o Δρόμος του Ανθρώπου....

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Ειρηνάκι >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Παιδάκια μου όλα! :-( >:d< >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ο φυσικός άνθρωπος όμως έμαθε να θεωρεί Αρχή τους γονείς του...ζητά πάντα από αυτούς να τον κάνουν να νιώσει αυτές τις καταστάσεις μέσα στην συνείδησή του, ενόσω κοινωνικοποιείται...Kαι αυτή Αρχή απαιτεί συνεχώς ανταλλάγματα, για ότι δίνει…έτσι μαθαίνει ο άνθρωπος να φοβάται να είναι αληθινά ο Εαυτός του και να γίνεται αυτός που θα μπορεί να αντέξει αυτήν την ανταλλαγή…Για να πάρεις, πρέπει να δώσεις, αυτό μαθαίνει από τον καιρό που είναι παιδί…Ανταλλάσσει δηλαδή τον φόβο του με ένα είδος αγάπης που για τον καθένα έχει διαφορετικούς όρους, όμως είναι όροι, όπως και να γίνει…
@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:ο άνθρωπος, έτσι όπως οριοθετείται στον φυσικό κόσμο, αναγκάζεται να αγαπήσει, γιατί δεν θέλει να φοβάται...
είναι πολυ αδύναμος για να αγαπήσει τον κόσμο ετούτον με όλη του την Ψυχή, γιατί από μικρός έμαθε να τον φοβάται, σαν κατι ανήθικο και μιαρό, που χρειαζόταν να παλέψει...
Βάσω έγραψε:Το πιο βαθύ επίπεδο μας, μάς ωθεί να νιώθουμε αυθεντικότητα και εμπιστοσύνη στην Αρχή μας...Αγάπη χωρίς όρους, προστασία, ασφάλεια, αποδοχή, εμπιστοσύνη... αυτές είναι αυθεντικές καταστάσεις μέσα στον Θεό...
Ο φυσικός άνθρωπος όμως έμαθε να θεωρεί Αρχή τους γονείς του...ζητά πάντα από αυτούς να τον κάνουν να νιώσει αυτές τις καταστάσεις μέσα στην συνείδησή του, ενόσω κοινωνικοποιείται...Kαι αυτή Αρχή απαιτεί συνεχώς ανταλλάγματα, για ότι δίνει…έτσι μαθαίνει ο άνθρωπος να φοβάται να είναι αληθινά ο Εαυτός του και να γίνεται αυτός που θα μπορεί να αντέξει αυτήν την ανταλλαγή.…Για να πάρεις, πρέπει να δώσεις, αυτό μαθαίνει από τον καιρό που είναι παιδί.…Ανταλλάσσει δηλαδή τον φόβο του με ένα είδος αγάπης που για τον καθένα έχει διαφορετικούς όρους, όμως είναι όροι, όπως και να γίνει….
Στην πορεία που μεγαλώνει, μαθαίνει να απαιτεί την αγάπη με τους ίδιους όρους, απλά για να καλύψει τους φόβους του.
Μαθαίνει επίσης ενόσω αναπτύσσεται διανοητικά, ότι η Αγάπη δεν δίνεται με όρους, όχι γιατί το νιώθει αυθεντικά μέσα του, αλλά γιατί δεν αντέχει όρους διαφορετικούς από αυτούς που είχε μάθει από παιδί.…΄Ετσι οι σχεσεις του με τους άλλους διαρκώς πυροβολείται από την διαφορετικότητα και εκείνος δεν μπορεί να συμβιώσει με κανέναν…
Γιατί αλλιώς έλαβε αγάπη ο ένας, αλλιώς ο άλλος.…
΄Ολοι όμως οι άνθρωποι έχουν ακριβώς τους ίδιους φόβους.…
Φόβοι που αποτελούν κομμάτια της συνείδησής του, που σε άλλον εκδηλώνεται σαν θυμός, σε άλλον σαν απογοήτευση, σε άλλον σαν πόνος…εξαρτάται από το πώς λαμβάνει την υποχρεωτική αγάπη….
Βάσω έγραψε:Προσπαθεί, δηλαδή, να δουλέψει με το πιο βαθύ του επίπεδο, με κοινωνικούς όρους και εκεί έρχεται πάντα σε αντίθεση με τα πρότυπα του, που του όρισαν και την κοινωνικοποίησή του, θεωρώντας ότι χωρίς αυτά δεν θα μπορέσει να ζήσει.…
Γίνεται το αντίθετο δηλαδή…΄Αντι να είναι ο Εαυτός του και να κοινωνικοποιηθεί, γίνεται ο κοινωνικός εαυτός πρώτα, ο οποίος προσπαθεί μάταια να εμπιστευθεί την ζωή, με μια αρχή, που δεν είναι Θεός, όπως και να το κάνουμε…
=(( =(( =((
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από Μάνος »

