Επιτρέπω...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Επιτρέπω...

Δημοσίευση από Vasoula »

Σήμερα αργά το απόγευμα καθώς κοίταζα τη θάλασσα σαν να εμφανίστηκες νοητικά δίπλα μου, σαν να κάναμε διάλογο, απλό καθημερινό και σύντομο.
Δεν το θεώρησα τυχαίο... Επηρεασμένη από το βιβλίο, νιώθω όλο και πιο σίγουρη για την εμφάνισή σου στη ζωή μου. Όλα αρμονικά καμωμένα, ένα θεϊκό σχέδιο πλασμένο με Σοφία.

Πόση αλήθεια περιέχονται σ’ αυτές τις λίγες γραμμές…
Μια αγαπημένη Ψυχή μου το έγραψε σήμερα… :-(

Και εχτές πάλι…δύο άνθρωποι μου αφιέρωσαν δύο τραγούδια που δεν μπορώ να τα αγνοήσω στην φάση της εξέλιξης που βρίσκομαι… :-(

Θα μοιραστώ μαζί σας χίλιες λέξεις από την Ψυχή Μου…


Η Ψυχή δεν είναι μόνο ένα πεδίο…δεν είναι μια ιδέα, ούτε μια επιστημονική σύλληψη…Είναι μια Οντότητα…με μνήμες και από τους δύο κόσμους της…Τον Ουρανό και την Γη…

Το αέναο ταξίδι της στην Γη δεν είναι τιμωρία, είναι πόθος και λαχτάρα…Είναι έρωτας χωρίς όρους και περιορισμούς…
Είναι έκφραση θεϊκών ποιοτήτων και δημιουργία εκείνης της κατάστασης στο «είναι» που εμφανίζει όλα τα «συμπτώματα» του θεού μέσα σε κάθε Ανθρώπινο ΄Ον…

Αν ο φυσικός κόσμος της εμφανίζει σημάδια εξουσιαστικής αθλιότητας, είναι μόνο γιατί δεν βρήκε χώρο στην συνείδηση ενός ανθρώπου στην Γη, να εκφραστεί ολοκληρωτικά…

Η συνείδηση ενός μικρού νου παραμένει στο σώμα και τότε δεν χωράει ο θεός μέσα σε τόσα όργανα, φλέβες, υγρά, παρά μόνο επιδερμικά…
Το σώμα όμως δεν έχει μνήμες από την αιωνιότητα…Γιατί κάθε φορά είναι ένα ξεχωριστό, καινούργιο «όχημα» που κυκλοφορεί χωρίς να γνωρίζει τους αιώνιους Νόμους της Ζωής…

Ο «μικρός» άνθρωπος δεν το ξέρει…δεν ξέρει ότι δεν είναι απλά ο νους του…Δεν θυμάται τίποτα από την αιωνιότητα, από τους Νόμους της, από τον θεό…

Και όταν η Ψυχή, στην απεγνωσμένη της προσπάθεια να «καταλάβει» εξ ολοκλήρου το σώμα της, ανοίγει τις μνήμες της για να βοηθήσει την συνείδηση να «θυμηθεί», τότε έρχονται αναλαμπές στον νου, κάτι σαν ενθύμηση, έμπνευση…μικρές εικόνες χωρίς νόημα, χωρίς ειρμό…ίσως όμως είναι τόσο δυνατές οι στιγμές αυτές, που επισκιάζουν κάθε αγωνία και αμφιβολία της μικρής και ανούσιας ζωής…

Σε κάποιους ανθρώπους αυτές οι μικρές στιγμές είναι κίνητρο να ερευνήσουν την Ψυχή τους, να ξαναβρούν την χαμένη τους μνήμη, να «επιτρέψουν» στην Ζωή να εκδηλωθεί μέσα τους ολοκληρωτικά, να επιτρέψουν στο Σώμα τους να αγνοποιηθεί από κάθε τιμωρία και πόνο, από κάθε ασθένεια που εμφανίζει τα σημάδια της διάσπασης των μερών του Ανθρώπου…

