AΘΩΩΝΩ....

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Ολη μας η ζωή από την ώρα που γεννηθήκαμε στον φυσικό κόσμο, μπήκε σε ένα «κουτί»…
Ένα «κουτί» που έχει θέσει σε περιορισμό αυτό που είμαστε…Αυτή η επίγνωση κυριαρχείται από την προσωπικότητα τόσο ισχυρά, που δεν μπορούμε να ανακτήσουμε την αντίληψη της ουσιαστικής μας φύσης. Μας λείπει η εσωτερική διαύγεια του να βρισκόμαστε στον κόσμο, ενώ συγχρόνως μπορούμε να έχουμε επαφή με το θείο.
Σαν αυτά τα δύο να είναι ασυμβίβαστα και να εξουδετερώνει το ένα το άλλο, αντί να συμφιλιώνονται και να δρουν παράλληλα.

Χιλιάδες εντολές του κόσμου πήραν την θέση τους στον μηχανισμό της επιβίωσης και έθεσαν τα πιο σκληρά όρια στην ορμή και το πάθος της Ψυχής μας, που θέλει να βιώσει μια εμπειρία της Ζωής στο πεδίο των φυσικών μορφών.

Ξεχάσαμε γιατί ήρθαμε εδώ…μας ξέχασε και η Ζωή…

Σκεφτόμουν πόσο ένας άνθρωπος αναζητά την Ελευθερία του…τα ανθρώπινα δικαιώματά του, χιλιάδες μάχες έχουν γίνει και θα γίνονται ακόμα, για να νιώσει ακόμα και ο τελευταίος άνθρωπος στην Γη ελεύθερος από την καταπίεση μιας εξουσιαστικής δύναμης που πιστεύει ότι τον ελέγχει στο φυσικό του περιβάλλον.

΄Όμως είναι έτσι?

Ο κάθε άνθρωπος μέσα σ’ αυτό το «κουτί» νιώθει υπόλογος για την ζωή του…
Στον τρόπο που θα ερωτευθεί, θα φάει, θα κοιμηθεί, θα επικοινωνήσει, θα μιλήσει με τον θεό…Για όλα υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι συμπεριφοράς…Οδηγίες χρήσεως για την ζωή μας…

Το σκέφτομαι έτσι…
Κάθε φορά που γεννιέται ένας άνθρωπος, κάποιοι του βάζουν και τις οδηγίες που θα χρησιμοποιήσει για να εφαρμόσει την ζωή…Οδηγίες για το πώς θα είναι καλός και χρήσιμος, άξιος και αποδεκτός…Μια καλοδουλεμένη μηχανή που δεν έχει σαν στόχο, παρά την συνεχή και απρόσκοπτη λειτουργία της. Ρομποτική μου θυμίζει…

Εσύ είσαι γυναίκα και θα κάνεις αυτό…
Εσύ είσαι άντρας και θα κάνεις εκείνο…

Η Ζωή άραγε μπορεί να εφαρμοστεί αγνά και απλά μόνο με οδηγίες? Πως το καταφέραμε αυτό? Ακόμα αναρωτιέμαι ποια είναι εκείνη η εξουσιαστική δύναμη που ελέγχει μέσα μας την Ουσιαστική μας Φύση και μας κάνει να αγνοούμε τους εσωτερικούς Νόμους της Ανθρώπινης ΄Υπαρξης…

Νομίζω πως το θείο μέσα μας το ξεχάσαμε επίτηδες, γιατί αν το θυμόμαστε θα ήταν αδύνατον να ζήσουμε σε έναν κόσμο που κάποια αόρατη εξουσία μας έχει δείξει τον τρόπο που πρέπει να συμπεριφερόμαστε στην ζωή…στον εαυτό μας, στον πλησίον μας.

