επιλογών που έχουμε οι άνθρωποι κάθε λεπτό.....

Με συγκίνησαν κάποιες εικονες από αυτό το άρθρο... γιατι μιλάνε πιο πολύ από χίλιες λέξεις...

35 συγκλονιστικές εικόνες ανθρώπων που επέλεξαν να αντιμετωπίσουν τη βία με καλοσύνη!

http://antikleidi.com/2014/01/09/photos ... -kindness/" onclick="window.open(this.href);return false;

Και θα ξαναπαραθέσω.... @};-

Ο Κόσμος που μέσα του ξετυλίγεται το Θείο μας Σχέδιο, πολλές φορές είναι αντίθετος από τον κόσμο που μέσα του ξετυλίγεται απλά ένα σχέδιο επιβίωσης και εξάντλησης…Κι αν δεν μπορούμε να το διακρίνουμε μεμιάς είναι γιατί στον δεύτερο ζουν και οι πλάνες μας…
Τούτος το μικρό μόριο Αγάπης, τούτο είναι η πυξίδα του Ανθρώπου…Δεν μπορεί να δείχνει παρά προς την Επιστροφή μας στην Αθωότητα…


και ο Ποιητής λέγει…

Ειρήνη, λοιπόν,
είναι ό,τι συνέλαβα μες απ᾿ την έκφραση
και μες απ᾿ την κίνηση της ζωής.
Και Ειρήνη είναι κάτι βαθύτερο απ᾿ αυτό που εννοούμε
όταν δεν γίνεται κάποτε πόλεμος.
Ειρήνη είναι όταν τ᾿ ανθρώπου η ψυχή
γίνεται έξω στο σύμπαν ήλιος.
Κι ο ήλιος ψυχή μες στον άνθρωπο.

Πρόσμενες να με δεις όπως το δέντρο
που κουνιέται από τ᾿ άνθη του!.. Όμως όχι!
Χρειάζεται πολύς ήλιος για ν᾿ ανθίσεις!

Νικηφόρος Βρεττάκος
@};- @};- @};- :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Ποιός όμως κοιτάει τούτο το μικρό, όταν μπροστά του έχει αυτήν την τεράστια επιθυμία της συνήθειας να ακολουθεί τους θυμούς του, τους φόβους του και τις μνησικακίες του? Φοβάται μην χαθεί, μην πεθάνει, μην ανοίξει τα μάτια του και δει γύρω του τα «ζόμπι» να κινούνται...
Αχ βρε Βασούλα μου... αυτό ακριβώς! ...Και όλοι έχουμε ξεχάσει αυτόν τον σβώλο Αγάπης μέσα μας. Μη σου πω πως δεν γνωρίζουμε καν πως υπάρχει...
Βάσω έγραψε:Χρειάζεται πολύς ήλιος για ν' ανθίσεις
:sunny: :sunny: :sunny:
Χρυσούλα έγραψε:Αυτός ο μικρός σβώλος δεν σαπίζει, δεν μαραίνεται, γιατί ποτίζεται από την αιωνιότητα της καρδιάς....
Όποιος θέλει να τον νοιώσει, δεν έχει παρά να βυθισθεί στον εσωτερικό του ναό και να τον αναζητήσει....
Χρυσούλα μου γλυκιά, γι' αυτό παλεύουμε...


Ντάννι μου, σε ευχαριστούμε για αυτό το μοίρασμα... Πραγματικά είναι κάποιες εικόνες που είναι συγκλονιστηκές...
Ένα "κρίμα", έρχεται στο νού μου, όχι για τις εικόνες που είδα, αλλά για εκείνες που δεν είδα και όλοι τις ξέρουμε! Γιατί ρε γμτ;;; :cry:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- :-(
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Annoula »

:cry: @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Νταννουλα πολυ συγκινηθηκα :cry: >:d< >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Νταννούλα μου :cry: @};- >:d< >:d< >:d<

Κι όμως...ο Δημιουργός μας μάς έδωσε πυξίδα...Ένα μικρό σβώλο Αγάπης, που τον βύθισε στην Καρδιά μας...Μα ο άνθρωπος δεν αρέσκεται στα μικρά...Θέλει το πολύ, αυτό μόνο βλέπει...Αυτό το μόριο Αγάπης που βρίσκεται μέσα σε κάθε άνθρωπο, είναι ικανό να τον κατευθύνει στον σωστό Δρόμο, στο Θείο του Σχέδιο, στην ολοκλήρωσή του...
:cry: :cry: :cry:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Νταννούλα :cry: @};- @};- >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Έφη »

Ντάννυ .... :x
Είμαι αυτό που είμαι !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΠΙΣΤΗ - ΧΑΡΑ

Δημοσίευση από Giotoula »

:-( @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”