ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Το μεγαλύτερο εμπόδιο στην συνείδησή μας, για να νιώσουμε το Θείο, είναι το ότι δεν γνωρίζουμε ότι η συνείδησή μας είναι το λίγο και όχι το πολύ του Εαυτού μας.

Ακόμα κι αν το γνωρίζουμε όμως, προσπαθούμε να γεμίσουμε την συνείδησή μας με γνώση από εξωτερικές πηγές, μα χωρίς συναισθηματική αυτάρκεια, αυτή η γνώση δεν μπορεί να μας οδηγήσει στην Αυτό-Συνείδηση…

Η Αυτό-Συνείδηση είναι ένα χάρισμα του Ανθρώπου…Η δυνατότητα να γνωρίζει τον Εαυτό του και ποιος Είναι, προκύπτει βαθιά μέσα στο ασυνείδητο και δεν μπορεί να λυτρωθεί από αυτό, σε όσους θεούς κι αν πιστέψει, όσες οδηγίες και εντολές κι αν ακολουθήσει…

Βαθιά μέσα του υπάρχει μία σύνδεση με τα παιδικά του τραύματα από την μια, αλλά και με μια εξουσιαστική μορφή που προκαλεί αυτήν την συνειδησιακή αγωνία για τον θεό…Όσο πιο δυνατή αυτή η εξουσιαστική μορφή που τον ελέγχει, τόσο μεγαλύτερη και η αγωνία του…
Αυτήν την αγωνία προσπαθεί να καλύψει με την άνευ όρων πίστη, το ίδιο όμως ισχύει και με την άνευ όρων α-πιστία, καταλαμβάνοντας τις άκρες της πόλωσης!
Δεν μπορεί να καταλάβει ότι αυτή η μορφή που τον ελέγχει δεν είναι παρά ένα δικό του δημιούργημα, που, ανεξάρτητα με το πώς θα το ονομάσει, εκείνο δεν έχει τις Ποιότητες του Θείου.

Το να γνωρίζει κανείς τις Ποιότητες του Θείου, δεν είναι το ίδιο με το να είναι σε θέση να επιτρέπει να καλύπτουν καθολικά την Ζωή του…
Το να γνωρίζει μια διδασκαλία Αγάπης, δεν είναι το ίδιο με το να μπορεί κάθε στιγμή να είναι μέσα στην Αγάπη.

Θέλει μεγάλο Θάρρος και πνευματική ωριμότητα για να αντιληφθείς βαθιά ότι η διδασκαλία της Αγάπης έγινε ο δρόμος της βίας και μιας άνευ όρων παράδοση στην συναισθηματική ανωριμότητα, που φροντίζει πάντα να βάζει τους ανθρώπους σε θέση μάχης, για να καλύψουν τον βαθύτερο πόνο της δικής τους απώλειας από τον Εαυτό τους…

Όσο πιο βαθύς ο πόνος της απώλειας, τόσο πιο πολύ θέλουμε να πονάμε τους άλλους…Και πάνω σ’ αυτό ορίζεται και η Συνειδησιακή εξέλιξη του καθενός μας.

Όσο πιο πολύ έχεις χάσει τον Εαυτό σου, τόσο πιο πολύ θα οργίζεσαι με τους άλλους, θεωρώντας τους υπεύθυνους για αυτό που έχασες…
Η ειρήνη στον κόσμο, δεν μπορεί να προκύψει παρά από την Ειρήνη που είμαστε σε θέση να βιώσουμε μέσα μας, «κερδίζοντας» πίσω τον Εαυτό μας και την Θειότητά μας.

Για όλους τους ανθρώπους αυτή είναι η διαδρομή…
Όσους δρόμους και να ακολουθούν, όσους θεούς και όσες αγάπες, η έκπληξη δεν θα έρθει απ’ έξω, το θαύμα δεν θα γίνει από τον θεό…

Μπορούμε ήσυχα ήσυχα να διαβάζουμε τα ευαγγέλια…Μπορούμε πολύ εύκολα να τα μάθουμε και απ’ έξω…Να ξέρουμε με λεπτομέρειες κάθε φράση τους…
΄Ανθρωπος όμως όπως Εκείνος που τα είχε μέσα του αυθεντικά, δεν θα γίνουμε…

Πάντα θα μεσολαβούν ανάμεσα μας οι δικές μας ασυνείδητες προκαταλήψεις, για το ήταν Εκείνος ο Άνθρωπος και το τι είμαστε εμείς…

Και Εκείνος ο Άνθρωπος πάντα θα αναρωτιέται…

«πως αυτό το Ον που Υπάρχει, μπορεί να κατοικήσει σε ετούτο το χάος?»


