ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτήν την στιγμή στην Ζωή των ανθρώπων έρχεται επιτακτικά η ανάγκη των πιο ουσιαστικών αξιών και μιας ποιότητας που αγγίζει το βάθος της θειότητας...΄Ολοι οι άνθρωποι στην Γη, αυτήν την στιγμή, απειλούνται στην επιβίωσή τους. Δεν είναι μόνο η Ελλάδα...
Είναι η στιγμή του θεού...

Η ζωή και ο θάνατος δεν έχουν καμία διαφορά σαν καταστάσεις...Η μόνη διαφορά είναι στο τι νομίζουμε ότι είναι συνειδητό και τι ασυνείδητο! Κατά τα άλλα και τα δύο είναι πόλωση της Ζωής, αφού λίγοι άνθρωποι μπορούν να την εκπληρώσουν, με Συνείδηση...

Θεωρώ ότι αυτή η στιγμή, η δεδομένη στιγμή, η στιγμή του θεού, είναι η μεγαλύτερη ευκαιρία των ανθρώπων να δουν τον Εαυτό τους και την Ζωή από μια ανώτερη οκτάβα Συνείδησης, πιο υπεύθυνη και πιο ενωτική.

Δεν χρειάζεται να έχει τύψεις κανείς, γιατί φροντίζει την καθημερινότητα του. Ο Δάσκαλός μου μού είχε πει ότι μπορώ να κάνω ότι θέλω στην ζωή μου, αρκεί να το κάνω όμορφα!
Κάθε τι στην ζωή επιτρέπεται, όταν το αφήνουμε να είναι μέρος της πνευματικότητας που την διαρρέει...Αυτό που απαγορεύεται είναι η ντροπή για το ότι είμαστε άνθρωποι. :-(

Η έλλειψη διακριτικότητας προς την Ζωή την ίδια, με απαγορεύσεις, τιμωρίες, αναξιότητες, ανηθικοτητες, είναι μέρος του μυαλού μιας στενόμυαλης κοινής γνώμης, που έχει μάθει να εξαπλώνεται σαν τους μύκητες...ύπουλα και δραστικά!
Και, δυστυχώς, αυτή η τάση μιας επικριτικής αυθεντίας, έχει επικρατήσει στο μυαλό των ανθρώπων που επηρεάζονται δραματικά από το καλό και το κακό, κρίνοντας και επικρίνοντας μόνοι τους τον εαυτό τους και στην συνέχεια τους άλλους όλους. Το καλό απόκτησε ιδιάζουσα σημασία μεταξύ των ανθρώπων και φαίνεται να το κυνηγούν με λύσσα, ενώ μπορούν απλά να το εκφράσουν από το πιο βαθύ τους επίπεδο, αν καταφέρουν να εισχωρήσουν εκεί που όλα είναι αγαθά και οι ποιότητες αυθεντικές, χωρίς να έχουν ανάγκη την ελεύθερη βούληση για να εκδηλωθούν...Με υποκρισία το καλό δεν εκφράζεται, απλά γιατί έτσι θέλει η κοινή γνώμη...

Οι δυσκολίες που βιώνουμε τώρα, σαν άνθρωποι, είναι γιατί ζήσαμε πολύ ασυνείδητα και λιγότερο συνειδητά...Δεν είναι μόνο η οικονομική κρίση που βασανίζει την ανθρωπότητα...Είναι η ασθένεια εν γένει που συμπεριλαμβάνει ένα μεγαλύτερο πεδίο διαστρεβλωμένης ποιότητας της ανθρώπινης φύσης! Και αυτό είναι δική μας ευθύνη και κανενός άλλου...
Οι άνθρωποι έζησαν την ζωή τους σαν να είχαν μόνο υποχρεώσεις, αλλά η συμπεριφορά τους ήταν σαν να είχαν μόνο δικαιώματα...Δεν είναι τρελό?

΄Οχι δεν είναι τρελό, να μιλάμε σε μια τέτοια εποχή για την Αγάπη...Δεν είναι τρελό να την νιώθουμε μέσα μας...Δεν είναι ιδεολογία και μπαστουνάκι η Αγάπη, για να κυλήσει η ζωή μας με λιγότερη καταπίεση...