Και τότε αρχίζει το πραγματικό ταξίδι…

Μέσα στην Συνείδηση ανοίγει ο «χώρος» της Αγάπης…ανοίγει ο Δρόμος της Αλήθειας και η Σοφία εκφράζεται σαν μια αιώνια Δύναμη του θεού, που δεν έχει περιορισμό από μία ανθρώπινη «εφεύρεση» που λέγεται «θρησκεία»…

Δεν υπάρχει ανθρώπινος νόμος ηθικής που να μπορεί να ελαφρύνει το βάρος της Ψυχής, σε ένα σώμα που δεν την αποδέχεται…

Οι «μνήμες» των Ψυχών μας είναι αυτές που ορίζουν και τον πόθο για την αληθινή Ζωή…Η «γνωριμία» μεταξύ μας ίσως δεν είναι αρκετή για να «δαμάσει» την σωματική συνείδηση και να επιτρέψει στον ΄Ερωτα να εκφράσει το πιο θείο επίπεδο του Ανθρώπου…

Αυτό που χρειάζεται είναι μόνο «να επιτρέψουμε» στην Αγάπη να γκρεμίσει τα σωστά και τα λάθη μας και μια ανθρώπινη διαδρομή που ποτέ δεν μας έδωσε ουσία για την Ζωή Μας…

Κανένα συναίσθημα δεν είναι αγνό, όταν από άγνοια «υποκρίνεται» πάνω σε μια ηθική που είναι εντελώς ανήθικη για την Ψυχή μας…

Πολλές φορές οι άνθρωποι χάνουν ευκαιρίες να «επιτρέψουν» στην καρδιά να σκέφτεται με πνευματική Λογική, από τον φόβο μήπως τελικά κάνουν λάθος…

Και έτσι οι άνθρωποι χάνονται μεταξύ τους…
Και ο θεός φτωχαίνει….

Από έναν «μικρό» νου, που πάντα φοβάται να αγαπήσει με όλη του την Ψυχή, τον θεό και τον βγάζει έξω από την ολότητά του, όπως ακριβώς και την Ψυχή του…

Και έτσι ο ΄Ερωτας των Ψυχών μας εξουδετερώνεται…
Και η Ζωή φτωχαίνει…


Είναι θείο και σοφό το Σχέδιο του θεού…

Φέρνει κοντά εκείνες τις Ψυχές που έχουν Σχέδιο και Σκοπό
Που δεν μπορεί η μία να ζήσει χωρίς την άλλη, γιατί το «ταξίδι» θα είναι «φτωχό» και «ανούσιο» χωρίς την αιωνιότητα που κουβαλάνε…


Επιτρέπω…ήταν η πρώτη λέξη που έμαθα….


Ρώτησα τον μεγάλο Ιερέα, αγαπημένη μου ψυχή, πως θα βρω μέσα στην αγάπη την ψυχή μου, όταν θα γίνω «άνθρωπος»…
Είδα τους ανθρώπους να αγαπάνε και να υποφέρουν…
Τους είδα να κλαίνε…
Τους είδα να μισούν…
Τους είδα να φοβούνται…

