ΕΠΕΛΕΞΕ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Πόσο συνειδητά είναι τα «ελαττώματα» ενός ανθρώπου?
Η φύση των «ελαττωμάτων» είναι πάντα συναισθηματική και οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ξέρουν πώς να έρθουν σε επαφή με τα συναισθήματά τους…
Είναι ένας τομέας που επιδρά μέσα τους, χωρίς να αφήνει «ίχνη»…

«Συμπτωματικά» και στιγμιαία έχουν θυμό, φόβο, ενοχές, οργή, ακόμα και αγάπη!
Κάθε συναίσθημα τους «θυμίζει» ατέλεια και δεν θέλουν να βρεθούν εκτός ελέγχου…

Οι πεποιθήσεις που έχουμε για τα συναισθήματά μας είναι ότι αυτά μας βγάζουν από τον έλεγχο, μας κατευθύνουν προς διαδικασίες που δεν μπορούμε να διαχειριστούμε…

Για να εκφραστούν τα συναισθήματα χρειάζεται οι προϋποθέσεις να είναι «καθώς πρέπει»…να είναι λογικές και «διαχειρίσιμες» και κυρίως να μην έρχονται σε αντίθεση με ένα κοινωνικά λογικό επιχείρημα που περιβάλλει το «σωστό» μας!

Λένε ότι τα συναισθήματα είναι η διαδρομή προς την κόλαση…
΄Ότι αν εκφραστούν με ειλικρίνεια θα φέρουν αναταραχή στον μηχανισμό του εγωισμού του κάθε ανθρώπου, που στην διάρκεια μιας ζωής προσπαθεί να αναπτυχθεί, ελέγχοντας τον εαυτό του, για να φαίνεται ισορροπημένος και τέλειος!

Ελέγχουμε την στιγμή μας, την ημέρα μας, τον χρόνο μας…Προσπαθούμε να «χωρέσουμε» σε μια ηθική που παραβλέπει τα συναισθήματά μας…

Τι πιο απλό να πούμε «σ’ αγαπώ»?

Κι όμως…

Ακόμα κι αυτό χρειάζεται προϋποθέσεις, γιατί ο φόβος ότι θα παρεκτραπούμε από την ηθική μας κάνει να φοβόμαστε να το εκφράσουμε στον οποιονδήποτε δεν τις «πληροί»…

Κάθε τι που νιώθουμε χρειάζεται να έχει λογική…Και όταν δεν έχει, το αγνοούμε εμείς, αλλά δεν μας αγνοεί εκείνο…

Ποιος είμαστε «εμείς» και ποιο είναι «εκείνο» όμως?

Χρησιμοποιούμε την θέληση με λάθος τρόπο…Προσπαθούμε να επηρεάσουμε τον κόσμο, χωρίς να επηρεαστούμε από αυτόν!
Αυτή η διαδικασία μας κάνει να χτίζουμε έναν τοίχο μεταξύ του εαυτού που θέλουμε να είμαστε, με τον εαυτό που απορρίπτουμε…Κι αυτό μας στερεί την αυτονομία μας!

Αγνοώντας τα συναισθήματά μας, από την άλλη μεριά του τοίχου, αποκλείουμε στην συνείδησή μας να εισχωρήσει πιο βαθιά και να νιώσει τον Εαυτό της!

Σκέψεις, συναισθήματα και ένστικτα αλληλεπιδρούν μα ο τοίχος μας εμποδίζει να ξεφύγουμε από τον μηχανισμό της προσωπικότητας και δεν μπορούμε να διακρίνουμε την πραγματική μας Φύση που εκπληρώνεται εδώ στον φυσικό κόσμο με την Ψυχή μας, που τα γεφυρώνει γιατί απλά μπορεί να τα εκφράζει!
Η Ψυχή μας είναι πάντα μέσα στον θεό, ακόμα και αν ο βαθμός που το συνειδητοποιούμε είναι περιορισμένος, γιατί κανείς δεν μας έμαθε πώς να το κάνουμε…

