ώρες ώρες....

O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

@};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Volvere έγραψε:Γλυκιά Βάσω και πάλι με έκανες να συγκινηθώ!!!Με έκανες να πεισμώσω,να μην το βάζω κάτω. Σε ευχαριστώ :x
:x :x :x >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αυτοπειθαρχία τι σημαίνει για τον καθένα μας;

Εγώ το ψάχνω ακόμα.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτοπειθαρχία είναι να μπορείς να πειθαρχείς στις αληθινές σου ανάγκες και όχι στις συναισθηματικά ανώριμες ανάγκες...

Προϋποθέτει να έχεις παραδεχτεί την συναισθηματική σου ανωριμότητα Μπιλάκο μου >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Κι αν την αποδεχτείς, την αναγνωρίζεις πάντα; :-?
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αν έχέις αποφασίσει να βρεις τον Εαυτό σου με αλήθεια, είναι αδύνατον να μην νιώσεις την ανωριμότητα σου! ΄Οτι σε ενοχλεί, το αλλάζεις σε εσένα και δεν προσπαθείς να το αλλάξεις στο περιβάλλον σου...

πόσα ψέματα να πεις πια? πόσα "δεν ξέρω" να πεις στον εαυτό σου?

και ξέρεις και μπορείς...Το θέμα είναι να το αποφασίσεις, ότι υπεύθυνος για την Ζωή σου είσαι μονο εσύ, και όχι αυτοί που προσπαθούν να συντηρήσουν την ανωριμότητα με δήθεν αγάπες...

μερικες φορές με λένε "σκληρή"...κι εγώ γελάω για την δήθεν συμπόνια...

Ξέρεις ποσες φορές έχω ακούσει..."Αγάπη είναι αυτή?" χα!

ε ναι! Αγάπη που αν ήξερε κανείς τι σημαίνει, δεν θα την έπιανε στο στόμα του επί ματαίω... :-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε:αυτοπειθαρχία είναι να μπορείς να πειθαρχείς στις αληθινές σου ανάγκες και όχι στις συναισθηματικά ανώριμες ανάγκες...
Αν δηλαδή κάποιος έχει μια συναισθηματική ανώριμη ανάγκη και την αναγνωρίσει... Το επόμενο θα είναι να την αποδεχτεί. Όμως το να πειθαρχίσει στις αληθινές του ανάγκες προυποθέτει να τις έχει αναγνωρίσει/νιώσει επίσης...

Εννοώ πως, αν για παράδειγμα, κάποιος προβάλλει ένα συναίσθημά του σε άλλους και το αναγνωρίζει ότι το κάνει......
Και καταλαβαίνει πως αυτό είναι μια ανώριμη ανάγκη... Και καταλαβαίνει πως δεν του λύνει κανένα πρόβλημα... Και ξέρει πως η πραγματική του ανάγκη είναι να πάρει την ευθύνη της κατάστασης και του συναισθήματος του...
Αλλά αυτό που νιώθει είναι η ανάγκη να προβάλλει το συναίσθημα, γιατί είναι το μόνο που μπορεί να νιώσει αυτήν την στιγμή... Είναι κάτι που δείχνει έλλειψη αυτοπειθαρχίας? :-( Κατά κάποιον τρόπο δεν θα ήταν έλλειψη σεβασμού να μην μένουμε και στις ανώριμες καταστάσεις όσο χρειάζεται?
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μα, δεν νομίζω ότι είναι θέμα σεβασμού Σοφάκι, το να παραμένεις συνειδητά σε μια ανώριμη ανάγκη, αλλά μάλλον θέμα ανετοιμότητας να πας παρακάτω
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ανετοιμότητας?
χμ...νομίζω ότι είναι θέμα φόβου και μόνο, όταν αναγνωρίζεις μια ανώριμη ανάγκη, αλλά δεν είσαι σε θέση να την καλύψεις μόνη σου, Σοφάκι...