«Τι είναι αυτά που μου περιγράφεις?» με ρώτησε…
«Συναισθήματα»
«Και τι σε κάνει να μην τα αποδέχεσαι?»
«Μα είναι η ψυχή μου μέσα σ’ αυτά?»
«Η ψυχή σου είναι πάντα και μέσα σ’ αυτά»
«Τι είναι η ψυχή μου?»
«Η ψυχή σου είναι ένα αρχέτυπο, με βάση το οποίο κατασκευάζεις και το σώμα σου. Δεν υπάρχει «ασώματη» ψυχή…Υπάρχουν όμως πολλά σώματα που την καλύπτουν. Εξαρτάται ποιο θα επιλέξεις…»
«Μεγάλε ιερέα, όταν θα γίνω άνθρωπος, δεν θα έχω υλικό σώμα?»
«Σε κάθε επίπεδο, η ψυχή σου θα έχει σώμα, γιατί μόνο έτσι μπορεί να υπάρχεις»
«Και πως είναι?»
«Φως και σιωπή…και μέσα σ’ αυτήν την ένωση, η ψυχή έχει όλα τα εφόδια για να παίρνει μορφές που γίνονται Λόγος»
«Και το ανθρώπινο σώμα μου?»
«Προσαρμόζεται στον Λόγο και έτσι η ψυχή είναι ευτυχισμένη, αφού έχει αυτό το σώμα που χρειάζεται…»
«Τι σημαίνει, που χρειάζεται?»
«Σημαίνει ότι με αυτό μπορεί να εκδηλώνεται, χωρίς να αισθάνεται φυλακισμένή»
«Φυλακισμένη?»
«Το σώμα γίνεται για τις ανάγκες της ψυχής…Το δημιουργεί η ίδια. Σαν άνθρωπος λοιπόν θα της επιτρέψεις να εκδηλώνεται, όπως θέλει…Να νιώθει, να αγγίζει, να ονειρεύεται, να φαντάζεται, να χαίρεται, να αγαπά…Μέσα σ’ αυτές τις εκδηλώσεις χωράνε όλα τα συναισθήματα, ακόμα και αυτά που περιέγραψες παραπάνω.»
«Μα δεν ήταν ευτυχισμένοι οι άνθρωποι με αυτά, μεγάλε Ιερέα…»
«Ναι, γιατί οι άνθρωποι δεν επιτρέπουν στην ψυχή τους να τα βιώνει, αλλά της επιβάλλουν αυτά που βιώνουν οι άλλοι, σαν δικές της εμπειρίες…»

΄Ηρθα, λοιπόν, αγαπημένη μου ψυχή, και το μόνο που θυμόμουν ήταν «επέτρεψε»…
Αυτό ήταν η μοναδική ανάμνηση που έγινε ο φωτεινότερος δρόμος στον φυσικό κόσμο. Επέτρεψα στο λουλούδι να ανθίσει, αλλά και να μαραίνεται, επέτρεψα στο νερό να κυλάει, αλλά και να ορμά, επέτρεψα στον αέρα να ταξιδεύει, αλλά και να τρέχει, επέτρεψα στην φωτιά να ζεσταίνει, αλλά και να καίει, επέτρεψα όλες τις μυρωδιές και τους ήχους, όλα τα όνειρα και τις αλήθειες, επέτρεψα στο σώμα να ακολουθήσει την ψυχή μου και να ερωτευθεί την ζωή…Και έτσι μόνο μπόρεσα να την αγγίξω, χωρίς να φοβάμαι…
΄Ετσι μόνο μπόρεσα να πω «σ’αγαπώ», χωρίς να περιμένω να μου κρατάς το χέρι…
΄Ετσι μόνο μπόρεσα να σε νιώσω μέσα στην σιωπή σου
΄Ετσι μόνό μπόρεσα να με νιώσω μέσα στην ζωή μου
Και όλα έγιναν πάλι Φως…ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΙΩΠΗ! Φως και Λόγος!



@};-

Εσείς τι επιτρέπετε?



Σας αφιερώνω τα δύο τραγούδια που μου αφιέρωσαν…
Νιώθω μεγάλη ευγνωμοσύνη για τις "μνήμες"....
αυτές τις μνήμες που δεν μας καθηλώνουν σε ανόητα καθήκοντα, αλλά μας αφήνουν να εκφράσουμε την ευαισθησία και τον ΄Ερωτα της Ψυχής μας...

