Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Πήγα στον Μεγάλο Ιερέα, αγαπημένη μου ψυχή και του ζήτησα να δώ τις επιλογές μου.
Μου έδωσε ένα μάτσο κλειδιά…
«Πήγαινε να τις δεις…»
«Ω, Μεγάλε Ιερέα, που είναι οι πόρτες?»
«Κάθε φορά που θα κρατάς κάποιο από τα κλειδιά, θα βρίσκεσαι μπροστά στην πόρτα του»
«Α, εύκολο μου ακούγεται…»
Ο Μεγάλος Ιερέας χαμογέλασε…

΄Επιασα στην τύχη ένα κλειδί, πάνω του έγραφε «θάρρος»
Βρέθηκα μπροστά σε μια βαριά ξύλινη πόρτα. ΄Ανοιξα με χαρά, αγαπημένη μου ψυχή…και βρέθηκα μπροστά σε έναν σκοτεινό διάδρομο γεμάτο ιστούς από αράχνες. ΄Αρχισα να ανοίγω δρόμο, προσπαθώντας να περάσω ανάμεσά τους, αλλά όσο προχωρούσα, οι ιστοί γίνονταν ολοένα και πιο πυκνοί, ολοένα και πιο στέρεοι. Κάποια στιγμή δεν μπορούσα να τους διαπεράσω.
Και κόλλησα πάνω τους…Κάθε προσπάθεια να ξεκολλήσω με έκανε να πονάω…Μια μεγάλη αράχνη με πλησίασε
«΄Ηρθες στον χώρο του θάρρους…που είναι τα όπλα σου?»
«Δεν έχω όπλα…»
«Τότε, λυπάμαι, δεν μπορείς να περάσεις, πρέπει να γυρίσεις πίσω…»
«Οχι, δεν θα γυρίσω πίσω…θα προχωρήσω…»
«Τότε πρέπει να με νικήσεις…»

Πάλη? Με την αράχνη? Ω, αγαπημένη μου ψυχή, δεν είχα ούτε καν εσένα μαζί μου…

Είδα τα μάτια της…΄Εβγαζαν φλόγες! Ερχόταν απειλητικά προς εμένα, κι εγώ ακίνητη…
Την κοίταξα βαθιά στα μάτια και μέσα τους διέκρινα μια λύπη…Είδα με μιας όλου του κόσμου την λύπη, αγαπημένη μου ψυχή, και έκλαψα γι’ αυτήν την λύπη…
«Κλαις?» με ρώτησε..
«Κλαίω για την λύπη σου…κλαίω γιατί τα χέρια μου είναι δεμένα και δεν μπορώ να σε αγκαλιάσω…»
«Αν ήταν ελεύθερα θα με αγκάλιαζες?»
«Ω, ναι!»

Με μιας, αγαπημένη μου ψυχή, τα χέρια μου ελευθερώθηκαν. Πήρα αγκαλιά την αράχνη, ένιωσα το τριχωτό της σώμα πάνω μου, ένιωσα την καρδιά της να χτυπά δυνατά, ένιωσα την ορμή της, το θάρρος της να λυπάται. Βρέθηκα αγκαλιά με τον «θάνατο» και είδα τα μάτια του να κλαίνε…

«Κλαις κι εσύ?» την ρώτησα..
«Κλαίω για την αγάπη που έχασα, κλαίω για το κρύο και την μοναξιά μου, κλαίω για τους ιστούς που φτιάχνω, που είναι δεσμά συμπαγή και αδιαπέραστα, για όσους ανοίγουν αυτήν την πόρτα…»
«Κοίτα όμως, τα χέρια μου είναι ελεύθερα, δεν μπόρεσαν να τα κρατήσουν οι ιστοί σου…»
«Κοίτα την καρδιά σου…»

Από την καρδιά μου έβγαιναν φλόγες, αγαπημένη μου ψυχή. Δυνατές και ορμητικές και έκαψαν όλους τους ιστούς. Ο διάδρομος ελευθερώθηκε…
Η αράχνη κοίταγε και χαμογελούσε…πήρε την μορφή σου, αγαπημένη μου ψυχή.

