Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Ενιωσα μεγάλη παρότρυνση να βγάλω έξω έναν διάλογο...Τόσο μα τόσο σημαντικό για την ιερή στιγμή που τώρα βρίσκεται η ανθρωπότητα...Τώρα που η ώρα του θεού πλησιάζει...

Τώρα που χρειάζεται να ανατραπεί κάθε προφητεία για τον μικρό κόσμο του ανθρώπου...
Τώρα που ο ΄Ανθρωπος έχει την ευκαιρία να αναπτυχθεί μέσα μας μέσα απο την διδασκαλία της Αγάπης
Τώρα που δεν χρειάζεται να παπαγαλίζουμε τα Ευαγγέλια, αλλά να δούμε τις ευκαιρίες που μας κληροδότησε ο θεός μέσα από τον ΄Ανθρωπο...

΄Ισως έτσι σταματήσουμε να βλέπουμε την Ζωή σαν μια αρένα που παλεύουν τα πάθη μας και τα μίση μας!

@};-


η τιμωρία του θεού ή του ανθρώπου, σε φοβίζει?

τι μπορεί να κάνει ο ένας και τι μπορεί ο άλλος?

και γενικότερα, τι έχεις λάβει εσύ σαν τιμωρία από τον θεό, και τι από τον άνθρωπο?
Όσες φορές τόλμησα να ζητήσω βοήθεια από τον θεό, μετά το μετάνιωσα γιατί το αποτέλεσμα ήταν αντίθετο από αυτό που ήθελα....
πόσο σταθερή ήσουν όμως σ' αυτο που ήθελες? Και η βοήθεια μπορεί να ήρθε, αλλά εσύ δεν την αντιλήφθηκες για να αδράξεις την ευκαιρία...Αυτό το αποκλείεις? Ξέρουμε ανά πάσα στιγμή τι αλήθεια θέλουμε?
Και γιατί λες τόλμησα να ζητήσω?
Το 'τόλμησα' πάει στο ότι ενώ φοβόμουν, συνέχιζα να ζητάω. Με φόβο για το αποτέλεσμα όμως... Γι'αυτό 'τολμούσα'...

Να συμπληρώσω σ'αυτό το σημείο πως δεν ένιωθα άξια, δεν υπήρχε μέσα μου αγνότητα. Ένιωθα να κάνω ιεροσυλία...
Ζητούσες με δυσπιστία, λοιπόν..Η έλλειψη αξίας που ένιωθες για το αποτέλεσμα που ζητούσες, σε έκανε να κρατάς αποστάσεις από αυτό. ΄Επαιρνες δηλαδή αυτό που νόμιζες ότι άξιζες...

Δεν είναι μόνο δικό σου λάθος αυτό, στην προσέγγιση του θεού...

Και ενώ μέσα μας νιώθουμε ότι ο θεός δεν κάνει διακρίσεις, μόνοι μας διακρινόμαστε από Αυτόν!

είδατε το παράλογο της απόστασης μεταξύ μιας σκέψης και ενός συναισθήματος?

μεταξύ τους παρεμβάλλεται η άγνοια!

και ενώ το μυαλό μας το έχουμε θρέψει με γνώση, το συναίσθημα δεν το έχουμε θρέψει με αγάπη

από που προκύπτει αυτό?

μα από το ότι ποτέ η Ψυχή μας δεν έλαβε αγνή αγάπη...Οι γονείς μας μάς "τιμώρησαν" με τον εγωισμό τους να κοιτάνε περισσότερο τον εαυτό τους, απ' ότι το δημιούργημά τους, μας γέννησαν για τους ίδιους, για να επιβεβαιωθούν και να διαιωνιστούν οι ίδιοι, και όχι για εμάς. Μας έβαλαν σχεδόν με το ζόρι σε έναν δρόμο που η ύλη διαχωρίζεται βίαια και εχθρικά από το πνεύμα.
Και επειδή έτσι συνηθίζεται, αυτό το ονόμασαν αγάπη...

και αφού οι φυσικές μας αρχές έτσι αγαπούσαν, κληρονόμησαν και σε εμάς αυτόν τον τρόπο της αγάπης, που ζητάει διαρκώς και διαρκώς και δεν παίρνει τίποτα η Ψυχή μας, εκτός από μια κάλυψη των υλικών αναγκών μας ή μπορεί ούτε καν κι αυτές!
Πως να νιώσουμε μετά τον θεό και την Αγάπη του, αν όχι με υλικό τρόπο?

