ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι, η ζωή μας είναι μια ρουλέτα που ποντάρεις πάνω της σε άσπρο ή μαύρο και αν κερδίσεις, κέρδισες…
Παρατηρώντας το πάθος του παίκτη, μπορείς να δεις πόσο μόνος του είναι όταν έρχεται η στιγμή που πρέπει να επιλέξει το χρώμα…
Και όταν βγει το χρώμα που επέλεξε η χαρά του είναι μεγάλη, όχι για αυτό που κέρδισε, αλλά γιατί κέρδισε…
Μικρές ασήμαντες νίκες που μας δίνουν την απαραίτητη ένταση να εκτι...μάμε την στιγμή τους!
Η πηγή της στιγμής αυτής, κάθε μικρής νίκης, είναι η ψευδαίσθηση της κίνησης της ζωής, μέσα σε μια περιοριστική αυταπάτη που σε κάνει να νομίζεις ότι κινείσαι μέσα στην ακινησία σου!

Είναι δύσκολο στους ανθρώπους να συλλάβουν την ακινησία μέσα στην οποία οριοθετούν την ζωή τους, γιατί καλούνται διαρκώς να επιλέξουν το καλό ή το κακό, το σωστό ή το λάθος…Μια πλάνη μας κάνει να θεωρούμε ότι έχουμε απεριόριστες επιλογές κινήσεων, ή αντίθετα ότι είμαστε σε αδιέξοδο…
΄Όμως αν παρατηρήσουμε με μεγαλύτερη προσοχή τις στιγμές μας, θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα πως ότι κι αν επιλέξουμε, καταλήγουμε πάντα στο ίδιο αδιέξοδο, που κλέβει τις μικρές χαρές που περάσαμε στον δρόμο μας μέχρι να φτάσουμε εκεί…

Εμπρός ή πίσω, δεξιά ή αριστερά…Ποιες άλλες κατευθύνσεις μας δίνει η ζωή μας εδώ στην Γη?
Τι περιορισμός κι αυτός!
Ξεχάσαμε το πάνω και το κάτω…΄Ισως γιατί το «κάτω» μας καταπιέζει, ελπίζουμε στο «πάνω» για να μας ελευθερώσει από την καταπίεση…

Μα όσο και να ελπίζουμε στο «πάνω», ποτέ Εκείνο δεν έρχεται να μας απελευθερώσει…ακόμα κι Εκείνο επιδρά πάνω μας περιοριστικά και σε λίγες στιγμές!

΄Ολοι οι άνθρωποι έχουν μέσα τους «εικόνες» πνευματικές, που σημαίνει ώριμες να στηρίξουν το «κάτω» και να του δώσουν κατεύθυνση, στόχους και όραμα.
΄Ολοι οι άνθρωποι έχουν μέσα τους τον κόσμο του θεού εν δυνάμει, έναν κόσμο που βιώνει Αγάπη και Ενότητα και που δεν αφορά μια διανοητική επιλογή, δύσκαμπτη και με όρους, αλλά μια αυθεντική έκφραση της Ζωής, χωρίς εκείνη την περιοριστική εντολή της ελεύθερης βούλησης!

Αυτή την εντολή που αντί να μας ελευθερώνει, ως όφειλε, μας περιορίζει και μας καταπιέζει να φαινόμαστε, παρά να είμαστε…
Δογματικά ακολουθούμε το σωστό, χωρίς να έχουμε νιώσει την αυθεντικότητα του θεού μέσα μας και με μιας καταλύουμε όλους τους Νόμους Του…
Γιατί αν τους εκπληρώναμε, επιλέγοντας πάντα το σωστό, δεν θα «ασθενούσαμε»…
Κάτι άλλο γίνεται εδώ…

Η υγεία μας δεν είναι σύμπτωση…όπως και η ασθένειά μας δεν είναι σύμπτωση…
Η μοναξιά μας δεν είναι τυχαία…
Η φιλοδοξία μας δεν είναι διανοητική…
Η αλαζονεία μας δεν έρχεται από συγκυρίες…
Κάτι άλλο γίνεται εδώ…

Η πίστη μας δεν αρκεί…
Η γνώση μας δεν μας αναπτύσσει
Η ελπίδα μας δεν μας κάνει αυτάρκεις
Το όνειρο δεν μας αφυπνίζει…
Κάτι άλλο γίνεται εδώ…