Δεν είναι τρελό να συμμετέχουμε στην κοινή οδύνη, θεραπευμένοι...

΄Ολο και περισσότεροι άνθρωποι αναζητούν τρόπους να ξεφύγουν από την καταπίεση...Κανείς όμως δεν μπορεί να ξεφύγει από την καταπίεση...Αν την φοβάται θα την κουβαλήσει έτσι κι αλλιώς!

Θεωρώ ότι κάποιοι λαοί, στο παρελθόν, πέρασαν από αυτό το στάδιο της υλικής φτώχιας, με πολύ μεγαλύτερη καταπίεση και επιβίωσαν…Το ζητούμενο σήμερα, αυτήν την στιγμή του θεού, δεν είναι να επιβιώσει απλά ο κόσμος του ανθρώπου, αλλά να αναπτυχθεί σε Κόσμο του θεού…

Μου έλεγε ο Δάσκαλός μου...μην μένεις στο "λάθος" του παρελθόντος, αλλά στην ευκαιρία της ανάπτυξης στο τώρα...Προκύπτει για όλα τα ΄Οντα...

Το να δούμε με μεγαλύτερη κατανόηση την Ψυχή του άλλου, με μεγαλύτερη συμπάθεια και αποδοχή την Ζωή γενικά, αφορά την δική μας επανασύνδεση με τον θεό...

Η Αγάπη μας θεραπεύει, όσα χρειάζεται να θεραπευτούν...Μην υποτιμάς την Ουσία της, σε κάθε στιγμή της εξέλιξής σου! Αφέσου με εμπιστοσύνη στην Δύναμη του μετασχηματισμού σου και να είσαι σίγουρος ότι Εσύ θα θεραπεύσεις ένα μέρος της ανθρωπότητας μέσα από την δική σου θεραπεία...

Ποτέ δεν είναι αργά ή νωρίς...ο χρόνος είναι σχετικός στην φθορά που μπορεί να προκαλέσει στην Φύση Μας...

Αν μας λείψουν τα απαραίτητα, το πολύ πολύ να πεινάσουμε, να κρυώσουμε, αλλά σίγουρα θα βρούμε τρόπους να επιβιώσουμε, όπως έγινε και στο παρελθόν…
Η ανθρωπότητα ζει και βασιλεύει…

Το θέμα είναι ποιο Βασίλειο θέλουμε να εκπληρώσουμε πια!


Εσείς?


http://youtu.be/xmKYI5LZcsw" onclick="window.open(this.href);return false; @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ...

Δημοσίευση από VasilisM »

Να αναπτυχθούμε σε Κόσμο του θεού, ο καθένας μέσα από το δικό του περιβάλλον θα το κάνει και όλοι μαζί κάποια στιγμή θα κάνουμε την αλλαγή συλλογικά.

Είναι πλέον τόσο σαθρός αυτός ο κόσμος του ανθρωπάκου, η μπόχα του βρωμάει από μακρυά, αλλά όταν ζεις στην μπόχα συνηθίζεις και την οσμή της και έτσι ξεχνάς που βρίσκεσαι.

Πιστεύω όμως πως οι αλλαγές γίνονται πια με γρήγορους ρυθμούς, το παλιό και σάπιο σύστημα καταρρέει καθημερινά, είναι στο χέρι μας και μόνο πλέον να επιλέξουμε ή να δημιουργήσουμε ή να αναζητήσουμε κάποιον να μας σώσει. Πραγματικά το πιστεύω πως πλέον έχει τελειώσει η εποχή των σωτήρων και των μεγάλων ηγετών. Αλλά πρέπει να γυρίσουμε και το βλέμμα μας στο θεό, μέσα μας. Γιατί χωρίς πνεύμα, απλώς θα ξαναφτιάξουμε ένα παρόμοιο κόσμο, θνητό και με τεράστια ελαττώματα.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ Βασίλη μου, αυτή η έννοια του σωτήρα...όλοι ξέρουμε από που προκύπτει...

