ΘΕΛΗΣΗ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μέσα από μια πνευματική εμπειρία θέλουμε να ανυψωθούμε προς τον θεό…
Να ανυψώσουμε τις δονήσεις μας και την Συνείδησή μας προς μια πνευματική Αλήθεια και να την κάνουμε Αυτό-επίγνωση!

Νομίζω όμως ότι το κυριότερο που οφείλουμε να κάνουμε είναι να προετοιμάσουμε την Συνείδησή μας να επιτρέψει την Κάθοδο του θεού μέσα μας!

Αλλιώς δεν θα είμαστε ποτέ αρκετά αγνοί για να βιώσουμε μέσα στην καρδιά μας μια πνευματική εμπειρία.

Συνήθως ένας άνθρωπος έχει ισχυρή πρόθεση Αγάπης, αλλά αν η Συνείδηση δεν έχει προετοιμαστεί να υπερβεί την ανάγκη της για αγάπη που προκύπτει από ένα «θέλω», θα φοβάται πάντα να εκτεθεί στην Ανώτερη Θέληση της…

Δυσδιάκριτα τα όρια των θελήσεων μας…

Δημιουργούν πλάνες και αυταπάτες, σχετικά με τον τρόπο που προετοιμαζόμαστε για μια πνευματική αποκάλυψη…

΄Όταν μέσα μας έχουμε «χτίσει» ένα ισχυρό τοίχος απόψεων και πεποιθήσεων, όλα αποκτούν υποκειμενική αντίληψη και εκείνη την διαφορετικότητα που ορίζουν οι θελήσεις μας, εκφρασμένες από τα κέντρα της φυσικής ζωής μας.

Η υποκειμενική αντίληψη είναι μέρος της διαχωριστικότήτας του νου μας που επιδρά στην Συνείδησή μας, για να ορίσει τις ανάγκες μας, που όμως σπάνια είναι πραγματικές!

Ετσι η θέληση προσπαθεί να επιδράσει σε ανάγκες που δημιουργήθηκαν με «υπόνοια» και όχι με αλήθεια…

Υποψιαζόμαστε περισσότερο τις ανάγκες μας και είναι δύσκολο να μετακινήσουμε την Συνείδησή μας στην πιο βαθιά μορφή της Αγάπης.

Κι αν η Εποχή ορίζεται από μια κρίση τούτη την στιγμή, η Συνείδηση ορίζεται από διαρκείς κρίσεις θελήσεων και απαιτήσεων, επινοώντας διαρκώς τρόπους για να ισορροπήσει τις εσωτερικές εκρήξεις…

΄Όμως νομίζω ότι τελείωσαν τα «υποκατάστατα» που στηρίζουν την Υπαρξή μας…Δεν μπορούμε πια να την «ανταλλάξουμε» με τίποτα…Και οτιδήποτε δημιουργήσαμε σαν ελπίδα στήριξης, γκρεμίζεται μέσα στην παγκόσμια Κρίση, που δεν μπορεί πια να γίνει αιτία δυστυχίας, αλλά το μόνο περιθώριο που έχει είναι να γίνει αποτέλεσμα Ανάπτυξης…

Υπάρχουν πολλές νοοτροπίες στην ζωή…Νοοτροπίες που ορίζουν τον θεό, την πίστη, την αγάπη, τον φόβο…Ο άνθρωπος είναι εφευρετικός στην νοοτροπία…Μα καμία νοοτροπία τελικά δεν μπορεί να ορίσει την Αλήθεια…Καμία διδασκαλία…Κανένας δρόμος…καμία θρησκεία…κανένας άνθρωπος!
Γιατί η Αλήθεια είναι μόνο στην πιο βαθιά μας Θέληση να προετοιμαστούμε για την θεία της Αποκάλυψη…

Κανείς δεν υπάρχει να μας τιμωρήσει...Οτιδήποτε επιδρά στην πιο βαθιά μας Θέλησή, δεν μπορεί πια να είναι κάτι άλλο από την απέραντη Αγάπη, που έχει ο κάθε ΄Ανθρωπος σαν Δυναμική μέσα του, για να ορίσει και την Αιτία της Αλήθειας που βιώνει...
Δική μας η πρωταρχική Αιτία, δικό μας και το Αποτέλεσμα...

