ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Το να γνωρίζει κανείς τις Ποιότητες του Θείου, δεν είναι το ίδιο με το να είναι σε θέση να επιτρέπει να καλύπτουν καθολικά την Ζωή του…
Το να γνωρίζει μια διδασκαλία Αγάπης, δεν είναι το ίδιο με το να μπορεί κάθε στιγμή να είναι μέσα στην Αγάπη.
@};- @};- @};-
Θέλει μεγάλο Θάρρος και πνευματική ωριμότητα για να αντιληφθείς βαθιά ότι η διδασκαλία της Αγάπης έγινε ο δρόμος της βίας και μιας άνευ όρων παράδοση στην συναισθηματική ανωριμότητα, που φροντίζει πάντα να βάζει τους ανθρώπους σε θέση μάχης, για να καλύψουν τον βαθύτερο πόνο της δικής τους απώλειας από τον Εαυτό τους…
:cry: :cry: :cry:
Η Ευχή για Σήμερα είναι να μπορέσει η Ανθρωπότητα να λυτρωθεί από τον θεό εκείνο, που σε τίποτα δεν θυμίζει τον ΑΝΘΡΩΠΟ Του…
@};- @};- @};-
ότι και να μου συμβεί όμως, όπως και να γίνει, η Ψυχή μου είναι στον Θεό ήδη, ενόσω η Καρδιά μου χτυπάει μέσα σε κάθε Άνθρωπο!
Βάσω...... @};- :cry: :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Ellaki »

Όσο πιο βαθύς ο πόνος της απώλειας, τόσο πιο πολύ θέλουμε να πονάμε τους άλλους…Και πάνω σ’ αυτό ορίζεται και η Συνειδησιακή εξέλιξη του καθενός μας.

Όσο πιο πολύ έχεις χάσει τον Εαυτό σου, τόσο πιο πολύ θα οργίζεσαι με τους άλλους, θεωρώντας τους υπεύθυνους για αυτό που έχασες…
Η ειρήνη στον κόσμο, δεν μπορεί να προκύψει παρά από την Ειρήνη που είμαστε σε θέση να βιώσουμε μέσα μας, «κερδίζοντας» πίσω τον Εαυτό μας και την Θειότητά μας.
πολύ μεγάλη Αλήθεια :-(
κι άντε μετά να σκύψεις με σεβασμό μέσα σου και να βρεις το θάρρος να παραδεχτείς το πόσο καθήκι είσαι οφου οφου :-( :-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από VasilisM »

Βαθιά μέσα του υπάρχει μία σύνδεση με τα παιδικά του τραύματα από την μια, αλλά και με μια εξουσιαστική μορφή που προκαλεί αυτήν την συνειδησιακή αγωνία για τον θεό…Όσο πιο δυνατή αυτή η εξουσιαστική μορφή που τον ελέγχει, τόσο μεγαλύτερη και η αγωνία του…
Αυτήν την αγωνία προσπαθεί να καλύψει με την άνευ όρων πίστη, το ίδιο όμως ισχύει και με την άνευ όρων α-πιστία, καταλαμβάνοντας τις άκρες της πόλωσης!
Δεν μπορεί να καταλάβει ότι αυτή η μορφή που τον ελέγχει δεν είναι παρά ένα δικό του δημιούργημα, που, ανεξάρτητα με το πώς θα το ονομάσει, εκείνο δεν έχει τις Ποιότητες του Θείου.
Ουφφφφφφφ
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Giotoula »

:cry: @};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από lazaros »

Καταπληκτικό!Σε ευχαριστώ που μου εμφανίζεις άλλο ενα μέρος του χάρτη..! :clap:
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Λαζαρε :) >:d< >:d< >:d<

η χαρτογράφηση έχει ήδη ξεκινήσει...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε:η αντίσταση σου Κωνσταντίνε μου αφορά στο ότι η διδασκαλία της Αγάπης έγινε αιτία βίας ή στην απώλεια του Εαυτού?

που ακριβώς έγινε η κατανόηση, αντίσταση? :x

Η αντίστασή μου αφορούσε την απώλεια του Εαυτού. Όσες φορές και να το διαβάσω, όσες φορές και να το βρω μπροστά μου, ακόμα με εντυπωσιάζει ο ρόλος που παίζει η απώλεια του Εαυτού στην εξέλιξή μας και κυρίως στη δική μου. Και όσες φορές λέω ότι "να, φώτισα ένα ακόμα κομματάκι του λαβυρίνθου", νομίζω ότι πλησίασα λίγο περισσότερο στο να κατανοήσω ποιος είμαι και τι έχω μέσα μου καλά κρυμμένο. Αλλά άλλο να φωτίσεις και να δεις, και άλλο να περπατήσεις και να βιώσεις. Η συνειδητοποίηση (και η αντίσταση) έχει να κάνει με το πόσο μακριά βρίσκομαι από το να γνωρίσω τον Εαυτό και παράλληλα με το πως παραμυθιάζω τον εαυτό μου και τον στέλνω σε δρόμους άλλους από αυτόν που θέλω να προχωρήσω. Έχει να κάνει με το βαθμό στον οποίο με επηρρεάζουν ακόμα τα πρότυπα , παρόλο που, ακόμα και με τόσα που έχω διαβάσει και κατανοήσει εδώ, μέσα μου αλαζονικά πιστεύω ότι δεν με επηρρεάζουν.