Κάθε θεϊκό μήνυμα, σαν άγγελμα, που έρχεται αρωγός της πνευματικής μας ωριμότητας, σκοπό δεν έχει να το ακούσουν οι άλλοι, αλλά κυρίως να το εφαρμόσουμε εμείς πρώτοι, που το έχουμε πιστέψει βαθιά στην Ψυχή μας…

Έτσι, για να έχει και νόημα η αξία του!

Μπορεί τα τραύματα της φυσικής ή συναισθηματικής κακοποίησης να χρειάζονται χρόνο και κόπο για να θεραπευτούν…
Τα τραύματα όμως της πνευματικής κακοποίησης, δεν θεραπεύονται ποτέ…Και είναι εκείνα, που δεν παίρνουμε είδηση εύκολα!



«πως αυτό το Ον που Υπάρχει, μπορεί να κατοικήσει σε ετούτο το χάος?»


---------------------------------------------------------------------------


<<Σύμφωνα με δημοσίευμα στο στόχαστρο του ΣΔΟΕ βρίσκονται οι μητροπολίτες Περιστερίου και Θεσσαλιώτιδος.

Στο στόχαστρο του ΣΔΟΕ δύο μητροπολίτες αφού εντοπίστηκαν στους λογαριασμούς τους υπέρογκα ποσά, δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ. Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το ΕΘΝΟΣ, πρόκειται για τους μητροπολίτες Περιστερίου Χρυσόστομο και Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων Κύριλλο. Σύμφωνα με τα ευρήματα του ΣΔΟΕ οι δύο μητροπολίτες διατηρούν «παχυλούς» τραπεζικούς λογαριασμούς που απέχουν παρασάγγας από τα εισοδήματα και τα περιουσιακά στοιχεία που εμφανίζουν στην Εφορία.
Οι έλεγχοι ξεκίνησαν μετά από καταγγελίες για μητροπόλεις που φέρονται να εμπλέκονται σε κυκλώματα φοροδιαφυγής με εικονικές δωρεές, χορηγίες και αδήλωτα έσοδα από εκμετάλλευση ακινήτων ή χρηματοοικονομικές και άλλες επενδύσεις. Σύμφωνα με την εφημερίδα ΕΘΝΟΣ, ιερείς βρίσκονται προφυλακισμένοι για υπεξαίρεση, άλλοι εμπλέκονται σε υποθέσεις τοκογλυφίας, παράνομης διακίνησης εικόνων, ακόμη και... φεσιών που έχουν αφήσει στην περιοχή, ενώ τοπικοί παράγοντες κάνουν λόγο για έκλυτο βίο. "Βγάλαμε μεγάλα λαβράκια από το άνοιγμα των τραπεζικών λογαριασμών", σημείωνε αρμόδιος παράγοντας.>>


<<Δεν είναι σενάριο ταινίας. Είναι η αρρωστημένη αλήθεια. Ιστορίες πραγματικές, σοκαριστικές, συγκλονιστικές, συνταρακτικές. Τα θύματα, παιδιά. Οι δράστες, στην πλειοψηφία τους, «άνθρωποι του Θεού»...
Όλα έγιναν σε ένα οικοτροφείο του Μόντρεαλ. Από το 1940 ως το 1982, 500 ως 600 κωφά παιδιά ηλικίας 8 ως 17 ετών φέρονται να έπεσαν θύματα σωματικής ή σεξουαλικής κακοποίησης. Τουλάχιστον 300 παιδιά έπεσαν θύματα συστηματικής σεξουαλικής παρενόχλησης. Δράστες ήταν 28 μέλη της τοπικής καθολικής κοινότητας και 6 εργαζόμενοι στο οικοτροφείο. Μέχρι στιγμής έχουν μιλήσει ανοιχτά 64 πρώην μαθητές.