Η αγάπη δεν μας ενώνει…
Ο έρωτας δεν μας συμπληρώνει…
Η ευθύνη δεν μας ωριμάζει…
Η δημιουργία όλη μας περιορίζει…
Κάτι άλλο γίνεται εδώ…

Κάτι άλλο…

Γιατί άραγε όλοι περιμένουμε την στιγμή που όλα αυτά που έχουμε μέσα μας σαν θεϊκές ποιότητες, θα γίνουν πραγματικότητα κάποτε και δεν αποφασίζουμε να γίνουν Αλήθεια τώρα?
Κάτι άλλο γίνεται εδώ…

Οι Νόμοι του θεού δεν είναι γραμμένοι σε πλάκες, μου έλεγε ο Δάσκαλός μου, αλλά στην Μνήμη Σου!
Αν θέλεις να τους ματαιώσεις, τότε γράψε τους για να μην τους ξεχάσεις…


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Evoula »

Εξαιρετικό όλο το κείμενο... δεν έχω λόγια... >:d<

Αλλά πιότερο στάθηκα σε αυτή την τεράστια και αδιαμφισβήτητη αλήθεια...
Αν θέλεις να τους ματαιώσεις, τότε γράψε τους για να μην τους ξεχάσεις
Τίποτε άλλο... :-|
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ευούλα...τον θυμάμαι...και πάντα νιώθω αυτόν τον μοναδικό ΄Ερωτα της αιωνιότητας να με συνδέει μαζί του...
Ουτοπία? πλάνη? ότι και να είναι, εγώ νιώθω εκείνη την πληρότητα του λευκού, πέρα από κάθε αμφιβολία...

Η Αγάπη έτσι όπως την εκφράζουν οι άνθρωποι πληγώνει...

Μου έλεγε ο Δάσκαλός μου ότι κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να διδάξει την διδασκαλία της Αγάπης…Ούτε καν ο ίδιος δεν μπορούσε…
Εκπληρώνοντας, διδάσκεις…μου έλεγε…

Με έβαζε διαρκώς να αναζητάω το αυθεντικό…
Και πως θα το αναγνωρίσω? Τον ρώταγα… Από το χρώμα του, μου έλεγε…
Και τι χρώμα έχει το αυθεντικό? Αιώνιο, μου έλεγε…

Η Λογική του Πνεύματος έχει όλα τα επιχειρήματα να εκφράζει ώριμα την Ζωή, χωρίς να εμπλέκει μέσα της μια μαζική συνήθεια της ηθικής!
Ξέρει πολύ καλά ποιος είναι ο θεός και δεν συμβουλεύεται το αόρατο για να βγάζει συμπεράσματα για την ποιότητα της Αγάπης…Δίνει ουσία στο αυθόρμητα αυθεντικό, που ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσει την ελεύθερη βούληση για να επιλέξει το καλό ή το κακό…

΄Οταν συναισθηματικά είσαι ώριμος, τότε αρχίζει η διανόηση να ξεφεύγει από τους μηχανισμούς του εγωισμού (φόβου) και να μπαίνει σε βαθύτερα πνευματικά μέρη...ολοκληρωμένα, χωρίς καμία υπόνοια και αμφιβολία…


:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Evoula »

Όταν νοιώθεις πληρότητα, έχει καμιά σημασία να το εξηγήσεις; Κάτι που είναι αυθεντικό, δεν μπορεί να είναι πλάνη, παρά ίσως μόνο, στον τρόπο έκφρασης και αυτό εξαιτίας του πεπερασμένου νου μας. Όταν πρέπει να συλλάβει το απεριόριστο, το βάζει αυτόματα σε φόρμες για να το κατανοήσει.

Άρχισα πάλι... αλλά πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι, έτσι δεν λένε; :doh:

Πάρε και ένα τραγούδι...

http://www.youtube.com/watch?v=BPif0LbX ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Vasoula »

:-( :-( :-(

κάτι άλλο γίνεται εδώ...


