Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από Vasoula »

21.12.2012 + 5 ημέρες...


Θεράπευσε τον Εαυτό σου και ένα μέρος της Ανθρωπότητας θα θεραπευτεί, μου έλεγε ο Δάσκαλός μου…

Όσο λίγη κι αν είναι η γνώση μας, για την έννοια της Θεραπείας, το να περιμένουμε να γίνουμε όλοι μεμιάς «θεραπευμένοι», είναι το ίδιο άστοχο, όπως όταν περιμένουμε (ασυνείδητα) οι άλλοι να είναι το ίδιο ασθενείς όπως εμείς, για να παρηγορηθούμε…

Αν έχουμε φόβους, το να φοβούνται και άλλοι μαζί μας, είναι μια παρηγοριά…
Μα και όταν ακούμε για άλλων δυσκολίες και φόβους, νιώθουμε (ασυνείδητα) ανακούφιση που δεν είμαστε εμείς στην θέση τους, γιατί οι δυσκολίες προκύπτουν με διαφορετικό τρόπο και πάντα υπάρχουν οι πιο «δύσκολες» δυσκολίες...
Μα δεν είναι αυτός λόγος να νιώσουμε Ευγνωμοσύνη, για όσα «καλύτερα» ή «ευκολότερα» έχουμε από τους άλλους! Ο Θεός δεν συγκρίνει κανέναν μας!
Γενικά, οι περισσότεροι άνθρωποι νιώθουν πιο ασφαλείς μέσα στις μαζικές ελλείψεις, παρά στην ατομική πληρότητα…

Η μαζική ερμηνεία της Αγάπης, αυτής που γίνεται εξάρτηση και συναισθηματική μοναξιά, αυτής που έχει όρους και συμβόλαια για τον κάθε άνθρωπο, δεν μπορεί να θεραπεύσει ούτε έναν από εμάς…
Αυτό που μόνο μπορεί να κάνει, αυτού του είδους η αγάπη, είναι να μας συνασπίσει με το περισσότερο οικείο σε θεωρία…

Ο κόσμος τούτος θεραπεύεται μόνο από την δική μας κατάσταση Συνείδησης…
Το τέλος του φόβου, σαν μη συνειδητή κατάσταση στο Είναι μας, είναι και η απεξάρτηση από την μαζική σκεπτομορφή του φυσικού ανθρώπου, εκείνη την ημι-συνειδητή κατάσταση που βιώνει την ζωή του, σαν ακόλουθος και όχι σαν Ον!

Η Ζωή σου δεν έχει σχέση με το ποιός σου χάρισε ένα φυσικό σώμα, αλλά με το Ποιός Θέλει να την βιώσει...
Αν αυτό γίνει Αλήθεια μέσα μας, η μάχη τελειώνει...Γιατί η Αγάπη δεν κάνει μάχες, ακόμα και αν έχει προετοιμαστεί γι' αυτές...

Και αν ένας μόνο Άνθρωπος γίνει Συνειδητός στην Πνευματική Αγάπη, τότε θα επιδράσει σε έναν ικανό αριθμό ανθρώπων και καταστάσεων στο φυσικό του περιβάλλον…
Και αν ένας μόνο Άνθρωπος γίνει Συνειδητός στην Θεραπεία, τότε θα επιδράσει θεραπευτικά σε έναν ικανό αριθμό ανθρώπων και καταστάσεων στο φυσικό του περιβάλλον…

Έτσι έχει αξία η δική μας Θεραπεία…
Το να ακολουθούμε όλοι μαζί έναν ακριβώς ίδιο δρόμο, ούτε εφικτό είναι, ούτε το ζητούμενο…
Σκέψου όμως το να μπορούμε να επιδράμε με πνευματική ωριμότητα μέσα σε μια ομάδα ανθρώπων, και αυτό να γίνει παγκόσμιο φαινόμενο, που θα καλύψει όλον τον Πλανήτη, τι ανατροπή θα έφερνε στην παγκόσμια σκεπτομορφή του φόβου και της αναξιότητας…
Το να κοιτάμε στην ίδια Κατεύθυνση, δεν αφορά σε καμία περίπτωση, παγκόσμιες οργανώσεις και παγκόσμιους συλλόγους που καλύπτονται κάτω από μια «ομπρέλα» ίδιας θεωρίας…

Το να κοιτάμε στην ίδια Κατεύθυνση, σημαίνει ότι η Αγάπη έχει βγάλει τα πέπλα του φόβου, ανεξάρτητα από τον τρόπο που μπόρεσε να το κάνει στον καθένα μας.

