ο Νικητής...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ο Νικητής...

Δημοσίευση από Vasoula »

έτσι για να δροσιστούμε...όσοι είμαστε εδώ! :-D :-D :-D


γιατί όλα είναι μια ιδέα τελικά...

ενώ η Αγάπη δεν είναι απλά μια ιδέα...
δεν χρειάζεται κάτι για να ΕΙΝΑΙ...

http://youtu.be/RDjmsdRLFms
αγαπημένο λαλά... :-D :-D :-D

και πάει με την Ψυχή Μας...

@};-


Να κοιτάς τον ουρανό με τα χιλιάδες άστρα και να αναρωτιέσαι, αν είναι η αγάπη που τα κάνει τόσο φωτεινά!

Να κάθεσαι δίπλα στην θάλασσα και να αναρωτιέσαι, αν είναι η αγάπη που την κάνει τόσο απέραντη!

Να στέκεσαι στην βροχή και να αναρωτιέσαι, αν είναι η αγάπη που την κάνει χάδι!

Να αγκαλιάζεις ένα δέντρο και να αναρωτιέσαι, αν είναι η αγάπη που το κάνει ζωντανό!

Να κοιτάζεις την φωτιά και να αναρωτιέσαι, αν είναι η αγάπη που την κάνει τόσο φλογερή!


Ολα είναι η αγάπη!

Τόσο απλά, τόσο αγνά, όπως όταν ανασαίνεις!

Μήπως μεγαλώσαμε και δεν μπορούμε να αγαπάμε?
ή
Μήπως δεν αγαπάμε γιατί δεν μπορούμε να είμαστε «παιδιά»?

Μήπως μας φόρτωσαν τον χρόνο χωρίς να το πάρουμε είδηση?

Που είναι τα "παιδάκια" που παίζουν?
΄Ολα σοβαρά και καθώς πρέπει!

Με κανόνες, συμβάσεις, όρους...

Φορέσαμε τα "καλά" μας και δεν μας αφήνουν να "λερωθούμε"...
και αυτό φαίνεται!

Μας έβαλαν στην τάξη της Ζωής, με ένα κουτί μπογιές μπροστά μας, αλλά μας απαγορεύουν να ζωγραφίσουμε, για να μην λερωθούμε...

Το ότι μερικά "παιδάκια" δεν υπακούουν και ζωγραφίζουν, οι "νόμοι" λένε να τιμωρηθούν!

Και μην ανησυχείς… έχουν βρεθεί τρόποι να τιμωρηθεί ένα "παιδάκι"...

Δεν δίνουμε τον χώρο στον άλλον, γιατί τον αγαπάμε για εμάς! Τον αγαπάμε για να αισθανόμαστε εμείς καλά!
΄Ετσι η αγάπη, αντί να είναι εσωτερική πληρότητα, καταντά ανάγκη.

Και μέσα από αυτήν την ανάγκη "χρειαζόμαστε"...για να "καλύψουμε"!

Η αγάπη όμως δεν χρειάζεται τίποτα να καλύψει...
Ούτε τους φόβους μας, ούτε τις ανασφάλειές μας, ούτε τις επιδιώξεις μας.
Απλά να της επιτρέψουμε να είναι εκεί…να τα μετασχηματίσει όλα σε Ζωή…
Ποιός είπε ότι χάνει κάτι η Ζωή από την λάμψη της, αν δεν ευοδωθούν τα σενάρια μας?
Τίποτα δεν χάνει εκείνη…γιατί δεν έχει ανάγκη να αποδείξει ότι νικάει…

΄Οπως και ο ΄Ανθρωπος που είναι πάντα νικητής, όταν δεν πολεμάει για να νικήσει…


Ποιός είναι ο νικητής για εσάς? :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Καταρχήν, ευχαριστώ για αυτά που διάβασα, είδα όμορφες εικόνες, ένιωσα όμορφα συναισθήματα!

Θα μιλήσω για τον εαυτό μου, για όσες φορές έχω γευτεί την γλύκα της νίκης.

Νικητής νιώθω κάθε φορά που μπορώ και σηκώνομαι και τινάζω τη σκόνη από τα ρούχα μου και το... μέσα μου.

Κάθε φορά που καταφέρνω και σηκώνω τα μάτια μου και αντικρύζω το φως του ήλιου μετά από τη... ματιά στα σκοτάδια μου.

Κάθε φορά που νιώθω τη ζέστη της Αγάπης στην καρδιά μου, όσο το επιτρέπω τουλάχιστον.

Νικητής νιώθω κάθε φορά που νιώθω να με αγγίζουν όλα αυτά τα λόγια της Αλήθειας που μας λες,τα ευχάριστα αλλά και τα πιο δύσκολα.

Νιώθω νικητής που αρχίζω και επιτρέπω να νιώθω, όσο αντέχω κάθε φορά.

Νιώθω νικητής που ανήκω σ' αυτό το σπίτι της Αγάπης.