Αν συνειδητοποιήσουμε τις ποιότητες της, τα χαρίσματά της και την ουσιαστική της Θέληση, θα έχουμε και το Σθένος να της επιτρέψουμε να εκφραστεί με πιο απλό τρόπο, από αυτόν που η προσωπικότητα μας έχει αναγνωρίσει σαν «σωστό»…

Χωρίς αυτήν την αυτοεπίγνωση, καμία προσευχή, κανένας διαλογισμός, κανένας δάσκαλος και καμία τεχνική στον κόσμο δεν μπορεί να μας «μεταμορφώσει»…

Η Ζωή δεν είναι μια σύμπτωση…
Και η εκπλήρωση μας εδώ αυτό μας αποδεικνύει κάθε στιγμή, που προσπαθούμε να ελέγξουμε τον χρόνο, τον χώρο, τους άλλους και κατ’ επέκταση τον Εαυτό μας!


Μερικές φορές σκέφτομαι ότι με αυτόν τον έλεγχο που προσπαθούμε να ασκήσουμε στα συναισθήματά μας, έχουμε χάσει ευκαιρίες να πούμε «σ’ αγαπώ» με την Ψυχή μας…αποτρέποντάς την να βιώσει έναν ΄Ερωτα που μοιάζει να μην έχει εκείνες τις προϋποθέσεις να επιβιώσει…

@};- @};- @};-


Σήμερα έχω την Δύναμη να επιτρέπω…

Και σε σένα Αγαπημένη μου Ψυχή, επιτρέπω πια να είσαι ότι θέλεις!

Αυτό που δεν επιτρέπω πια, είναι να γίνω αυτό που νομίζεις!

Γιατί τότε δεν θα έχεις κανέναν κοντά σου αληθινά, παρά μόνο τους φόβους σου και τους φόβους των άλλων…

Επέλεξε μου είπε ο Μεγάλος Ιερέας και εγώ επέλεξα τον ΄Ανθρωπο!
Επέλεξα να σαγαπώ, για Αυτό που Είσαι... :romance-heartbeating:


Ω, Μεγάλε Ιερέα, με έφερες ξανά στο μηδέν και μου έδειξες το άπειρο. Στο χώρο του απείρου αναζητώ την αγαπημένη μου ψυχή, σαν αστέρι φωτεινό, σαν μια ακτίνα της ηλιακής συνειδητότητας, σαν ασημένια κλωστή της μοναδικής σύνδεσης με την αγάπη της αιωνιότητας…

Μου έδωσες το σύμβολο της αναζήτησης, το αιώνιο σύμβολο του απείρου, που με ενώνει με όλες τις πράξεις του έργου μου!

"Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόνο μια φορά", μου είπες Μεγάλε Ιερέα…
"Γιατί? Περιορίζομαι…"
"Γιατί η σημαντική πράξη είναι μόνο μία φορά! Αν την αγγίξεις, τότε όλες οι πράξεις γίνονται μία!"

"Ω βοήθησέ με, δεν θέλω να κάνω λάθος…"
"Τι θα πει «λάθος»"?
"Λάθος σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσω το σύμβολο για μια πράξη που δεν θα ήταν η μοναδική…αυτή που θα μετατρέψει το «όλα» σε «ένα»…"

"Καμία δράση δεν είναι λάθος. Καμία δράση δεν μετατρέπει το «όλα» σε «ένα», αν το «ένα» δεν είναι ακόμη το στάδιο ωριμότητας της επιλογής σου. Εχε υπομονή γι’ αυτό! Σημασία έχει να δράσεις…"

"Νιώθω", Μεγάλε Ιερέα, και αυτό για μένα είναι σημαντικότερο από την δράση…
Αντιστέκομαι στην δράση, γιατί είμαι διαρκώς μέσα σ’ αυτήν…

"Πως νιώθεις μέσα στην δράση?"

