ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12157
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από Maraki »

<<<Αναγνώρισε αυτό που βρίσκεται μπροστά στο πρόσωπό σου και εκείνο που είναι κρυφό από εσένα, θα σου αποκαλυφτεί. Δεν υπάρχει τίποτα κρυφό που δεν θα εκδηλωθεί.
Όταν θα έχετε μάτια, μέσα στα δικά σας μάτια, τότε θα εισέλθετε στο Βασίλειο.>>>
@};-
Είναι μεγάλη υπόθεση να βρούμε τους εχθρούς μας…τους φόβους μας, τους θυμούς μας και τις ντροπές μας, πριν βιαστούμε να θυμώσουμε, να φοβηθούμε και να ντραπούμε για τους άλλους…
@};-
Εκπληκτικό βίντεο,πολλές αλήθειες.Και στο τέλος όταν λέει ότι πρέπει να πιστέψουμε ότι είμαστε αρκετοι,ήταν συγκινητικό
Αν πριν ξεκινήσω να δουλεύω με τον Ευατό μου, μου έλεγε κάποιος ότι κρύβω αναξιότητα, θα γέλαγα τουλάχιστον. :D
Εκρυβα και πολύ μεγάλη μάλιστα. Αιτία? Γονείς και παλι γονείς. Είτε γιατί αποτυχνάνεις να εκπληρώσεις τις προσδοκίες τους, είτε γιατι ως παιδί και σε συγκριση με κάποιον άλλον όλο και κάπου θα είσαι κάτι λιγότερο, είτε γιατί..γιατί...μικρά πραγματάκια που μπορεί φαινομενικα΄να φαίνονται και αστεία, ακομη και προτρεπτικά μα στο συναίσθημα του πεδιού είναι ΜΕΓΑΛΑ και καταστροφικά.
Και άντε μετά να νιώσεις άξιος και για το Θεό. @};-

Σκέφτομαι πόσο απελευθερωτικό μπορεί να είναι για ένα παιδί, για έναν έφηβο να του λές ΚΑΙ να το εφαρμόζεις, πως........" δεν εχω απο σένα καμία προσδοκία, δεν περιμενω τίποτα.........ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΓΑΠΩ ΒΑΘΙΑ, σε αποδέχομαι πλήρως γι'αυτό που ΕΙΣΑΙ, θα είμαι πάντα δίπλα σου για όταν με χρειαστείς". :-( @};-
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είμαι Παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο Δρόμος ο δικός μου προς εσένα...

Και ο Ιησούς είπε ότι μόνο τα παιδιά θα μπουν στο Βασίλειο των Ουρανών.

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26030
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μαράκι :cry: @};- @};- @};- >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Μαράκι... :x :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33538
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μαράκι >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Ψυχούλα όμορφη @};- @};- @};-
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29983
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μαράκι μου >:d< γλύκανες την καρδούλα μου με τα λόγια σου :cry: @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23465
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μαράκι >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24606
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Αχ βρε Μαρακι :x :x >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασούλα! @};-
Μαράκι! @};-
Αλέξανδρε! @};-
Και όπως το λάδι στέκετε πάντα πάνω από το νερό (νερό=συναίσθημα) έτσι και η Σοφία θα πρέπει να βρίσκετε πάντα πάνω από το συναίσθημα.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
xanthia
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2012 6:35 pm

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από xanthia »

@};- @};-
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από panos »

Η Αλήθεια, είχε πει ο Ιησούς, είναι μπροστά στα μάτια σας, αν θέλετε να την βρείτε, δεν είναι ανάγκη να ψάξετε, παρά να ανοίξετε τα μάτια σας.
Κάποιος μας ζήτησε να παίξουμε θέατρο, και ας είμαστε σίγουροι πως αυτός ο κάποιος δεν είναι ο Θεός…
Κάποιος μας ζήτησε να διαχωριστούμε σε άξιους και ανάξιους, σε έξυπνους και χαζούς, σε όμορφους και άσχημους…και ας είμαστε σίγουροι ότι αυτός ο κάποιος δεν είναι ο Θεός…
Κάποιος μας ζήτησε να κρατάμε επιφυλάξεις, να μην εμπιστευόμαστε, να μην έχουμε βαθιά Πίστη στον Θεό, να μνησικακούμε στο διαφορετικό, να μην χρησιμοποιούμε την Ελεύθερη Βούληση…και ας είμαστε σίγουροι ότι αυτός ο κάποιος δεν είναι ο Θεός…

Αυτός ο κάποιος είναι μόνο μέσα μας…Εμείς του επιτρέψαμε να δημιουργηθεί και να μας αποπλανεί από την Ψυχή μας, να μας ρίχνει σε θλίψεις, σε αναξιότητες, σε αμαρτίες, σε οκνηρίες, σε μίση, σε πάθη, απλά και μόνο γιατί το θέατρο της ζωής μάς έμαθε ότι όποιος είναι υπάκουος και καλός άνθρωπος, θα έχει θέση κοντά στον Θεό…

Μα μέσα στον Θεό είναι όλα…ακόμα και αυτά που νομίζουμε ότι πρέπει να πολεμήσουμε έξω μας, ξεχνώντας ότι αυτό που μισούμε, το έχουμε περιθάλψει πρώτα μέσα μας, προετοιμάζοντας αυτόν τον «κάποιον» να πολεμά με την Αλήθεια και με τον Θεό…