«Υπό την αιγίδα της καθολικής Εκκλησίας, το Κεμπέκ ήταν εκείνη την εποχή ο Παράδεισος των παιδεραστών ιερέων!», λέει ο Κάρλο Ταρίνι, εκπρόσωπος της Ένωσης του Κεμπέκ για τα θύματα των ιερωμένων.>>




«πως αυτό το Ον που Υπάρχει, μπορεί να κατοικήσει σε ετούτο το χάος?»


Η Ευχή για Σήμερα είναι να μπορέσει η Ανθρωπότητα να λυτρωθεί από τον θεό εκείνο, που σε τίποτα δεν θυμίζει τον ΑΝΘΡΩΠΟ Του…
Συνημμένα
Jesus-forum.jpg
Jesus-forum.jpg (13.06 KiB) Προβλήθηκε 4562 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11686
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από konstantinos s. »

Vaso έγραψε: Θέλει μεγάλο Θάρρος και πνευματική ωριμότητα για να αντιληφθείς βαθιά ότι η διδασκαλία της Αγάπης έγινε ο δρόμος της βίας και μιας άνευ όρων παράδοση στην συναισθηματική ανωριμότητα, που φροντίζει πάντα να βάζει τους ανθρώπους σε θέση μάχης, για να καλύψουν τον βαθύτερο πόνο της δικής τους απώλειας από τον Εαυτό τους…
Το διάβασα 4-5 φορές μέχρι να το καταλάβω... λες και διάβαζα μια ξένη γλώσσα. Μεγάλη άρνηση.
Αλλά τελικά όλα σε αυτό ανάγονται. Στην απώλεια του Εαυτού...
Vaso έγραψε: Η Ευχή για Σήμερα είναι να μπορέσει η Ανθρωπότητα να λυτρωθεί από τον θεό εκείνο, που σε τίποτα δεν θυμίζει τον ΑΝΘΡΩΠΟ Του…
@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

η αντίσταση σου Κωνσταντίνε μου αφορά στο ότι η διδασκαλία της Αγάπης έγινε αιτία βίας ή στην απώλεια του Εαυτού?

που ακριβώς έγινε η κατανόηση, αντίσταση? :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Κάθε θεϊκό μήνυμα, σαν άγγελμα, που έρχεται αρωγός της πνευματικής μας ωριμότητας, σκοπό δεν έχει να το ακούσουν οι άλλοι, αλλά κυρίως να το εφαρμόσουμε εμείς πρώτοι, που το έχουμε πιστέψει βαθιά στην Ψυχή μας…

Έτσι, για να έχει και νόημα η αξία του!
Η Ευχή για Σήμερα είναι να μπορέσει η Ανθρωπότητα να λυτρωθεί από τον θεό εκείνο, που σε τίποτα δεν θυμίζει τον ΑΝΘΡΩΠΟ Του…
@};- @};- @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Δεν μπορεί να καταλάβει ότι αυτή η μορφή που τον ελέγχει δεν είναι παρά ένα δικό του δημιούργημα, που, ανεξάρτητα με το πώς θα το ονομάσει, εκείνο δεν έχει τις Ποιότητες του Θείου.
Ακόμα και εάν το καταλάβεις, θέλεις ακόμα δρόμο μέχρι να μπορέσεις να το θεραπεύσεις και να το βγάλεις από το συναισθηματικό σου πεδίο. Όφου... @};-
Τα τραύματα όμως της πνευματικής κακοποίησης, δεν θεραπεύονται ποτέ…Και είναι εκείνα, που δεν παίρνουμε είδηση εύκολα!
Ποτέ; :-(
«πως αυτό το Ον που Υπάρχει, μπορεί να κατοικήσει σε ετούτο το χάος?»
Οέο; Και μάλιστα χωρίς προσπάθεια καθόλου! :D Μα ποιοί είμαστε τέλος πάντων...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Κτηνη ειμαστε δυστιχως.. :pale: :silent:
Άβαταρ μέλους
Elena *
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 29 Ιαν 2012 12:56 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Elena * »