Όποιος φεύγει
Αργοπεθαίνει
Απ'την ψυχή του κάτι σκορπάει εδώ
Όποιος φεύγει
Αργοπεθαίνει
Απ'την ψυχή του κάτι σκορπάει εδώ

Σε κάθε αγάπη
Κάθε χαρά του
Σήμαδι αφήνει στον κόσμο αυτό

Πάντα μια ευχή του
Σβήνει θλιμμένη
Στο τελευταίο τραγούδι του

Όποιος φεύγει
Στο πλοίο μπαίνει
Ένα γλυκό "έχε γεια" σκορπάει εδώ
Όποιος φεύγει
Στο πλοίο μπαίνει
Ένα γλυκό "έχε γεια" σκορπάει εδώ

Όποιος φεύγει
Αργοπεθαίνει
Απ'την ψυχή του κάτι σκορπάει εδώ

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Vaso έγραψε::-( :-( :-(

κάτι άλλο γίνεται εδώ...
:-(
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Γιατί άραγε όλοι περιμένουμε την στιγμή που όλα αυτά που έχουμε μέσα μας σαν θεϊκές ποιότητες, θα γίνουν πραγματικότητα κάποτε και δεν αποφασίζουμε να γίνουν Αλήθεια τώρα?
Μα και τι να κανουμε :-??
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Evoula »

Ν΄αποφασίσουμε να γίνουν Αλήθεια, Τώρα. :lol:
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Τώρα!

O:-) O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Μικρές ασήμαντες νίκες που μας δίνουν την απαραίτητη ένταση να εκτι...μάμε την στιγμή τους!
Η πηγή της στιγμής αυτής, κάθε μικρής νίκης, είναι η ψευδαίσθηση της κίνησης της ζωής, μέσα σε μια περιοριστική αυταπάτη που σε κάνει να νομίζεις ότι κινείσαι μέσα στην ακινησία σου!
Πόσο αλήθεια.... :icon-sad:
΄Όμως αν παρατηρήσουμε με μεγαλύτερη προσοχή τις στιγμές μας, θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα πως ότι κι αν επιλέξουμε, καταλήγουμε πάντα στο ίδιο αδιέξοδο, που κλέβει τις μικρές χαρές που περάσαμε στον δρόμο μας μέχρι να φτάσουμε εκεί…
Πόσο τεράστια αλήθεια....πάντα το ίδιο αδιέξοδο.. αλλά ξεχνάμε εύκολα και δεν θυμόμαστε πάντα ότι το ίδιο αδιέξοδο το έβρισκες παντού... :romance-caress:
Η πίστη μας δεν αρκεί…
Η γνώση μας δεν μας αναπτύσσει
Η ελπίδα μας δεν μας κάνει αυτάρκεις
Το όνειρο δεν μας αφυπνίζει…
Κάτι άλλο γίνεται εδώ…
^:)^ ^:)^ Τι γίνεται εδώ???
Γιατί άραγε όλοι περιμένουμε την στιγμή που όλα αυτά που έχουμε μέσα μας σαν θεϊκές ποιότητες, θα γίνουν πραγματικότητα κάποτε και δεν αποφασίζουμε να γίνουν Αλήθεια τώρα?
Κάτι άλλο γίνεται εδώ…
ναι αλλά πώς τα κάνεις Αλήθεια τώρα? αρκεί η θέληση?? :text-feedback:

:text-givemebeer: :text-givemebeer: :text-givemebeer: να συνέλθω με αυτά που διαβάζω πρωί πρωί... :)) :))
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Η θέληση αρκεί...τα θέλω είναι λίγα για να το πετύχουν! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Βασούλα είχαμε πεί ότι η θέληση αποτελεί μια υψηλότερη συνειδησιακή κατάσταση από τα θέλω αλλά πως πας από το ένα στο άλλο?? γίνεται αυτόματα όσο περισσότερο δουλεύεις με τον εαυτό σου? και κυρίως πώς το καταλαβαίνεις ότι πλέον αυτό που αισθάνεσαι είναι θέληση και όχι απλά θέλω??? ;;) ;;)
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Vasoula »

πώς το καταλαβαίνεις ότι πλέον αυτό που αισθάνεσαι είναι θέληση και όχι απλά θέλω???
από την αδημονία, Μπεττούλα...

το "θέλω" απαιτεί
η Θέληση εμπιστεύεται

και επίσης από την αδυναμία να είσαι ακέραιη σ' αυτό που θέλεις...

γιατί βλέπεις, το "θέλω" άλλα σε βάζει να σκέφτεσαι, αλλά να αισθάνεσαι και άλλα να κάνεις!

η ενότητα όλων αυτών εξυψώνει την Θέληση

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

με κάλυψες...... :x :x ανυπομονώ για την ώρα που τα θέλω μου θα τα μετουσιώσω σε θέληση... >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Συγκλονίστηκα όταν συνειδητοποίησα ότι προσπαθώ να γίνω κάτι που ήδη είμαι... από τη φύση μου!!!

Γι' αυτό λοιπόν ΑΛΗΘΕΙΑ.... ΤΩΡΑ!!!


:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”