Μοναξιά....

Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33564
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από Annoula »

Μπετούλα καλά που το ξέθαψες το θέμα...
Τόσο τρελός ο κόσμος μέσα μας, που χάνουμε και το σημαντικό...όταν ο πόλεμος ξεκινήσει μέσα μας, τότε δεν υπολογίζουμε εχθρούς και φίλους...
Τους διωχνουμε όλους...μας διώχουν όλοι...
Είναι και ένα μέτρο αυτό, να υπολογίσεις τι καταλαμβάνεις Εσύ μέσα σου, και τι επιτρέπεις να μείνει σαν σημαντικό...
τώρα το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό. :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μπετούλα τα ταπεινά μου ευχαριστώ για το φτυαράκι σου και το ξεθάψιμο >:d< >:d< >:d<

το ρουφηξα O:-) O:-) :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27311
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από Ellaki »

ακριβώς αυτό που χρεαζόμουν :D
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

κορίτσια.... >:d< >:d< >:d< ένιωσα οτι δεν ήταν μόνο για μένα το κείμενο.. :x

Βασούλα μη σφυρίζεις... "τουμποφλό" σου λέω....... :chores-mowlawn: :chores-mowlawn: (μα να μην έχουμε αντίστοιχο emoticon???)
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33538
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πολυ καλο το ξεθαψιμο μπετουλα! :x :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από Alexandros »

Και εμένα με ενέπνευσε αυτό το θέμα Μπέττυ γιατί αυτές τις μέρες νιώθω πολλές φορές μοναξιά και ήθελα να βρω τις αιτίες σε ένα πιο βαθύ επίπεδο... >:d<

Μοναξιά νιώθω όταν οι φόβοι μου ή ο εγωισμός μου με βγάζουν εκτός του δρόμου της ψυχής μου.

Τότε είμαι μόνος, μακριά από όλους...

Αποκομμένος από όλα… ακόμα και από την ίδια την Γή που με χαρά με φιλοξενεί.
Τότε νιώθω ότι την ποδοπατάω αντί να περπατάω επάνω της.
Ακόμα και τα αστέρια μου μοιάζουν να είναι άνευ αξίας αντί να μου θυμίζουν ότι είμαι ένα κομμάτι τους και ακόμα περισσότερα…

Είναι οι στιγμές εκείνες που μέσα μου νιώθω αχαριστία από όλους και από όλα ενώ στην ουσία τότε κινούμαι σαν κακομαθημένος κανίβαλος μέσα στην Πλάση του Θεού.
Εκείνες τις στιγμές είμαι μόνος μου ή με το ΕΓΩ μου. Νιώθω αποκομμένος από τα πάντα… ή διαφορετικά με μόνο σύντροφο τον κακό εγωισμό μου.

Βρίσκομαι μακριά από την Αγάπη και κάθε εκδήλωσή της.
Και τότε το κενό μέσα μου θεριεύει και φωνάζει όσο πιο δυνατά γίνετε μήπως τα αφτιά μου ακούσουν και τα μάτια μου να δουν ότι είμαι έξω από το μονοπάτι μου και το προορισμό μου.
Είναι οι στιγμές που νιώθω εκτεθειμένος σε ακόμα μεγαλύτερες φοβίες, στην πλάνη και στις χαμηλές δονήσεις που ίσως για λίγη προσωρινή ευχαρίστηση θα πληρώσω με ακόμα μεγαλύτερη απομάκρυνση από τον Αληθινό δρόμο μου που θέλω να βαδίζω.

Ας είναι όμως…
Έχω ανάγκη και αυτό το δρόμο… τον λάθος… να με γεμίζει με την δικιά του εμπειρία και να μου θυμίζει ότι είμαι ελεύθερος να βαδίζω όπου θέλω όταν θέλω και όπως θέλω.
Γιατί αυτή είναι και η Αγάπη του Θεού… Αληθινή! Και όταν Αγαπάς Αληθινά σέβεσαι και παρέχεις το δικαίωμα της Ελευθερίας. Να διαλέγει ο Αγαπημένος σου να ζει εκεί που θέλει, ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θα είναι μακριά σου.

Ευλογημένα όλα… ακόμα και οι σκοτεινοί δρόμοι...
Υπάρχουν και εκφράζουν μόνο την ταυτότητά τους… Δεν είναι κακοί απλά είναι αυτοί που είναι...
Υπάρχουν και μαρτυρούν σε όποιον βαδίζει πάνω τους ότι δεν είναι στο Φως...

Το φωνάζουν λοιπόν… αν θες να ακούσεις… αν θες να δεις … όλα μπροστά σου είναι…

@};-
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από Vasoula »

Αλέξανδρε... :x :x :x


΄Ολα έχουν αιτία και αποτέλεσμα...είτε το ξέρουμε, είτε δεν το ξέρουμε!
Να διαλέγει ο Αγαπημένος σου να ζει εκεί που θέλει, ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι θα είναι μακριά σου
Αυτό είναι ένα χιλιοστό ενός μέρους της Ελευθερίας που απολαμβάνουν τα όντα...Για να απολαύσουν όλη την Ελευθερία του θεού, χρειάζεται να είναι πάντα στο "σωστό" μέρος, τον "σωστό" χρόνο...τον χρόνο του θεού...
Αλλιώς γίνεται καταπίεση...