Έστω και μία ακτίνα Φωτός να πέσει μέσα στην Συνείδησή μας, ανοίγει πιο εύκολα ο Δρόμος της Αυτοεπίγνωσης μας…
Έστω και μια ακτίνα Αγάπης να καταφέρει να επιδράσει στην Αυτοεπίγνωσή μας, τότε δεν υπάρχουν διαφορετικές Αλήθειες, θεωρίες, φιλοσοφίες, θρησκείες…
Σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του Πλανήτη ο κόσμος θα θεραπεύεται με τον ίδιο Σκοπό…

Η Θεραπεία, μετά, δεν είναι θέμα γνώσης, αλλά θέμα Αγάπης και Σοφίας…
Πνευματική κάθετη ολοκλήρωση και φυσική οριζόντια εκπλήρωση…
Ο Σταυρός κάθε ανθρώπου, που έχει κατανοήσει τι Είναι ο Άνθρωπος και ο Θεός μέσα του και μπορεί να Ευλογεί εν Ειρήνη τον Κόσμου Του…

Αν έχει αξία τούτη η Εποχή, είναι μόνο γιατί υποστηρίζει τον Άνθρωπο να θεραπευτεί μέσα στην Πνευματική Αγάπη και του ανοίγει Αλήθειες μέσα σ’ εκείνη την βαθύτερη ερμηνεία της Συνειδητής κατάστασης στο Είναι του, που του δίνει νέες οπτικές Ομοιότητας, αλλού από εκεί που τις έψαχνε…

Εἴ τις ἔρχεται πρός με καὶ οὐ μισεῖ τὸν πατέρα ἑαυτοῦ καὶ τὴν μητέρα καὶ τὴν γυναῖκα καὶ τὰ τέκνα καὶ τοὺς ἀδελφοὺς καὶ τὰς ἀδελφάς, ἔτι δὲ καὶ τὴν ἑαυτοῦ ψυχὴν, οὐ δύναταί μου μαθητής εἶναι.

Οι ανυπόταχτες Ψυχές δεν είναι αχάριστοι, αγνώμονες, αντιδραστικοί, πλανεμένοι άνθρωποι…Είναι εκείνοι, που κατάφεραν έστω και για ένα λεπτό να γνωρίσουν την πνευματική τους Ελευθερία και μέσα σ' αυτήν αναγνώρισαν ότι ο Άνθρωπος δεν κουβαλάει τον Σταυρό του, απλά τον ολοκληρώνει και τον εκπληρώνει...


Καλημέρα :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: Μια ακτίνα Φωτός ας πέσει στις Συνειδήσεις μας…
Συνημμένα
forum.jpg
forum.jpg (20.28 KiB) Προβλήθηκε 6167 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από elenaki »

Σκέψου όμως το να μπορούμε να επιδράμε με πνευματική ωριμότητα μέσα σε μια ομάδα ανθρώπων, και αυτό να γίνει παγκόσμιο φαινόμενο, που θα καλύψει όλον τον Πλανήτη, τι ανατροπή θα έφερνε στην παγκόσμια σκεπτομορφή του φόβου και της αναξιότητας…
Το να κοιτάμε στην ίδια Κατεύθυνση, δεν αφορά σε καμία περίπτωση, παγκόσμιες οργανώσεις και παγκόσμιους συλλόγους που καλύπτονται κάτω από μια «ομπρέλα» ίδιας θεωρίας…

Το να κοιτάμε στην ίδια Κατεύθυνση, σημαίνει ότι η Αγάπη έχει βγάλει τα πέπλα του φόβου, ανεξάρτητα από τον τρόπο που μπόρεσε να το κάνει στον καθένα μας.

