Επιτρέπω...

Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από eirini »

Vaso έγραψε: με τι έχεις να παλέψεις και πόση προσπάθεια να καταβάλλεις για να είσαι πάντα εκεί που θέλεις, αντέχοντας τούτη την αιρετική επιθυμία, να θέλεις να υπάρχεις..
Το χρειαζόμουν ένα ταρακούνημα, διότι είχα μια πτώση.
Vaso έγραψε:και όλη αυτή η αγωνία για να υπάρχεις και να το εγκρίνουν οι άλλοι, αξίζει άραγε τον κόπο?
Ποτέ δεν άξιζε και ποτέ δεν πήρα και παράσημο. Κάθε άλλο που πάλι δεν έμενε κανείς ευχαριστημένος. Κυρίως ο εαυτός μου.

Πόσα πια πρέπει να κάνεις γι αυτό τον κόσμο?? Θυμάμαι μικρή που ούρλιαζα από θυμό και αδικία και μου φώναζαν ότι με ακούει όλη η γειτονιά. Και σαν υπάκουο παιδί που ήμουν, άνοιγα τα παράθυρα, εβγαζα το κεφάλι μου απ'έξω και ούρλιαζα περισσότερο :))
Τότε αντιδρούσα τουλάχιστον, τώρα γιατί πιάνω τον εαυτό μου να κολλάει ρε γμτ? ~x(
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατί, Ειρηνούλα, όσο μεγαλώνει κανείς, μεγαλώνει και ο φόβος του μαζί. Τόσο, που κάποια στιγμή είναι ανυπέρβλητος.
Είναι πολύ δύσκολη η αλλαγή, μετά από κάποια ηλικία...
Και ενώ κανονικά η Ψυχή μας δεν έχει χρόνο, ο νους μας γερνάει με τις πεποιθήσεις του, αν δεν προλάβουμε να τον οδηγήσουμε στην πνευματική του ανύψωση...

Δες γύρω σου και αποφάσισε...Τι θέλεις ή δεν θέλεις από όλα αυτά να αντέξεις, γιατί κάποια στιγμή δεν θα μπορείς να τα πολεμήσεις, δεν θα έχεις ούτε κουράγιο, ούτε επιχειρήματα...

>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από eirini »

Οτι κάνουμε τώρα δηλαδή.....Αφού με πιάνω να φρικάρω, τουλάχιστον νοητικά, είμαι σε καλό δρόμο...

>:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33538
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από Δωρουλα »

τόσο μεγάλη, που σταματά η ανάσα όταν πάει να εκφραστεί!

για να "επιτρέψεις" χρειάζεται να γνωρίζεις ποιός είσαι και να μην αμφιβάλλεις για όσα σου υπολείπονται να μάθεις...να τα αφήσεις να εισβάλλουν μέσα σου από χίλιες πηγές αιωνιότητας...


για να κρατήσεις ακέραιη και σταθερή αυτήν την γνώση μέσα σου, χρειάζεται να μην φοβάσαι τίποτα...Να μην φοβάσαι "επιιθεσεις" και "μάχες", να ξέρεις πέρα από κάθε αμφιβολία τι θέλεις!!

Το μυστικό όλο είναι να μπορείς να είσαι ελεύθερος να θέλεις, χωρίς να φοβάσαι το πιο άθλιο ελάττωμα της ανθρωπότητας...την κριτική!!

Να μπορείς να ελευθερώνεις την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ μέσα σου να γεμίσει τον χώρο του θεού, ώστε να εκφράσει η Ψυχή όλον της τον ΄Ερωτα...

δεν χωρίζουν οι ΄Ανθρωποι μετά...

@};- @};- :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 26030
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};- :x
Βάσω έγραψε: Να μπορείς να ελευθερώνεις την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ μέσα σου να γεμίσει τον χώρο του θεού, ώστε να εκφράσει η Ψυχή όλον της τον ΄Ερωτα...
@};- @};-
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Ειρηνακι :x >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
lazaros
Δημοσιεύσεις: 8224
Εγγραφή: 05 Οκτ 2012 11:06 pm

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από lazaros »

Βασούλα έγραψε:κάποιος φίλος φίλου, διαβάζοντας το φόρουμ, μας είπε αιρετικούς...

σκέψου λοιπόν, κοριτσάκι, με τι έχεις να παλέψεις και πόση προσπάθεια να καταβάλλεις για να είσαι πάντα εκεί που θέλεις, αντέχοντας τούτη την αιρετική επιθυμία, να θέλεις να υπάρχεις...

αυτό κι αν είναι αιρετικό...αυτό κι αν θέλει προσπάθεια στον κόσμο μας, που όλα είναι φυσιολογικά, ακόμα και ο πόλεμος.

>:d< >:d< >:d< >:d<
Ναι είμαι αιρετικός και σε οποιον αρέσω.....δεν θα ρωτήσω κανένα...ξέρω βαθιά μέσα μου....και δεν πειράζει δεν χρειάζομαι πολλούς...αυτούς που θέλω τους έχω ήδη... :x >:d< :lol:
Είσαι Αγάπη...Αν αυτό το αποδεχτείς και δεν το πολεμάς, τούτος ο θεός θα εξαφανιστεί από το Σύμπαν σου...
... "η Ψυχή δεν παίρνει αξίες από αυτό που κάνεις, αλλά από αυτό που νιώθεις όταν το κάνεις..." Β.Ν.
Άβαταρ μέλους
panos
Δημοσιεύσεις: 7812
Εγγραφή: 27 Ιαν 2008 12:58 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από panos »