"Σιωπή και φως.. Μέσα στο αιώνιο φως, νιώθω εγώ να είμαι αυτό, και η σιωπή να είναι η δράση. Κάθε κίνηση χαλάει το μεγαλείο αυτής της αρμονίας…"

"Η κίνηση προέρχεται από την σκέψη…Δράσε λοιπόν χωρίς σκέψη…"

Πλησίασα την μορφή-νερό. Την άγγιξα και ένιωσα την αγάπη
΄Οχι δεν θα βάλω το σύμβολο εδώ…

Πλησίασα την μορφή-φωτιά…Την άγγιξα και ένιωσα την δύναμη
΄Οχι δεν θα βάλω το σύμβολο εδώ…

Πλησίασα μια μορφή-αέρα…Την άγγιξα και ένιωσα το πνεύμα…
΄Οχι δεν θα βάλω το σύμβολο εδώ…

Πλησίασα μια μορφή-χώμα…Την άγγιξα και ένιωσα το φως…
Εδω…εδώ θα βάλω το σύμβολο!

΄Ολα έγιναν φως! Και εσύ αγαπημένη μου ψυχή περίμενες στην άκρη του απείρου να έρθω…Μία μόνο πράξη του έργου μου! Η πιο σημαντική! Και την βρήκα με την μία!

"Το φως είναι η αλήθεια για σένα. Η μονοσήμαντη πράξη που εναρμονίζεται με το θέλημά Σου! Τώρα είναι η στιγμή να νιώσεις την μύηση της ζωής!
Δεν είναι τίποτα άλλο, από την πράξη του ΕΝΟΣ!"

Το άπειρο τώρα ενώθηκε στην μία πράξη…
Ερωτα το λέει η γη, ελευθερία το λέει η ψυχή, ένωση το λέει το σύμπαν!
Εγώ το λέω «ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ»…Και σ’ αυτό βάζω αιώνια το σύμβολο του απείρου…
Πως η «λέξη» διασπάται και αγκαλιάζει όλη την ζωή…την ζωή μου, την ζωή μας!
Χιλιάδες κομματάκια από φως…χιλιάδες αστέρια πέφτουν πάνω μας αγαπημένη μου ψυχή…Δεν υπάρχει αρχή στην σιωπή…και το φως δεν τελειώνει ποτέ.
Σήκωσε τα μάτια και δες το πιο όμορφο αστέρι…είναι το δώρο μου για σένα!!!
Το δώρο της γέννησης στην αιώνια μορφή, που λέγεται ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!




καλημέρα! :romance-interracial:

Εσείς πως βιώνετε τα συναισθήματά σας?

http://youtu.be/s3merX554WY" onclick="window.open(this.href);return false; @};- @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Δεν τα βιώμουμε... :-( :-( :-(

Προσπαθούμε με το μυαλό να καταλάβουμε αλλά αυτό δεν απαντά σωστά, δεν ξέρει... Οι δυνατότητές του λιγοστές και η λίστα επιλογών του μικρή και ρηχή...
Κι έπειτα καταλαβαίνεις ότι νιώθεις γιατί το σώμα έχει συμπτώματα συναισθήματος. Ποιου όμως? Ποιο είναι το πραγματικό συναίσθημα? Το μυαλό δεν ξέρει να απαντήσει... Χρειάζεται επανεκίνηση...
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Χρησιμοποιούμε την θέληση με λάθος τρόπο…Προσπαθούμε να επηρεάσουμε τον κόσμο, χωρίς να επηρεαστούμε από αυτόν!
Αυτή η διαδικασία μας κάνει να χτίζουμε έναν τοίχο μεταξύ του εαυτού που θέλουμε να είμαστε, με τον εαυτό που απορρίπτουμε…Κι αυτό μας στερεί την αυτονομία μας!

Αγνοώντας τα συναισθήματά μας, από την άλλη μεριά του τοίχου, αποκλείουμε στην συνείδησή μας να εισχωρήσει πιο βαθιά και να νιώσει τον Εαυτό της!