Αυτή η Αλήθεια που ορίζει πια και τον Χρόνο της Αποκατάστασης, μέσα στην Συνείδησή μας…Και δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο από το «εδώ και τώρα»…


Από την εστία του Φωτός μέσα από τη Διάνοια του θεού
διαχύεται φως μέσα στις διάνοιες των ανθρώπων.
Το φως κατέβηκε στη Γη.

Από την εστία της Αγάπης μέσα απ' την Καρδιά του Θεού
διαχύεται Αγάπη μέσα στις καρδιές των ανθρώπων.
ο Χριστός είναι στη Γη.

Από το κέντρο όπου η θέληση του Θεού είναι γνωστή
Ο σκοπός καθοδηγεί τις μικρές θελήσεις των ανθρώπων.
Ο σκοπός που οι Διδάσκαλοι γνωρίζουν και υπηρετούν.

Από το κέντρο που ονομάζουμε φυλή των ανθρώπων
Το Σχέδιο της Αγάπης και του Φωτός πραγματοποιείται
Και ΣΦΡΑΓΙΣΕ την πύλη του κακού.

Το Φως η Αγάπη και η Δύναμη αποκαθιστούν το Σχέδιο πάνω στη Γη.
Συνημμένα
earthlog.jpg
earthlog.jpg (58.08 KiB) Προβλήθηκε 18153 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Συνήθως ένας άνθρωπος έχει ισχυρή πρόθεση Αγάπης, αλλά αν η Συνείδηση δεν έχει προετοιμαστεί να υπερβεί την ανάγκη της για αγάπη που προκύπτει από ένα «θέλω», θα φοβάται πάντα να εκτεθεί στην Ανώτερη Θέληση της…
΄Όμως νομίζω ότι τελείωσαν τα «υποκατάστατα» που στηρίζουν την Υπαρξή μας…Δεν μπορούμε πια να την «ανταλλάξουμε» με τίποτα…Και οτιδήποτε δημιουργήσαμε σαν ελπίδα στήριξης, γκρεμίζεται....
Με "βλεπεις"!! @};-

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Να ανυψώσουμε τις δονήσεις μας και την Συνείδησή μας προς μια πνευματική Αλήθεια ...

Νομίζω όμως ότι το κυριότερο που οφείλουμε να κάνουμε είναι να προετοιμάσουμε την Συνείδησή μας να επιτρέψει την Κάθοδο του θεού μέσα μας!
Βασούλα ποια η διαφορά τους? εννοώ πρακτικά μήπως διαφοροποιούνται μόνο στην πρόθεση?

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23452
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Νομίζω όμως ότι το κυριότερο που οφείλουμε να κάνουμε είναι να προετοιμάσουμε την Συνείδησή μας να επιτρέψει την Κάθοδο του θεού μέσα μας!
Βασούλα ποια η διαφορά τους? εννοώ πρακτικά μήπως διαφοροποιούνται μόνο στην πρόθεση?
Εγώ Μπέττυ το αισθάνομαι ως εξίς: ότι το να κατέβει ο Θεός μέσα μας, συνδέεται με αυτό που λέμε "γείωση". Καθαρίζω το σώμα μου για να έρθει το Φως μέσα του, κάνω την Αγάπη πράξη, το Φως το κάνω Ζωή μου. Το σώμα μου γίνεται ένα σώμα Φωτός, τα κύτταρά μου γίνονται κύτταρα Αγάπης.