Την αξίζουμε την αγάπη των γονιών μας? όχι! Αυτό το "συμπέρασμα" βγάζει η Ψυχή μας και τα συναισθήματά μας μένουν ανώριμα, ενόσω εμείς ωριμάζουμε φυσικά και διανοητικά. Γιατί πιο βαθιά και ασυνείδητα και εμείς τους μισούμε, χωρίς να το γνωρίζουμε...Μια μνησικακία μας δένει μαζί τους και αυτό κληρονομούμε στις επόμενες γενιές μέσα από το συλλογικό ασυνείδητο της ανθρωπότητας!

Προσπαθούμε διαρκώς να πάρουμε την αποδοχή τους, ενόσω κουβαλάμε ήδη την απόρριψή τους...

Το να κάνεις παιδιά στον φυσικό κόσμο είναι κάτι σαν δεδομένο. Και έτσι σαν δεδομένο θα μεγαλώσουν κι αυτά...΄Οπως μεγαλώνουν τα φυτά, που τους αρκεί λίγο νερό για να αναπτυχθούν...κάτι σαν αυτόματο πότισμα και τελειώσαμε με την φροντίδα τους. :cry:

Κανείς δεν γεννήθηκε για να Ζήσει τελικά...Γεννήθηκε γιατί οι γονείς του ήθελαν και αυτό τους το "χρωστάμε"...Είναι η αιώνια οφειλή που μας απομακρύνει από την Ζωή μας και μας κάνει απόντες από τον ίδιο μας τον Εαυτό!

Μας οφείλουν και τους οφείλουμε...Και τώρα βγάλτε τα συμπεράσματα για τον φυσικό κόσμο που γεννήθηκε και ανατράφηκε μέσα σε μια μεγάλη οφειλή!!!

Μα είναι ο Κόσμος του θεού και αυτός! Καμιά φορά θέλω να το φωνάξω τόσο δυνατά που σκέφτομαι ότι θα τον τραυματίσω από την φωνή μου!

Αυτήν την αίσθηση της προδοσίας είχα κι εγώ για την μητέρα μου! ΄Ηταν πολύ απασχολημένη με τα δικά της προβλήματα για να μου δώσει την «τροφή» που χρειαζόμουν σαν παιδί. Κατά τ' άλλα δεν μου έλειψε ποτέ τίποτα από τις υλικές μου ανάγκες, αλλά δεν είναι μόνο αυτές...Υπάρχει στο βάθος μια Ψυχή που ζει και αναπτύσσεται μόνο από την Αγάπη...

Και άλλοι άνθρωποι το παραβλέπουν αυτό, ενόσω αναπτύσσεται το νοητικό τους σώμα και σκληραίνουν, ενώ άλλοι δεν μπορούν με τίποτα να το ξεπεράσουν, καταστρέφουν όλη τους την εμπειρία γι' αυτόν τον λόγο! Καταστρέφουν όλη τους την ευκαιρία...

Αυτό που εμένα με έσωσε ήταν η Αγάπη του Ιησού...Που ήρθε τον κατάλληλο χρόνο, την κατάλληλη στιγμή...την στιγμή του θεού

Με σεβασμό και απεριόριστη Αγάπη...έτσι όπως οφείλουμε σαν ΄Ανθρωποι να προσεγγίζουμε τον πλησίον μας!

και έτσι όπως εκείνος "έθρεψε" την Ψυχή μου, με τόσο μεγάλη Αγάπη, για όλη την αιώνια Ζωή μου, με τον ίδιο τρόπο την δίνω και την λαμβάνω κι εγώ, στις Ψυχές των Ανθρώπων, μέχρι να νιώσουν πνευματικά ώριμοι, να την δώσουν κι εκείνοι στον Εαυτό τους, χωρίς περιορισμό και εγωισμό!

