Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:σας αφιερώνω αυτό το βίντεο

αξιοπρέπεια...

σπάνια να την νιώθεις σαν αληθινή ποιότητα της ελευθερίας να μην είσαι τίποτα


http://youtu.be/ldKEKPIxhZ8" onclick="window.open(this.href);return false;

:x
:x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ας δούμε λοιπόν και λίγο ανάποδα τα πράγματα... :lol:

Αν κάποιος σας πει "είσαι ένα τίποτα", χαμογελάστε του και πείτε του: Ευχαριστώ!

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα τον αφοπλίσετε!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

^tasoulis^ έγραψε::-?
οχι το ξερω οτι δεν ειμαι...
Απλως εγκαταλειπω καποιες στιγμες αυτο που ξερω για μενα και τοτε νιωθω αυτο το λιγο...
Και αυτο ειναι μαλον που φοβαμαι μην με παρασυρει...το λιγο...
Καπως ετσι,ελπιζω να μην σας μπερδεψα :x

όχι, εμένα δεν με μπέρδεψες Τασούλη μου...

Γνωρίζω τι σημαίνει "ξέρω" και τι "συναισθάνομαι"...

στο ένα υπάρχει το λίγο και στο άλλο το όλο....

άρα να ξέρεις συνειδητά σε τι κατάσταση βρίσκεσαι, σημαίνει ότι νιώθεις καλά και μέσα στην αδυναμία της στιγμής...


δεν πρόκειται να κατακτήσουμε την διαρκή ακεραιότήτα μας, αν νομίζουμε ότι αυτή η ακεραιότητα περιέχει μόνο στιγμές δύναμης...

η σταθερότητα έρχεται όταν αφήσουμε απλά τις στιγμές αδυναμίας μας να προκύψουν με αυθεντικότητα...Δεν είμαστε μόνο ένα πράγμα, ένα συναίσθημα, μία σκέψη...Εκεί είναι η ουσία της συνειδητής Ζωής...Να μην ψάχνουμε "χώρο" να κρύψουμε αυτό που μας απογοητεύει, αλλά να δεχόμαστε και την ελευθερία να νιώθουμε και απογοήτευση, όχι σαν διαφορετική κατάσταση, αλλά σαν μια κατάσταση...

Μικρά πραγματάκια εκπαιδεύουν τον νου μας...Τα θεαματικά ας τα αφήσουμε για εκείνους που κυνηγάνε την "αξιοπρέπειά" τους...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

δεν πρόκειται να κατακτήσουμε την διαρκή ακεραιότήτα μας, αν νομίζουμε ότι αυτή η ακεραιότητα περιέχει μόνο στιγμές δύναμης...

η σταθερότητα έρχεται όταν αφήσουμε απλά τις στιγμές αδυναμίας μας να προκύψουν με αυθεντικότητα...Δεν είμαστε μόνο ένα πράγμα, ένα συναίσθημα, μία σκέψη...Εκεί είναι η ουσία της συνειδητής Ζωής...Να μην ψάχνουμε "χώρο" να κρύψουμε αυτό που μας απογοητεύει, αλλά να δεχόμαστε και την ελευθερία να νιώθουμε και απογοήτευση, όχι σαν διαφορετική κατάσταση, αλλά σαν μια κατάσταση...

Μικρά πραγματάκια εκπαιδεύουν τον νου μας...Τα θεαματικά ας τα αφήσουμε για εκείνους που κυνηγάνε την "αξιοπρέπειά" τους...
:-( >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ευχαριστω βασουλιτσα μου :x :sunny:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

άρα να ξέρεις συνειδητά σε τι κατάσταση βρίσκεσαι, σημαίνει ότι νιώθεις καλά και μέσα στην αδυναμία της στιγμής...


δεν πρόκειται να κατακτήσουμε την διαρκή ακεραιότήτα μας, αν νομίζουμε ότι αυτή η ακεραιότητα περιέχει μόνο στιγμές δύναμης...

η σταθερότητα έρχεται όταν αφήσουμε απλά τις στιγμές αδυναμίας μας να προκύψουν με αυθεντικότητα...Δεν είμαστε μόνο ένα πράγμα, ένα συναίσθημα, μία σκέψη...Εκεί είναι η ουσία της συνειδητής Ζωής...Να μην ψάχνουμε "χώρο" να κρύψουμε αυτό που μας απογοητεύει, αλλά να δεχόμαστε και την ελευθερία να νιώθουμε και απογοήτευση, όχι σαν διαφορετική κατάσταση, αλλά σαν μια κατάσταση...

Μικρά πραγματάκια εκπαιδεύουν τον νου μας...Τα θεαματικά ας τα αφήσουμε για εκείνους που κυνηγάνε την "αξιοπρέπειά" τους...

:x :x :x 8->
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

δεν πρόκειται να κατακτήσουμε την διαρκή ακεραιότήτα μας, αν νομίζουμε ότι αυτή η ακεραιότητα περιέχει μόνο στιγμές δύναμης...

η σταθερότητα έρχεται όταν αφήσουμε απλά τις στιγμές αδυναμίας μας να προκύψουν με αυθεντικότητα...Δεν είμαστε μόνο ένα πράγμα, ένα συναίσθημα, μία σκέψη...Εκεί είναι η ουσία της συνειδητής Ζωής...Να μην ψάχνουμε "χώρο" να κρύψουμε αυτό που μας απογοητεύει, αλλά να δεχόμαστε και την ελευθερία να νιώθουμε και απογοήτευση, όχι σαν διαφορετική κατάσταση, αλλά σαν μια κατάσταση...