Για τις μνήμες της Ψυχής Μας…

http://youtu.be/tKhN_b7sNrU


για τις μνήμες του Ερωτα...

http://youtu.be/aerUdrGFHVw


:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23110
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

΄Ηρθα, λοιπόν, αγαπημένη μου ψυχή, και το μόνο που θυμόμουν ήταν «επέτρεψε»…
Αυτό ήταν η μοναδική ανάμνηση που έγινε ο φωτεινότερος δρόμος στον φυσικό κόσμο. Επέτρεψα στο λουλούδι να ανθίσει, αλλά και να μαραίνεται, επέτρεψα στο νερό να κυλάει, αλλά και να ορμά, επέτρεψα στον αέρα να ταξιδεύει, αλλά και να τρέχει, επέτρεψα στην φωτιά να ζεσταίνει, αλλά και να καίει, επέτρεψα όλες τις μυρωδιές και τους ήχους, όλα τα όνειρα και τις αλήθειες, επέτρεψα στο σώμα να ακολουθήσει την ψυχή μου και να ερωτευθεί την ζωή…Και έτσι μόνο μπόρεσα να την αγγίξω, χωρίς να φοβάμαι…
΄Ετσι μόνο μπόρεσα να πω «σ’αγαπώ», χωρίς να περιμένω να μου κρατάς το χέρι…
΄Ετσι μόνο μπόρεσα να σε νιώσω μέσα στην σιωπή σου
΄Ετσι μόνό μπόρεσα να με νιώσω μέσα στην ζωή μου
Και όλα έγιναν πάλι Φως…ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΙΩΠΗ! Φως και Λόγος!
ΕΠΙΤΡΕΠΩ.... @};-

Ετσι καταλύω τη δυαδικότητα, ξεπερνάω τα όρια της ύλης, αποδέχομαι την εκδήλωση Του, την εκδήλωση Μου όπως Ειναι!! @};-

Ευχαριστω Βασούλα μου! >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Πόση "δύναμη" χαρίζει το μοίρασμά σου Βασούλα σε Ψυχή και Συνείδηση! :x

"Επιτρέπω" μεγάλη λέξη για να την πω.

"Μαθαίνω να επιτρέπω" θα έλεγα.

Σε έναν κόσμο που μας δίδαξε (και εμείς μαθητεύσαμε μια χαρά) την άμυνα και την επίθεση σαν στάση ζωής, πόσο δύσκολο είναι να "επιτρέπει" κάποιος! Αρχικά ούτε που το θέλει μα κι όταν αντιληφθεί την ματαιότητα της αντίστασης του στη ροή πόσο δύσκολο είναι να μπορέσει να αφεθεί σ' αυτήν τη ροή της Ζωής. Δεν ξέρει πως να το κάνει.
Νομίζω ότι "Το να επιτρέπεις" είναι μέρος του Δρόμου και μάλιστα κομβικό σημείο σ' αυτόν. Χρειάζεται μαθητεία με Πίστη και Αγάπη.
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x :x >:d<
Εσείς τι επιτρέπετε?
Τώρα έχω ξεκινήσει να επιτρέπω να παραδέχομαι, να επιτρέπω στον εαυτό μου να εκφράζει τις επιθυμίες του.

Σιγά σιγά, θα μάθω να τις υλοποιώ κι όλας, να επιτρέπω στον εαυτό μου να τις ζει.

Είναι δύσκολο, όταν τα πάντα έχουν γίνει ταμπέλες: "καλό" και "κακό". Και το "καλό" πρέπει να σου αρέσει και το "κακό" να σε γεμίζει ενοχές.