H Ψυχή μας δεν τρέφεται με πράξεις αγάπης, αλλά με την ίδια την Αγάπη.
Το να βοηθάμε τον πλησίον μας δεν μας δίνει εκείνη την ικανοποίηση που έχουμε όταν δίνουμε και λαμβάνουμε Αγάπη στην Ψυχή του Ανθρώπου. Είναι μια εντελώς διαφορετική κατάσταση συνείδησης που κάνει τις πράξεις μας, τις σκέψεις μας και τα συναισθήματά μας, πνευματική ανύψωση στον Κόσμο του θεού…

Πίσω από οποιαδήποτε συμπονετική πράξη υπάρχει ένα πεδίο που θέλει να αθωωθεί μέσα από αυτήν. Και ένας φυσικός άνθρωπος έχει άγνοια για το πώς θα το κάνει…Το κάνει λοιπόν με πράξεις, γιατί ψυχικά δεν μπορεί να νιώσει Αγάπη, είναι πολύ αμαρτωλός για να προσεγγίσει με αυθεντικό τρόπο τον θεό.
Είναι η θρησκευτική αυθεντία που του κατάστρεψε το ομοίωμα του με έναν ΄Ανθρωπο που ήρθε να μας το δείξει…
Που εγκατέλειψε την φυσική του οικογένεια για να ακολουθήσει τον Δρόμο της ανύψωσής του, μέσα από την κάθετη και οριζόντια Πνευματική του Ανάπτυξη…Μέσα από την Αγάπη και την Σοφία του Σταυρού!
Το δικαιολόγησαν με το ότι εκείνός ήταν γιός του θεού, ο θεός ο ίδιος!
Και έτσι η ανθρωπότητα έχασε ακόμα μια ευκαιρία να αποτελείται από Ανθρώπους, αντί από ανθρωπάκους!

Σήμερα νιώθω ότι είναι μια ακόμα ευκαιρία…


Για τον καθένα μας έρχεται η σωστή στιγμή…η στιγμή του θεού!

Ας είναι αυτή η στιγμή ΤΩΡΑ, για όλους τους φοβισμένους και πληγωμένους ανθρώπους του Κόσμου του θεού…


η στιγμή του τέλους της άγνοιας...η στιγμή της αθώωσης...η στιγμή του Ανθρώπου



Εσείς πως νιώθετε αυτήν την στιγμή?


@};-

Εγώ μιλώ με προσευχές
Για σένα μάγισσά μου
Κι εσύ κεντάς τις ενοχές
Κέντημα στην καρδιά μου

Αν βρεις αγάπη ν' αγαπάς
Σαν αίμα σου να την πονάς
Μη την προδώσεις.

http://youtu.be/eOOAjFWCA3s" onclick="window.open(this.href);return false; @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

χτυποκάρδι με έπιασε διαβάζοντας σε Βασούλα... η απόρριψη που εξέλαβα μόνο απόρριψη δεν φαινόταν καθώς είχε ντυθεί σαν "υπερπροστασία"...και η απόρριψη που τους ανταπέδωσα ντύθηκε σαν "ανεξαρτητοποίηση"...μνησικακία το αναγνωρίζω τώρα... :x

η ώρα του Θεού είναι Τώρα γιατί πιο πάτο δεν μπορούμε να πιάσουμε σαν άνθρωποι... σε όσους το λέω μου λένε πως δεν είμαστε τόσο χάλια θα μπορούσε να είναι και χειρότερα αλλά εγώ μιλάω για τις Ψυχές μας και δεν νομίζω οτι πάει πιο κάτω..εκμηδενίσαμε την ίδια μας τη φύση...το μεγαλείο μας..δεν πειράζει που ξεχάσαμε ποιοι είμαστε, με πειράζει όμως που δεν προσπαθούμε να θυμηθούμε...είναι δύσκολο το ξεβόλεμα το ένιωσα και το νιώθω ακόμα αλλά πόσο να μείνεις σε όλα αυτά που σε έμαθαν και που δεν σε κάνουν ευτυχισμένο τελικά και στο αποδεικνύει η ζωή σου η ίδια αντί να ψάξεις αυτό που θα σε κάνει ευτυχισμένο?? ακόμα και αν δεν έχεις ιδέα τι είναι αυτό ή τι θα βρεις εκεί που πας αξίζει να δώσεις μια ευκαιρία στον εαυτό σου να γίνει πραγματικά ευτυχισμένος... και η ευτυχία για μένα ξεκινάει από την ώρα που αρχίζεις να ακούς την φωνή της Ψυχής σου και όχι όταν φτάσεις στον προορισμό.. :x