Επειδή μιλάμε για την σφαίρα των συναισθημάτων, και κανείς θα νομίζει ότι είναι μη επεμβατικό στον Εαυτό του, θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να δεις πόσο το ασυνείδητο συναισθημα επιδρά σε όλο το φάσμα της Ζωής μας...

Πχ., αν είσαι σε μια σχέση που σου καλύπτει τα της επιβίωσης, ασυνειδητα θα λες ότι αγαπάς τον σύντροφό σου...Θα νομίζεις ότι δεν μπορείς να ζησεις χωρίς αυτόν...΄Οτι θα χαθείς χωρίς αυτόν...

Η ασυνείδητη ανάγκη σου λοιπόν είναι η επιβίωση, η συνειδητή σου ανάγκη είναι η αγάπη...

Η ασυνείδητη ανάγκη σου όμως σε κάνει να εξαρτάσαι από τον σύντροφό σου, να δέχεσαι τα πάντα από αυτόν, και να νομίζεις ότι αυτό είναι η αγάπη που το κάνει...

Και όσο η ανάγκη ειναι ασυνείδητη, ξεπουλάς κομμάτια από την ψυχή σου, για να την καλύψεις από έναν άλλον....Γιατί υπάρχουν όροι στην κάλυψη αναγκών...Και αυτό το ξέρουμε καλά...΄Οχι από εμένα, αλλά από την ζωή την ίδια...

Ας πούμε τώρα ότι με την εσωτερική σου εργασία, φτάνεις στο βάθος αυτής της ασυνείδητης ανάγκης και την αντιπαραβάλεις με την συνειδητή σου ανάγκη...Και βλέπεις ότι πράγματι, δεν υπάρχει αγάπη, αλλά αυτός ο φόβος για την επιβίωση, που σου προκαλεί όλα τα ενδεχόμενα να εξαρτάσαι από κάποιον άλλον...

και τώρα τι κάνεις?

παραμένεις στην σχέση, γνωρίζοντας τι συμβαίνει?

ή παίρνεις την ζωή στα χέρια σου και αρχιζεις να φροντίζεις μόνή σου τον εαυτό σου και την ζωή σου?

Χρειάζεται, λοιπόν εδώ, να αυτοπειθαρχήσεις στον φόβο σου, αυτόν που σε παροτρύνει να διατηρήσεις μια σχέση, απλά γιατί σου καλύπτει βασικές ανάγκες και να προχωρήσεις στην Ζωή σου με το πάθος που της πρέπει...

Ο έρωτας δεν μπορεί να καλύπτει ανάγκες...Καμία, για να είναι υγιής για την Ψυχή μας!!

Αν λοιπόν παραμείνεις στην ανωριμότητα, να θέλεις να σου καλύπτει κάποιος άλλος τις ανάγκες σου, χωρίς εσυ να δρας προς αυτές, αυτό θα σε φέρει σε έντονη αντιπαράθεση με την Ψυχή σου, που αυτήν την αντίδραση την θεωρεί "μικρότητα" και "τσινάει" μέσα από συμπτώματα "ασθένειας"...Γιατί εκείνη γνωρίζει ότι αυτό που βιώνεις δεν είναι από αγάπη, αλλά από φόβο...

Ελπίζω να κατάλαβες με το παράδειγμα, το μέγεθος της ανωριμότητας σε ασυνείδητο και συνειδητό επίπεδο...

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

χμ...νομίζω ότι είναι θέμα φόβου
Πολύ σωστά!! @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Ναι ναι, νομίζω κατάλαβα..!