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Είναι θείο και σοφό το Σχέδιο του θεού…

Φέρνει κοντά εκείνες τις Ψυχές που έχουν Σχέδιο και Σκοπό
Που δεν μπορεί η μία να ζήσει χωρίς την άλλη, γιατί το «ταξίδι» θα είναι «φτωχό» και «ανούσιο» χωρίς την αιωνιότητα που κουβαλάνε…
Ετσι ακριβως.. @};- :-(

Ηρθα, λοιπόν, αγαπημένη μου ψυχή, και το μόνο που θυμόμουν ήταν «επέτρεψε»&#133;
Εγω ηρθα χωρις να το θυμαμαι...
ΟΜΩΣ οι δρομοι μας συναντηθηκαν...γιατι ειναι θεικο και σοφο το Σχεδιο του θεου..
Καθε μερα βημα - βημα διπλα σε εσενα μαθαινω και Επιτρεπω... @};- :-(


Επέτρεψα στο λουλούδι να ανθίσει, αλλά και να μαραίνεται, επέτρεψα στο νερό να κυλάει, αλλά και να ορμά, επέτρεψα στον αέρα να ταξιδεύει, αλλά και να τρέχει, επέτρεψα στην φωτιά να ζεσταίνει, αλλά και να καίει, επέτρεψα όλες τις μυρωδιές και τους ήχους, όλα τα όνειρα και τις αλήθειες, επέτρεψα στο σώμα να ακολουθήσει την ψυχή μου και να ερωτευθεί την ζωή&#133;Και έτσι μόνο μπόρεσα να την αγγίξω, χωρίς να φοβάμαι&#133;
΄Ετσι μόνο μπόρεσα να πω «σ&#146;αγαπώ», χωρίς να περιμένω να μου κρατάς το χέρι&#133;
΄Ετσι μόνο μπόρεσα να σε νιώσω μέσα στην σιωπή σου
΄Ετσι μόνό μπόρεσα να με νιώσω μέσα στην ζωή μου
Και όλα έγιναν πάλι Φως&#133;ΦΩΣ ΚΑΙ ΣΙΩΠΗ! Φως και Λόγος!


:x :x :x :x :x @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

"Επιτρέπω" μεγάλη λέξη για να την πω.

ναι Λιζάκι...το ξέρω καλά, πόσο μεγάλη ακούγεται...

τόσο μεγάλη, που σταματά η ανάσα όταν πάει να εκφραστεί!

για να "επιτρέψεις" χρειάζεται να γνωρίζεις ποιός είσαι και να μην αμφιβάλλεις για όσα σου υπολείπονται να μάθεις...να τα αφήσεις να εισβάλλουν μέσα σου από χίλιες πηγές αιωνιότητας...


για να κρατήσεις ακέραιη και σταθερή αυτήν την γνώση μέσα σου, χρειάζεται να μην φοβάσαι τίποτα...Να μην φοβάσαι "επιιθεσεις" και "μάχες", να ξέρεις πέρα από κάθε αμφιβολία τι θέλεις!!

Το μυστικό όλο είναι να μπορείς να είσαι ελεύθερος να θέλεις, χωρίς να φοβάσαι το πιο άθλιο ελάττωμα της ανθρωπότητας...την κριτική!!

Να μπορείς να ελευθερώνεις την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ μέσα σου να γεμίσει τον χώρο του θεού, ώστε να εκφράσει η Ψυχή όλον της τον ΄Ερωτα...

δεν χωρίζουν οι ΄Ανθρωποι μετά... @};-

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ΟΜΩΣ οι δρομοι μας συναντηθηκαν...γιατι ειναι θεικο και σοφο το Σχεδιο του θεου..
ναι είναι... :-( >:d< >:d<


θεϊκό και σοφό το Σχέδιο του θεού...αν το αντέξει ο εγωισμός μας!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17539
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Ευχαριστώ Βασούλα :x :x :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Θα μοιραστώ μαζί σας χίλιες λέξεις από την Ψυχή Μου…
@};- @};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Όπως είπε και το Λιζάκι μεγάλη λέξη το επιτρέπω οπότε θα πώ πώς σιγά σιγά μαθαίνω να επιτρέπω στην ψυχή μου να νιώσει ,να θέλει ,να εκφράζεται ,επιτρέπω να την ακούω και να την αφουγκράζομαι θέλοντας να μάθω την αλήθεια της.