Νιώθω ότι είναι πολύ σημαντικό να μπορείς να μοιράζεσαι τον κόσμο του θεού, έστω και με έναν...
για μένα αυτό ΄σημαίνει εκπλήρωση!
Έχω ανάγκη και αυτό το δρόμο… τον λάθος
ποιός τον ορίζει σαν "λάθος" άραγε, εκτός από την Ψυχή σου?

Και αν αυτή είναι αλλού και εσύ εκεί, τότε το "λάθος" καταγράφεται σε εκείνη :-(

Μπορεί ο θεός να μας αφήνει ελεύθερους να είμαστε μακριά του, η Ψυχή μας όμως βιώνει τα αποτελέσματα, αυτής της Ελευθερίας, χωρίς αιτία! :-(

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από Alexandros »

Βάσω... :x >:d< >:d<


Κάθε επιλογή μας έχει και τις ανάλογες επιπτώσεις…
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από AMALIA »

Aλεξανδρε.. @};- >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Αλέξανδρε... >:d< >:d< >:d<

για μένα πια και η μοναξιά είναι ένας ακόμη φόβος, μια αυταπάτη ουσιαστικά που ακόμη και αν την νιώθεις να σε πνίγει δεν είναι αληθινή.. :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από Vasoula »

που ακόμη και αν την νιώθεις να σε πνίγει δεν είναι αληθινή.
πολύ νοητικό είναι αυτό Μπεττούλα...Το αληθινό, με αυτό που βιώνεις πραγματικά έχουν απόστασταση στην γνησιότητα του συναισθήματος.

Πως μπορείς να λες απλά "δεν είναι αληθινή η μοναξιά" όταν σε πνίγει? Δεν γίνεται, παρά μόνό με θάψιμο του συναισθήματος που σε καταπιέζει...Και τότε βρίσκεις ένα αντικείμενο ενδιαφέροντος, για να την περάσεις πιο ανώδυνα, γιατί δεν γνωρίζεις ότι την κουβαλάς...΄Η κι αν το γνωρίζεις, υποκρίνεσαι ότι δεν συμβαίνει...σαν να το ξεχνάς ένα πράγμα ή μαθαίνεις να ζεις με αυτό...Τα συμπτώματα μετά τα μετράς στο σώμα σου, γιατί στην Ψυχή σου δεν έχεις τρόπο να τα μετρήσεις...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Πως μπορείς να λες απλά "δεν είναι αληθινή η μοναξιά" όταν σε πνίγει? Δεν γίνεται, παρά μόνό με θάψιμο του συναισθήματος που σε καταπιέζει...Και τότε βρίσκεις ένα αντικείμενο ενδιαφέροντος, για να την περάσεις πιο ανώδυνα, γιατί δεν γνωρίζεις ότι την κουβαλάς...΄Η κι αν το γνωρίζεις, υποκρίνεσαι ότι δεν συμβαίνει...σαν να το ξεχνάς ένα πράγμα ή μαθαίνεις να ζεις με αυτό...Τα συμπτώματα μετά τα μετράς στο σώμα σου, γιατί στην Ψυχή σου δεν έχεις τρόπο να τα μετρήσεις...

:x
έχεις δίκιο αλλά αυτό που σκεφτόμουν είναι ότι όταν θα έχεις ανακαλύψει την ψυχή σου και τον πραγματικό σου εαυτό τότε δεν θα νιώθεις μοναξιά γιατί μέσα σου θα είναι όλα.. και ο Εαυτός σου και ο Θεός..αυτό εννοούσα ότι δεν είναι πραγματικά αληθινή... σαφώς και τώρα δεν μπορώ να νιώθω παρά μοναξιά αφού δεν με έχω ανακαλύψει ακόμα... @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από Vasoula »

μα όταν βρεθείς σ' αυτήν την κατάσταση, Μπεττούλα, δεν θα σε πνίξει ποτέ...

σου έγραψα γι' αυτό το "και αν"...Εκεί ένιωσα μια "ανησυχία"

που ακόμη και αν την νιώθεις να σε πνίγει δεν είναι αληθινή
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

συμφωνούμε..και στην "ανησυχία" ακόμα... τώρα με πνίγει και είναι αληθινή..όταν θα είμαι ο Εαυτός μου δεν θα υφίσταται για αυτό λέω οτι ουσιαστικά δεν είναι αληθινή...το νιώθω σαν ένα "εργαλείο" ακόμη, ένα συναίσθημα για να το δω, να το νιώσω και μέσα από αυτό να πάω παρακάτω.. :x

υπάρχουν φορές που νιώθω οτι νοητικά συλλαμβάνω αυτά που λέμε αλλά βιωματικά δεν τα έχω αφομοιώσει ακόμη.. :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Μοναξιά....

Δημοσίευση από Vasoula »

υπάρχουν φορές που νιώθω οτι νοητικά συλλαμβάνω αυτά που λέμε αλλά βιωματικά δεν τα έχω αφομοιώσει ακόμη.
ναι αυτό ΄συμβαίνει Μπεττούλα, όταν ανεβάζεις επιγνώσεις στο΄ανώτερο νοητικό...Θα τις βιώσεις όταν γίνουν αυτο-επίγνωση, που σημαίνει ότι θα τις συνειδητοποιήσεις και συναισθηματικά και φυσικά...Ο χρόνος μόνο υπολείπεται για την εμπειρία μέσα από αυτήν την αυτο-επιγνωση. ΄Ομως σε "βλέπω"...προσπαθείς! >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”