EΙΚΟΝΕΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

EΙΚΟΝΕΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σαν ήμουν μικρή είχα «εικόνες» μέσα μου, που δεν ανταποκρίνονταν στον κόσμο μας!
Χρώματα, δονήσεις, αύρες και μια πολιτεία από χρυσό και λευκό Φως που με γέμιζε με μια γλυκιά νοσταλγία και τόσο Αγάπη, που μάλλον με «εκπαίδευε» να αυτοπροσδιορίζομαι…

Μεγαλώνοντας πέρασαν πολλοί άνθρωποι από την Ζωή μου, που σαν κύριο έργο και σκοπό τους είχαν να σβήσουν αυτές τις εικόνες…να τις θαμπώσουν και να με βάλουν βίαια στον κόσμο του ανθρώπου, που αγαπά ότι τον συμφέρει…

Τα κατάφεραν κάποια στιγμή…Οι αντιστάσεις μου κάμφθηκαν από τις «υποσχέσεις»…

Είναι τραγικό τελικά, να επιτρέπεις να σου σβήνουν τις «εικόνες»…

Υπήρχε όμως μέσα μου μία «ανάμνηση» που δεν μπόρεσε κανείς να επισκιάσει με τις πιο φρέσκιες μνήμες…΄Οσα «σ’ αγαπώ» και να άκουσα, όσες υποσχέσεις και να πήρα, όσα όνειρα και να έκανα, όσους εφιάλτες κι αν είχα, όση οδύνη, όση συντριβή, όση ασθένεια χαράχτηκαν στον δρόμο μου, τίποτα δεν κατάφερε να με κάνει να ξεχάσω έναν «χώρο» μέσα μου, που βρισκόμουν εγώ και ο θεός!

Αυτό με γλύτωσε από το να προδίδομαι στα συναισθήματά μου…΄Ηταν και το σημείο που με βοήθησε να κρατήσω την καρδιά μου ανοιχτή στις πληγές του κόσμου…
Με βοήθησε να αποφύγω τις βαθύτερες κατηγορίες και τους ενόχους και να αφομοιώσω γρήγορα την Διδασκαλία της Αγάπης…

΄Οσα ενοχοποιούσα, ο θεός τα αθώωνε μέσα μου με τόση ευλάβεια, που δεν χρειάστηκα ποτέ να τον παρακαλέσω…

Ακουγα τις προσευχές των ανθρώπων που ζητούσαν διαρκώς κάτι έξω από αυτούς και ένιωθα τόσο «ξένη» από αυτήν την νοοτροπία…
Συγχωρούσαν, έλεγαν, μα μέσα τους ήταν γεμάτοι από «ενόχους»…Τους «χωρούσαν» μέσα τους, γιατί τον χώρο αυτόν του θεού, αυτόν που υπάρχει σε κάθε άνθρωπο, τον είχαν γεμίσει με φόβο και αδημονία να πετύχουν τις μικρές θελήσεις τους με όποιο κόστος!
Ξέχασαν τον χώρο του θεού μέσα τους! Και τότε άρχισαν τα ψέματα…
Τα ψέματα που μια θρησκευτική αντίληψη τους είχε επιβάλει σαν «σωστά»…

Ουαι υμίν Γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριτές!

Ο Φαρισαίος λέει το λεξικό είναι ο συνεκδοχικά προσηλωμένος στους εξωτερικούς τύπους της λατρείας, δηλαδή ο υποκριτής…
Γενικά οι Φαρισαίοι διαλαλούσαν ότι πίστευαν στη Θεία Πρόνοια, στους Αγγέλους, στην αθανασία της ψυχής, στην ανάσταση, στην κόλαση και στον παράδεισο.
Ο Ιησούς Χριστός ως κήρυκας της πνευματικής και αληθινής κατά εσωτερική πίστη λατρείας, ήλθε σε οξεία αντιπαράθεση με τους υποκριτές Φαρισαίους τους οποίους και σε κάθε ευκαιρία τους κατάγγελλε και τους καυτηρίαζε!