Έστω και μία ακτίνα Φωτός να πέσει μέσα στην Συνείδησή μας, ανοίγει πιο εύκολα ο Δρόμος της Αυτοεπίγνωσης μας…
Έστω και μια ακτίνα Αγάπης να καταφέρει να επιδράσει στην Αυτοεπίγνωσή μας, τότε δεν υπάρχουν διαφορετικές Αλήθειες, θεωρίες, φιλοσοφίες, θρησκείες…
Σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του Πλανήτη ο κόσμος θα θεραπεύεται με τον ίδιο Σκοπό…
"Εγινε" Βασουλα μου!! @};- @};- @};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Σ'ευχαριστω!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:x @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- @};-
Αν έχει αξία τούτη η Εποχή, είναι μόνο γιατί υποστηρίζει τον Άνθρωπο να θεραπευτεί μέσα στην Πνευματική Αγάπη και του ανοίγει Αλήθειες μέσα σ’ εκείνη την βαθύτερη ερμηνεία της Συνειδητής κατάστασης στο Είναι του, που του δίνει νέες οπτικές Ομοιότητας, αλλού από εκεί που τις έψαχνε…
:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αν έχει αξία τούτη η Εποχή, είναι μόνο γιατί υποστηρίζει τον Άνθρωπο να θεραπευτεί μέσα στην Πνευματική Αγάπη και του ανοίγει Αλήθειες μέσα σ’ εκείνη την βαθύτερη ερμηνεία της Συνειδητής κατάστασης στο Είναι του, που του δίνει νέες οπτικές Ομοιότητας, αλλού από εκεί που τις έψαχνε…
@};- @};- @};-

Θυμάμαι που έλεγες ότι για να θεραπευτείς πρέπει να δείς από τι ασθενείς.... πέρασε πολύς καιρός για να αρχίσω σιγά σιγά
να βλέπω τις ασθένειές μου....

Σ' ευχαριστώ Βασούλα μου @};- γιατί κάθε μέρα φωτίζεις τις "νέες οπτικές Ομοιότητας" και αυτό ενισχύει
τη Θέληση μου για Θεραπεία, με Θάρρος, Αφοσίωση και Δύναμη. :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από Giotoula »

Η Θεραπεία, μετά, δεν είναι θέμα γνώσης, αλλά θέμα Αγάπης και Σοφίας…
Πνευματική κάθετη ολοκλήρωση και φυσική οριζόντια εκπλήρωση…
Ο Σταυρός κάθε ανθρώπου, που έχει κατανοήσει τι Είναι ο Άνθρωπος και ο Θεός μέσα του και μπορεί να Ευλογεί εν Ειρήνη τον Κόσμου Του…

Αν έχει αξία τούτη η Εποχή, είναι μόνο γιατί υποστηρίζει τον Άνθρωπο να θεραπευτεί μέσα στην Πνευματική Αγάπη και του ανοίγει Αλήθειες μέσα σ’ εκείνη την βαθύτερη ερμηνεία της Συνειδητής κατάστασης στο Είναι του, που του δίνει νέες οπτικές Ομοιότητας, αλλού από εκεί που τις έψαχνε…
@};- @};- @};- :x
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
xristinaki
Δημοσιεύσεις: 1379
Εγγραφή: 01 Ιουν 2011 12:13 am

Re: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από xristinaki »

@};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από Fotinoula »

:x :x :x :x :x :x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Το να κοιτάμε στην ίδια Κατεύθυνση, σημαίνει ότι η Αγάπη έχει βγάλει τα πέπλα του φόβου, ανεξάρτητα από τον τρόπο που μπόρεσε να το κάνει στον καθένα μας.
@};-

Εἴ τις ἔρχεται πρός με καὶ οὐ μισεῖ τὸν πατέρα ἑαυτοῦ καὶ τὴν μητέρα καὶ τὴν γυναῖκα καὶ τὰ τέκνα καὶ τοὺς ἀδελφοὺς καὶ τὰς ἀδελφάς, ἔτι δὲ καὶ τὴν ἑαυτοῦ ψυχὴν, οὐ δύναταί μου μαθητής εἶναι.

Οι ανυπόταχτες Ψυχές δεν είναι αχάριστοι, αγνώμονες, αντιδραστικοί, πλανεμένοι άνθρωποι…Είναι εκείνοι, που κατάφεραν έστω και για ένα λεπτό να γνωρίσουν την πνευματική τους Ελευθερία και μέσα σ' αυτήν αναγνώρισαν ότι ο Άνθρωπος δεν κουβαλάει τον Σταυρό του, απλά τον ολοκληρώνει και τον εκπληρώνει...
@};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Δημοσιεύσεις: 8939
Εγγραφή: 19 Μάιος 2010 10:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από Stefanos »

Ο Θεός δεν συγκρίνει κανέναν μας...

