ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ....

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ....

Δημοσίευση από Vasoula »

Το μεγαλύτερο εμπόδιο να νιώσεις την Πνευματική Δύναμη εντός σου δεν είναι παρά η ανάγκη σου να βρεις υποστηρικτές της Παρουσίας που υπάρχει μέσα σου...
Η ανάγκη για ομοιότητα οριοθετεί τον δρόμο του καθενός μας...
Και αυτή η ανάγκη είναι ασυνείδητη και ορμητική, γιατί σε κάνει και αμφιβάλλεις διαρκώς για το που ανήκεις...
Θέλουμε διακαώς να διαχωρίσουμε τους δύο κόσμους που παλεύουν μέσα μας και αυτό μας κάνει να χάνουμε τις αληθινές μας ποιότητες, προς χάρη του κοινού νου, των κοινών εντολών, της κοινής ομοιότητας...

΄Οταν ξέρεις, πέρα από κάθε αμφιβολία, τι είναι αυτό που θέλεις, τότε ο Δάσκαλος έρχεται...
Και τότε έρχονται και οι συνοδοιπόροι...

Μέχρι εκείνη την στιγμή που θα νιώσεις την μία και μοναδική ομοιότητα με τον θεό, μέχρι την στιγμή που θα νιώσεις ότι ακόμα και μόνος σου να μείνεις, ο θεός είναι παντού, οι άλλοι δεν είναι συνοδοιπόροι, αλλά άνθρωποι "προς εκμετάλλευση"...

Λείπει μεταξύ μας εκείνη η μνήμη του θεού...

Λείπει μεταξύ μας η Αγάπη...

Οι κωδικοί της Ζωής δεν μπορεί να είναι μόνο υλικές εκπληρώσεις...Χωρίς να τις υποτιμούμε, τους δίνουμε εκείνη την θειότητα που κάνει τον Ερωτα να έχει διάρκεια...

Η διαιώνισή μας δεν είναι παρά ένα φυσικό επακόλουθο μιας ενότητας...Η αιωνιότητα όμως δεν μπορεί παρά να προκύπτει από την Ψυχή Μας! Και εκείνη ξέρει πάντα με Ποιόν να Ενωθεί για να συνεχίσει να υπάρχει μέσα στην Καρδιά και την Διάνοια του Θεού!!!



Σε τούτον τον κόσμο η αγάπη εκφράζεται μόνο με «κατοχή» και «περιορισμό»…Ο ένας προσπαθεί να θέση στην κατοχή του το κομμάτι του άλλου, που θεωρητικά του λείπει και να περιορίσει το κομμάτι του άλλου, που θεωρητικά του μοιάζει, ανεξάρτητα από την σχέση που έχουν…

Είναι γιατί κατά βάθος κανένας άνθρωπος δεν έχει καλή αντίληψη για τον εαυτό του και θέλει από την μια να ταυτίζεται με εκείνο που νομίζει ότι δεν έχει και να από-ταυτίζεται από εκείνο που νομίζει ότι δεν είναι…

Πάντα υπάρχει μια «υπόνοια» για την ποιότητα του χαρακτήρα μας, που επιδρά στην προσωπικότητά μας και την αλλοιώνει, γιατί νομίζουμε πάντα ότι είμαστε «καλύτεροι» ή «χειρότεροι» από κάποιον άλλον και θέλουμε πάντα να είμαστε «καλύτεροι», αφού αυτήν την εντολή έχουμε πάρει, έτσι αόριστα…

΄Ετσι αρχίζουμε, ο καθένας μας μόνος του, να κάνουμε έναν αγώνα δρόμου για να αποδείξουμε σε κάποιον αόριστα, ότι είμαστε «καλοί» άνθρωποι και γινόμαστε ολοένα και «καλύτεροι»…Από ποιόν όμως?
Μας λείπουν οι ποιοτικές ομοιότητες…κάτι που το παραβλέπουμε a priori!!