Βρε καλωστα παιδια =)) Συγνωμη αλλα ειναι για πολλα γελια
Ειναι τραγικη ειρωνια οταν βλεπεις τι καθαρματα διδασκουν την Αγαπη κ Λογο Του ΘΕΟΥ %-(
Ευχωμαι μεσα απτην καρδια μου ομως τα παντα να θεραπευτουν :romance-heartbeating: :romance-adore:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ποτέ;
το ποτέ αφορά εκείνους που δεν γνωρίζουν καν ότι έχουν Πνευματικό Πεδίο, Θοδωράκο μου...ή που δεν το πιστεύουν με όλο το Βάθος της΄Ψυχής τους...

εκείνους που γυρνάνε συνεχώς γύρω γύρω από τα ψυχολογικά αίτια της ασθένειας και δεν μπορούν να τα αναγνωρίσουν πιο βαθιά στην πνευματική τους κακοποίηση...

αυτούς αφορά το "ποτέ"...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Vaso έγραψε:
Ποτέ;
το ποτέ αφορά εκείνους που δεν γνωρίζουν καν ότι έχουν Πνευματικό Πεδίο, Θοδωράκο μου...ή που δεν το πιστεύουν με όλο το Βάθος της΄Ψυχής τους...

εκείνους που γυρνάνε συνεχώς γύρω γύρω από τα ψυχολογικά αίτια της ασθένειας και δεν μπορούν να τα αναγνωρίσουν πιο βαθιά στην πνευματική τους κακοποίηση...

αυτούς αφορά το "ποτέ"...

:x :x :x
Είναι τόση η ζημιά που έχουν κάνει, που και γενικότερα να εννοούσες το "ποτε", θα σε πίστευα... :-( :-(
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

γι' αυτήν την αποκατάσταση Θοδωράκο μου Ζω...

Όλοι οι Άνθρωποι που μίλησαν για τις κακοποιήσεις του κλήρου, πέθαναν ή σταυρωμένοι, ή καμένοι, ή μοναχοί και εγκαταλελειμμένοι...

ότι και να μου συμβεί όμως, όπως και να γίνει, η Ψυχή μου είναι στον Θεό ήδη, ενόσω η Καρδιά μου χτυπάει μέσα σε κάθε Άνθρωπο!

η Αγάπη δεν αναγνωρίζει θάνατο και ήττα, με τα ζύγια της θρησκείας...


<<Οι φαρισαίοι και οι γραμματείς έλαβαν τα κλειδιά της γνώσης και τα έκρυψαν.
Δεν εισήλθαν στο εσωτερικό της και εκείνους που θέλουν να μπουν, τους εμποδίζουν.
Εσείς, εστέ προσεκτικοί όπως το φίδι και απλοί ως το περιστέρι>>
(Ευαγγέλιο του Θωμά)


σας θυμίζει τίποτα?

:cry: @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:cry: @};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

Vaso έγραψε:Όσο πιο πολύ έχεις χάσει τον Εαυτό σου, τόσο πιο πολύ θα οργίζεσαι με τους άλλους, θεωρώντας τους υπεύθυνους για αυτό που έχασες…
Η ειρήνη στον κόσμο, δεν μπορεί να προκύψει παρά από την Ειρήνη που είμαστε σε θέση να βιώσουμε μέσα μας, «κερδίζοντας» πίσω τον Εαυτό μας και την Θειότητά μας.

Για όλους τους ανθρώπους αυτή είναι η διαδρομή…
Όσους δρόμους και να ακολουθούν, όσους θεούς και όσες αγάπες, η έκπληξη δεν θα έρθει απ’ έξω, το θαύμα δεν θα γίνει από τον θεό…
:cry: @};- @};-
Vaso έγραψε:Η Ευχή για Σήμερα είναι να μπορέσει η Ανθρωπότητα να λυτρωθεί από τον θεό εκείνο, που σε τίποτα δεν θυμίζει τον ΑΝΘΡΩΠΟ Του…
@};- @};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:cry: :cry: @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από elenaki »

:cry: @};- @};- @};-
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:cry: @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”