Tης Παναγίας...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Tης Παναγίας...

Δημοσίευση από Vasoula »

Το είχα γράψει το 2007

Σήμερα είναι μια μεγάλη εορτή της Χριστιανοσύνης!

Εορτή της συμπαντικής αγνότητας και της θεϊκής αγάπης που αγκαλιάζει τους κόσμους και τους οδηγεί στην «γέννηση» της αιώνιας ζωής.
Η Μαρία, στον κόσμο των μορφών, η μεγάλη θεραπεύτρια και η φύλακας των συνειδητών ονείρών των ανθρώπων, η μεγάλη μητέρα, σαν σήμερα αναλήφθηκε μπαίνοντας στον κόσμο εκείνο που οι συνειδητότήτες υπηρετούν με γνώση το θεϊκό σχέδιο και αφοσιώνονται στο έργο που έχει προέρθει από την θεϊκή διάνοια.

Η Μαρία, σύμβουλος και αρωγός των καρμικών συνειδήσεων των ανθρώπων, τους οδηγεί με συνοχή στην ακολουθία του δρόμου των επιλογών τους, δίνοντας τους δύναμη και κουράγιο να τις πραγματοποιήσουν. Ενσταλάζει μέσα στην συνείδησή τους το θεϊκό «νέκταρ» που χρειάζονται για να τις «θυμηθούν»…

Πολλοί άνθρωποι, παρεξηγώντας την ουσιαστική «βοήθεια» της Μαρίας, θεωρούν τα θαύματά της σαν μέσον καλυτέρευσης της υλικής ζωής τους και δεν εισχωρούν στην βαθύτερη σημασία της σύμπραξής της με την ανθρωπότητα, στο να κατανοηθεί η θεϊκότητα των ψυχών μας, ώστε να ακολουθήσουμε με ταπεινότητα και αφοσίωση τον δρόμο της δικής μας αφύπνισης.

Η μητέρα έγινε για τους ανθρώπους ένα «θείο» πρόσωπο, μία ακόμα παρουσία στο «πάνθεον» των θεών και των αγίων, την τιμούν και την σέβονται σαν μια τελειότητα, που κανείς άνθρωπος δεν μπορεί να φθάσει!!!

Η υλική ζωή της σ’ αυτήν εδώ την διάσταση που ζούμε και εμείς χαρακτηρίστηκε από αφοσίωση και ταπεινότητα και από αγάπη στον ένα και μοναδικό θεό, με τον οποίο είχε έρθει σε «κοινωνία», ενόσω ζούσε. Γνώριζε το θείο σχέδιό της, τον δρόμο της και αποδέχθηκε συνειδητά την «θυσία» της μητέρας, κουβαλώντας με υπομονή και γνώση τον δικό της «σταυρό» της λύτρωσης, ανοίγοντας έτσι τον δρόμο στην αφύπνιση της ανθρωπότητας, ώστε να κατανοήσει ότι η «υπόσχεση» στο φως δεν περιέχει περιορισμούς για την αιώνιο ζωή.

Η δική της ενέργεια μπαίνει στον κόσμο των μορφών και δρα μέσα από όλους τους ανθρώπους, δίνοντας τους την έμπνευση και την αγνότητα που χρειάζεται αυτή η εποχή για να διαλύσει τον «μύθο» του θεού και να υποδεχτεί τον «Χριστό» σαν εκείνη την συνειδητότητα που μετουσιώνει την ύλη σε φωτεινή πραγματικότητα και δίνει στον καθένα μας την δυνατότητα να αγκαλιάσει τον θείο Εαυτό του.

Ποτέ άλλοτε στην ιστορία της ανθρωπότητας δεν υπήρξε αναγκαία η συμφιλίωση των ανθρώπων με την θεότητα, ποτέ άλλοτε η ανθρωπότητα δεν είχε τόσο μεγάλη και ουσιαστική βοήθεια για να το καταφέρει.

Η «παλιά» ενέργεια της δέσμευσης και της τυφλής πίστης, δίνει σιγά σιγά την θέση της στην νέα ενέργεια της Χριστικής συνείδησης, της ομαδικότητας και της ενότητας, ώστε μέσα από τις θεϊκές ποιότητες του ανθρώπου να αναγνωριστεί η ουσιαστική ελευθερία της διαδρομής που οδηγεί κατ’ ευθείαν στην «καρδιά» του θεού.