Ο κόσμος τούτος περιέχει «κληρονομικές» ποιότητες, που λίγο να κάτσεις να σκεφτείς, θα διαπιστώσεις ότι δεν τον έκαναν «καλύτερο»…
Οι μεγαλύτεροι «ψεύτες» του «καλύτερου» είναι εκείνοι που δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τον κόσμο μας εν ειρήνη…Και οι μεγαλύτεροι «υποστηρικτές» του «χειρότερου» είναι εκείνοι που τους πίστεψαν και δεν προσπάθησαν να αναπτυχθούν με ωριμότητα προς τον θεό, αλλά συνέχισαν την πλάνη του «καλύτερου»…

Μεταξύ παρελθόντος και μέλλοντος υπάρχει μια απόσταση που καλύπτουν μόνο οι αμφιβολίες του παρόντος!
Και ενώ όλοι οι άνθρωποι είναι δυσαρεστημένοι με τον κόσμο μας, δεν κάνουν καμία προσπάθεια να δημιουργήσουν έναν υγιή κόσμο, καλύπτοντας το κενό των αμφιβολιών με την Παρουσία τους!
Υπάρχουν τεχνικές ανάπτυξης πολλές…΄Όμως η Ζωή δεν μπορεί να είναι τεχνική…Είναι Τέχνη! Και στην Τέχνη αυτό που μετράει δεν είναι το κοινό που θαυμάζει, αλλά η έμπνευση που δημιουργεί…

Ο δημιουργός δεν αναρωτιέται αν θα αρέσει το δημιούργημα του, αλλά εμπνέεται από εκείνη την πνευματική δύναμη που είναι πάντα εντός του.
Δεν δημιουργεί απομιμήσεις, αλλά αυθεντικότητες, γιατί ακριβώς έχει αποσυνδέσει το αποτέλεσμα από την έμπνευση του…αλλιώς δεν θα ήταν δημιουργός, αλλά ένας «αντιγραφέας»…

Πόσοι όμως από εμάς εμπνέονται από αυτήν την πνευματική δύναμη για να εκφράσουν μια δημιουργία? Αναζητάμε εκείνον που θα μας εμπνεύσει έξω από εμάς και δεν ρίχνουμε μια ματιά στην Παρουσία εντός μας! Στον θεό μέσα μας, που είναι η μοναδική ομοιότητα που δεν θα μας ξεγελάσει…

Ακόμα και αν είμαστε τρελοί για την μαζική κατανόηση, ας σκεφτούμε ότι αυτοί όλοι «οι άλλοι» είναι αυτοί που δημιούργησαν την υποδομή για τούτον τον «χειρότερο» κόσμο, που δεν μας αρέσει, έτσι όπως εκφράζει μια, αμφιβόλου ποιότητας, αγάπη!

Τότε γιατί να τον συνεχίσουμε? Προς χάρη ποιάς κληρονομικότητας και ποιάς αμφιβολίας? Αφού μέσα μας γνωρίζουμε ότι η μοναδική μας Αρχή είναι ο θεός…Εκείνη η Πνευματική Δύναμη εντός μας, που οριοθετεί και τις μνήμες της Ψυχής μας, δεν μπορεί να θέλει κάτι άλλο από Αγάπη…Και αν η Αγάπη που θέλει να εκφράσει μέσα από τον καθένα μας, είναι αυτό που έκανε τον κόσμο τούτο «εν πολέμω», τότε ας το πάρουμε πάλι από την Αρχή Μας!