Το θέμα είναι ότι προσπαθώντας να τους αποφύγουμε, πέφτουμε πάνω στην άρνησή μας να διδασκόμαστε...

Ετσι η αποφυγή των "σωτήρων" μας κάνει να αντιστεκόμαστε και στους "δασκάλους" της ανθρωπότητας!

Δάσκαλος δεν είναι αυτός που σε διδάσκει πως θα σωθείς, αλλά αυτός που σε βοηθά να πιστέψεις ότι μπορείς!


:x @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ...

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε: Ετσι η αποφυγή των "σωτήρων" μας κάνει να αντιστεκόμαστε και στους "δασκάλους" της ανθρωπότητας!

Δάσκαλος δεν είναι αυτός που σε διδάσκει πως θα σωθείς, αλλά αυτός που σε βοηθά να πιστέψεις ότι μπορείς!


:x @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Δάσκαλος δεν είναι αυτός που σε διδάσκει πως θα σωθείς, αλλά αυτός που σε βοηθά να πιστέψεις ότι μπορείς!
:x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Η στιγμή του θεού
Ιερή στιγμή.... σταματάς να παλεύεις με το καλό και το κακό....
αναπνέεις βαθιά..... αγαπάς!!!

Είναι η στιγμή που αποφασίζεις να πάψεις να υπηρετείς το Εγώ...
Είναι η στιγμή που κλείνεις πονηρά το μάτι στο παρελθόν... και ζεις το τώρα!!!

;) :x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Αυτήν την στιγμή στην Ζωή των ανθρώπων έρχεται επιτακτικά η ανάγκη των πιο ουσιαστικών αξιών και μιας ποιότητας που αγγίζει το βάθος της θειότητας...΄Ολοι οι άνθρωποι στην Γη, αυτήν την στιγμή, απειλούνται στην επιβίωσή τους. Δεν είναι μόνο η Ελλάδα...
Είναι η στιγμή του θεού...
θεωρώ μεγάλη ευλογία και καθόλου τυχαίο το γεγονός ότι επέλεξα να βρίσκομαι εδώ αυτή την εποχή.. @};-
Δεν χρειάζεται να έχει τύψεις κανείς, γιατί φροντίζει την καθημερινότητα του. Ο Δάσκαλός μου μού είχε πει ότι μπορώ να κάνω ότι θέλω στην ζωή μου, αρκεί να το κάνω όμορφα!
Κάθε τι στην ζωή επιτρέπεται, όταν το αφήνουμε να είναι μέρος της πνευματικότητας που την διαρρέει...



πως αφήνουμε Βασούλα την πνευματικότητα να γίνει κομμάτι σε οτιδήποτε κάνουμε? πως δεν διακόπτουμε την ροή της?? νομίζω οτι αυτές τις μέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα γείωσης.. νιώθω υπέροχα κατά την διάρκεια της μέρας που κάνω πράγματα που γεμίζουν εμένα αλλά όταν έρχεται η ώρα να συναναστραφώ με την πλειοψηφία των άλλων ανθρώπων δεν το κάνω με μεγάλη ευχαρίστηση.. (μόνο με τον σύντροφο μου νιώθω ελεύθερη να μιλήσω και να εκφραστώ) με τους υπόλοιπους νιώθω οτι καταπιέζομαι οταν έρχομαι σε επαφή με ανθρώπους που βλέπουν την πραγματικότητα διαφορετικά από ότι εγώ αυτή την περίοδο της ζωής μου.. αντιλαμβάνομαι ότι και εγώ κάποτε ήμουν στην θέση τους και δεν με εκνευρίζει αλλά είναι που θα ήθελα να μιλάμε για άλλα πράγματα..να έχουμε κοινά ενδιαφέροντα.. να μιλάμε για την ουσία της ζωής και όχι για αυτό που φαίνεται...και καταλαβαίνω πόσο εύκολο είναι να αφεθείς στην πνευματικότητα και να αποκοπείς από την πραγματικότητα αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός..


Το θέμα είναι ποιο Βασίλειο θέλουμε να εκπληρώσουμε πια!