Σκέψεις, συναισθήματα και ένστικτα αλληλεπιδρούν μα ο τοίχος μας εμποδίζει να ξεφύγουμε από τον μηχανισμό της προσωπικότητας και δεν μπορούμε να διακρίνουμε την πραγματική μας Φύση που εκπληρώνεται εδώ στον φυσικό κόσμο με την Ψυχή μας, που τα γεφυρώνει γιατί απλά μπορεί να τα εκφράζει!
Η Ψυχή μας είναι πάντα μέσα στον θεό, ακόμα και αν ο βαθμός που το συνειδητοποιούμε είναι περιορισμένος, γιατί κανείς δεν μας έμαθε πώς να το κάνουμε…
:-( :-( :character-smurf: :confusion-shrug: :happy-bouncygreen: :romance-heartbeating:


Εγώ και ο εαυτός μου:
:violence-duel:
Που θα πάει, θα την βρω την άκρη... σε καλό δρόμο είμαι...


Υ.Γ.: Αυτά τα καινούργια εικονίδια απλά σε προκαλούν να τα χρησιμοποιείς! :-D <:-p
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

ELEN M έγραψε:Δεν τα βιώμουμε... :-( :-( :-(

Προσπαθούμε με το μυαλό να καταλάβουμε αλλά αυτό δεν απαντά σωστά, δεν ξέρει... Οι δυνατότητές του λιγοστές και η λίστα επιλογών του μικρή και ρηχή...
Κι έπειτα καταλαβαίνεις ότι νιώθεις γιατί το σώμα έχει συμπτώματα συναισθήματος. Ποιου όμως? Ποιο είναι το πραγματικό συναίσθημα? Το μυαλό δεν ξέρει να απαντήσει... Χρειάζεται επανεκίνηση...

Ελενάκι, αρκεί να αντιληφθείς τον μηχανισμό που σε αποτρέπει από τα συναισθήματά σου!

ο έλεγχος τροφοδοτεί τον μηχανισμό αυτόν με την απαραίτητη ασφάλεια, έτσι ώστε να αμύνεται με επιτυχία σε οτιδήποτε προσπαθεί να επιδράσει στην ηθική σου!

η ηθική του ανθρώπου, δεν έχει καμία σχέση με την Ηθική του Ανθρώπου...


και από εκεί ξεκινούν όλα...

από λάθος θρησκευτικές εντολές, από λάθος κοινωνικές εντολές και από λάθος αντίληψη της οικογένειας!

είναι θέμα χρόνου να το αντιληφθείς, από την στιγμή που έχεις δει την "πόρτα" της ανηθικότητας, που σου έχουν ανοίξει οι ευκαιρίες του "σωστού"...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Ο Ιησούς περπάτησε πάνω στη θάλασσα...λένε τα Ευαγγέλια.

Πάει λίγος καιρός που αυτό το "θαύμα" το είδα με διαφορετική ματιά. Από κάτι ασύλληπτο για την ανθρώπινη λογική μετουσιώθηκε σε μήνυμα και προτροπή.

Άλλαξε όταν αποφάσισα να ξεσκεπάσω τις διαστρευλώσεις χιλιάδων χρόνων που μας έχουν επιβληθεί από τη θρησκεία και με τη θέλησή μου να δω την διδασκαλία του Ιησού ως τον Δρόμο που είναι για να περπατήσω. Να τον δω ως Φίλο και Άνθρωπο, ως κάτι που μπορώ να γίνω και εγώ και όχι σαν κάτι άφταστο και αδιανόητο.


Να περπατήσουμε πάνω στη θάλασσα;...δύσκολο.

Να δούμε όμως τα συναισθήματα μας σαν μια θάλασσα; γίνεται. @};-

Η θάλασσα των συναισθημάτων μας που δεν τη γνωρίζουμε καθόλου και που αφηνόμαστε στα κύματά της και που πολλές φορές μας ξερνάνε πάνω σε βράχους.