Ενας φυσικός άνθρωπος δεν είναι κληρονομικό δημιούργημα δύο φυσικών αρχών, παρά μόνο για την υλική του υπόσταση…Ο αρχικός Δημιουργός είναι αλλού…εκεί που δεν φτάνεις παρά μόνο με σεβασμό στο μέσα σου…

Η μεγάλη μας απόφαση να δράσουμε πνευματικά, αποτελεί και τον κυριότερο εσωτερικό στόχο μας, να ανοίξουμε στην Ανώτερη Υπαρξή μας να μας καθοδηγήσει και να μας μυήσει στα αιώνια μυστήρια. Η αυτομύηση είναι το ίδιο σημαντική με την αυτοεπίγνωση, την συνειδητή επίγνωση δηλαδή, για το ποιοί είμαστε και που κατευθυνόμαστε.
Δεν είναι φαντασία ο εσωτερικός στόχος, αλλά μια εσωτερική ποιότητα που αναζητάει διακαώς να εκφραστεί δημιουργικά και στον υλικό κόσμο μας!

Ας μην κοιτάμε λοιπόν τις «χειρότερες» προϋποθέσεις της Ζωής, απλά και μόνο γιατί μας τις υπέδειξαν σαν την μοναδική ομοιότητα…

Τι άλλο έχουμε πια να φοβηθούμε?

Εσείς πως το σκέφτεστε?


Ο υγιής προβληματισμός μπορεί και να μας οδηγήσει σε εκείνη την πόρτα που δεν τολμήσαμε ακόμα να ανοίξουμε...


καλημέρα φιλαράκια! :x

http://youtu.be/Swa7kxGhHKQ @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Μέχρι εκείνη την στιγμή που θα νιώσεις την μία και μοναδική ομοιότητα με τον θεό, μέχρι την στιγμή που θα νιώσεις ότι ακόμα και μόνος σου να μείνεις, ο θεός είναι παντού, οι άλλοι δεν είναι συνοδοιπόροι, αλλά άνθρωποι "προς εκμετάλλευση"...
Μέχρι εκείνη τη στιγή αφήνουμε και τον εαυτό μας διαθέσιμο προς εκμετάλλευση... :-( :-( Ένα μεγάλο χρηματηστήριο έχουμε γίνει? Ποιος θα δώσει τα λιγότερα για να πάρει τα περισσότερα? :?
Μεταξύ παρελθόντος και μέλλοντος υπάρχει μια απόσταση που καλύπτουν μόνο οι αμφιβολίες του παρόντος!
:x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ποιος θα δώσει τα λιγότερα για να πάρει τα περισσότερα?
ο καθένας από εμάς είναι είδος προς εκμετάλλευση, αν διαθέτει τον εαυτό του στην κοσμικη λαγνεία...

Η λαγνεία δεν αφορά μόνο την σεξουαλικότητα, αλλά εκείνη την υλική έκφραση που σου δίνει λόγο να ζεις...
Προσπαθείς μέσα από αυτήν να επιθυμήσεις την ζωή και τελικά πετυχαίνεις ακριβώς το αντίθετο...Να γίνεσαι ο υλικός στόχος κάποιου άλλου...

Είναι εντελώς συνειδητή η μοναχικότήτά μου....!!!!!

όταν σταματάς να γίνεσαι στόχος των δαιμόνων του άλλου, είσαι πάντα ο εχθρός του...Αυτό να το θυμάστε!

Και ένας και μόνο ΄Ανθρωπος μας το απέδειξε...

Ας το αποδείξουμε κι εμείς σε Εκείνον τώρα!

:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Vaso έγραψε:Η λαγνεία δεν αφορά μόνο την σεξουαλικότητα, αλλά εκείνη την υλική έκφραση που σου δίνει λόγο να ζεις...
Προσπαθείς μέσα από αυτήν να επιθυμήσεις την ζωή και τελικά πετυχαίνεις ακριβώς το αντίθετο...Να γίνεσαι ο υλικός στόχος κάποιου άλλου...
Ουπς.... ναι.... συνεχώς....
όταν σταματάς να γίνεσαι στόχος των δαιμόνων του άλλου, είσαι πάντα ο εχθρός του...Αυτό να το θυμάστε!

Και ένας και μόνο ΄Ανθρωπος μας το απέδειξε...