Κι ας λέμε ότι πιστεύουμε τάχα στον θεό, στο σύμπαν, σε μια ανώτερη δύναμη ζωής…
Ουσιαστικά πιστεύουμε μόνο στις οδηγίες χρήσεως που κινούν την μηχανή του καθενός μας. Η προσήλωση μας σ’ αυτές μας κάνει να κινούμαστε στον περιορισμό μας και ενώ νιώθουμε ότι έχουμε επιλογές, δεν αντιλαμβανόμαστε ότι κι αυτές ακόμα περιέχονται στις οδηγίες χρήσεως…Κάποιος τις πρόβλεψε κι αυτές…

Ναι είναι επίπονη η διαδικασία της ενθύμησης της Ουσιαστικής μας Φύσης…Γιατί χρειάζεται να πετάξουμε τις οδηγίες χρήσεως...Ακόμα και για όσους από εμάς θεωρούν ότι τις έχουν πετάξει, αρκεί μόνο μια ματιά στην Ζωή για να δουν ότι ακόμα και τίποτα να μην κάνουν «σωστά», απ΄ όσα λέει ο προγραμματισμός τους, δεν φτάνει για να νιώσουν ολοκληρωτικά την Παρουσία εντός τους.
Το να πας κόντρα στον προγραμματισμό σου από μόνο του ίσως δεν αρκεί…Δεν αρκεί να βιώνεις θεωρητικά τον πόλο του «λάθους», για να νιώθεις πληρότητα, όπως δεν αρκεί να βιώνεις θεωρητικά τον πόλο του «σωστού» για να νιώθεις αυτάρκεια.

Το «σωστό» και το «λάθος», όταν το αντιλαμβανόμαστε σαν τέτοιο, μας εμποδίζει να πετάξουμε τις ταμπέλες, ακόμα κι αν εκθέτουμε τον εαυτό μας στο κοινό…Αυτός ο προγραμματισμένος «κριτής» είναι αμείλικτος, όσον αφορά την ντροπή που μπορεί να μας κάνει να κουβαλάμε, ενόσω νομίζουμε ότι είμαστε ο εαυτός μας και αντιδρούμε στον προγραμματισμό μας…

Τρία βαριά συναισθήματα αφορούν τον προγραμματισμό του ανθρώπου…Ντροπή, φόβος, θυμός!
Ντροπή για όσα του προγραμμάτισαν σαν αμαρτία
Φόβο για όσα του προγραμμάτισαν σαν ζωή
Θυμό για όσα του προγραμμάτισαν σαν θεό

Υπόλογος για τα πάντα, ο άνθρωπος παλεύει για την Ελευθερία του…

Σαν να μην αρκούν πια τα παραμύθια όμως…, θεωρώ ότι ήρθε η στιγμή να πάρουμε στα σοβαρά την Ανθρώπινη ΄Υπαρξη…και να γράψουμε στα παλιά μας τα παπούτσια αυτόν που είπε «είσαι γυναίκα και θα κάνεις αυτό», «είσαι άντρας και θα κάνεις εκείνο», «είστε άνθρωποι και θα γίνετε αυτό»…

Εχουν τόσο Δύναμη οι εσωτερικοί μας Νόμοι, οι Νόμοι του Ανθρώπου, που αν επιτρέψουμε να αναδυθούν αυθεντικά από μέσα μας, δεν θα χρειαζόμαστε πια οδηγίες χρήσεως για να επιτρέψουμε στην Αγάπη να δρα εντός μας. Δεν θα χρειαζόμαστε πια την ελεύθερη βούληση για να είμαστε αυθεντικοί στον Κόσμο του Ανθρώπου! Τι να επιλέξεις, εκτός από τον Κόσμο Σου, τον Κόσμο του θεού?
Και εκεί δεν υπάρχει «είσαι ο/η…»
Δεν χρειάζεται να παρουσιάζεσαι, όταν η Παρουσία δρα εντός σου…

Όσο για τους κριτές μας, μέσα από την δική μας αυθεντικότητα, θα γίνονται ολοένα και λιγότεροι…έως ότου να εξαφανιστούν από την ορατότητα της Ψυχής μας.

Η Ζωή τώρα αθωώνεται…Τώρα στα δύσκολα…

Εσείς? μπορείτε να αθωώσετε την Ζωή?



http://youtu.be/ZAJTFz158HU" onclick="window.open(this.href);return false; @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Οδηγίες χρήσεως για την ζωή μας…
:-(
Εσείς? μπορείτε να αθωώσετε την Ζωή?
Προσπαθώ... σιγά-σιγά...
@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Όχι ακόμη. Θα γίνει όμως, δεν υπάρχει άλλος τρόπος... :x :x
Προσπαθώ να αντιληφθώ εμένα και το κουτί μου.... για να καταργήσω τα φορεμένα όρια...
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Προσπαθώ, κάθε μέρα δυναμώνω όλο και περισσότερο και προσπαθώ να αντισταθώ στις "οδηγίες χρήσεως".

Δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο εθισμένη ήμουν ή καλύτερα είμαι.... πόσο αγώνα θέλει αυτή η προσπάθεια, πόσο πονάει...
τόσο που καμμιά φορά αποζητώ τη "ζεστασιά της εξάρτησης". [-x

Ξέρω ότι δεν μπορώ να αλλάξω τη ζωή μου σε μια στιγμή, μπορώ όμως να αρχίσω να τη ΖΩ από ΤΩΡΑ ...

Χρειάζεται υπομονή και αφοσίωση αλλά κυρίως θέληση και θάρρος
Θέληση.... να αθωώσω τη Ψυχή μου
Θάρρος... να την ελευθερώσω

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

με αθωώνω νοητικά... συναισθηματικά όχι ακόμα γιατί δεν έχω νιώσει τι πρέπει να αθωώσω... όμως νιώθω οτι τώρα πια δεν βιάζομαι θα έρθουν όλα με την ώρα τους... δεν πιέζω πια αλλά αφήνομαι... έχει μεγάλη Σοφία το Σύμπαν και τώρα αρχίζω να το ανακαλύπτω πραγματικά... :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από Vasoula »

ξέρεις Μπεττούλα, η σχέση μας με την Ζωή πρέπει να είναι ερωτική...

όπως όταν ερωτεύεσαι στην αρχή και δεν νοιάζεσαι για το πως είναι ο άλλος...

μόνο που για να έχει διάρκεια κάθε ΄Ερωτας χρειάζεται να αγγίζει το αιώνιο...μόνο αυτό δεν έχει προσδοκίες!

Αθωώνεις, λοιπόν, ότι μεσολαβεί μεταξύ εσένα και των προσδοκιών σου.


Πριν προλάβεις να ολοκληρωθείς μέσα στον ΄Ερωτα έχεις κάνει ήδη τα σενάρια σου για το πως θα ήθελες να είναι ο άλλος...
Πριν προλαβεις καν να τον γνωρίσεις, ξέρεις ότι δεν σου κάνει...

όπως ακριβώς η Ζωή...

Δεν αθωώνεις κανέναν, αν δεν έχεις μάθει να Ζεις με αθωότητα...

πάντα κάτι θα σου λείπει, πάντα κάτι θα σου περισσεύει...

όπως ακριβώς στην Ζωή...



:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:ξέρεις Μπεττούλα, η σχέση μας με την Ζωή πρέπει να είναι ερωτική...

όπως όταν ερωτεύεσαι στην αρχή και δεν νοιάζεσαι για το πως είναι ο άλλος...
πολυαγαπημένο μου συναίσθημα.. βασικός πυρήνας της ζωής μου..ακόμα και όταν δεν είχα κανέναν δίπλα μου έλεγα και ένιωθα οτι είμαι ερωτευμένη με τη ζωή...Ρίγος με έπιανε... μεγαλώνοντας κάπου το έχασα... τώρα είναι ανάγκη να το ξαναβρώ μέσα μου γιατί αυτός ο έρωτας με γέμιζε όσο τίποτα άλλο σε βαθμό που νιώθω οτι για αυτό επέλεξα να είμαι εδώ και με αυτή την μορφή :x :x :x δεν ξέρω αν βγάζει νοήμα.. @};-
Πριν προλάβεις να ολοκληρωθείς μέσα στον ΄Ερωτα έχεις κάνει ήδη τα σενάρια σου για το πως θα ήθελες να είναι ο άλλος...
Πριν προλαβεις καν να τον γνωρίσεις, ξέρεις ότι δεν σου κάνει...
όπως ακριβώς η Ζωή...