Το να αυτοπειθαρχίσεις σε ένα συναίσθημα πάντως θα πρέπει να προυποθέτει και την καλή ανάλυση-παρατήρηση αυτού, ναι? Γιατί πχ ο φόβος της επιβίωσης δεν είναι ένα συναίσθημα στο οποίο κάποιος μπορεί να επιβληθεί εύκολα με επιχειρήματα. Μάλλον γιατί φροντίζουμε να κρατάμε και πολλά αντεπειχηρηματα.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Γιατί πχ ο φόβος της επιβίωσης δεν είναι ένα συναίσθημα στο οποίο κάποιος μπορεί να επιβληθεί εύκολα με επιχειρήματα.
Σοφούλα, τι σημαίνει ότι δεν μπορείς να επιβληθείς? Δε χρειάζεσαι επιχειρήματα από τη στιγμή που το συνειδητοποιείς, αλλά πράξεις!
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σοφάκι μου, εκεί παίζουν κι άλλες ιδιότητες τον ρόλο τους...

η Πίστη, η Εμπιστοσύνη και η Επιμονή, είναι κάποιες...Η αντοχή και η υπομονή, είναι κάποιες άλλες...

όλα ξεκινάνε από την βαθιά αντίληψη, ότι εδώ δεν ήρθαμε για την περικοκλάδα, αλλά για την Ψυχή μας...
Εδώ δεν ήρθαμε να περάσει καλά η προσωπικότητά μας, αλλά να εξελιχτεί και να ολοκληρωθεί η Ψυχή μας...

Γι' αυτό σου είπα ότι χρειάζεται αυτοπειθαρχία...

στο συγκεκριμένο παράδειγμα χρειάζεται να γνωρίζει κανείς ότι δεν υπάρχει κανένας άνθρωπος στον κόσμο που δεν θα μπορέσει να επιβιώσει, όσο δύσκολες κι αν είναι οι συνθήκες, αν πάρει την Ζωή στα χέρια του...

Αυτό που η προσωπικότητα αντιλαμβάνεται σαν αντιξοες συνθήκες για την ζωή, για την Ψυχή είναι Δύναμη, Θέληση και Αγάπη για την Ζωή, μέσα στον θεό...

Θέλω να πω εδώ, ότι οι άνθρωποι έχασαν τον προσανατολισμό τους και έτσι έχασαν και την κατεύθυνση...

Χάνονται λοιπόν μέσα στο χάος της προσωπικότητας και της κοσμικής τους μοίρας...

Αν δεν βλέπεις εκεί που θέλεις να πας, τότε πας εκεί που βλέπεις...λέει ο Σοφός!!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατί πχ ο φόβος της επιβίωσης δεν είναι ένα συναίσθημα στο οποίο κάποιος μπορεί να επιβληθεί εύκολα με επιχειρήματα
γιατί δεν λέμε πιο απλά, η Αγάπη για την επιβίωση?

ίσως έτσι καταφέρουμε να κάνουμε πιο ειλικρινείς σχέσεις μεταξύ μας!!!

Η εξαρτητική ανάγκη μας κάνει και χάνουμε την Ψυχή μας...Η προσωπικότητά μας μπορεί να περνάει καλά, αλλά τι θα γίνει με εκείνο το βαθύτερο επίπεδο που μας κάνει να μην είμαστε καλά, ακόμα και σε καλές συνθήκες ζωής???
Το αγνοούμε παντελώς και το σπρώχνουμε στην αδικία του κόσμου?

μμμ...σαν πολύ εύκολο επιχείρημα μου ακούγεται...

εξαρτάται, βέβαια, από΄το πόσο θέλεις να "παραμυθιάζεις" τον εαυτό σου...

Η εξαρτημένη αγάπη, δημιουργεί και εξαρτημένους φόβους πάντως...για να μην ξεχνιόμαστε!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Βασούλα, Δημητρούλα :-D :x

στο συγκεκριμένο παράδειγμα χρειάζεται να γνωρίζει κανείς ότι δεν υπάρχει κανένας άνθρωπος στον κόσμο που δεν θα μπορέσει να επιβιώσει, όσο δύσκολες κι αν είναι οι συνθήκες, αν πάρει την Ζωή στα χέρια του...
Το να το γνωρίζει και να μην το νιώθει πχ είναι αρκετό για να επιβληθεί κανείς στο ανώριμο συναίσθημα? Ή, κάπως διαφορετική ερώτηση μου... Είναι σωστό? :D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”