Κουράστηκα να μην ξέρω ποια πραγματικά είμαι τόσα χρόνια τώρα... η ζωή μου οτι κι αν έφερε δεν με δυσκόλεψε, εγώ δυσκόλεψα τον εαυτό μου από παιδί και δεν το έβλεπα.. μα είναι ώρα για αλήθειες πια που απελευθερώνουν... @};-

Θέλω να σε νιώσω Θεέ μου και όχι απλά να σε γνωρίσω πια για να ξαναθυμηθώ την Αγάπη... :x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Θέλω να σε νιώσω Θεέ μου και όχι απλά να σε γνωρίσω πια για να ξαναθυμηθώ την Αγάπη.
:cry: @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

:cry: :cry: αλλά δεν ξέρω γιατί... :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν πειράζει Μπεττούλα, ξέρω εγώ...και εσύ απλά είσαι εδώ για μενα αυτήν την στιγμή! @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

ξανακλαίω... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Πόσο νιώθω αυτά που λές ...... τα γνώριζα, όμως η δική μου στιγμή ήταν όταν τα ένιωσα.

Οταν ένιωσα από που προέρχονταν οι "ενοχλήσεις" που κουβαλούσα...χρόνια....όταν έγιναν πόνος.
Νόμιζα ότι θα πεθάνω, όμως κάθε μέρα διαπιστώνω ότι ζω και ελευθερώνομαι!!!

Για μένα Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ είναι ΤΩΡΑ ...... τώρα που ένιωσα πόσο πληγώνω τη Ψυχή μου,
πόσο ματαιώνω τη ζωή μου, πόσο προδίδω το Θεό... μέσα μου και μέσα σου.


@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

πόσο προδίδω το Θεό... μέσα μου και μέσα σου.
:cry: @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Πίσω από οποιαδήποτε συμπονετική πράξη υπάρχει ένα πεδίο που θέλει να αθωωθεί μέσα από αυτήν. Και ένας φυσικός άνθρωπος έχει άγνοια για το πώς θα το κάνει…Το κάνει λοιπόν με πράξεις, γιατί ψυχικά δεν μπορεί να νιώσει Αγάπη, είναι πολύ αμαρτωλός για να προσεγγίσει με αυθεντικό τρόπο τον θεό.
Είναι η θρησκευτική αυθεντία που του κατάστρεψε το ομοίωμα του με έναν ΄Ανθρωπο που ήρθε να μας το δείξει…
Που εγκατέλειψε την φυσική του οικογένεια για να ακολουθήσει τον Δρόμο της ανύψωσής του, μέσα από την κάθετη και οριζόντια Πνευματική του Ανάπτυξη…Μέσα από την Αγάπη και την Σοφία του Σταυρού!
Το δικαιολόγησαν με το ότι εκείνός ήταν γιός του θεού, ο θεός ο ίδιος!
Και έτσι η ανθρωπότητα έχασε ακόμα μια ευκαιρία να αποτελείται από Ανθρώπους, αντί από ανθρωπάκους!

Σήμερα νιώθω ότι είναι μια ακόμα ευκαιρία…


Για τον καθένα μας έρχεται η σωστή στιγμή…η στιγμή του θεού!

Ας είναι αυτή η στιγμή ΤΩΡΑ, για όλους τους φοβισμένους και πληγωμένους ανθρώπους του Κόσμου του θεού…


η στιγμή του τέλους της άγνοιας...η στιγμή της αθώωσης...η στιγμή του Ανθρώπου
:-( :x @};- @};- @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:-( @};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:cry: :cry: :cry:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Vasoula »

:cry: :cry: :cry:

είστε εδώ για μένα ΤΩΡΑ και αυτό μου αρκεί!

ούτε "σ' αγαπώ" δεν θέλω να γράψω, για να μην το πληγώσω...



@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

:x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

πάνω που ηρεμώ κάθε φορά που επιστρέφω στο τοπικ για να δω τι γράφτηκε.. κλαίω χωρίς να ξέρω γιατί.. ποια βρύση άνοιξες και δεν λέει να κλείσει?? @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”