Νομίζω ότι αυτόν τον χώρο του θεού μέσα σε κάθε άνθρωπο, αυτόν που ο ΄Ανθρωπος υπόδειξε στην ανθρωπότητα με το παράδειγμά του, σήμερα τον γέμισαν οι άνθρωποι με «Φαρισαίους» κάθε τύπου…

Γι’ αυτό και οι περισσότεροι άνθρωποι δεν μπορούν να αναπνεύσουν με ελευθερία…
Πάντα ένα «τυπικό» λατρείας του θεού θα τους κάνει να χάνουν την πίστη τους, βλέποντας μέσα τους μόνο τους «Φαρισαίους»…

Πολλοί σήμερα πιστεύουν στον θεό…τον φοβούνται, ακόμα κι αν λένε ότι τον αγαπάνε…Ακόμα και αν διανοητικά πιστεύουν ότι ο θεός είναι αγάπη, δεν μπορούν παρά να βλέπουν μέσα τους την υποκρισία…φυσικά των άλλων!

΄Όμως η υποκρισία δεν αφορά τους άλλους, αλλά εκείνους τους εαυτούς που έχεις συν-χωρέσει, συγχωρώντας τους άλλους! Κάθε «άλλος» είναι ένας εαυτός σου που κλέβει τον χώρο του θεού, υποκρινόμενος τον ευλαβικό και πιστό και αγαθό!
Είναι όσα συναισθήματα υποκρίθηκες ότι δεν έχεις…
Είναι η αλήθεια που έκρυψες από τον «χώρο του θεού» και την παρέδωσες στην κοσμική αλαζονεία, ενισχύοντας μια ανθρώπινη φιλοδοξία που θεριεύει την πίστη στον θεό, μέσα από τον διαμελισμό της Ψυχής σου…

Κάθε άνθρωπος, όταν γεννιέται, έχει «εικόνες» που δεν ανταποκρίνονται στον κόσμο μας!
Και είναι ο Δρόμος της Ψυχής του που τον κάνει να τις θυμάται, ακόμα και όταν οι άλλοι προσπαθούν να τις σβήσουν με υποσχέσεις ζωής…

Νομίζω ότι το δράμα της ανθρώπινης ζωής ξεκινά από αυτές τις «εικόνες» που σβήνονται στο όνομα της αγάπης και του θεού…

Το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να πιστεύεις στον θεό, ενώ δεν πιστεύεις στον ΄Ανθρωπο…

Όπως ακριβώς εύκολο είναι να ερωτεύεσαι, ενώ ο «χώρος» του θεού μέσα σου είναι γεμάτος από «συν-χωρεμένους»…


Εσείς τι λέτε για τον «χώρο» του θεού μέσα σας? Μπορείτε να θυμηθείτε τις «εικόνες» που δεν ανήκουν στον κόσμο μας?
Ή τις λογοκρίνετε σαν φαντασία και τις απορρίπτετε προς χάρη του «κοινού» σας?


Καλημέρα φιλαράκια!
Με έπιασε πρωί πρωί πάλι…. :-( @};-

Το παθαίνω συχνά τώρα τελευταία...μάλλον έρχεται ο καιρός...

http://youtu.be/AmN5pGFNEMk @};-


Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

΄Οσα ενοχοποιούσα, ο θεός τα αθώωνε μέσα μου με τόση ευλάβεια, που δεν χρειάστηκα ποτέ να τον παρακαλέσω…
Αυτη η λειτουργία από μόνη της είναι ευλογία.... @};-
Ο αυτοματος μετασχηματισμός του φόβου σε Αγάπη...
Πάντα βιωνα το αντίθετο... :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νταννιέλι μου....μου έλεγε ο Δάσκαλος μου...

αν είσαι ότι φιλοδοξεί ο κόσμος, τότε θα χάνεις συνεχώς αυτό που είσαι...
Τον Πατέρα μας να τον "εμπλέκεις" μόνο όταν η φιλοδοξία των άλλων, προσπαθεί να καταλάβει τον χώρο του μέσα σου...
Εκείνη την δύσκολη ώρα που θέλεις αγκαλιά και είσαι έτοιμη να παραδοθείς, να θυμάσαι ότι τα "καρφιά" τους δεν αφορούν παρά το στερέωμα του "Ναού" Σου!


:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε: Εκείνη την δύσκολη ώρα που θέλεις αγκαλιά και είσαι έτοιμη να παραδοθείς, να θυμάσαι ότι τα "καρφιά" τους δεν αφορούν παρά το στερέωμα του "Ναού" Σου!


:-( @};-
:-( @};-
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ναι Βασούλα μου! @};- :-(
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εσείς τι λέτε για τον «χώρο» του θεού μέσα σας? Μπορείτε να θυμηθείτε τις «εικόνες» που δεν ανήκουν στον κόσμο μας?
Ή τις λογοκρίνετε σαν φαντασία και τις απορρίπτετε προς χάρη του «κοινού» σας?
την προσωπικη μου εμπειρια δεν θα την περιεγραφα με "εικονες" τοσο οσο με ''νιωσιμο"! @};-

και ναι το νιωσιμο της Ψυχης μου το λογοκρινα πολλες φορες για χαρη των αλλων, για να μπορω να ειμαι αποδεκτη, για να μην φυγω απο την πλασματικη "παρεα" του κοσμικου και μεινω μονη κανοντας την διαφορα!ενιωθα καθε φορα που η "διφορετικοτητα" εκδηλωνοταν χιλιαδες ματια να γυρνανε και να με κοιτανε με απορρια, θυμο και πολλα αλλα συναισθηματα που δεν ειναι και τοσο ευχαριστα να τα νιωθεις! και το χειροτερο ειναι ικανα να σε κανουν να "ξεχασεις" αν δεν υπαρχει μεσα σου αυτη η δυναμη του θεου που σε κραταει να δεις το Θελημα της ψυχης σου!

:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

τίποτα δεν κατάφερε να με κάνει να ξεχάσω έναν «χώρο» μέσα μου, που βρισκόμουν εγώ και ο θεός!
Αν και το έχω διάβάσει πολλές φορές και το έχω ακούσει απο εσένα εχτές το πρωί για πρώτη φορά η φράση "είμαι εγώ και ο θεός και χωράω τον εαυτό μου στο χώρο του θεού" μου έκανε κλικ μέσα μου και τριγυρνάει στο μυαλό μου.

Και να τώρα που βλέπω αυτό το ποστ. :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(

Δεν ξέρω αν είναι εικόνες, μάλλον περισσότερο αίσθηση θα το έλεγα. Και η ύλη τη νιώθω πολύ βαριά ακόμα μάλλον. Πολύ σκληρή θα έλεγα για έναν κόσμο πιο αθώο και πιο αγνό όπως τον έχω μεσα μου.

:-( :-( :-( :-( @};- @};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Κι εγώ περισσότερο σαν αίσθηση το θυμάμαι. Όταν ήμουν παιδί, ένιωθα κάτι απροσδιόριστο, που δεν είχε σχέση με όλα αυτά που μου μάθαιναν πως είναι ο θεός.. αποτέλεσμα, να μισήσω όλο το εκκλησιαστικό σύστημα από πολύ νωρίς.

Σε κάποια φάση η ύλη κατάφερε να με κάνει να ξεχάσω την αίσθηση και την ανάγκη να μην είμαι απόλυτος. Αλλά και πάλι η ίδια η Ζωή με έβαλε στον Δρόμο μου..