Ηρθε σήμερα η στιγμή να κατανοηθεί η σημαντικότητα του «ενός» σαν μέρος όλων μας, σε όποια διάσταση, σε όποιον κόσμο, σε όποιο σύμπαν υπάρχουμε. Και μέσα από αυτήν την κατανόηση να σταματήσουμε να θεωρούμε ξεχωριστά από εμάς οτιδήποτε υπάρχει γύρω μας. Η αντίληψη ότι το «θείο» είναι και απόμακρο αντικαθίσταται από την γνώση «εγώ είμαι μέρος του θεού, εγώ είμαι η παρουσία του θεού», επιγνώσεις που οδηγούν κατ’ ευθείαν στην «διάνοια» του θεού.

Η Μαρία, σαν θεματοφύλακας του καρμικού «συμβουλίου», γίνεται η έμπνευση, η διόραση, το «θαύμα» που φέρνει στις ανθρώπινες συνειδήσεις ορατότητα και σύνδεση με την συμπαντική αγάπη και γίνεται εφαλτήριο για να αφυπνιστούν οι επιλογές μας που οδηγούν κατ’ ευθείαν στην «αγάπή» του θεού.

Παρατηρώντας τον κόσμο που είναι μέσα στην εκκλησία, εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να είναι η τελευταία φορά που βλέπω την αγωνία των ανθρώπων να «κοινωνήσουν» μέσα από σπρωξίματα και φωνές. Εύχομαι να είναι η τελευταία φορά που αντιλαμβάνομαι την πίστη των ανθρώπων «στολισμένη» με τα καλά της, να προσπαθεί να αναδείξει την συμπόνια μέσα από τον φόβο του θεού!
Εύχομαι να είναι η τελευταία φορά που η εκκλησία είναι γεμάτη από «επίδειξη» πίστης και αφοσίωσης στον άγνωστο θεό και να γίνει το θεμέλιο για ειρήνη στις καρδιές των ανθρώπων και η βάση για να αναγνωρίσουν την πραγματική αγάπη του θεϊκού εαυτού τους, που οδηγεί κατ’ ευθείαν στην «σκέψη» του θεού.

Εύχομαι να είναι η τελευταία φορά που η εκκλησία γίνεται απλά κτίσμα-κατοικία του θεού και να γίνει η δύναμη-κατοικία όλων των ανθρώπων. Ποτέ άλλοτε δεν ήταν η ανθρωπότητα τόσο κοντά σ’ αυτήν την αλήθεια. Ποτέ άλλοτε δεν ήταν οι άνθρωποι τόσο έτοιμοι να την αντιληφθούν. Ποτέ άλλοτε δεν ήταν ο θεός τόσο κοντά μας, ώστε να είναι έτοιμος να «κοινωνήσει» μαζί μας, μέσα από την «ανοιχτή» καρδιά μας και την θέληση να «ενωθούμε» μαζί του.

Και όμως…δεν ήταν η τελευταία φορά…


Ακόμα, 3 χρόνια μετά, ο θεός δεν έγινε εκείνη η εσωτερική Ουσία που έχει σύνθεση Αγάπης, Φωτός και Ζωής…

Ακόμη της Παναγίας έμεινε απλά μια σημαντική γιορτή…

Η πνευματική συνείδηση παρέμεινε για πολλούς ακόμα σε μια Πίστη χωρίς γεφύρωση, κάτω από τον έλεγχο της θεολογικής αυθεντίας…

Το τοξικό συναίσθημα του διαχωρισμού της ανθρωπότητας καλά κρατεί…

Δικαιωματικά άραγε ο θεός είναι χριστιανός? Και φυσικά…ορθόδοξος!!!!


Πόσο μύθο θα αντέξει ακόμα η καρδιά των ανθρώπων…
Πόση αίρεση?
Πόση διαστρέβλωση?
Πόσο πόλεμο?