Με πήρες από το χέρι
«Ελα, πάμε παρακάτω…»



@};-


Για όσους νομίζουν ότι ο «εχθρός» είναι έξω, γιατί δεν έχουν το θάρρος να τον αντικρύσουν μέσα τους...
Για όσους βάζουν ταμπέλες στον εαυτό τους και ξέρουν τι δεν είναι, χωρίς πρώτα να νιώσουν τι έγιναν...

Το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να νομίζεις ότι αποδέχεσαι τον εαυτό ΄σου, επειδή βάζεις την ταμπέλα του διαφορετικού και με αυτήν αντιμετωπίζεις τους άλλους...Λες "είμαι αυτό και το δηλώνω" και εκεί έχεις κάνει την πρώτη υποχώρηση στο να δεις γιατί έχεις ανάγκη να το δηλώνεις...

Το να πας κοντρα στην κοινωνία δεν είναι το ζητούμενο...Γιατί και εκεί περιέχεται το "αυτός είμαι" χωρίς εμβάθυνση στο "ποιός είμαι" και η διαφορά τους βρίσκεται στους τόνους θυμού, φόβου και ντροπής, που χωρίζουν τον Εαυτό σου, από αυτό που έγινες...

Ο κάθε άνθρωπος συμμετέχει στην κοινωνία με ένα ιδανικό πλαίσιο...Οι θρησκευτικοί το λένε "συμπόνια", οι πολιτικοί το λένε "ισότητα"...

Ο ελεύθερος ΄Ανθρωπος δεν έχει ιδανικό πλαίσιο, γιατί εκπληρώνει διαρκώς τον θεό μέσα στον Εαυτό του!

Και αν αυτό φαντάζει δύσκολο, είναι γιατί δίνουμε σημασία στην ένταξή μας στο πλαίσιο μας, από ότι στον Εαυτό μας...

Το να μείνεις στην σιωπή, είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο, γιατί από μικροί μάθαμε να δηλώνουμε τι είμαστε...
Και ο νους συνήθισε να περιστρέφεται γύρω από αυτήν την δήλωση, χάνοντας κάθε έννοια εσωτερικής κρίσης και διάκρισης...

Πάντα χρειαζόμαστε αποδείξεις γι' αυτό το πλαίσιο, λες και υπάρχουν αποδείξεις για να ορίσεις την φυλακή σου...
Ο εχθρός μας δεν είναι η αράχνη, αλλά ο ιστός της που δεν βλέπουμε μέσα μας...
Αυτό που μας εμποδίζει να Αγαπήσουμε το κάθε τι, είναι αυτό που νομίζουμε ότι αγαπάμε...


καλημέρα φιλαράκια μου...Εσείς τι φοβάστε, τι ντρέπεστε, με τι θυμώνετε?


@};-
Συνημμένα
spider.jpg
spider.jpg (38.56 KiB) Προβλήθηκε 4581 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

φοβάμαι μήπως δεν έχω το θάρρος, ντρέπομαι μήπως μείνω στην επιφάνεια και θυμώνω για αυτό... @};- όμως θέλω να προσπαθήσω... θέλω να σε νιώσω Θεέ μου για να ξαναθυμηθώ την Αγάπη... :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

μμμ...Μπεττούλα, μάλλον πιο σωστά θα ήταν να έλεγες...

φοβάβαι, γιατί΄δεν έχω το θάρρος
ντρέπομαι, γιατί μένω στην επιφάνεια

η δήλωσή σου "θέλω να σε νιώσω θεέ μου, για να ξαναθυμηθώ την Αγάπη" είναι Στόχος θάρρους και εμβάθυνσης από μόνη της...

αν θυμώνεις είναι γιατί δεν έχεις βρει ακόμα τρόπο να στοχεύσεις στην ουσία των πραγμάτων...


σιγά σιγά...

μην σε μαλλώνεις, σαν παιδί, τώρα μαθαίνεις την Ζωή...Το να γνωρίσεις τον Εαυτό σου, προϋποθέτει σταθερότήτα στον Στόχο Σου...΄Ολα ανοίγονται, όταν έχεις μάθει να μην κάθεσαι μπροστά σε κλειστές πόρτες και περιμενεις κάποιον να στις ανοίξει...