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Υπήρχε όμως μέσα μου μία «ανάμνηση» που δεν μπόρεσε κανείς να επισκιάσει με τις πιο φρέσκιες μνήμες…΄Οσα «σ’ αγαπώ» και να άκουσα, όσες υποσχέσεις και να πήρα, όσα όνειρα και να έκανα, όσους εφιάλτες κι αν είχα, όση οδύνη, όση συντριβή, όση ασθένεια χαράχτηκαν στον δρόμο μου, τίποτα δεν κατάφερε να με κάνει να ξεχάσω έναν «χώρο» μέσα μου, που βρισκόμουν εγώ και ο θεός!
@};- @};- @};-

Πόσο πολύ θέλω να βρώ αυτόν τον "χώρο" μέσα μου,
εκεί όπου το "προξενιό" θα γίνει ΑΓΑΠΗ!!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

"είμαι εγώ και ο θεός και χωράω τον εαυτό μου στο χώρο του θεού" μου έκανε κλικ μέσα μου και τριγυρνάει στο μυαλό μου.

Αυτά τα "κλικ" είναι που σε πάνε ...πιο πάνω Αννούλα μου! :-D @};- >:d<


...Ο καιρός για ποιο πράγμα Βασουλίτσα? @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

΄Όμως η υποκρισία δεν αφορά τους άλλους, αλλά εκείνους τους εαυτούς που έχεις συν-χωρέσει, συγχωρώντας τους άλλους! Κάθε «άλλος» είναι ένας εαυτός σου που κλέβει τον χώρο του θεού, υποκρινόμενος τον ευλαβικό και πιστό και αγαθό!
Είναι όσα συναισθήματα υποκρίθηκες ότι δεν έχεις…
Είναι η αλήθεια που έκρυψες από τον «χώρο του θεού» και την παρέδωσες στην κοσμική αλαζονεία, ενισχύοντας μια ανθρώπινη φιλοδοξία που θεριεύει την πίστη στον θεό, μέσα από τον διαμελισμό της Ψυχής σου…
μετανοώ
τίποτε άλλο δεν έχω να πω :-(
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αποτέλεσμα, να μισήσω όλο το εκκλησιαστικό σύστημα από πολύ νωρίς.
Bασίλη μου, σε νιώθω...

"Διαπραγματεύθηκαν" τον χώρο του θεού μέσα σε κάθε άνθρωπο και αυτό είναι πιο τραγικό και από τις μαζικές δολοφονίες...ή εξίσου άθλιο!

Σίγουρα υπήρξε μια αναγκαιότητα του ανθρώπου να έρθει σε επαφή με το θείο και αυτή η αναγκαιότήτα πρόσδιδε τις τάσεις σε ένα θρησκευτικό δόγμα...Αδύναμος ο άνθρωπος να διατηρήσεις τις μνήμες από τις εσωτερικές του "εικόνες", λογικό είναι να εμπιστευθεί αυτόν που διαλαλεί ότι έχει την ικανότητα να τις παράγει μαζικά...

Ο Ιησούς όμως είπε
«ἐγώ εἶπα : ὑμεῖς θεοί ἐστέ καί υἱοί Ὑψίστου πάντες»

Κανείς όμως δεν έμεινε σ' αυτό...Το παράβλεψαν οι άνθρωποι, όπως παράβλεψαν και την σημαντικότητα της Ανθρώπινης Φύσης και αφέθηκαν στα χέρια της αυθεντίας, παραγνωρίζοντας το αυθεντικό!

Το "αυθεντικό" πάντα ήταν υπερβατικό, μεταφυσικό, αλλά είναι τόσο λανθασμένη αυτή η αντίληψη, όσο λανθασμένη είναι και η αντίληψη της Ανατολής για την θέωση (satori)...

Δεν υπάρχει υπερβατικό και μεταφυσικό όταν μπορείς να διατηρείς τις μνήμες σου εσωτερικά...Είναι τόσο απλά τα πράγματα της Ζωής, που το υπερβατικό την πληγώνει στην φυσική της μορφή...

Εδώ ο κόσμος μας χωρίζεται σε μάζα και σε σύνολο...
Στην μάζα επιδρά η κοσμική "συνήθεια", στο σύνολο επιδρά ο σπόρος της Αγάπης...
Στην μάζα επιδρά ο "σωτήρας, στο σύνολο επιδρά ο ΄Ανθρωπος!
Στην μάζα επιδρά η επίκριση, στο σύνολο επιδρά η πνευματική ωρίμανση...
Στην μάζα επιδρά η σύγκριση, στο σύνολο επιδρά η ομοιότητα...
Στην μάζα επιδρά ο παράδεισος, στο σύνολο επιδρά η Ζωή...