Εύη έγραψε:Φοβάσαι να κοιτάξεις τον εαυτό σου, φοβάσαι την κριτική, Ανθρωπάκο, όπως φοβάσαι τη δύναμη που σου υπόσχεται κάποιος. Δε θα ήξερες πώς να τη χρησιμοποιήσεις μια τέτοια δύναμη. Δεν τολμάς να σκεφτείς ότι κάποτε μπορεί να αισθανθείς διαφορετικά.
Ελεύθερος και όχι καταπτοημένος.
Εύη έγραψε:Διαφέρεις από τον πραγματικα΄σπουδαίο άνθρωπο μόνο σε ένα σημείο: Ο σπουδαίος άνθρωπος ήταν κάποτε κι αυτός ένας πολύ μικρός Ανθρωπάκος αλλά κατάφερε ν' αναπτύξει ΜΙΑ σημαντική ικανότητα. Έμαθε να βλέπει πού ήταν μικρός στις σκέψεις του και στις πράξεις του. Κάτω από την πίεση κάποιας ανάγκης, που είχε μεγάλη σημασία γι' αυτόν, άρχισε, όλο και πιο καθαρά, να διαισθάνεται την απειλή που προερχόταν απ' τη μικρότητά του και τη μικροπρέπειά του.
Ο μεγάλος άνθρωπος επομένως ξέρει πότε και πού είναι μικρός. Ο Ανθρωπάκος δεν ξέρει ότι είναι μικρός και φοβάται να το μάθει.Συγκαλύπτει τη μικρότητά του και τη στενότητά του με ψευδαισθήσεις δύναμης και μεγαλείου, με τη δύναμη και το μεγαλείο άλλων. Είναι περήφανος για τους μεγάλους στρατηγούς του, μα όχι περήφανος για τον εαυτό του. Θαυμάζει την σκέψη ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ και όχι την σκέψη ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ. Πιστεύει στα πράγματα, τόσο πιο απόλυτα, όσο λιγότερο τα καταλαβαίνει και δεν πιστεύει την ορθότητα αυτών των εννοιών που τις κατανοεί πιό εύκολα..."
Εύη μου πολλά ευχαριστώ για αυτό που μόλισ διάβασα...
Πολύ ανθρωπάκος τόσα χρόνια ρε γαμώτο... Τόσα χρόνια χαμένα! Τόσα χρόνια η καρδία αντιδρούσε, αλλά ποιός να κάτσει να την ακούσει... ...Άσε που την φωνή της την κάλυπτε ο τίτλος του "καλού παιδιού" που αγωνιωδώς προσπαθούσα να τον διατηρήσω μην τυχόν και μου χαλάσει κάποιος τη διαγωγή!!! Το φαίνεσθαι σε όλο του το μεγαλείο! Μα ήταν αυτό ζωή που ζούσα;;; ...ή μήπως είναι ζωή αυτό που ζω;;;
...Τουλάχιστον όμως τώρα ξέρω και αναγνωρίζω τι φταίει! Η τήρηση του νόμου της αβλάβειας και η παρατήρηση στις αντιδράσεις μου ας είναι η αρχή! Αυτό όμως που θέλω είναι χρόνο ώστε να περάσω από τη θεωρία στην πράξη! Να αρχίζω να γκρεμίζω και να χτίζω από την αρχή τη ζωή που μου αξίζει! Εκείνη που δικαιούμαι σαν ψυχή... Και κανέναν δεν θα αφήσω να σταθεί εμπόδιο σε αυτό!!!
Νιώθω ευλογημένος που βρίσκομαι ανάμεσα σας! O:-) O:-) O:-)
Παιδάκια μόνο για σήμερα σας ευχαριστώ πολύ!!!
Όσο για σένα Βασούλα μου, τι να πω πια... Από εσένα ξεκινάνε όλα αυτά τα υπέροχα πράγματα: μοιράσματα και οι προσωπικές προσπάθειες του καθενός μας! Μας δίνεις έμπνευση για ζωή!!!
Μόνο για σήμερα Βάσω μου σε αγαπάω!!!
:romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από Vasoula »

:cry: :romance-adore:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μάνο μου :cry: @};- >:d< >:d< >:d<
παιδάκια τι ωραίο φτυαράκι @};- @};- >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μάνο μου :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17535
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Μανακο μου :x >:d< >:d< >:d<
Θοδωρακο, σουπερ το φτυαρακι :) >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου :x :x :x
Παιδάκια μου όλα >:d< >:d< >:d<
Θοδωράκο σ'ευχαριστώ για αυτό σου το φτυάρισμα!!! >:d< >:d< >:d<
O:-) O:-) O:-)
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μάνο μου! @};- >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από eirini »

:cry: :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μάνο >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από Μάνος »

Δωρούλα :x :x :x
Ειρηνάκι :x :x :x
Ιωάννα μου :x :x :x
>:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: o Δρόμος του Ανθρώπου....

Δημοσίευση από Ellaki »

:x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”