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Φωβάμαι ότι ποτέ δεν θα καταφέρω να βρώ αυτό το θάρρος να πάω γυμνή στο θεό ,ότι δεν θα βγάλω ποτέ από πάνω μου όλα αυτά τα δανεικά ρούχα ( εγωισμός ,προσδοκίες κτλ )
θυμώνω όταν δεν μένω συγκεντρωμένη στον στόχο μου που είναι η θεραπεία της ψυχής μου
ντρέπομαι καμία φορά όταν κοιτάζω με αλήθεια τα σκοτεινά κομμάτια του εαυτού μου.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

αυτά τα δανεικά ρούχα ( εγωισμός ,προσδοκίες κτλ
Ιωαννούλα μου κι αυτά δικά σου είναι, καθόλου δανεικά δεν είναι :D

Δανεικά είναι συμπεριφορές, πρότυπα, συνήθειες, με τις οποίες ταυτίστηκες ή ταυτιστήκαμε γιατί ξεχάσαμε από πού ερχόμαστε και πού κατευθυνόμαστε κι έτσι νιώθουμε ξεκρέμαστοι..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

:x :x :x
Vaso έγραψε:Το να γνωρίσεις τον Εαυτό σου, προϋποθέτει σταθερότήτα στον Στόχο Σου...΄Ολα ανοίγονται, όταν έχεις μάθει να μην κάθεσαι μπροστά σε κλειστές πόρτες και περιμενεις κάποιον να στις ανοίξει...
:x :x :x
το μόνο που νιώθω με σιγουριά είναι αυτός ο Στόχος... :x

και θα μάθω να τις ανοίγω μόνη μου που θα μου πάει.. :D :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Φωβάμαι ότι ποτέ δεν θα καταφέρω να βρώ αυτό το θάρρος να πάω γυμνή στο θεό ,ότι δεν θα βγάλω ποτέ από πάνω μου όλα αυτά τα δανεικά ρούχα
φόβος, Ιωαννάκι, δεν είναι να ξέρεις ότι φοράς ρούχα, αλλά να νομίζεις ότι ο θεός δεν θα σε δεχτεί και με αυτά...

και όντως...δεν είναι "δανεικά"...

δεν είσαι υπεύθυνος για τις πληγές σου, ω άνθρωπε...είσαι υπεύθυνος γιατί εξακολουθείς και τις συντηρείς...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ναι σωστά αυτός ο φόβος της αποδοχής μου έχει κατσικωθεί στο στομάχι.
ευχαριστώ Βασούλα για της τηγανιές

:x :* >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-smileyheart:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Φοβαμαι να μην παρασυρει το ποταμι της επιφανειας...

Φοβαμαι ωρες ωρες οτι ειμαι λιγος για ολο αυτο...


@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ποιός εσύ, είσαι λίγος Τασούλη? @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

σας αφιερώνω αυτό το βίντεο

αξιοπρέπεια...

σπάνια να την νιώθεις σαν αληθινή ποιότητα της ελευθερίας να μην είσαι τίποτα


http://youtu.be/ldKEKPIxhZ8" onclick="window.open(this.href);return false;

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ναι βασω μου ερχονται κατι στιγμες που ετσι νιωθω....

Δεν ξερω.... @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ποιός εσύ, είσαι λίγος Τασούλη?
νιώθεις λίγος...οκ! αλλά είσαι λιγος τελικά? αυτό σε ρωτάω...

καμιά φορά από συνήθεια λέμε επίθετα που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματική μας εσωτερική κατάσταση...

"λίγος"...τι σημαίνει, εκτός από την αδυναμία να δεχτούμε και το λίγο και το πολύ σαν ίδιες Δυνάμεις μέσα μας?


:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: Ο ΕΧΘΡΟΣ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

:-?
οχι το ξερω οτι δεν ειμαι...
Απλως εγκαταλειπω καποιες στιγμες αυτο που ξερω για μενα και τοτε νιωθω αυτο το λιγο...
Και αυτο ειναι μαλον που φοβαμαι μην με παρασυρει...το λιγο...
Καπως ετσι,ελπιζω να μην σας μπερδεψα :x

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”