Τι είναι αυτό που φοβόμαστε τόσο πολύ και λογοκρίνουμε τα συναισθήματά μας;
Θέλουμε να δείχνουμε «εντάξει» και τα επικρίνουμε και τα λογοκρίνουμε και καταπιέζουμε την φύση μας.

Θέλουμε να πιστεύουμε ότι είμαστε "εντάξει" για να μην "πονάμε".
'Εχουμε ανάγκη να πιστέψουμε ότι όλα είναι καλά και ότι είμαστε ευτυχισμένοι.

Πόση γαλήνη και ισορροπία χωράει όμως στο ψέμα;
κυρίως στο ψέμα που λέμε στον εαυτό μας, στο ψέμα με το οποίο "χειριζόμαστε" τον εαυτό μας;

Στ’ αλήθεια τα συναισθήματα οδηγούν στην «κόλαση». Στην «κόλαση» που φτιάχνουμε εμείς για εμάς.
Θυμός, λύπη, ζήλεια, ενοχή αυτά είναι από τα πρώτα που πιάνονται στην δαγκάνα της αυτοεπίκρισης. Κι άλλα πολλά που μας "ξεβολεύουν".

Μα γιατί; Είναι δικά μας!

Αν τα δούμε σαν εργαλεία αυτοεπίγνωσης , αν αντί να κολλήσουμε τον εαυτό μας στον τοίχο σκύψουμε από πάνω του με κατανόηση θα αρχίσει να ξετυλίγεται το κουβάρι τους. Το μόνο που χρειάζεται είναι η προσοχή μας, όσο τα αγνοούμε, όσο τα θάβουμε τόσο γιγαντώνονται, διαστρεβλώνονται και ροκανίζουν τα θεμέλια της ύπαρξής μας.

Αγάπη θέλουν κι αυτά, όπως όλοι, από Αγάπη και Σοφία είναι φτιαγμένα.

Αρκεί να τα αναγνωρίζουμε, να τους δείξουμε ότι πείραμε το μήνυμά τους και ότι τα σεβόμαστε.
Θέλουν απλά να τα νιώσουμε για να γαληνέψουν, να γαληνέψει η θάλασσά μας. Μετά μόνο μικρά κυματάκια θα προκύπτουν που θα χτυπάνε στην ακτή και όχι γιγάντια που θα μας πνίγουν.
Συνημμένα
images.jpeg
images.jpeg (7.63 KiB) Προβλήθηκε 4586 φορές
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ειχα μαθει την λεξη Σ'Αγαπω σαν μια λεξη με μεγαλη σημασια για τους ανθρωπους και δεν πρεπει να την χρησιμοποιω συχνα...

Να την χρησιμοποιω οταν θα ειμαι σιγουρος για το συναισθημα που θα με κανει να την πω...


Ισως ομως να μην την χρησιμοποιω γιατι νιωθω οτι μπορει να πληγωσει τους ανθρωπους...


Ισως νιωθω οτι αν το λες τακτικα να χανει την αξια της μια τοσο ιερη λεξη σαν την αγαπη...


Εδω μαζι σας εμαθα να την χρησιμοποιω λιγοοο ποιο τακτικα :x :x :x


Ακομα ομως δισταζω @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

ο έλεγχος τροφοδοτεί τον μηχανισμό αυτόν με την απαραίτητη ασφάλεια, έτσι ώστε να αμύνεται με επιτυχία σε οτιδήποτε προσπαθεί να επιδράσει στην ηθική σου!
Αχ αυτός ο έλεγχος...