πόσα σενάρια έφτιαχνα ΠΑΝΤΑ σε κάθε μου σχέση?? πόσα??? με χαρακτήριζαν τα σενάρια!! είχα για κάθε περίπτωση πολλά όχι μόνο ένα... και στο μεταξύ ξέχναγα να ζω αληθινά...εκτός σεναρίων..!! @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

όλοι μας Μπεττούλα δυστυχώς το να κάνουμε σενάρια ήταν το αγαπημένο χόμπυ :?
πόσο πιο εύκολα είναι τα πράγματα χωρίς αύτα τα σενάρια αλλά δύσκολα ξεκολάς όταν έχεις βολευτεί με αυτά.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

πράγματι Ιωάννα μου είναι δύσκολο να ξεβολευτείς μετά... διαπίστωσα οτι αν και δεν κάνω σενάρια όπως έκανα συνεχίζω παρόλα αυτά με πιο ασυνείδητο τρόπο που μερικές φορές δεν το αντιλαμβάνομαι καν ότι "σεναριάζω"... τώρα όμως που το ξέρω έχω το νου μου να με πιάσω στην γωνία!!! :D νομίζω όμως οτι πίσω από τα σενάρια κρύβεται η ανάγκη για έλεγχο των καταστάσεων ακόμα και των προσώπων... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

αχ Μπεττούλα όταν καταφέρνω και μένω στην σιωπή όπου εκεί τσακώνω πολλά ασυνείδητα συναισθήματα μετά είμαι κάπως έτσι :confusion-seeingstars: από της πολλές τηγανιές
και λέω στον εαυτό μου οκ πάρε βαθιά άνασα και ψυχραιμία ,όλα δικά σου είναι.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Τρία βαριά συναισθήματα αφορούν τον προγραμματισμό του ανθρώπου…Ντροπή, φόβος, θυμός!
Ντροπή για όσα του προγραμμάτισαν σαν αμαρτία
Φόβο για όσα του προγραμμάτισαν σαν ζωή
Θυμό για όσα του προγραμμάτισαν σαν θεό

Υπόλογος για τα πάντα, ο άνθρωπος παλεύει για την Ελευθερία του…
:-( :-( :-(




Βασούλα έγραψε:Δεν αθωώνεις κανέναν, αν δεν έχεις μάθει να Ζεις με αθωότητα...

πάντα κάτι θα σου λείπει, πάντα κάτι θα σου περισσεύει...

όπως ακριβώς στην Ζωή...
Δύσκολη η αθώωση... Πολύ δύσκολη! ...Μα όχι ακατόρθωτη!!! Το να ζεις με αθωότητα είναι κάτι που πρέπει να εκπαιδεύσουμε τον εαυτό μας να το κάνει. Αθωότητα όμως σε όλα τα επίπεδα. Όχι όπου μας συμφαίρει. Το λέω, γιατί παλιά το άκανα επιλεκτικά. Ώσπου κάποια στιμγή διαπίστωσα πως η μνησικακία, η επίκρηση, η καχυποψία, είχαν φωλιάσει για τα καλά μέσα στην καρδιά μου και αυτό ήταν ένα δηλητήριο που μόνο με έβλαπτε. Σηκωνόμουν θυμάμαι το πρωί και δεν μπορούσα να νιώσω τίποτα όμορφο. Καμία Ευγνωμωσύνη. Δεν μπορούσα να εκτιμήσω το οτιδήποτε είχα στη ζωή μου, δεν μπορούσα να χαρώ με το οτιδήποτε! Ακόμα και μέσα σε μια παρέα με υποτίθεται αγαπημένα άτομα. Το μυαλό έτρεχε και προσπαθούσε να βρει κάτι σώνει και καλά να του φταίξει. Και φυσικά το έβρισκε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να παραμένω πάντα απόμακρος, να υπάρζω απλώς και να μεταφέρω τη δυστυχία μου σαν τρόπαιο δεξιά και αριστερά...

Πολλά τα αρνητικά συναισθήματα που έπρεπε να αθωώσω μέσα μου. Το κακό ήταν πώς τότε δεν ήξερα ότι υπήρχαν!!! Και αν κάποιος με ρωτούσε αν είχα αρνητικά συναισθήματα είτε για κάποιον είτε για κάποια κατάσταση, εννοείται πως δεν θα τα αναγνώριζα καν! Στην καλύτερη περίπτωση θα αρνιόμουν την ύπαρξη τους!!! Και έτσι η ζωή μου περνούσα σαν μια ταινία με πρωταγωνιστή εμένα, χωρίς Εμένα.