Νιώθω νικητής που σιγά-σιγά συνειδητοποιώ πως η Αγάπη δεν είναι μια ιδέα, ένα συναίσθημα αλλά κατάσταση του είναι μας και εύχομαι να την κάνω σταθερή και ακλόνητη Αλήθεια μου. :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ποιός είναι ο νικητής για εσάς?
Δεν ξέρω... :-( :-( :-(

Μπορώ μόνο να πω ότι νικητής νιώθω όταν πέφτω το βράδυ για ύπνο χαμογελαστός, χωρίς σκέψεις, χωρίς το συναίσθημα ότι υπήρχε κάτι παραπάνω ή/και καλύτερο που θα μπορούσα να είχα κάνει την ημέρα που πέρασε. [Και συμβαίνει σπάνια κάτι τέτοιο... :-( ]
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Liza έγραψε:
Νικητής νιώθω κάθε φορά που μπορώ και σηκώνομαι και τινάζω τη σκόνη από τα ρούχα μου και το... μέσα μου.

Κάθε φορά που καταφέρνω και σηκώνω τα μάτια μου και αντικρύζω το φως του ήλιου μετά από τη... ματιά στα σκοτάδια μου.

Νικητής νιώθω κάθε φορά που νιώθω να με αγγίζουν όλα αυτά τα λόγια της Αλήθειας που μας λες,τα ευχάριστα αλλά και τα πιο δύσκολα.

Νιώθω νικητής που αρχίζω και επιτρέπω να νιώθω, όσο αντέχω κάθε φορά.

Νιώθω νικητής που ανήκω σ' αυτό το σπίτι της Αγάπης.

Νιώθω νικητής που σιγά-σιγά συνειδητοποιώ πως η Αγάπη δεν είναι μια ιδέα, ένα συναίσθημα αλλά κατάσταση του είναι μας και εύχομαι να την κάνω σταθερή και ακλόνητη Αλήθεια μου. :x
αχ Λιζάκι μου γλυκό, πόσο με εκφράζουν αυτά που λες.. έστω και στο επίπεδο συνειδητότητας που είμαι τώρα :-( :-(
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μήπως μεγαλώσαμε και δεν μπορούμε να αγαπάμε?
ή
Μήπως δεν αγαπάμε γιατί δεν μπορούμε να είμαστε «παιδιά»?
δεν μπορούμε να αγαπάμε γιατί ξεχάσαμε να είμαστε '' παιδιά '' :?
όταν είμασταν παιδιά δεν θυμώναμε ,δεν περιμέναμε να πάρουμε ανταλλάγματα ,και δυστυχώς ξεχάσαμε να βλέπουμε την αγάπη όπως την βλέπει ένα μικρό παιδί :?
Η αγάπη όμως δεν χρειάζεται τίποτα να καλύψει...
Ούτε τους φόβους μας, ούτε τις ανασφάλειές μας, ούτε τις επιδιώξεις μας.
Απλά να της επιτρέψουμε να είναι εκεί…να τα μετασχηματίσει όλα σε Ζωή…
Ποιός είπε ότι χάνει κάτι η Ζωή από την λάμψη της, αν δεν ευοδωθούν τα σενάρια μας?
Τίποτα δεν χάνει εκείνη…γιατί δεν έχει ανάγκη να αποδείξει ότι νικάει…

΄Οπως και ο ΄Ανθρωπος που είναι πάντα νικητής, όταν δεν πολεμάει για να νικήσει…
:-( :x :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

niotho nikitis otan h psihi mou xamogelaei :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Έφη
Δημοσιεύσεις: 8299
Εγγραφή: 31 Ιαν 2010 11:57 pm

Δημοσίευση από Έφη »

Νιώθω νικητής όταν καταφέρνω να κάνω το νου μου να σωπάσει ... :-D
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Διαβάζοντας αυτό το ποστ, μου έχει έρθει στο μυαλό μια συγκεκριμένη νύχτα που δεν θα ξεχάσω ποτέ..
Ήμουν στο κρεβάτι μου, λίγο πριν κοιμηθώ, και άκουγα τους ήχους της νύχτας... απαλά γαυγίσματα σκύλων, κουκουβάγιες/γκιόνηδες, γρύλοι.. το απόλαυσα τόσο λες και δεν υπήρχε ομορφότερο πράγμα στον κόσμο απο αυτό! δάκρυα κυλούσαν απο τα μάτια μου, ένιωθα τέτοια πληρότητα..
Τότε λοιπόν ένιωσα Νικητής!!! :-D :-D :-D :-D :-D

πιο γενικά ίσως θα μπορούσα να πω οτι νιώθω νικητής όταν βιώνω ΓΑΛΗΝΗ, κάτι που πρέπει να'χω βιώσει 2 φορές στην ζωή μου... και φυσικά δεν περιγράφεται!! :x :x :x

ή όταν καταφέρνω κάτι που θεωρούσα ακατόρθωτο...
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πιο γενικά ίσως θα μπορούσα να πω οτι νιώθω νικητής όταν βιώνω ΓΑΛΗΝΗ, κάτι που πρέπει να'χω βιώσει 2 φορές στην ζωή μου... και φυσικά δεν περιγράφεται
Αμαλίτσα... :x :x :x


Πληρότητα....