Βασούλα σ'ευχαριστώ για τον δρόμο που μου έχεις δείξει :-( >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

otan se gnorisa elega oti <ithela na gnoriso ton eayto mou>

tora pou arhizo na me gnorizo leo <thelo na mou epitrepso na me gnoriso>
Αυτό που χρειάζεται είναι μόνο «να επιτρέψουμε» στην Αγάπη να γκρεμίσει τα σωστά και τα λάθη μας και μια ανθρώπινη διαδρομή που ποτέ δεν μας έδωσε ουσία για την Ζωή Μας&#133;
ayto thelo :-( :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Valia

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από Valia »

Vaso έγραψε:
Μέσα στην Συνείδηση ανοίγει ο «χώρος» της Αγάπης…
αυτό θέλω να μάθω να επιτρέπω... :-(
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε:Το μυστικό όλο είναι να μπορείς να είσαι ελεύθερος να θέλεις, χωρίς να φοβάσαι το πιο άθλιο ελάττωμα της ανθρωπότητας...την κριτική!!

Να μπορείς να ελευθερώνεις την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ μέσα σου να γεμίσει τον χώρο του θεού, ώστε να εκφράσει η Ψυχή όλον της τον ΄Ερωτα...
Vaso έγραψε:Αυτό που χρειάζεται είναι μόνο «να επιτρέψουμε» στην Αγάπη να γκρεμίσει τα σωστά και τα λάθη μας και μια ανθρώπινη διαδρομή που ποτέ δεν μας έδωσε ουσία για την Ζωή Μας…
Vaso έγραψε: «Το σώμα γίνεται για τις ανάγκες της ψυχής…Το δημιουργεί η ίδια. Σαν άνθρωπος λοιπόν θα της επιτρέψεις να εκδηλώνεται, όπως θέλει…Να νιώθει, να αγγίζει, να ονειρεύεται, να φαντάζεται, να χαίρεται, να αγαπά…Μέσα σ’ αυτές τις εκδηλώσεις χωράνε όλα τα συναισθήματα, ακόμα και αυτά που περιέγραψες παραπάνω.»
Επιτρέπω να μη φοβάμαι, Επιτρέπω να μην ελέγχω, Επιτρέπω να ακούω τον εαυτό μου, τα συναισθήματά μου και τις ανάγκες μου.....Πόση προσπάθεια χρειάζεται να αφεθείς και να επιτρέψεις τον Εαυτό σου να Υπάρχει, να Ζει????
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από Vasoula »

η σύγχυση, Ειρηνάκι, επέρχεται σ' αυτές τις ανάγκες...που δεν ξέρεις σίγουρα ποιές είναι αληθινά δικές σου, ποιές φορτώθηκες...
υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος άραγε για να υπάρχεις? για να αγαπάς και να είσαι έτοιμη να αγαπηθείς, υπάρχει τρόπος?

και όλη αυτή η αγωνία για να υπάρχεις και να το εγκρίνουν οι άλλοι, αξίζει άραγε τον κόπο?

πολλά τα ερωτήματα...

δεν είναι απλές οι απαντήσεις, αλλά κάποια στιγμή, η μόνη προσπάθεια που χρειάζεται να κάνουμε, είναι απλά να ρωτήσουμε...
όχι εκεί έξω...εκεί μέσα...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από Vasoula »

κάποιος φίλος φίλου, διαβάζοντας το φόρουμ, μας είπε αιρετικούς...

σκέψου λοιπόν, κοριτσάκι, με τι έχεις να παλέψεις και πόση προσπάθεια να καταβάλλεις για να είσαι πάντα εκεί που θέλεις, αντέχοντας τούτη την αιρετική επιθυμία, να θέλεις να υπάρχεις...

αυτό κι αν είναι αιρετικό...αυτό κι αν θέλει προσπάθεια στον κόσμο μας, που όλα είναι φυσιολογικά, ακόμα και ο πόλεμος.

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”