Μικρά πραγματάκια εκπαιδεύουν τον νου μας...Τα θεαματικά ας τα αφήσουμε για εκείνους που κυνηγάνε την "αξιοπρέπειά" τους...
το κρατάω αυτό για να το λέω στον επικρητή μέσα μου @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Ο κάθε άνθρωπος συμμετέχει στην κοινωνία με ένα ιδανικό πλαίσιο...Οι θρησκευτικοί το λένε "συμπόνια", οι πολιτικοί το λένε "ισότητα"...

Ο ελεύθερος ΄Ανθρωπος δεν έχει ιδανικό πλαίσιο, γιατί εκπληρώνει διαρκώς τον θεό μέσα στον Εαυτό του!

Και αν αυτό φαντάζει δύσκολο, είναι γιατί δίνουμε σημασία στην ένταξή μας στο πλαίσιο μας, από ότι στον Εαυτό μας...

Το να μείνεις στην σιωπή, είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο, γιατί από μικροί μάθαμε να δηλώνουμε τι είμαστε...
Και ο νους συνήθισε να περιστρέφεται γύρω από αυτήν την δήλωση, χάνοντας κάθε έννοια εσωτερικής κρίσης και διάκρισης...

Πάντα χρειαζόμαστε αποδείξεις γι' αυτό το πλαίσιο, λες και υπάρχουν αποδείξεις για να ορίσεις την φυλακή σου...
Ο εχθρός μας δεν είναι η αράχνη, αλλά ο ιστός της που δεν βλέπουμε μέσα μας...
Αυτό που μας εμποδίζει να Αγαπήσουμε το κάθε τι, είναι αυτό που νομίζουμε ότι αγαπάμε...
Δεν έχω λόγια γι αυτό το κείμενο! :-( :-(
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Για να νιώσω "ποιά είμαι", αναγνωρίζω τους θυμούς μου, σε σχέση με 'μένα όχι με τους άλλους,
εξοικειώνομαι με τους φόβους μου και με παρατηρώ χωρίς να με χαρακτηρίζω.

Μπορεί να θυμώνω συχνά, οι φόβοι μου να μην λένε να με εγκαταλείψουν και ώρες ώρες
η αίσθηση της ντροπής να επανέρχεται, όμως για κάποιο περίεργο λόγο τότε αισθάνομαι
πιο δυνατή... έχω "υλικό" για να με γνωρίσω καλύτερα.

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Valia

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Valia »

φοβάμαι τα συναισθήματά μου, ντρέπομαι για τις αδυναμίες μου και θυμώνω πολύ με τον εαυτό μου όταν έχω να κάνω με την αποδοχή και την απόρριψη. Αισθάνομαι ότι έχω πολύ δρόμο μπροστά μου γιατί μόλις τώρα έχω αρχίσει να αντιλαμβάνομαι ουσιαστικά την έννοια "αγάπα τον εαυτό σου" και ότι η αυτοθεραπεία δεν γίνεται νοητικά. Επίπονο, αλλά λυτρωτικό. @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Για όσους νομίζουν ότι ο «εχθρός» είναι έξω, γιατί δεν έχουν το θάρρος να τον αντικρύσουν μέσα τους...
Για όσους βάζουν ταμπέλες στον εαυτό τους και ξέρουν τι δεν είναι, χωρίς πρώτα να νιώσουν τι έγιναν...

Το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να νομίζεις ότι αποδέχεσαι τον εαυτό ΄σου, επειδή βάζεις την ταμπέλα του διαφορετικού και με αυτήν αντιμετωπίζεις τους άλλους...Λες "είμαι αυτό και το δηλώνω" και εκεί έχεις κάνει την πρώτη υποχώρηση στο να δεις γιατί έχεις ανάγκη να το δηλώνεις...

Το να πας κοντρα στην κοινωνία δεν είναι το ζητούμενο...Γιατί και εκεί περιέχεται το "αυτός είμαι" χωρίς εμβάθυνση στο "ποιός είμαι" και η διαφορά τους βρίσκεται στους τόνους θυμού, φόβου και ντροπής, που χωρίζουν τον Εαυτό σου, από αυτό που έγινες...

Ο κάθε άνθρωπος συμμετέχει στην κοινωνία με ένα ιδανικό πλαίσιο...Οι θρησκευτικοί το λένε "συμπόνια", οι πολιτικοί το λένε "ισότητα"...

Ο ελεύθερος ΄Ανθρωπος δεν έχει ιδανικό πλαίσιο, γιατί εκπληρώνει διαρκώς τον θεό μέσα στον Εαυτό του!

Και αν αυτό φαντάζει δύσκολο, είναι γιατί δίνουμε σημασία στην ένταξή μας στο πλαίσιο μας, από ότι στον Εαυτό μας...

Το να μείνεις στην σιωπή, είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο, γιατί από μικροί μάθαμε να δηλώνουμε τι είμαστε...
Και ο νους συνήθισε να περιστρέφεται γύρω από αυτήν την δήλωση, χάνοντας κάθε έννοια εσωτερικής κρίσης και διάκρισης...

Πάντα χρειαζόμαστε αποδείξεις γι' αυτό το πλαίσιο, λες και υπάρχουν αποδείξεις για να ορίσεις την φυλακή σου...
Ο εχθρός μας δεν είναι η αράχνη, αλλά ο ιστός της που δεν βλέπουμε μέσα μας...
Αυτό που μας εμποδίζει να Αγαπήσουμε το κάθε τι, είναι αυτό που νομίζουμε ότι αγαπάμε...
Αχ ρε Βασουλάκι μου!!!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”