Ο ΘΕΟΣ...

Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ακούω πολλές φορές που λένε: Αυτός είναι "καλή" ψυχή ή "κακιά" ψυχή!

Δεν υπάρχει "καλή" ή "κακιά" ψυχή! Γιατί η Ψυχή από τη φύση της είναι τέλεια!

Η μόνη διάκριση που μπορεί να γίνει στον φυσικό μας κόσμο για την Ψυχή είναι "έμπειρη" ή "άπειρη"!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δημητρούλα...αυτός που το λέει δεν έχει ιδέα τι σημαίνει Ψυχή...

οι ερμηνείες που δίνουν οι άνθρωποι στην έννοια "Ψυχή" είναι πολλές και διαφορετικές...

Είναι ένα πεδίο που αν δεν το θεωρήσεις αποκλειστικά του Εαυτού σου, μένει έξω από την αναζήτησή σου και οι άνθρωποι προσπαθούν μέσα από την ψυχολογία να κάνουν πιο συνειδητά τα ψυχικά τους περιεχόμενα...

Τα ψυχικά περιεχόμενα όμως αφορούν την προσωπικότητά μας...Τα πιο βαθιά ασυνείδητα τραύματα δεν έχουν σχέση με την προσωπικότητα, αλλά με την Ψυχή...Και εκεί η έρευνα γίνεται μόνο μέσα από την Αγάπη, δεν υπάρχει "επιστημονικός" τρόπος για να ερευνήσεις την Ψυχή σου, αλλά αυτό προκύπτει από μια "μυστικιστική" ανάγκη να ωριμάσεις πνευματικά μέσα στον θεό...

Οι επιγνώσεις ανοίγουν την κατανόηση μεν, αλλά η συνειδητοποίησή τους είναι καθαρά προσωπικό θέμα...είναι θέμα πίστης, εμπιστοσύνης και συναισθηματικής και νοητικής ωριμότητας.

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

οι ερμηνείες που δίνουν οι άνθρωποι στην έννοια "Ψυχή" είναι πολλές και διαφορετικές...
Βασούλα μου, εννοείς για την διάκριση "έμπειρη" ή "άπειρη"?

Οπωσδήποτε δεν υπάρχει τρόπος να χαρακτηρίσεις την έννοια "Ψυχή", όμως αν προσπαθήσει κανείς να δώσει κάποιο "χαρακτηρισμό", σίγουρα αυτή η διάκριση καλύπτει περισσότερο την έννοια αυτή, παρά το "κακός" ή "καλός".

Έτσι πολύ απλά, ένας ’νθρωπος, ο οποίος γνωρίζει την Ψυχή του, Είναι η Ψυχή του, είναι σαφώς μία έμπειρη Ψυχή. Αυτό εννοώ.. :-D @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εγώ δεν χαρακτηρίζω, παρά μόνο μια προσωπικότητα...
ας την αφήσουμε την Ψυχη σε ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ...

γιατί αυτό είναι η αιωνιότητα...

δεν αναφερόμουν βέβαια στο "εμπειρη-άπειρη" που είπες, Δημητρούλα, αλλά στις ερμηνείες που δίνουν γενικά οι άνθρωποι μέσα απο φιλολογικές συζητήσεις, στην Ψυχή...

Ο Δρόμος για εκεί είναι εντελώς έξω από όλα όσα ξέρουμε...Οπότε έξω και απο οτιδήποτε μπορεί να περιορίσει το απεριόριστο...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ο ΘΕΟΣ...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου :romance-kisscheek:
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ο ΘΕΟΣ...

Δημοσίευση από Ellaki »

Οι επιγνώσεις ανοίγουν την κατανόηση μεν, αλλά η συνειδητοποίησή τους είναι καθαρά προσωπικό θέμα...είναι θέμα πίστης, εμπιστοσύνης και συναισθηματικής και νοητικής ωριμότητας.
:romance-heartsthree:
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”