ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: ΄Όπως οι διέξοδοι δεν απαλύνουν το αδιέξοδο της ζωής…
κάτι μου θυμίζει... :D
Είναι μια πολύ οδυνηρή μάχη αυτή που κάνεις με τα στερεότυπα...με όσα νόμιζες ότι είσαι...
είναι φοβερό το συναίσθημα του να βιώνεις οτι πράγματα που θεωρούσες δεδομένα για τον εαυτό σου και τα θεωρούσες αλήθεια σου ξαφνικά να ανατρέπονται... δεν είσαι αυτό που νόμιζες τόσα χρόνια οτι είσαι.. δεν έκανες αυτά που νόμιζες οτι έκανες... και είναι μόνο η αρχή.. ξέρω οτι πολλά ίσως και όλα θα ανατραπούν σε αυτά που νόμιζα για μένα, πράγματα που αυτή τη στιγμή ούτε καν φαντάζομαι αλλά είμαι ανοιχτή στην ανατροπή.. μπορεί να μην αντιλαμβάνομαι ακόμα ποιες είναι όλες μου οι ψευδαισθήσεις αλλά ξέρω πια οτι υπάρχουν και ας τις νιώθω αληθινές... @};-
΄Όταν καταλάβεις και παραδεχτείς ότι αυτό που σε ενώνει με τους άλλους είναι η ανάγκη και όχι η αγάπη, τότε ανοίγει ο «μυστικός» δρόμος της Ενότητας και της Εκπλήρωσης…


Αν σ’ αυτόν τον δρόμο είσαι ειλικρινής, αν το μόνο που θέλεις με όλη σου την Ψυχή είναι να ενώσεις το είναι σου, να νιώσεις το βάθος και το ύψος της ύπαρξής σου, τότε το υλικό μέρος της Ψυχής αρχίζει να ερωτεύεται μοναδικά το άλλο της μέρος, αυτό που όλη της την ζωή ένιωθε σαν απουσία και απώλεια και εκεί ο άνθρωπος αρχίζει να έχει όραμα και αυτό-αγάπη…


γένοιτο... :x μέχρι τώρα πολεμούσα τον εαυτό μου... ήρθε η ώρα του του έρωτα και ας μην ξέρω ακόμα το πώς..θα το βρω όμως.... :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Δημοσίευση από Vasoula »

Vaso έγραψε:Tασούλη το ενδιάμεσο στάδιο απο΄την προέλευση προς την κατεύθυνση, είναι η ζωή χωρίς τον θεό...

αυτήν χρειάζεται να αθωώσουμε από την μπόλικη αλαζονεία της!

γιατί και σ' αυτό το ενδιάμεσο στάδιο που παρεμβάλλεται, οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, οι άνθρωποι περιμένουν να κάνει ο θεός, αυτό που χρειάζεται να κάνουν οι ίδιοι...
^tasoulis^ έγραψε:Μια ερμηνεια για το τι σημαινει αθωωνουμε το ενδιαμεσο κ γενικος το αθωωνο..;
:x
To λέει θαυμάσια η Μπαγκαβάτ Γκιτά

Λέει ο Κρίσνα..."όποιος νομίζει πως αυτός ειν' ο φονιάς κι όποιος νομίζει ότι αυτός είν' ο σκοτωμένος, κι οι δυό τους τίποτε δεν ξέρουν. Αυτός ούτε σκοτώνει, ούτε σκοτώνεται...

σ' αυτούς τους πάντα αφοσιωμένους που μ' αγάπη λατρεύουν, δίνω την δύναμη εκείνη της γνώσης, που μ' αυτή σ' Εμένα έρχονται...

΄Ιδιος Είμαι Εγώ σε όλα τα όντα. Δεν υπάρχει για Μένα μισητός ή αγαπημένος...

Εγώ του κόσμου τούτου είμαι ο πατέρας, η μάνα, ο χορηγός, ο Προπάτορας, το αντικείμενο της γνώσης, ο Εξαγνιστής...

Οι μωροί με καταφρονούν σ' ανθρώπινο σώμα που κατοικώ, αγνωόντας την υπέρτατη φύση του Υψιστου Κυρίου των όντων...
Μάταιες αληθινά είναι οι ελπίδες τους, μάταια τα έργα τους, μάταια η γνώση τους, γιατί έχουν απατηλή φύση, οι αλόγιστοι...

@};-

Σας θυμίζει κάτι? @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Ματαιότις,ματαιωτήτων?? :D
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι δεν θέλει να πει αυτό ο Ποιητής...

αυτό είναι απλά μια δικαιολογία για την αδράνεια


:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Σας θυμίζει κάτι? @};-
Τον εγωισμό "την πύλη του κακού"

:-??
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Δημοσίευση από Vasoula »

και μου είχε πει ο Δάσκαλός μου...

άδειασε τώρα όλα τα περιεχόμενα του νου σου και μάθε απο την καρδιά σου την Σοφία...
μετά άδειασε όλα τα περιεχόμενα της καρδιάς σου και μάθε από την Σοφία, την Αγάπη...