Πάω για διάβασμα...
από λάθος θρησκευτικές εντολές, από λάθος κοινωνικές εντολές και από λάθος αντίληψη της οικογένειας!
είναι θέμα χρόνου να το αντιληφθείς, από την στιγμή που έχεις δει την "πόρτα" της ανηθικότητας, που σου έχουν ανοίξει οι ευκαιρίες του "σωστού"...
Προσπαθώ να αντιληφθώ πλήρως το παραπάνω αλλά δεν είμαι σίγουρη....
Αυτό που μέχρι τώρα αντιμετωπίζω ως ''σωστό'' δεν μου ανοίγει αλλά μου κλείνει πόρτες και κυρίως εκείνην του πραγματικού μου εαυτού... Διόρθωσέ με αν δεν κατάλαβα >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

είναι μια καλή ευκαιρία για διάλογο, αυτό που έγραψες Λιζάκι...

γιατί όλοι γνωρίζουν τον σκοπό, αλλά δεν αναγνωρίζουν τον τρόπο!

λες και υπάρχουν οδηγίες χρήσεως!


αλήθεια μπορείτε να σκεφτείτε έναν λόγο που οι άνθρωποι δεν έρχονται σε επαφή με τα συναισθήματά τους?

που δεν είναι αληθινοί και αυτό δεν το κάνουν συνειδητά?

γιατί χρειάζονται απαραίτητα να εκθέσουν τα συναισθήματά τους σε κάποιους που μηχανικά θεωρούν ότι θα τους απορρίψουν...

αυτό λέει η κοινωνική μας συνείδηση!

Αν κάνω αυτό, θα πάθω εκείνο
Ενώ αν το αγνοήσω, δεν θα πάθω τίποτα

και τότε τα παθαίνουν όλα...

Οι περισσότεροι μένουν σε σχέσεις (και δεν εννοώ μόνό ερωτικές), απλά γιατί αν φύγουν, αν κάνουν όπως νιώθουν, θα νιώσουν ανασφάλεια και φόβο! ΄Ετσι ωθούν στο ασυνείδητο αυτό που νιώθουν και "υποκρίνονται" ότι νιώθουν ασφαλείς!

Κάθε μέρα πολεμάμε μ' αυτήν μας την "υποκρισία"...Κάθε μέρα!

Και η αιτία είναι ότι δεν θέλουμε να ωριμάσουμε, γιατί τότε θα πρέπει να έχουμε και την ευθύνη των συναισθημάτων μας! Ενώ προς το παρόν πιο βολική είναι η ευθύνη των σκέψεών μας...

Με την ευκαιρία που η μητέρα μου είναι στο νοσοκομείο, παρατηρώ....
Παρατηρώ τον πόνο, την ασθένεια, μέσα στον ναό του φόβου...ακριβώς εκεί που κανείς δεν μπορεί να ελέγξει τίποτα πια...
Θα γράψω κάποια στιγμή όλο το οδοιπορικό αυτό, γιατί έχει αξία για τον έλεγχο που ασκούμε στα συναισθήματά μας και αρκεί μια στιγμή που εκείνα βγαίνουν βίαια και αποτρεπτικά για την "θεραπεία" μας...Ποτέ δεν "χάνονται" τα συναισθήματα...Και αυτό πρέπει να καταλάβουμε καλά! Ο έλεγχος δεν σημαίνει τίποτα άλλο, από την προσωρινή απώλεια του Εαυτού μας!

τραγικό έ?

:cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελένη έγραψε:
Bάσω έγραψε:είναι θέμα χρόνου να το αντιληφθείς, από την στιγμή που έχεις δει την "πόρτα" της ανηθικότητας, που σου έχουν ανοίξει οι ευκαιρίες του "σωστού"...
Προσπαθώ να αντιληφθώ πλήρως το παραπάνω αλλά δεν είμαι σίγουρη....
Αυτό που μέχρι τώρα αντιμετωπίζω ως ''σωστό'' δεν μου ανοίγει αλλά μου κλείνει πόρτες και κυρίως εκείνην του πραγματικού μου εαυτού... Διόρθωσέ με αν δεν κατάλαβα
μέχρι τώρα όμως δεν το ήξερες Ελενίτσα...

Αισθανόσουν ότι εσύ κανεις σωστά και οι άλλοι λάθος ή αντίθετα ότι εσύ δεν κάνεις σωστά και γι' αυτό και οι άλλοι σου λένε ότι τα κάνεις όλα λάθος!