Μου πήρε πολύ χρόνο να απαλαχτώ από την ντροπή, από τον φόβο, τον θυμό, την μνησικακία!!! ...Όχι ότι τώρα έχω απαλλαχτεί εντελώς, αλλά ρε παιδάκια, έχω το νου μου στην αλληλεπίδραση με τους άλλους ανθρώπους. Με προσέχω, μα παρατηρώ... Εύκολα βέβαια μπορεί κάτι να μου ξεφύγει. Μα εξίσου εύκολα μπορεί ναι να προλάβω κάτι πριν το κάνω. Βέβαια δεν είναι και λίγες οι στιγμές που σκέφτομαι τα πράγματα και εκ των υστέρων αντιλαμβάνομαι τι πραγματικά εχει συμβεί και πως πραγματικά εγώ συμπεριφέρθηκα (για να τα λέμε όλα).

Πως γίνεται να αθωωθεί ένας "ένοχος" αν εκείνος που δικάζει δεν ξέρει καν τι σημαίνει αθώωση;

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από Ellaki »

Πως γίνεται να αθωωθεί ένας "ένοχος" αν εκείνος που δικάζει δεν ξέρει καν τι σημαίνει αθώωση;
έλα μου ντε :-?

Είχα μπερδέψει την αθωότητα με την ανοησία, δίκαζα και καταδίκαζα κατά το δοκούν.
Η Αθωότητα σαν έννοια με είχε μπερδέψει αφάνταστα και δεν μπορούσα να καταλάβω ποιά είναι η εφαρμογή της στην καθημερινότητα.
Μου πήρε αρκετό καιρό να συνειδητοποιήσω ότι είναι συνδεδεμένη με τα κρυφά μου συναισθήματα και ότι δεν έχει σχέση με την ανοησία αλλά με την Λογική. Μέχρι τότε ήμουν απόλυτα δέσμια των ασυνείδητων προθέσεών μου και της ανοησίας μου. Σαν πρώτο βήμα κατάφερα να ελευθερωθώ από το απόλυτα και μερικώς από το δέσμια. Όπως λες Μανούλη μου, τουλάχιστον είμαι υποψιασμένη για τις :tosser:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από Μάνος »

:)) :)) :)) :))
Αχ Ελλάκι μου γλυκό! Στο μπέρδεμα της αθωότητας και της ανοησίας δεν ήσουνα μόνη σου. Ήμουν κι εγώ μαζί σου και φαντάζομαι πολύς άλλος κόσμος. Αντί για ανοησία, για να είμαι ειλικρινής έβαζα την λέξη αφέλια, που σχεδόν έχουν την ίδια έννοια. Εκεί ήταν που ανακάλυψα τον πατέρα μου να κρύβεται από πίσω τονίζοντας μου πόσο αφελής είχα υπάρξει στα δικά του τα μάτια πάνω σε συγκεκριμένα περιστατικά. Δυσκολεύτηκα για να διαχωρίσω την αφέλια από την αθωότητα. Είναι δυο ξεχωριστές έννοιες που δεν έχουν την παραμικρή σχέση μεταξύ τους κι όμως για εμένα μέχρι πρότεινος ήταν ταυτόσιμες. Τώρα πραγματικά απορώ...
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από Ellaki »

:romance-kisscheek: >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: AΘΩΩΝΩ....

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Δυσκολεύτηκα για να διαχωρίσω την αφέλια από την αθωότητα. Είναι δυο ξεχωριστές έννοιες που δεν έχουν την παραμικρή σχέση μεταξύ τους κι όμως για εμένα μέχρι πρότεινος ήταν ταυτόσιμες. Τώρα πραγματικά απορώ...
και εγώ μία από τα ίδια Μανούλι μου ,και δεν νομίζω και να είμαστε και οι μοναδικοί που μπερδέυουν την αθωότητα με την αφέλεια

:romance-kisscheek: >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”