Πέρα από την θρησκεία όμως, οφείλω να σου πω ότι πολλοί άνθρωποι από την μάζα, επιδρούν πάνω σου για να σε κάνουν να κρατήσεις μνησικακία στον θεό...Θα σου πουν λέξεις όμορφες για να σε δελεάσουν, θα σου φέρουν και παραδείγματα για να σε επηρεάσουν και αν δεν είσαι συνειδητός θα τους πιστέψεις και ίσως απομακρύνεις από δίπλα σου το αληθινό, ακριβώς γιατί δεν έχει λέξεις, αλλά Λόγο...

Αν μπορέσεις να δεις με πιο βαθιά προσοχή το παράδειγμα του Ανθρώπου και αντιληφθείς το πως επέδρασε στην μάζα και πως στο σύνολο, τότε δεν θα μνησικακείς για την θρησκευτική αυθεντία, ούτε θα συγχωρείς αυθαίρετα και χωρίς γνώση...

Τα μονοπάτια της Καρδιάς είναι δύσβατα...Τα μονοπάτια του νου είναι πιο εύκολα, γιατί εκεί έχεις χίλιους άλλους κοντά σου, ενώ στα πρώτα μπορεί να έχεις και μόνο έναν!

Είναι δύσκολο, σήμερα, να βρεις ανθρώπους με την ίδια νοοτροπία...Και σαν "νοοτροπία" εννοώ πάντα αυτήν την εσωτερική μνήμη του θεού, που τους φέρνει κοντά στην εσωτερική τους αλήθεια...

Το να υπερβαίνει κανείς τους "δαίμονες", σημαίνει, κατ' αρχήν, ότι τους αναγνωρίζει, γιατί είναι συναισθηματικά ώριμος να είναι ειλικρινής με τον εαυτό του...

Η μεγαλύτερη δυσκολία του ανθρώπου να ζήσει ευλαβικά απλά, είναι η έλλειψη ειλικρίνειας προς τα συναισθήματά του...αγνοώντας ότι όσα κρύβει από τον εαυτό του, η Ψυχή του τα κάνει "πληγές"!

Ξεχνάει ότι δεν είναι συνειδητός στον θεό και στον Εαυτό του...και νομίζει ότι με οποιοδήποτε τυπολατρικό θα πλησιάσει πιο κοντά στην αγαθή Φύση του Ανθρώπου...Μα πως να το κάνει με 10% συνείδησης? με ποιά γνώση? Πως θα αθωώνει την Ζωή, αν εκεί μέσα του έχει μόνο μια πίστη, χωρίς Αγάπη και Σοφία?

Ουαί...!!!!!!!!!!!! :-(


:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

...Ο καιρός για ποιο πράγμα Βασουλίτσα?

ο καιρός να σταματήσουμε να κρατάμε τα "προσχήματα", Δημητρούλα μου! :-D :-D :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

:-D :-D >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πέρα από την θρησκεία όμως, οφείλω να σου πω ότι πολλοί άνθρωποι από την μάζα, επιδρούν πάνω σου για να σε κάνουν να κρατήσεις μνησικακία στον θεό...Θα σου πουν λέξεις όμορφες για να σε δελεάσουν, θα σου φέρουν και παραδείγματα για να σε επηρεάσουν και αν δεν είσαι συνειδητός θα τους πιστέψεις και ίσως απομακρύνεις από δίπλα σου το αληθινό, ακριβώς γιατί δεν έχει λέξεις, αλλά Λόγο...
Μου έχει συμβεί αυτό! Αλλά συνήθως πρόκειται για άτομα καθόλου αφυπνισμένα.. πριν καν μιλήσουν ξέρω τι θα πουν.

Αν κάτι με απομακρύνει από την Αλήθεια είναι μόνο οι δικές μου διαστρεβλώσεις.. τις οποίες υποτίμησα! ;)
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”