Ας το αποδείξουμε κι εμείς σε Εκείνον τώρα!
@};- @};- [/quote]
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

΄Όμως η Ζωή δεν μπορεί να είναι τεχνική…Είναι Τέχνη! Και στην Τέχνη αυτό που μετράει δεν είναι το κοινό που θαυμάζει, αλλά η έμπνευση που δημιουργεί…
Οπως όταν μαγειρευεις.....ακολουθεις κάποιες οδηγιες αλλα η δημιουργια ειναι αποκλειστικα δικη σου ....μέσα απ την δικη σου φαντασια .....!

http://www.youtube.com/watch?v=RBDMhoF- ... re=related
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ενας φυσικός άνθρωπος δεν είναι κληρονομικό δημιούργημα δύο φυσικών αρχών, παρά μόνο για την υλική του υπόσταση…Ο αρχικός Δημιουργός είναι αλλού…εκεί που δεν φτάνεις παρά μόνο με σεβασμό στο μέσα σου…
@};- @};- @};-

Τι άλλο να φοβηθώ, άλλαξα τις νοοτροπίες μιας ζωής .... με μιά ανάσα
και βλέπω τους φόβους μου να γίνονται αγάπη!!!


:x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αχ βρε Τάρα μου :-( , πόσο έτοιμη ήσουν γι' αυτό... >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ας το αποδείξουμε κι εμείς σε Εκείνον τώρα!
Ένα και μοναδικό όπλο έχουμε και μας το έδωσε Εκείνος ......
Την Αγάπη, χωρίς διαστρεβλώσεις, χωρίς απαιτήσεις, χωρίς προσδοκίες, γυμνή............

Αυτός έσπειρε τον πρώτο σπόρο.
Εμείς θα φροντίσουμε να ανθίσουν τα λουλούδια. @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αν μπορεσουμε να απαρνηθουμε τα παντα...Θα εχουμε τα ΠΑΝΤΑ @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29910
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Δημοσίευση από Ταρούλα »

αχ βρε Τάρα μου Trist , πόσο έτοιμη ήσουν γι' αυτό... Imbratisare Imbratisare Imbratisare
Ημουν και τυχερούλα γιατί είχα γερό σπρώξιμο από εσένα Βασούλα μου :x και απ' όλους τους συνοδοιπόρους του forum :x
Σας ευχαριστώ όλους >:d<
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Το μεγαλύτερο εμπόδιο να νιώσεις την Πνευματική Δύναμη εντός σου δεν είναι παρά η ανάγκη σου να βρεις υποστηρικτές της Παρουσίας που υπάρχει μέσα σου...
Η ανάγκη για ομοιότητα οριοθετεί τον δρόμο του καθενός μας...
Και αυτή η ανάγκη είναι ασυνείδητη και ορμητική, γιατί σε κάνει και αμφιβάλλεις διαρκώς για το που ανήκεις...
Θέλουμε διακαώς να διαχωρίσουμε τους δύο κόσμους που παλεύουν μέσα μας και αυτό μας κάνει να χάνουμε τις αληθινές μας ποιότητες, προς χάρη του κοινού νου, των κοινών εντολών, της κοινής ομοιότητας...
(λες να την πέτυχα τώρα την παράθεση?θα δείξει!!)

εμένα περιγράφεις??? :)) φοβάμαι την μοναχικότητα του ταξιδιού και όμως το απολαμβάνω, φοβάμαι τις αλλαγές που θα προκύψουν αλλά το προτιμώ από το αέναο συναίσθημα του να μην ξέρω που ανήκω και ποιά είμαι πραγματικά.. ξέρω οτι είναι φόβοι της προσωπικότητας και θέλω να τους νικήσω... @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ....

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Υπάρχουν τεχνικές ανάπτυξης πολλές…΄Όμως η Ζωή δεν μπορεί να είναι τεχνική…Είναι Τέχνη! Και στην Τέχνη αυτό που μετράει δεν είναι το κοινό που θαυμάζει, αλλά η έμπνευση που δημιουργεί…
Έτσι!!!!!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”