ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Αυτό το κάτι άλλο ψάχνω και εγώ ^.^
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Μάλλον οι περισσότεροι το ψάχνουν,
χωρίς όμως να ξέρουν τι. :-? :hand:
''Οταν μπορεί ένας, μπορούν όλοι αρκεί να θέλουν!!"

-Το "ναί"σου να είναι ναί καί το "όχι"σου να είναι όχι-

-Σύμπαν,τι κάνεις αυτό το διάστημα???
Valia

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε: και επίσης από την αδυναμία να είσαι ακέραιη σ' αυτό που θέλεις...

γιατί βλέπεις, το "θέλω" άλλα σε βάζει να σκέφτεσαι, αλλά να αισθάνεσαι και άλλα να κάνεις!
τι τριπάκι κι αυτό :cry: σε τρελαίνει...
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Δεν μπορω να καταλαβω αυτο το κατι αλλο....

Και εγω αλλα θελω να κανω την μια ημερα...

Αλλα την επομενη...

Και στο τελος δεν ξερω,ισως τιποτα απο ολα αυτα... @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Vasoula »

άλλα θέλεις να κάνεις την μία ημέρα, άλλα την επόμενη...

για δες τι έγραψα, στα κορίτσια μας...

όλοι σχεδόν οι άνθρωποι νιώθουν ότι κουβαλάνε τον Ιούδα μέσα τους, γιατί όλοι προδίδουν το θεϊκό...με το να ελέγχουν τα πάντα στην ζωή τους!

Δεν φταίει μόνο η θρησκεία γι' αυτό, αλλά το ότι μάθαμε να ζούμε μόνο με το αισθητό μέρος της ζωής και να εμπιστευόμαστε λίγο έως καθόλου το υπεραισθητό της μέρος!

ότι συμβαίνει στην ζωή, ότι κακό και άβολο, φταίει πάντα αυτό που αποδεικνύεται σαν "φταίχτης"...Και από εκεί ξεκινάνε όλα...

ο εγωισμός είναι η αιτία...είτε μεταφυσικά το δεις, είτε πρακτικά, πάντα υπάρχουν "όρια" στην δεκτικότητα και δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στον ορθολογισμό των ανθρώπων...΄Ενα κι ένα κάνουν δύο, ποτέ κανείς δεν μπορεί ΄να πει με ασφάλεια ότι ένα κι ένα κάνουν ένα!

η τάση να ελέγχουμε μας δημιουργεί ανισορροπίες...Η λογική ελέγχει την αισθητή μας πλευρά και το συναίσθημα την υπεραισθητή μας πλευρά, με αποτέλεσμα να υπάρχει εσωτερικός πόλεμος που πρακτικά σημαίνει "δεν ξέρω τι θέλω"...

η πνευματική ωριμότητα έχει Λόγο εδώ...Εμπιστεύομαι...Τασούλη!!

όλοι οι άνθρωποι φαίνεται να έχουν ξεχάσει την εμπιστοσύνη στον Εαυτό τους και προσπαθούν να ελέγξουν και την ανάσα τους ακόμα...

Να λοιπόν που προδίδουμε τον θεό...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Μα ομως αν την μια ημερα εχουμε παθος για κατι που θελουμε να κανουμε και την επομενη ημερα ξυπναμε χωρις να εχουν προηγηθει σκεψεις μαχης(λογικη-συναισθημα)
Και πολυ απλα δεν θελουμε να κανουμε αυτο που θελαμε? :-??
Δεν μπορω να με καταλαβω ωρες ωρες... :-<
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

και αν δεν μπορώ να εμπιστευθώ τον Θεό γιατί ακόμα τον νιώθω έξω από μένα, εμπιστεύομαι όμως τον εαυτό μου... εμπιστεύομαι την ψυχή μου και ότι εκείνη επέλεξε για να με οδηγήσει στην "Πατρίδα".. και συνεχίζω να επιλέγω προσπαθώντας να ακούω πια μόνο τη φωνή της ψυχής και όχι του εγώ μου.. :x