Έχω παρατηρήσει ότι όταν διαβάζω κάτι και απλά δεν μπορώ να το καταλάβω, είναι γιατί ΄χτυπάει κάποια αντίσταση μέσα μου. Εκεί είναι λοιπόν που θέλει επιμονή και θάρρος για να το διαβάσω ξανά και ξανά μέχρι να γίνει η αντίσταση, κατανόηση.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Φαντάσου Κωνσταντίνε μου, πόσα χρόνια πέρασαν, ώστε να δημιουργηθούν αυτοί οι "μηχανισμοί", για να είσαι επίμονος μεν, αλλά και επιεικής με τις αντιστάσεις...

όταν έχεις μάθει από παιδί να αμύνεσαι, το μόνο που θα θέλεις είναι να προστατεύσεις αυτό που σου έμαθαν ότι αξίζει...

οπότε δεν είναι θέμα αντιστάσεων, αλλά ωρίμανσης...

ένας στρατιώτης μαθαίνει ότι εχθρός=στόχος...
Ότι και να κάνεις, ότι και να του πεις, αυτή η αναλογία δεν μπορεί να αλλάξει μέσα του, αν μόνος του δεν αποφασίσει ότι δεν είναι στρατιώτης, αλλά Ανθρωπος και να μετακινήσει τον Στόχο του!

Χρειάζεται να κατανοήσει τον ρόλο του, για να μπορέσει να αλλάξει...Τι τον έβαλαν να είναι, και τι Είναι αληθινά ο ίδιος!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ένας στρατιώτης μαθαίνει ότι εχθρός=στόχος...
Ότι και να κάνεις, ότι και να του πεις, αυτή η αναλογία δεν μπορεί να αλλάξει μέσα του, αν μόνος του δεν αποφασίσει ότι δεν είναι στρατιώτης, αλλά Ανθρωπος και να μετακινήσει τον Στόχο του!

Χρειάζεται να κατανοήσει τον ρόλο του, για να μπορέσει να αλλάξει...Τι τον έβαλαν να είναι, και τι Είναι αληθινά ο ίδιος!
Μου θύμησες κάτι βλακείες που έχω ακούσει στα κατηχητικά και τις χριστιανικές κατασκηνώσεις που πήγαινα, ότι είμαστε "στρατιώτες του Χριστού", εν ολίγοις ότι πολεμάμε τον διάολο και τέτοιες μπούρδες (σαφέστατα και τα περισσότερα δεν τα λέγανε έτσι, αλλά αυτό υπονοούσανε).

Τώρα βλέπω ότι αυτό το πρότυπο ακόμα λειτουργεί μέσα μου. Στρατιώτης του φωτός, κάνοντας πόλεμο στο σκοτάδι.

Αλλά ο πόλεμος και η αγάπη και η αποδοχή, δεν μπορούν να συνδιαστούν...

Γιατί ακόμα και στην πόλωση "φως-σκοτάδι", ο Θεός βρήσκεται μέσα και στα δύο. Και χρειάζεται να τα αγαπήσεις και να τα αποδεχθείς και τα δύο.
@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Έχεις δίκιο Βάσω, ωρίμανση είναι... @};-
Vaso έγραψε: Χρειάζεται να κατανοήσει τον ρόλο του, για να μπορέσει να αλλάξει...Τι τον έβαλαν να είναι, και τι Είναι αληθινά ο ίδιος!
Όμορφα...
@};- @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Elena *
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012 12:56 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Elena * »

@};- >:d<
Valia

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:
Η Ευχή για Σήμερα είναι να μπορέσει η Ανθρωπότητα να λυτρωθεί από τον θεό εκείνο, που σε τίποτα δεν θυμίζει τον ΑΝΘΡΩΠΟ Του…
με ανατριχιάζει αυτή η φράση =((
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Το μεγαλύτερο εμπόδιο στην συνείδησή μας, για να νιώσουμε το Θείο, είναι το ότι δεν γνωρίζουμε ότι η συνείδησή μας είναι το λίγο και όχι το πολύ του Εαυτού μας.