Υπάρχει μία τυπική διαδικασία αγάπης…΄Οσα κάνεις, περιμένεις να σου ανταποδοθούν…κι αν κάποιοι έχουν ξεπεράσει την ανθρώπινη ανταπόδοση, δεν έχουν ξεπεράσει την θεϊκή…

Κάπου, κάποτε, ο θεός θα ανταμείψει τους «δούλους» του…

Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να σπάσεις μια θρησκευτική πεποίθηση ριζωμένη για 2000 χρόνια, σε μια ανθρωπότητα που απλά επιβιώνει κατά τύχη…

Ρίχνοντας μια ματιά στο ιντερνετ είδα μια από όλα…
Ολίγον από αγγέλους, ολίγον από φως, ολίγον από αγάπη…ολίγον από Ψυχή…Μερίδες πνευματικότητας από μια εποχή που όλοι τρέχουν να προλάβουν…

΄Όμως ο πνευματικός κόσμος, είναι αθόρυβος και υπομονετικός…Περιμένει με περίσσια αγάπη να ενωθούν όλοι οι άνθρωποι κάτω από έναν θεό…Και αν αυτό είναι εύκολο να το αντιληφθούμε νοητικά, η πράξη της Ζωής δείχνει ότι συναισθηματικά μας κυβερνούν τοξικά πάθη διαχωρισμού, για το ποιος είναι σωστός και ποιος λάθος…

΄Όπως στο ποδόσφαιρο…Πάντα φταίει ο διαιτητής….

Εδώ άραγε ποιος φταίει?

Πολλές φορές ζήτησα από τον δάσκαλο μου να μου εξηγήσει την αναγκαιότητα του θρησκευτικού διαχωρισμού…

Μου είπε να μείνω στον Νόμο της Ενότητας, της Αγάπης και της Αβλάβειας…

΄Όπως μου είπε να κόψω τους δεσμούς με κάθε άνθρωπο που έχει σαν επιδίωξη να επιτεθεί, να καταστρέψει, να κρίνει, ακόμα κι αν έχει ειλικρινή κίνητρα…

Το ασυνείδητο, μου είπε, των ανθρώπων, αγιοποιεί ότι δεν μπορεί να αθωώσει…

Μια μέρα σαν την σημερινή, εύχομαι η Αγάπη να δώσει κίνητρα στους ανθρώπους να κατανοήσουν ότι η πνευματικότητα δεν αφορά έναν μόνο τρόπο να εξιλεωθούν, αλλά είναι ο αληθινός κόσμος του Ανθρώπου…

Κάποτε χρειάζεται να αφήσουμε τα πράγματα του Ουρανού να κατέβουν στην Γη, έτσι όπως αξίζει στον ΄Ανθρωπο…
Και να αφήσουμε τα πράγματα της Γης να ανέβουν στον Ουρανό, έτσι όπως αξίζει στον Θεό…


Και σήμερα αφήνω την καρδιά μου να «κοινωνήσει» με την Μαρία, σε έναν κόσμο που δεν έχει πανηγύρια, παρά μόνο ταπεινότητα και σιωπή…

Εσείς, πως περάσατε την σημερινή ημέρα?


http://youtu.be/LgXNt_1jdUE @};- @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Eίναι η πρώτη φορά στη ζωή μου,
που ένιωσα ότι η σημερινή ημέρα είχε μια διαφορετική ενέργεια απ'ότι συνήθως.Δεν είναι κάτι που μπορώ να περιγράψω,το ένιωσα και τα Χριστούγεννα που πέρασαν.
Μην περιμένετε να δείτε κάτι συνταρακτικό.
Προσωπικά η Μητέρα Μαρία,είναι η αγαπημένη μου πνευματική οντότητα,η αδυναμία μου,και όχι λόγω εκκλησίας.Σαν να γεννήθηκα έτσι.Αυτή η οικειότητα φυσικά στην καρδιά με διευκόλυνε να έρθω σε επαφή μαζί της,με εμπειρίες που δεν χωράνε σε λέξεις.
Βάσω μου,βλεποντας αυτό το κείμενό σου,καθώς και μερικά ακόμη εκείνης της περιόδου,έχω την αίσθηση πως σαν τότε να είχες περισσότερη ελπίδα μέσα σου για τον κόσμο,και πλέον είσαι ελαφρώς απογοητευμένη? :-? Μπορεί να κατάλαβα και λάθος..!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιώργο, δεν έχω απογοητευτεί από τους ανθρώπους, αλλά από
την ελπίδα τους...δεν περιέχει αυτοπειθαρχία η ελπίδα...

ίσως "εκπαιδεύτηκα" πολύ σκληρά για να αποφεύγω την ελπίδα και να εργάζομαι με την αλήθεια...

ίσως πάλι να είναι εντελώς διαφορετικός ο κόσμος μου

θα δείξει...

ο καιρός δεν είναι μακρυά άλλωστε...