Αλλιώς θα είναι όλα ωραία και καλά, αλλά "εκεί πάνω", σε μία "ανώτερη σφαίρα", στον "κόσμο της ενέργειας": έξω από εμάς.

Η ανίψωση της συνείδησης με κάνει να γνωρίσω τον Φως, η γείωση με κάνει να γίνω το Φως.

:x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

αφενός αυτό που λες Θοδωρή περί γειώσης, από την άλλη χρειάζεται να δούμε με σεβασμό τα ψυχολογικά μας περιεχόμενα...Αυτά που ορίζουν τον ασυνείδητο τομέα μας...την αστρική επιθυμία των κάτω κέντρων...

Συνήθως οι άνθρωποι ανυψώνονται, ή καλύτερα προσπαθούν να ανυψωθούν, από έναν χαμηλό στόχο...Ο πνευματικός Στόχος δεν αφαιρεί τα κάτω κέντρα από την φυσική τους εκπλήρωση, αλλά τα αγνοποιεί...

Μπεττούλα ακόμα και η πρόθεση διαφοροποιείται...

Γιατί έχεις ακούσει εσύ κανέναν να μην έχει πρόθεση για την αγάπη? Ούτε ένας!
Εχεις ακούσει κανέναν να μην έχει πρόθεση για θεραπεία? Ούτε ένας, ξανά!

κοίτα όμως τι γίνεται...Τι στο καλό είναι εκείνο που μας διχάζει και ενώ θέλουμε, δεν μπορούμε?

ξεκίνα βέβαια να κοιτάς από τον εαυτό σου...

Ο πιο βαθύς ΄Ερωτας δεν είναι αυτός που βιώνεις με έναν άλλον, αλλά αυτός που βιώνεις μέσα σου...Η πιο Δυνατή Θέληση, δεν είναι αυτή που σε υποχρεώνει να γίνεσαι αυτάρκης, αλλά αυτή που σε κάνει να μην συντηρείς την ανεπάρκειά σου...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23452
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

χρειάζεται να δούμε με σεβασμό τα ψυχολογικά μας περιεχόμενα
Μήπως θα μπορούσες να το αναλύσεις λίγο παραπάνω και τί εννοείς ακριβώς με αυτό;
:x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ψυχολογικά περιεχόμενα εννοώ αυτά που έχουν μεταβάλλει την Φύση μας...εντολές, προγραμματισμοί, πεποιθήσεις και πως αυτά επιδρούν σαν "σκεπτομορφές" μέσα στο ασυνείδητο μας!

΄Οταν πχ. έχουμε έναν φόβο, αυτός δεν γίνεται να εκλογικευθεί...΄Αρα ο νους μας δεν είναι ισχυρός, όπως λανθασμένα νομίζουμε...Ισχυρή είναι ή συναισθηματική μνήμη μας...Αυτή ορίζει και τα ψυχικά μας και ψυχολογικά μας περιεχόμενα, όπου και να φτάσουμε με την διανόηση...Πάντα υπάρχει ένα "κάτι" που μας κρατά πίσω...

Η αιτία είναι ότι στον αστρικό τομέα κάθε ανθρώπου, υπάρχουν συναισθήματα και το κατώτερο νοητικό, που δέχεται τις επιδράσεις των συναισθημάτων, έτσι ώστε όσο και να τρέφουμε την λογική μας, όσο και να τρέφουμε την εξωτερική μας γνώση, εκείνα που τελικά επιδρούν στην συνείδησή μας είναι τα συναισθήματα...κυρίως τα ασυνείδητα!

Για να μπορέσει να υπάρξει Αυτο-επίγνωση, χρειάζεται να αγγίξουμε το πνευματικό μας πεδίο, μέσα από το Ανώτερο Νοητικό μας, που είναι πεδίο επιγνώσεων και εμπνεύσεων, στοχεύοντας στην γεφύρωση και στην εσωτερική ενότητα...

