Ο Περιορισμός του "κακού"...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Ο Περιορισμός του "κακού"...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν έχει τρυπώσει κάποιο κατώτερο στοιχείο πρέπει αμέσως να αναχαιτιστεί δυναμικά. Με την αποφασιστική αναχαίτισή του αποφεύγονται τα άσχημα αποτελέσματα...
Η ασημαντότητα αυτού που τρυπώνει με πλάγια μέσα δεν πρέπει να μας κάνει να το υποτιμάμε...
Κάθε συνάντησή μας έχει έναν Σκοπό...
Το πόσο σημαντική είναι, εξαρτάται από τα υστερόβουλα κίνητρα...
Ι ΤΣΙΝΓΚ




Σχεδόν όλοι οι άνθρωποι, και ειδικά αυτήν την εποχή, βιώνουν μια ματαιότητά…

Αυτή η ματαιότήτα είναι υπεύθυνη για την μελαγχολία αρχικά, που προκύπτει σχεδόν σε όλους τους φυσικούς ανθρώπους...

αν δεν δώσουν προσοχή σ' αυτό, στην συνέχεια γίνεται θλίψη και μετά κατάθλιψη...που σημαίνει ότι όλες οι δραστηριότητες τους γίνονται μηχανικά...
Στην ουσία εγκαταλείπουν...

Σχεδόν σε όλους τους ανθρώπους λείπει το κίνητρο της Ζωής.
Ανούσια, βίαιη και τρομαχτική φαίνεται...

Και δεν φαίνεται μόνο...Είναι!

Τι νόημα έχουν όλα αυτά τα "θέλω"? όσα έχουμε και όσα δεν έχουμε πόση χαρά και ουσία μπορούν να δώσουν στην Ψυχή μας?

Οι πιο βαθιές ικανοποιήσεις που θα μπορούσαμε να προσφέρουμε στον Εαυτό μας, είναι ασύμβατες με τις πεποιθήσεις μας γι' αυτόν…Κοντράρουν με τα πρότυπα της Ζωής και στην συνέχεια παραιτούνται…

Το ξέρω ότι ο εσωτερικός κόσμος του ανθρώπου φαντάζει ουτοπία μπροστά σε όλα αυτά τα "καλά" που του προσφέρει ο κόσμος, χωρίς φειδώ…΄Όλα αυτά τα αγαθά που είναι στην διάθεσή του, οι καταστάσεις της Ζωής, η επαφή του με τους άλλους ανθρώπους, όλα τάχα συνομολογούν την Ζωή του, αλλά η ουσία είναι μοναξιά…η απώλεια…

Θέλει μεγάλη προσπάθεια να μετακινηθούμε από το ανούσιο στο ουσιώδες…
Χρειαζόμαστε πολλές δικαιολογίες για να το κάνουμε και να βιώσουμε μια προσωπική εμπειρία της Ζωής μας με ενδιαφέρον, γιατί πάντα σκεφτόμαστε το τέλος, που δεν θέλουμε να έρθει ποτέ…
Και επειδή γνωρίζουμε ήδη το τέλος, αδυνατούμε να στηρίξουμε την Αρχή…Αναβάλουμε διαρκώς την αλλαγή…

Πείθει ο ένας τον άλλον ότι αυτή είναι η Ζωή τελικά…Μια κληρονομική μελαγχολία…

Κάποιοι μας έβαλαν πήχεις και τους τοποθέτησαν ψηλά και εμείς τους πιστέψαμε και τους τοποθετήσαμε ακόμα πιο ψηλά…έτσι για να μην τους φτάσουμε ποτέ…

Μα όμως η ουσιώδης Ζωή βρίσκεται στα υπόγεια!

Εκεί στο βάθος της…Εκεί που ο θεός μας ψιθυρίζει «σ’ αγαπώ»…και σβήνει κάθε αδίστακτη φωνή που διαλαλεί το «εμπόρευμα» που λέγεται «άνθρωπος»…

Να κάνουμε μια προσπάθεια να μην βλέπουμε τους άλλους σαν «πελάτες» της Ζωής μας, να κάνουμε μια προσπάθεια να μην βλέπουμε τον εαυτό μας σαν «εμπόρευμα»…

΄Όλα από κάπου πρέπει να ξεκινήσουν…Ας ξεκινήσουν από εμάς!
Η Αγάπη δεν μπορεί να διαλαλήσει τον Εαυτό της…
Μόνο να είναι εκεί μπορεί…