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Υπηρχε μια περιεργη ατμοσφαιρα στην διαθεση μου σημερα θα λεγα,γενικος μια ησυχη μερα θα λεγα...ακομα και η θαλασσα ηρεμησε μια μερα σαν και αυτη :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Βάσω μου,βλεποντας αυτό το κείμενό σου,καθώς και μερικά ακόμη εκείνης της περιόδου,έχω την αίσθηση πως σαν τότε να είχες περισσότερη ελπίδα μέσα σου για τον κόσμο,και πλέον είσαι ελαφρώς απογοητευμένη? Hmm... Μπορεί να κατάλαβα και λάθος..!
Λευκέ Κρίνε, αν ένας άνθρωπος είναι απογοητευμένος δεν συνεχίζει να εργάζεται καθημερινά για τους ανθρώπους και με τους ανθρώπους αλλά αποσύρεται.

@};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Κάποτε χρειάζεται να αφήσουμε τα πράγματα του Ουρανού να κατέβουν στην Γη, έτσι όπως αξίζει στον ΄Ανθρωπο…
Και να αφήσουμε τα πράγματα της Γης να ανέβουν στον Ουρανό, έτσι όπως αξίζει στον Θεό…
@};- :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Κάποτε χρειάζεται να αφήσουμε τα πράγματα του Ουρανού να κατέβουν στην Γη, έτσι όπως αξίζει στον ΄Ανθρωπο…
Και να αφήσουμε τα πράγματα της Γης να ανέβουν στον Ουρανό, έτσι όπως αξίζει στον Θεό…
:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Το ασυνείδητο, μου είπε, των ανθρώπων, αγιοποιεί ότι δεν μπορεί να αθωώσει…
:x @};- :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Δημοσίευση από elenaki »

Εκεινη την ημερα ημασταν διακοπες με τον συντροφο μου στο Βοιδοματη κοντα στη Κονιτσα.
Θελοντας να αποφυγουμε καθε ειδος πανυγηριου και πολυκοσμιας για καλη μας 'τυχη'βρισκουμε ενα χωριο που λεγεται 'παλια κλειδωνια'.
Εκει λοιπον εχει μονο εναν ξενωνα και 7 μονιμους κατοικους.
Οι ιδιοκτητες του ξενωνα ηταν ενα μεσηλικο ζευγαρι με το γιο τους.
Μπροστα απο τον ξενωνα υπηρχε ενας θεορατος πλατανος με παγκακια γυρω γυρω.
Εκει ακουγες μονο τα καμπανακια απο τις κατσικες και το θροισμα των φυλλων..
Σιγα σιγα μαζευτηκαν οι κατοικοι του χωριου και γιναμε μια παρεα σαν να γνωριζομασταν απο παντα..
Η χαρα μας ειχε ζωγραφιστει στα προσωπα μας..Μονο αγαπη μπορουσες να νιωσεις απο το ολο σκηνικο γιατι αυτοι οι ανθρωποι ετσι ζουσαν απ'οτι καταλαβαμε..
Ηταν απο τα ωραιοτερα βραδια στις διακοπες μας.. :x
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ελενάκι!! :-D Τί όμορφα!! :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Thanos
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 07 Φεβ 2011 11:12 am

Δημοσίευση από Thanos »

Η μητερα ολων των ανθρωπων διδαξε στον Ιησου μια αρχη που ο ιδιος τη προωθησε μεχρι το τελος της υλικης του υπαρξης.

Η μεγαλυτερη μας δυναμη βρισκεται μεσα στις αδυναμιες μας!

Ενσαρκονομαστε για να αντλουμε δυναμη απο αυτες και οχι για να μας αποηγοτευουν!

Η συνειδητοτητα της Μυριαμ εξαπλωνεται καθημερινα για να μας αγκαλιασει και να μας διδαξει ανωτερες αξιες που σε μια εποχη αναμενομενων μεγαλων αλλαγων θα ειναι το εφοδιο μας για εναν αγωνα αγαπης και ενοτητας.

Αισθανομαι μεγαλη συγκινηση και απιστευτη αγαπη και ευφορια οταν φερνω μπροστα μου αυτους τους 2 μεγαλους διδασκαλους!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

@};- @};- O:-)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Tης Παναγίας...

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελλάδα 2014....

η οικονομική κρίση μας μάρανε...
Συνημμένα
427044-19082009 TOY_01.jpg
427044-19082009 TOY_01.jpg (146 KiB) Προβλήθηκε 16459 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”