Ακόμα κι αν το γνωρίζουμε όμως, προσπαθούμε να γεμίσουμε την συνείδησή μας με γνώση από εξωτερικές πηγές, μα χωρίς συναισθηματική αυτάρκεια, αυτή η γνώση δεν μπορεί να μας οδηγήσει στην Αυτό-Συνείδηση…

Η Αυτό-Συνείδηση είναι ένα χάρισμα του Ανθρώπου…Η δυνατότητα να γνωρίζει τον Εαυτό του και ποιος Είναι, προκύπτει βαθιά μέσα στο ασυνείδητο και δεν μπορεί να λυτρωθεί από αυτό, σε όσους θεούς κι αν πιστέψει, όσες οδηγίες και εντολές κι αν ακολουθήσει…

Βαθιά μέσα του υπάρχει μία σύνδεση με τα παιδικά του τραύματα από την μια, αλλά και με μια εξουσιαστική μορφή που προκαλεί αυτήν την συνειδησιακή αγωνία για τον θεό…Όσο πιο δυνατή αυτή η εξουσιαστική μορφή που τον ελέγχει, τόσο μεγαλύτερη και η αγωνία του…
Αυτήν την αγωνία προσπαθεί να καλύψει με την άνευ όρων πίστη, το ίδιο όμως ισχύει και με την άνευ όρων α-πιστία, καταλαμβάνοντας τις άκρες της πόλωσης!
Δεν μπορεί να καταλάβει ότι αυτή η μορφή που τον ελέγχει δεν είναι παρά ένα δικό του δημιούργημα, που, ανεξάρτητα με το πώς θα το ονομάσει, εκείνο δεν έχει τις Ποιότητες του Θείου.

Το να γνωρίζει κανείς τις Ποιότητες του Θείου, δεν είναι το ίδιο με το να είναι σε θέση να επιτρέπει να καλύπτουν καθολικά την Ζωή του…
Το να γνωρίζει μια διδασκαλία Αγάπης, δεν είναι το ίδιο με το να μπορεί κάθε στιγμή να είναι μέσα στην Αγάπη.

Θέλει μεγάλο Θάρρος και πνευματική ωριμότητα για να αντιληφθείς βαθιά ότι η διδασκαλία της Αγάπης έγινε ο δρόμος της βίας και μιας άνευ όρων παράδοση στην συναισθηματική ανωριμότητα, που φροντίζει πάντα να βάζει τους ανθρώπους σε θέση μάχης, για να καλύψουν τον βαθύτερο πόνο της δικής τους απώλειας από τον Εαυτό τους…

Όσο πιο βαθύς ο πόνος της απώλειας, τόσο πιο πολύ θέλουμε να πονάμε τους άλλους…Και πάνω σ’ αυτό ορίζεται και η Συνειδησιακή εξέλιξη του καθενός μας.

Όσο πιο πολύ έχεις χάσει τον Εαυτό σου, τόσο πιο πολύ θα οργίζεσαι με τους άλλους, θεωρώντας τους υπεύθυνους για αυτό που έχασες…
Η ειρήνη στον κόσμο, δεν μπορεί να προκύψει παρά από την Ειρήνη που είμαστε σε θέση να βιώσουμε μέσα μας, «κερδίζοντας» πίσω τον Εαυτό μας και την Θειότητά μας.

Για όλους τους ανθρώπους αυτή είναι η διαδρομή…
Όσους δρόμους και να ακολουθούν, όσους θεούς και όσες αγάπες, η έκπληξη δεν θα έρθει απ’ έξω, το θαύμα δεν θα γίνει από τον θεό…

Μπορούμε ήσυχα ήσυχα να διαβάζουμε τα ευαγγέλια…Μπορούμε πολύ εύκολα να τα μάθουμε και απ’ έξω…Να ξέρουμε με λεπτομέρειες κάθε φράση τους…
΄Ανθρωπος όμως όπως Εκείνος που τα είχε μέσα του αυθεντικά, δεν θα γίνουμε…

Πάντα θα μεσολαβούν ανάμεσα μας οι δικές μας ασυνείδητες προκαταλήψεις, για το ήταν Εκείνος ο Άνθρωπος και το τι είμαστε εμείς…

Και Εκείνος ο Άνθρωπος πάντα θα αναρωτιέται…

«πως αυτό το Ον που Υπάρχει, μπορεί να κατοικήσει σε ετούτο το χάος?»


Κάθε θεϊκό μήνυμα, σαν άγγελμα, που έρχεται αρωγός της πνευματικής μας ωριμότητας, σκοπό δεν έχει να το ακούσουν οι άλλοι, αλλά κυρίως να το εφαρμόσουμε εμείς πρώτοι, που το έχουμε πιστέψει βαθιά στην Ψυχή μας…

Έτσι, για να έχει και νόημα η αξία του!

Μπορεί τα τραύματα της φυσικής ή συναισθηματικής κακοποίησης να χρειάζονται χρόνο και κόπο για να θεραπευτούν…
Τα τραύματα όμως της πνευματικής κακοποίησης, δεν θεραπεύονται ποτέ…Και είναι εκείνα, που δεν παίρνουμε είδηση εύκολα!

Πω πω!!!
...Σε τι Δωράκι έπεσα και απόψε!!!
Βασούλα μου γλυκιά :romance-kisscheek:
Ευχαριστώ πολύ!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”