Ας την καλοδεχτούμε! Ας την νιώσουμε…τι έχουμε πια να φοβηθούμε? Όλα όσα έχουμε κερδίσει με την θεωρία, τα χάνουμε με την πράξη…
Η Ζωή δεν μπορεί να βασίζεται σε τυπικά, τελετουργίες και δόγματα...τα δοκιμάσαμε αυτά και απέτυχαν να μας επανασυνδέσουν με τον θεό…

Μήπως, λέω μήπως, ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε να είμαστε ανθρώπινοι?
Να θυμηθούμε ξανά την ξεχασμένη μας αθωότητα?
Εκείνη η θεία ματιά του Ανθρώπου μέσα μας είναι η μόνη που μπορεί να είναι αληθινή…

Ας την ρίξουμε στον Κόσμο...Του θεού είναι κι αυτός!
Ανήκει σε εκείνον που προετοιμάζεται να είναι «Νικητής» χωρίς να κάνει την «μάχη» απλά για να κερδίσει…

Το να περιορίζουμε το «κακό» δεν σημαίνει ότι χρειάζεται να το εξολοθρεύσουμε…αρκεί να το κρατάμε υπό έλεγχο και να μην το αφήνουμε να μας επηρεάζει!


Καλημέρα! @};-

http://youtu.be/48eL5Zmb1go
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Μήπως, λέω μήπως, ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε να είμαστε ανθρώπινοι?
Να θυμηθούμε ξανά την ξεχασμένη μας αθωότητα?
Εκείνη η θεία ματιά του Ανθρώπου μέσα μας είναι η μόνη που μπορεί να είναι αληθινή…

Ας την ρίξουμε στον Κόσμο...Του θεού είναι κι αυτός!
Ανήκει σε εκείνον που προετοιμάζεται να είναι «Νικητής» χωρίς να κάνει την «μάχη» απλά για να κερδίσει…

Το να περιορίζουμε το «κακό» δεν σημαίνει ότι χρειάζεται να το εξολοθρεύσουμε…αρκεί να το κρατάμε υπό έλεγχο και να μην το αφήνουμε να μας επηρεάζει!

:x @};-
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βασω :-D :-D σε ευχαριστω! >:d< >:d< >:d< >:d<

Μήπως, λέω μήπως, ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε να είμαστε ανθρώπινοι?
Να θυμηθούμε ξανά την ξεχασμένη μας αθωότητα?
Εκείνη η θεία ματιά του Ανθρώπου μέσα μας είναι η μόνη που μπορεί να είναι αληθινή…

Ας την ρίξουμε στον Κόσμο...Του θεού είναι κι αυτός!

Ανήκει σε εκείνον που προετοιμάζεται να είναι «Νικητής» χωρίς να κάνει την «μάχη» απλά για να κερδίσει…

Το να περιορίζουμε το «κακό» δεν σημαίνει ότι χρειάζεται να το εξολοθρεύσουμε…αρκεί να το κρατάμε υπό έλεγχο και να μην το αφήνουμε να μας επηρεάζει!
@};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

οι κατάλληλες εμπνέυσεις στης πιό κατάλληλες στιγμές :-D

ευχαριστώ Βασούλα :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Ολο το κειμενο ειναι για bold..

:x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Ο Περιορισμός του "κακού"...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Αναρωτιέμαι αν διαβάζεις τις σκέψεις μας...
αν νιώθεις τους φόβους μας... πριν εμφανιστούν
και τους βγάζεις στο φώς
Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ
Το να περιορίζουμε το «κακό» δεν σημαίνει ότι χρειάζεται να το εξολοθρεύσουμε…αρκεί να το κρατάμε υπό έλεγχο και να μην το αφήνουμε να μας επηρεάζει!

Ω, πόσο το προσπαθώ, αρκεί να το καταλάβω και να μην τρουπώσει
για τα καλά, αντε να το βρείς μετά.