βρισκόσουν μεταξύ "σωστού" και "λάθους" χωρίς να συναισθάνεσαι τον Εαυτό σου...

έτσι η "πόρτα" της ανηθικότητας βασιζόταν μόνο σ' αυτό που έμαθες από τους άλλους και όχι σ' αυτό που πάντα ήξερες μέσα σου!

Μια ποιός είναι ηθικός? Ποιός?

Κανένας δεν είναι, από την στιγμή που προσπαθεί να ελέγξει την ανηθικότητά του! Πολώνεται, αλλά δεν βιώνει καμία εμπειρία μέσα σ' αυτήν την "κίνηση" του σωστού και του λάθους!

Προσπαθούμε τάχα να προφυλαχτούμε από κάποιον εξωτερικό κίνδυνο και τελικά τον περιέχουμε...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Καλύτερα τώρα... >:d< >:d< >:d<
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Δύσκολο να περιγράψω πως βιώνω τα συναισθήματα μου.
υπάρχουν στιγμές που τα αποδέχομαι,νοητικά το έχω εμπεδώσει τουλάχιστον πώς όλα δικά μου είναι ,άλλες φορές φοβάμαι ότι δεν καταφέρω ποτέ να τα διαχειριστώ με αγάπη και σοφία,και υπάρχουν και στιγμές που απλά αφίνομαι να νιώσω.
Και σε σένα Αγαπημένη μου Ψυχή, επιτρέπω πια να είσαι ότι θέλεις!
θα κρατήσω αυτή τη φράση μέχρι να μπορέσω να την λέω κάθε μέρα στην ψυχή μου :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Οι περισσότεροι μένουν σε σχέσεις (και δεν εννοώ μόνό ερωτικές), απλά γιατί αν φύγουν, αν κάνουν όπως νιώθουν, θα νιώσουν ανασφάλεια και φόβο! ΄Ετσι ωθούν στο ασυνείδητο αυτό που νιώθουν και "υποκρίνονται" ότι νιώθουν ασφαλείς!
αυτό με συνόδευσε πολλάκις στο παρελθόν και με διαφορετικά πρόσωπα... ένιωσα πολλές φορές να πνίγομαι αλλά καλύτερα αυτό παρά να αντιμετωπίσω την ανασφάλεια και τον φόβο... και όμως ήταν πάντα και με όλους προσωρινό... μπορεί το προσωρινό μου να κρατούσε μέχρι και 3 χρόνια αλλά αυτό που διαπίστωσα είναι οτι κάποια στιγμή δεν αντέχεται άλλο αυτή η υποκρισία... κάποια στιγμή είναι επιτακτική η ανάγκη να ελευθερωθείς και να ακολουθήσεις αυτό που νιώθεις και ευτυχώς χαίρομαι γιατί έβρισκα την δύναμη μέσα από πολύ κλάμα να φύγω...είναι χαρακτηριστικό ότι σε κάθε χωρισμό μου σε ερωτική σχέση παρόλο που τον προκαλούσα εγώ, εγώ ήμουν και αυτή που πλάνταζε στο κλάμα... με τα χρόνια αυτό μου έδωσε την εμπιστοσύνη να νιώθω οτι ακόμα και αν συνειδητά ή ασυνείδητα "συμβιβαστώ" ξέρω οτι η ψυχή μου δεν το αντέχει για πολύ... :x

η ψυχή μου επιλέγει και την ακολουθώ... έστω και με καθυστέρηση:x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αγάπη θέλουν κι αυτά, όπως όλοι, από Αγάπη και Σοφία είναι φτιαγμένα.
:x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Valia

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Valia »

Λιζάκι είναι συγκλονιστικό αυτό που έγραψες, με αγγίζει βαθύτατα... σ' ευχαριστώ @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΕΠΕΛΕΞΕ...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Λιζα! @};- :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”