΄Οταν το Πνευματικό πεδίο αφυπνιστεί (που σημαίνει ότι έχουμε ανυψωθεί έως αυτό), τότε μπορεί να κατέλθει σαν ΄Εμπνευση και να κυριεύσει τον αστρικό μας τομέα, ώστε να δώσει ενθουσιασμό και εκείνη την αυτο-πειθαρχία που είναι απαραίτητη για την εφαρμογή των επιγνώσεων στην φυσική μας ζωή , ώστε να γίνουν Αυτοεπιγνώσεις μέσω της Συνειδητοποίησης...

Συνήθως η Κάθοδος εμποδίζεται από τα συναισθήματα και ότι έχουμε εκεί σαν ψυχικά ή ψυχολογικά περιεχόμενα...

Ξεκινάμε να ανεβαίνουμε από την βάση μας και αυτή ορίζεται από τα κάτω κέντρα...Αν το κάνουμε αντίστροφα, δεν θα μπορέσουμε να στηρίξουμε το Πνεύμα, όταν εκείνο θα κατέβει για να καταλάβει το είναι μας! Οτιδήποτε προκύψει από αυτήν την "πρώιμη" κάθοδο, θα το θεωρούμε "τιμωρία"...



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23452
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Βάσω
:x :x :x

Τι εννοείς όμως όταν τονίζεις ότι χρειάζεται να τα δούμε με σεβασμό;

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από Vasoula »

εννοώ να ανοιχτούμε σ' αυτά με ειλικρίνεια...να σεβαστούμε ότι είναι δικό μας, να μην προσπαθήσουμε να το θάψουμε, να το υπερεκτιμήσουμε, να το επικρίνουμε και γενικά να κάνουμε πως δεν το βλέπουμε...Να στοχεύουμε στην πιο τίμια πρόθεσή μας για θεραπεία...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23452
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από AMALIA »


Γιατί η Αλήθεια είναι μόνο στην πιο βαθιά μας Θέληση να προετοιμαστούμε για την θεία της Αποκάλυψη…

Κανείς δεν υπάρχει να μας τιμωρήσει...Οτιδήποτε επιδρά στην πιο βαθιά μας Θέλησή, δεν μπορεί πια να είναι κάτι άλλο από την απέραντη Αγάπη, που έχει ο κάθε ΄Ανθρωπος σαν Δυναμική μέσα του, για να ορίσει και την Αιτία της Αλήθειας που βιώνει...
Δική μας η πρωταρχική Αιτία, δικό μας και το Αποτέλεσμα...

Αυτή η Αλήθεια που ορίζει πια και τον Χρόνο της Αποκατάστασης, μέσα στην Συνείδησή μας…Και δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο από το «εδώ και τώρα»…

Ο πιο βαθύς ΄Ερωτας δεν είναι αυτός που βιώνεις με έναν άλλον, αλλά αυτός που βιώνεις μέσα σου..Η πιο Δυνατή Θέληση, δεν είναι αυτή που σε υποχρεώνει να γίνεσαι αυτάρκης, αλλά αυτή που σε κάνει να μην συντηρείς την ανεπάρκειά σου...

@};- :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Συνήθως ένας άνθρωπος έχει ισχυρή πρόθεση Αγάπης, αλλά αν η Συνείδηση δεν έχει προετοιμαστεί να υπερβεί την ανάγκη της για αγάπη που προκύπτει από ένα «θέλω», θα φοβάται πάντα να εκτεθεί στην Ανώτερη Θέληση της…

Περιέγραψες τον "πόνο" μου.... το ξέρω ότι προκύπτει από δική μου ανάγκη ....

ΘΕΛΗΣΗ @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:x :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};- :romance-heartbeating:
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
konstantinos s.
Δημοσιεύσεις: 11707
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 12:23 pm

Re: ΘΕΛΗΣΗ...

Δημοσίευση από konstantinos s. »

@};-
:x :x

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”