εκείνες είναι οι αγνές πράξεις, που δεν δραστηριοποιούνται στην απατηλή φύση της ελπίδας, ούτε αδρανοποιούνται απο την απατηλή φύση του χρόνου, μια και τα δύο έχουν την ανταμοιβή σαν σκοπό
.

Μάταιες αληθινά είναι οι ελπίδες τους, μάταια τα έργα τους, μάταια η γνώση τους, γιατί έχουν απατηλή φύση, οι αλόγιστοι...
:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Δημοσίευση από Ταρούλα »

8->

>:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Δημοσίευση από AMALIA »

και μου είχε πει ο Δάσκαλός μου...

άδειασε τώρα όλα τα περιεχόμενα του νου σου και μάθε απο την καρδιά σου την Σοφία...
μετά άδειασε όλα τα περιεχόμενα της καρδιάς σου και μάθε από την Σοφία, την Αγάπη...

εκείνες είναι οι αγνές πράξεις, που δεν δραστηριοποιούνται στην απατηλή φύση της ελπίδας, ούτε αδρανοποιούνται απο την απατηλή φύση του χρόνου, μια και τα δύο έχουν την ανταμοιβή σαν σκοπό.
@};-
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Δημοσίευση από Λιζούλα »

@};-
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Δημοσίευση από ARTYADIS »

΄Όταν καταλάβεις και παραδεχτείς ότι αυτό που σε ενώνει με τους άλλους είναι η ανάγκη και όχι η αγάπη, τότε ανοίγει ο «μυστικός» δρόμος της Ενότητας και της Εκπλήρωσης…

Αν σ’ αυτόν τον δρόμο είσαι ειλικρινής, αν το μόνο που θέλεις με όλη σου την Ψυχή είναι να ενώσεις το είναι σου, να νιώσεις το βάθος και το ύψος της ύπαρξής σου, τότε το υλικό μέρος της Ψυχής αρχίζει να ερωτεύεται μοναδικά το άλλο της μέρος, αυτό που όλη της την ζωή ένιωθε σαν απουσία και απώλεια και εκεί ο άνθρωπος αρχίζει να έχει όραμα και αυτό-αγάπη…

Ο υλικός κόσμος « πνευματοποιείται» μέσα από τον έρωτα αυτόν. Και τότε μόνο μπορείς να αγαπήσεις αληθινά, να ερωτευθείς αληθινά, να ζήσεις αληθινά, χωρίς καμία διάθεση πια να βιώνεις την ζωή με ψέμα…
@};- @};-

άδειασε τώρα όλα τα περιεχόμενα του νου σου και μάθε απο την καρδιά σου την Σοφία...
μετά άδειασε όλα τα περιεχόμενα της καρδιάς σου και μάθε από την Σοφία, την Αγάπη...

εκείνες είναι οι αγνές πράξεις, που δεν δραστηριοποιούνται στην απατηλή φύση της ελπίδας, ούτε αδρανοποιούνται απο την απατηλή φύση του χρόνου, μια και τα δύο έχουν την ανταμοιβή σαν σκοπό.
..............................................................
Μάταιες αληθινά είναι οι ελπίδες τους, μάταια τα έργα τους, μάταια η γνώση τους, γιατί έχουν απατηλή φύση, οι αλόγιστοι...

@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Δημοσίευση από Δωρουλα »

υπεροχα αυτα που λεγονται...! @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

άδειασε τώρα όλα τα περιεχόμενα του νου σου και μάθε απο την καρδιά σου την Σοφία...
μετά άδειασε όλα τα περιεχόμενα της καρδιάς σου και μάθε από την Σοφία, την Αγάπη...

εκείνες είναι οι αγνές πράξεις, που δεν δραστηριοποιούνται στην απατηλή φύση της ελπίδας, ούτε αδρανοποιούνται απο την απατηλή φύση του χρόνου, μια και τα δύο έχουν την ανταμοιβή σαν σκοπό.
:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:΄Οσα και να μάθαμε, όσα και να διαβάσαμε, η στιγμή της ικανοποίησης διαρκεί λίγο, όταν δεν έχουμε δουλέψει με συνέπεια και αφοσίωση με την Πηγή του εσωτερικού μας πλούτου. Εκείνη την Πηγή, που γνωρίζει πώς να ερμηνεύει τις λέξεις, με Λόγο και όχι με λεξικό…Εκείνη την Πηγή που γνωρίζει τον ΄Ανθρωπο, τόσο καλά, όσο εμείς γνωρίσαμε τον άνθρωπο, μέσα από την ένδεια μας.
Αχ Βασούλα μου!!!! :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
...Μα που πάω και πέφτω κι εγώ ώρες ώρες!!!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Giorgos Agelis
Δημοσιεύσεις: 4061
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 2:44 am
Τοποθεσία: KATERINH PIERIA

Re: ΕΡΩΤΑΣ ΄Η ΠΟΛΕΜΟΣ?

Δημοσίευση από Giorgos Agelis »

:romance-heartsthree:

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”