Όταν γίνει κατανοητό, η Σοφία και η Αγάπη θα φέρει την Θεραπεία.
Τόσο απλό και τόσο δύσπραττο...
Όσο πιο μακριά ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω...
Η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει.
Αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Αν έχει αξία τούτη η Εποχή, είναι μόνο γιατί υποστηρίζει τον Άνθρωπο να θεραπευτεί μέσα στην Πνευματική Αγάπη και του ανοίγει Αλήθειες μέσα σ’ εκείνη την βαθύτερη ερμηνεία της Συνειδητής κατάστασης στο Είναι του, που του δίνει νέες οπτικές Ομοιότητας, αλλού από εκεί που τις έψαχνε…

Εἴ τις ἔρχεται πρός με καὶ οὐ μισεῖ τὸν πατέρα ἑαυτοῦ καὶ τὴν μητέρα καὶ τὴν γυναῖκα καὶ τὰ τέκνα καὶ τοὺς ἀδελφοὺς καὶ τὰς ἀδελφάς, ἔτι δὲ καὶ τὴν ἑαυτοῦ ψυχὴν, οὐ δύναταί μου μαθητής εἶναι.

Οι ανυπόταχτες Ψυχές δεν είναι αχάριστοι, αγνώμονες, αντιδραστικοί, πλανεμένοι άνθρωποι…Είναι εκείνοι, που κατάφεραν έστω και για ένα λεπτό να γνωρίσουν την πνευματική τους Ελευθερία και μέσα σ' αυτήν αναγνώρισαν ότι ο Άνθρωπος δεν κουβαλάει τον Σταυρό του, απλά τον ολοκληρώνει και τον εκπληρώνει...


Καλημέρα :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: Μια ακτίνα Φωτός ας πέσει στις Συνειδήσεις μας…
@};- @};- @};- O:-)
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Όλο το κείμενο.. γλύκανε η καρδιά μου! :-( :-( @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο ΣΤΑΥΡΟΣ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Γενικά, οι περισσότεροι άνθρωποι νιώθουν πιο ασφαλείς μέσα στις μαζικές ελλείψεις, παρά στην ατομική πληρότητα…
Πάντα με αηδίαζε αυτή η ανακοίκλωση της μιζέριας, που βρήσκεις ειδικά σε ηλικιωμένους ανθρώπους. Οι περισσότεροι άνθρωποι το μόνο που συζητάνε είναι η γκρίνια και η απογοήτευση της ζωής. :-(
Η μαζική ερμηνεία της Αγάπης, αυτής που γίνεται εξάρτηση και συναισθηματική μοναξιά, αυτής που έχει όρους και συμβόλαια για τον κάθε άνθρωπο, δεν μπορεί να θεραπεύσει ούτε έναν από εμάς…
Και είναι τόσο δύσκολο να εξηγήσεις σε κάποιον την πραγματική ουσία της Αγάπης... Είναι κάτι τόσο απλό και όμως τόσο δύσκολο να το κατανοήσουν, γιατί πάντα το συνδέουν με όλα αυτά τα πρότυπα και τα "συμβόλαια"...
Και αν ένας μόνο Άνθρωπος γίνει Συνειδητός στην Πνευματική Αγάπη, τότε θα επιδράσει σε έναν ικανό αριθμό ανθρώπων και καταστάσεων στο φυσικό του περιβάλλον…
Και αν ένας μόνο Άνθρωπος γίνει Συνειδητός στην Θεραπεία, τότε θα επιδράσει θεραπευτικά σε έναν ικανό αριθμό ανθρώπων και καταστάσεων στο φυσικό του περιβάλλον…
@};- :x
Εἴ τις ἔρχεται πρός με καὶ οὐ μισεῖ τὸν πατέρα ἑαυτοῦ καὶ τὴν μητέρα καὶ τὴν γυναῖκα καὶ τὰ τέκνα καὶ τοὺς ἀδελφοὺς καὶ τὰς ἀδελφάς, ἔτι δὲ καὶ τὴν ἑαυτοῦ ψυχὴν, οὐ δύναταί μου μαθητής εἶναι.
Τόσο αληθηνό... Και το χειρότερο όλων είναι ότι άτομα "της εκκλησίας", που υποτήθεται γνωρίζουν αυτά τα κείμενα, είναι εκείνα που δεν σε αφήνουν να τα εκπληρώσεις...

Πολύ αληθινό κείμενο...
@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”