Μου επιτρέπω να ζω την μέρα μου με εμένα κάθε μέρα όλο και πιο πολύ

:x :x :x :x
Πίστη και εμπιστοσύνη στο ότι όλα γεννήθηκαν για εσένα και εσύ γεννήθηκες για όλα, χωρίς να είσαι το κέντρο του Σύμπαντος, αλλά να νιώθεις σαν κέντρο σου το Σύμπαν...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27311
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από Ellaki »

ναι Πανούλη >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29983
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
JOANNA
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 11319
Εγγραφή: 03 Μάιος 2007 12:03 pm

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από JOANNA »

Αυτό που χρειάζεται είναι μόνο «να επιτρέψουμε» στην Αγάπη να γκρεμίσει τα σωστά και τα λάθη μας και μια ανθρώπινη διαδρομή που ποτέ δεν μας έδωσε ουσία για την Ζωή Μας…
:cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Να μπορείς να ελευθερώνεις την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ μέσα σου να γεμίσει τον χώρο του θεού, ώστε να εκφράσει η Ψυχή όλον της τον ΄Ερωτα...
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};-
Όπου είναι ο Εαυτός μας είναι και ο Θεός και όπου είναι ο Θεός είναι όλα....

Πολέμα και Οραματίσου

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17576
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Πολυ συγχρονικο :cry: >:d< >:d< >:d<
Ειρηνακι >:d< >:d< >:d<
Παιδακια >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από ARTYADIS »

κάποιος φίλος φίλου, διαβάζοντας το φόρουμ, μας είπε αιρετικούς...
=)) =)) =)) =)) ....τι πρωτότυπο!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18611
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από Μάνος »

Επιτρέπω...

Ένα ρήμα που τώρα μόλις συνειδητοποίησε ο εαυτός μου τη σημασιά του! Άγνωστη λέξη μέχρι τώρα(!)

Δεν του επιτρέπω να παραδεχτει πράγματα, να παραδεχτεί συναισθήματα! Συναισθήματα πραγματικά - όχι απο εκείνα τα φευγαλέα της επιφάνειας που έχουν σα βάση έναν ευτελή ενθουσιαμό ή μια αδικαιολόγητη πολλές φορές παρόρμηση της στιγμής...

Δεν του επιτρέπω επισης να εκφράζει τις επιθυμίες και τα θέλω του. Γιατί πάντα να φοβάσαι πως κάποιος είναι έτοιμος με τον δείκτη του χεριού του να σε δείξει και να σε κρίνει; Γιατί τόση σημασία στο "τι θα πεί ο κόσμος"; Γιατί τόσος ζήλος στο να είναι κάποιος το "καλό παιδί" για να σε αγαπούν και εσύ να αρέσκεσαι σε αυτό; Σε αυτό το τίποτα! Γιατί τελικά τελικά ένα τίποτα είναι όλο αυτό!!! Μια σαπουνόφουσκα!

Ξαφνικά βρίσκεσαι να έχεις ανάγκη την επιβεβαιωση τους. Για ποιο λόγο όλα αυτά;;; Μάλον σε κάποιους ανθρώπους δίνουμε περισσότερο χώρο στη ζωή μας από αυτό που τους αξίζει και αλλωνίζουν! "Κάνε αυτό για να σε αγαπάω, κάνε το άλλο για να σε λατρεύω, κάνε εκείνο γιατί εσύ είσαι το καλό παιδι, κλπ... κλπ... Άσε μας κουκλίτσα μου!!!! :queen:

Το χειρότερο είναι πως υπολογίζουμε όλων τη γνώμη! Ακόμα και των ανθρώπων που στη ζωή μας παίζουν μηδαμινό ρόλο... Βέεεεβαια! Θέλουμε σε όλους να αρέσει η εικόνα μας!!!!! Και για να μην την χαλάσουμε πολλές φορές δε μιλάμε...

Συνειδητοποιώ τώρα πως δεν επιτρέπω στον εαυτό μου κάποιες φορές να εκφραστεί και να πεί αυτά που πραγματικά θέλει! Του δίνω την άδεια μόνο σε ανθρώπους που ξέρω πως εκεί με πέρνει... Τί ντροπή και εξευτελιμός! "Μεγάλε αν είσαι μάγκας και έχεις τα κότσια να εκφράζεσαι και να λες αυτό που θες, να το κάνεις σε όλους και όχι επιλεκτικά" Αυτό είναι συνεχώς μέσα στο μυαλό μου(!) Πως αρχίζεις να επιτρέπεις λοιπον στον εαυτό σου όλα όσα του στερείς φασιστικά 35 χρόνια τώρα;;; Γιατί όλο αυτό το κρυφτούλι που αναλώνει την όποια ζωή μας;

Απο τη μια λοιπον έχουμε μερίδιο ευθύνης που δεν επιτρέπουμε στον εαυτό μας να εκφραστεί ελεύθερα και από την άλλη έχουμε πάλι μερίδιο ευθύνης που επιτρέπουμε στους άλλους να μας κάνουν να νιώθουμε έτσι όπως νιώθουμε μέσα από τις ταμπέλες τους και τα στερεότυπα που μας έχουν περάσει και που με αυτά έχουμε γαλουχηθεί...

Είμαι τόσο μα τόσο μπερδεμένος... Νιώθω να έχω θυμό με τον εαυτό μου, αλλά και με τους άλλους. Με τον εαυτό μου που δεν του επιτρέπω και με τους άλλους που τους επιτρέπω! Όλα στο μυαλό μου είναι ένα κουβάρι... Την άκρη μακάρι να ήξερα πως θα βρώ... :-ss
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23465
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιτρέπω...

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Νομίζω ότι την έχεις ήδη βρει την άκρη, απλά θες λίγο χρόνο να το συνειδητοποιήσεις. ;) ;)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”