δύσκολο, λένε, να νιώσεις ολοκληρωμένος...

δρόμος πολύς έως εκεί...

και είναι τόσο απλό να ακούσεις την Ψυχή σου...

Πόσα λίγα χρειαζόμαστε οι άνθρωποι για να νιώσουμε την στιγμή που όλα είναι δικά μας...

Πόσα λίγα χρειαζόμαστε οι άνθρωποι για να νιώσουμε την στιγμή που κανείς δεν μπορεί να μας αφαιρέσει τίποτα...
΄
Πολύ λίγα, αλήθεια...
Μια ανάσα βαθιά και μια Αγάπη, νομίζω αρκούν...Αρκεί να είναι αληθινά!

Οι ήχοι της ζωής δεν είναι παρά απόηχοι του νου μας...
Ο αληθινός ήχος της Ζωής εκπέμπεται μέσα στον θεό...
και τότε όλα αποκτούν την αληθινή τους διάσταση...
γιατί τίποτα δεν τους λείπει...

Τότε τα δύο γίνονται ΕΝΑ, όταν το ένα δεν στέκεται απέναντι από ΄το άλλο, αλλά γνωρίζουν και τα δύο το "ίσον"

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:
Πολύ λίγα, αλήθεια...
Μια ανάσα βαθιά και μια Αγάπη, νομίζω αρκούν...Αρκεί να είναι αληθινά!

Οι ήχοι της ζωής δεν είναι παρά απόηχοι του νου μας...
Ο αληθινός ήχος της Ζωής εκπέμπεται μέσα στον θεό...
και τότε όλα αποκτούν την αληθινή τους διάσταση...
γιατί τίποτα δεν τους λείπει...

Τότε τα δύο γίνονται ΕΝΑ, όταν το ένα δεν στέκεται απέναντι από ΄το άλλο, αλλά γνωρίζουν και τα δύο το "ίσον"
O:-) :x :x :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Πόσα λίγα χρειαζόμαστε οι άνθρωποι για να νιώσουμε την στιγμή που όλα είναι δικά μας...

Πόσα λίγα χρειαζόμαστε οι άνθρωποι για να νιώσουμε την στιγμή που κανείς δεν μπορεί να μας αφαιρέσει τίποτα...

:-D :-D

Σήμερα το πρωί σηκώθηκα με μια περίεργη αίσθηση. Είδα στον ύπνο μου μια πολύ βαθιά μου δέσμευση. Το χρονο.
Και σκεφτόμουν ακριβώς αυτό.
Δε χρειάζομαι σενάρια και πολλες περικοκλάδες για να μπορέσω να βιώσω τη ζωή και την αγάπη.

Νικητής για ειναι αυτός που ξεπερνά τα φαινόμενα και ακούει την ψυχή του. Που μπορει να βιώσει το Ειναι του κάθε στιγμή.

Κάθε φορά που ξεπερνάω οτιδήποτε με εμποδίζει να βιώσω τη ζωή με την ψυχή μου, με κάνει και αισθάνομαι νικητής.

:x :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Anna έγραψε:
Νικητής για ειναι αυτός που ξεπερνά τα φαινόμενα και ακούει την ψυχή του. Που μπορει να βιώσει το Ειναι του κάθε στιγμή.

Κάθε φορά που ξεπερνάω οτιδήποτε με εμποδίζει να βιώσω τη ζωή με την ψυχή μου, με κάνει και αισθάνομαι νικητής.
:x :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Νικητής νοιώθω όταν ταπεινώνομαι μπροστά στην Ζωή την στιγμή που καταλύει τα σενάρια και τα φαινόμενα της και στέκομαι μπροστά σε αυτο με αυθόρμητη Αγάπη

:-D :x @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

νικητής είναι όποιος δεν συμβιβάζεται...

μεγάλη κουβέντα ανοίγω ε?

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

νικητής είναι όποιος δεν συμβιβάζεται...
δεν μπορώ να το πω αυτό, γιατί μπορείς να συμβιβαστείς με κάτι έχοντας όμως μέσα σου κάθε συνειδηση αυτού του συμβιβασμόυ και να το εκφράζεις με την Αλήθεια σου εκείνη την στιγμή, χωρίς να σε ζορίζει

ενώ απο την αλλη μπορεί να αντιδράς συνέχεια σε κάτι, για να νοιώθεις ασυμβίβαστος, αλλα να μην είναι η Αλήθεια σου, αλλα αντίδραση απο φόβο μην κατακατσεις και σε πιάσει στον υπνο

:x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”