όσο για αυτό που λες τασούλη... θυμάμαι πολλές φορές που ξεκίνησα πράγματα γιατί αρχικά με ενθουσιάζανε και τα ήθελα πολύ και μετά από λίγο τα παράταγα γιατί πια δεν με γεμίζανε... :x εκεί να δεις τι άκουγα από τον περίγυρο... :D
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Vasoula »

χωρις να εχουν προηγηθει σκεψεις μαχης(λογικη-συναισθημα
Τασούλη δεν υπάρχουν μόνο σκέψεις που γνωρίζέις...δεν ύπάρχουν μόνο μάχες που γνωρίζεις...

υπάρχουν και εκείνες οι σκέψεις και εκείνες οι μάχες που δεν γνωρίζεις, γιατί ΄κανείς δεν σου είπε ότι δεν είσαι συνειδητός άνθρωπος...Υπάρχουν συναισθήματα που δεν αγγίζεις, που δεν ξέρεις αν υπάρχουν, που υπάρχουν και τι κάνουν...

αν ήταν έτσι απλά τα πράγματα στο "σκέφτομαι"-"νιώθω" τότε όλοι οι άνθρωποι θα ήταν φωτισμένοι...

πίσω από κάθε πράξη δεν βρίσκεται απλά μια σκέψη και απλά ένα συναίσθημα...

υπάρχει ο πόλεμος αυτού που δεν είναι συνειδητό΄μέσα σου!

και αυτό είναι που φέρνει από αδιαφορία έως ματαιότητα...

Και για να πάμε ακριβώς σ' αυτό που λες... γιατί λογοκρίνεις την συναισθηματική σου κατάσταση? Γιατί δεν μπορεί την μια μέρα να θέλεις και την άλλη να μην θέλεις και γιατί δεν μένεις με σεβασμό σε αυτό που σου προκύπτει την κάθε μέρα, μέχρι να μπορείς να έρθεις επαφή με τον εσωτερικό σου κόσμο και να τον μετασχηματίσεις πιο συνειδητά?

Αυτό το ανικανοποίητο αίσθημα που έχεις, σημαίνει ότι ακόμα κάτι δεν έχει εκπληρωθεί μέσα σου με εμπιστοσύνη...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αυτό το ανικανοποίητο αίσθημα που έχεις, σημαίνει ότι ακόμα κάτι δεν έχει εκπληρωθεί μέσα σου με εμπιστοσύνη...
Το έχω ζήσει και το ζω πολλές φορές αυτό το αίσθημα.

Οι στιγμές που φεύγει είναι εκείνες που δέχομαι τον εαυτό μου, τις επιθυμίες του, δεν τον κατακρίνω, δεν βάζω "ναι, αλλά" και απλά πράττω με το χέρι στην καρδιά.
@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

γιατί δεν μένεις με σεβασμό σε αυτό που σου προκύπτει την κάθε μέρα, μέχρι να μπορείς να έρθεις επαφή με τον εσωτερικό σου κόσμο και να τον μετασχηματίσεις πιο συνειδητά?

Αυτό το ανικανοποίητο αίσθημα που έχεις, σημαίνει ότι ακόμα κάτι δεν έχει εκπληρωθεί μέσα σου με εμπιστοσύνη...
Αυτο θα κανω για την ωρα βασουλα μου Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Γιατί άραγε όλοι περιμένουμε την στιγμή που όλα αυτά που έχουμε μέσα μας σαν θεϊκές ποιότητες, θα γίνουν πραγματικότητα κάποτε και δεν αποφασίζουμε να γίνουν Αλήθεια τώρα?
Κάτι άλλο γίνεται εδώ…

Οι Νόμοι του θεού δεν είναι γραμμένοι σε πλάκες, μου έλεγε ο Δάσκαλός μου, αλλά στην Μνήμη Σου!
Αν θέλεις να τους ματαιώσεις, τότε γράψε τους για να μην τους ξεχάσεις…
Βασούλα μου :romance-kisscheek:
:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”