τώρα πια ξέρω... :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

αχ Βασίλη μου, αυτή η έννοια του σωτήρα...όλοι ξέρουμε από που προκύπτει...

Το θέμα είναι ότι προσπαθώντας να τους αποφύγουμε, πέφτουμε πάνω στην άρνησή μας να διδασκόμαστε...

Ετσι η αποφυγή των "σωτήρων" μας κάνει να αντιστεκόμαστε και στους "δασκάλους" της ανθρωπότητας!

Δάσκαλος δεν είναι αυτός που σε διδάσκει πως θα σωθείς, αλλά αυτός που σε βοηθά να πιστέψεις ότι μπορείς!
πολλες φορες πανω στην μικρη θεληση να "σωθω", μετεθεσα την ευθυνη του δικου μου Εαυτου πανω σε αλλους.....την ανελαβαν καποιοι γιατι κι αυτοι ειχαν τα δικα τους θεματα να επιλυσουν μεσα στη διαδρομη τους....ομως γρηγορα η φουσκα εσκασε και τα συναισθηματα του πληγωμενου μου εγωισμου αναδηθηκαν...προδοσια, απογοητευση, αρνηση στην ουσιαστικη διαδασκαλια που ηρθε στη ζωη μου μεσα απο τον ανθρωπο που δεν θελησε να αναλαβει την ευθυνη της δικης μου διαδρομης αλλα να μου δειξει οτι μπορω να την περπατησω......

ειναι ομορφο να υπαρχει διακριση γιατι αλλιως μπαινουμε στον αλλο πολο και κλεινουμε την ψυχη μας απο φοβο στην Αγαπη γιατι δεν θελουμε να ξαναπογοητευτουμε, δεν θελουμε να αφησουμε να ξαναπληγωθει οτι πιο τρυφερο και ιερο υπαρχει μεσα μας....ομως και οι δυο πολοι πληγωνουν εξισου..!

:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Οι δυσκολίες που βιώνουμε τώρα, σαν άνθρωποι, είναι γιατί ζήσαμε πολύ ασυνείδητα και λιγότερο συνειδητά...Δεν είναι μόνο η οικονομική κρίση που βασανίζει την ανθρωπότητα...Είναι η ασθένεια εν γένει που συμπεριλαμβάνει ένα μεγαλύτερο πεδίο διαστρεβλωμένης ποιότητας της ανθρώπινης φύσης! Και αυτό είναι δική μας ευθύνη και κανενός άλλου...
Οι άνθρωποι έζησαν την ζωή τους σαν να είχαν μόνο υποχρεώσεις, αλλά η συμπεριφορά τους ήταν σαν να είχαν μόνο δικαιώματα...Δεν είναι τρελό?

΄Οχι δεν είναι τρελό, να μιλάμε σε μια τέτοια εποχή για την Αγάπη...Δεν είναι τρελό να την νιώθουμε μέσα μας...Δεν είναι ιδεολογία και μπαστουνάκι η Αγάπη, για να κυλήσει η ζωή μας με λιγότερη καταπίεση...

Δεν είναι τρελό να συμμετέχουμε στην κοινή οδύνη, θεραπευμένοι...

΄Ολο και περισσότεροι άνθρωποι αναζητούν τρόπους να ξεφύγουν από την καταπίεση...Κανείς όμως δεν μπορεί να ξεφύγει από την καταπίεση...Αν την φοβάται θα την κουβαλήσει έτσι κι αλλιώς!
Βασούλα μου :x :x :x
10 χρόνια πριν κι όμως...
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ...

Δημοσίευση από Vasoula »

εύχομαι, Μανούλη μου, 10 χρόνια μετά, να μην είναι έτσι :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Κι εγώ το εύχομαι Βασούλα μου :romance-kisscheek:
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ...

Δημοσίευση από Ellaki »

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giorgos
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 18 Σεπ 2017 6:58 pm

Re: ΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ...

Δημοσίευση από Giorgos »

:romance-adore: :romance-grouphug:
------------------------------------------
Μην σταματάς πότε να μαθαίνεις, γιατί η ζωή δεν σταματά ποτέ να σε διδάσκει...

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”