Πριν λοιπόν βιαστούμε να σώσουμε και να συμπονέσουμε τους άλλους, πριν βιαστούμε να πολεμήσουμε τους εχθρούς της Ειρήνης, τους εχθρούς του Θεού, τους εχθρούς της πατρίδας, της θρησκείας, του κόσμου μας, ας παρατηρήσουμε που αρχικά προκύπτει ο πόλεμος…

Είναι μεγάλη υπόθεση να βρούμε τους εχθρούς μας…τους φόβους μας, τους θυμούς μας και τις ντροπές μας, πριν βιαστούμε να θυμώσουμε, να φοβηθούμε και να ντραπούμε για τους άλλους…
Από τα μάτια μας και μέσα, παρατηρώντας, ανακαλύπτουμε τα θέατρα της ζωής…
Είναι η μόνη ευκαιρία να ελευθερωθούμε από τα σχοινιά της μαριονέτας…
να ελευθερωθουμε απο τα σχοινια @};-
εμεις μονο εμεις και κανενας αλλος δεν μας στερει αυτο το δικαιωμα @};-
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
blue velvet
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 18 Αύγ 2013 10:49 pm

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από blue velvet »

:x >:d<
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:<<<Αναγνώρισε αυτό που βρίσκεται μπροστά στο πρόσωπό σου και εκείνο που είναι κρυφό από εσένα, θα σου αποκαλυφτεί. Δεν υπάρχει τίποτα κρυφό που δεν θα εκδηλωθεί.
Όταν θα έχετε μάτια, μέσα στα δικά σας μάτια, τότε θα εισέλθετε στο Βασίλειο.>>>


Το να περπατάμε πάνω στην θάλασσα, σημαίνει ότι έχουμε γίνει «κυρίαρχοι» του εσωτερικού μας πεδίου των συναισθημάτων…
Ότι δεν αφηνόμαστε έρμαια στα συναισθήματα, αλλά τα γνωρίζουμε, γνωρίζουμε τον Εαυτό μας σ’ αυτό το βαθύ του πεδίο…


Κάποιος μας ζήτησε να παίξουμε θέατρο, και ας είμαστε σίγουροι πως αυτός ο κάποιος δεν είναι ο Θεός…
Κάποιος μας ζήτησε να διαχωριστούμε σε άξιους και ανάξιους, σε έξυπνους και χαζούς, σε όμορφους και άσχημους…και ας είμαστε σίγουροι ότι αυτός ο κάποιος δεν είναι ο Θεός…
Κάποιος μας ζήτησε να κρατάμε επιφυλάξεις, να μην εμπιστευόμαστε, να μην έχουμε βαθιά Πίστη στον Θεό, να μνησικακούμε στο διαφορετικό, να μην χρησιμοποιούμε την Ελεύθερη Βούληση…και ας είμαστε σίγουροι ότι αυτός ο κάποιος δεν είναι ο Θεός…

Αυτός ο κάποιος είναι μόνο μέσα μας…Εμείς του επιτρέψαμε να δημιουργηθεί και να μας αποπλανεί από την Ψυχή μας, να μας ρίχνει σε θλίψεις, σε αναξιότητες, σε αμαρτίες, σε οκνηρίες, σε μίση, σε πάθη, απλά και μόνο γιατί το θέατρο της ζωής μάς έμαθε ότι όποιος είναι υπάκουος και καλός άνθρωπος, θα έχει θέση κοντά στον Θεό…
@};- τρεις λαλουν και δυο χορευουν ημουνα :)) :))

το βιντεακι τελειο πολυ μου αρεσε

επεσα εδω ψαχνοντας να βρω πληροφοριες για την ντροπη, τις ενοχες και τις τυψεις οποτε θα την εκφρασω την απορια μου εδω! προσπαθουσα να καταλαβω ποια ειναι η διαφορα τους πως συνδεονται αλλα δεν μου ειναι ξεκαθαρο μου φαινονται πολυ συγκεχυμενες και χρειαζομαι βοηθεια να τις ξεμπερδεψω :roll:

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΑΡΑΤΗΡΩ...

Δημοσίευση από Vasoula »

η ερώτηση Μπεττούλα μου προς ποιόν γίνεται?
Υπάρχει η ελληνική ερμηνεία, μα υπάρχει και μια άλλη βαθύτερη ερμηνεία που δεν περιγράφεται σε τρεις αράδες, γιατί είναι μέρος των υποσυνείδητων βιωμάτων που ορίζουν και τον προγραμματισμό σου, από το 2ο κέντρο...Και τούτο σηματοδοτεί μια πολύ βαθιά ψυχολογική εργασία΄...

χρειάζεται μόνο να αναρωτηθείς, πότε νιώθω ντροπή, πότε νιώθω τύψεις-ενοχές?
και να σε νιώσεις μετά στις απαντήσεις που θα πάρεις...

η ντροπή και οι ενοχές-τύψεις είναι καταστάσεις μέσα στην συνείδησή σου, δεν είναι καν συναισθήματα, αλλά δημιουργούν συνεχώς ασυνείδητες συμπεριφορές, μέσω των μη θετικών συναισθημάτων που περιέχονται μέσα σου.
Περισσότερο θα τις ερμήνευα σαν ελλείψεις στην δομή της προσωπικότητάς σου, που δεν μπορεί να εμβαθύνει στα ψυχικά της περιεχόμενα, γιατί δεν κατάφερες να την δομήσεις υγιώς...(δεν είσαι η μόνη βέβαια, αλλά πιστεύω ότι λίγες επιγνώσεις περί αυτών που ρωτάς έχεις ήδη πάρει)

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”