:x :x :x
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Νομίζω πιο συγχρονικό δεν γινόταν.. τι να πω.. ευχαριστώ!!! :-( :x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η Αγάπη δεν μπορεί να διαλαλήσει τον Εαυτό της…
Μόνο να είναι εκεί μπορεί…

Ας την καλοδεχτούμε! Ας την νιώσουμε…τι έχουμε πια να φοβηθούμε?
Μου θύμισες μια πολύ πολύ όμορφη προσευχούλα, την οποία κάποτε σας την είχα γράψει. Ευκαιρία λοιπόν να την θυμηθούμε πάλι:


ΥΜΝΟΣ - ΠΡΟΣΕΥΧΗ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ

Αγάπη Εσύ, Είσαι τα πάντα, βρίσκεσαι παντού,
Είθε τα μάτια μου να θωρούν το μεγαλείο σου,
Είθε η καρδιά μου να συντονίζεται στον παλμό σου,
Είθε οι σκέψεις μου να εκφράζουν την ολότητά σου,
Είθε οι πράξεις μου να εκδηλώνουν το έργο σου,
Είμαι ένα,
Είμαι ένα,
Είμαι ένα με την Αγάπη! Την Αγάπη που δημιουργείται στην καρδιά του Θεού κι εκπορεύεται σε μένα διαμέσου του Αγίου Πνεύματος,
σε ολόκληρη την Ύπαρξή μου,
στην σφαιρική μου συνειδητότητα,
στο φυσικό μου σώμα και στη ζωή μου,

Καλοσωρίζω την υψηλή παρουσία της Αγάπης στην ζωή μου και ζητώ από το ’γιο Πνεύμα να φανερώσει τώρα, όλες τις ιδιότητες που Αυτή Είναι,
Αυτό που Αυτή Είναι!
Γένοιτο!

@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Πολύ ωραία προσευχή Δήμητρα :x
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Δημοσίευση από elenaki »

Ευχαριστω Δημητρα!!! >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

αν δεν δώσουν προσοχή σ' αυτό, στην συνέχεια γίνεται θλίψη και μετά κατάθλιψη...που σημαίνει ότι όλες οι δραστηριότητες τους γίνονται μηχανικά...
Στην ουσία εγκαταλείπουν...

Σχεδόν σε όλους τους ανθρώπους λείπει το κίνητρο της Ζωής.
Ανούσια, βίαιη και τρομαχτική φαίνεται...

Και δεν φαίνεται μόνο...Είναι!
Η χειροτερη ασθενεια Βασω μου.Η ασθενεια του μελλοντος ελεγαν καποτε κι αυτο το μελλον ηρθε..Θα βιωσουμε τοση καταθλιψη γυρω μας και στη συνεχεια μεσα μας που η επιστημη θα σηκωσει τα χερια ψηλα....για βοηθεια!! :-(
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

θα μείνουμε Μαράκι και θα την πολεμήσουμε...με την Αλήθεια...!!!

Η μεγαλύτερη χαρά μου είναι όταν βλέπω στα μάτια των ανθρώπων μια ανάσα, μια ανακούφιση...

εδώ Μαράκι...που θα πάει? Η Ψυχή δυναμώνει με τον θεό...όχι αυτόν που μας πλασάρανε για τον θεό...Αυτόν τους τον χαρίζω...

Κάνανε τους ανθρώπους να μην έχουν μάτια να δουν ο ένας τον άλλον...οι άχρηστοι, οι αυθεντίες, οι άθλιοι...

αει σιχτήρ! :? :? :?


Πριν κανείς πει ότι πήραμε την ζωή μας λάθος, ας δει επιτέλους ποιός του μίλησε για το σωστό...Σε ποιόν εμπιστεύθηκε ρε γμτ την πνευματική του ωρίμανση...Βρε ουστ!!! :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Αχ, ρε Βασούλα! :)) :))

Είσαι αξια-Αγάπητη!! @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Vaso έγραψε:όχι αυτόν που μας πλασάρανε για τον θεό...Αυτόν τους τον χαρίζω...

Κάνανε τους ανθρώπους να μην έχουν μάτια να δουν ο ένας τον άλλον...οι άχρηστοι, οι αυθεντίες, οι άθλιοι...

αει σιχτήρ! :? :? :?
Ααααααααααααααα!!!! Αυτό το ευχαριστήθηκα!!! ΑΕΙ ΣΙΧΤΗΡ!!!!! στους άθλιους που μας μάθανε αυτά που τους βόλευαν.... ΑΕΙ ΣΙΧΤΗΡ!!!!
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Μα όμως η ουσιώδης Ζωή βρίσκεται στα υπόγεια!

Εκεί στο βάθος της…Εκεί που ο θεός μας ψιθυρίζει «σ’ αγαπώ»…και σβήνει κάθε αδίστακτη φωνή που διαλαλεί το «εμπόρευμα» που λέγεται «άνθρωπος»…
http://www.youtube.com/watch?v=SwHOKUFA4cU

Βάσω...... :x
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”