Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Μέσα στην Σιωπή μπορεί να νιώσεις το ΄Απειρο, αλλά μπορείς να νιώσεις και τους φόβους σου…
Μου είχε πει ο Δάσκαλός μου...
Προχωρώντας στον δρόμο σου θα έρχεσαι πιο κοντά στην αλήθεια της Σιωπής και θα γνωρίζεις, πέρα από κάθε αμφιβολία, πότε αυτή είναι φόβος και πότε είναι Λόγος…
Το δάκρυ μας είναι πολύτιμο…κυρίως αυτό! Είναι μοναδικό στο να νιώθεις την Αλήθεια αυτού του «πότε»,, πέρα από κάθε αμφιβολία…


Κάποιοι δεν παίρνουν είδηση την ανωριμότητα των συναισθημάτων τους, να είσαι αποτελεσματικοί στον Εαυτό τους και στην εξέλιξή τους.

Κάποιοι μένουν στην επιφανειακή ευκαιρία των επιγνώσεων που τους ξεκαθαρίζει σε γνωσιάκό επίπεδο μια ανάγκη που δεν ξέρουν σίγουρα αν είναι δική τους, αν είναι ανάγκη των στερεότυπων, αν είναι ανάγκη της κληρονομικής αυτοδιάθεσης...

Δεν μπορούν να καταλάβουν τι σημαίνει ανάγκη, πέρα από αυτήν που τους προκύπτει από την σχέση σου με τους άλλους, σαν αντίδραση...

Ο μηχανισμός του εγωισμού και των προτύπων σε άλλους ανθρώπους λειτουργεί επιδραστικά, σε άλλους αντιδραστικά και σε άλλους με πιο βαθιά κατανόηση...Ο χρόνος που επιτρέπουμε στον εαυτό μας να ωριμάσει είναι διαφορετικός στον καθένα μας.

Ωριμη συμπεριφορά μπορεί να είναι η ανάγκη κάποιου να αντικαθιστά συνεχώς το περιβάλλον του και μέσα σ' αυτήν την αντικατάσταση να νιώθει τις ανάγκες του, τα λάθη του, τις δυσκολίες του και να επιλέγει πάντα το επόμενο και όχι το προηγούμενο...

Ωριμη όμως συμπεριφορά είναι και η ανάγκη κάποιου που μέσα στην σχέση με το περιβάλλον του κατανοεί τις ανάγκες του ξεκάθαρα και τον τρόπο που εκείνες απαιτούν από τον άλλον να είναι έτσι, για να καλυφτούν...

Δεν υπάρχει ίδια συμπεριφορά για να είσαι αποτελεσματικός στην εξέλιξή σου.

Γι' αυτό και δεν υπάρχουν "οδηγίες χρήσεως" για το πως θα νιώσουμε τα συναισθήματά μας, πως θα τα ωριμάσουμε και για το πως θα αξιολογήσουμε τις επιγνώσεις που παίρνουμε.

Αλλος φοβάται πολύ, άλλος φοβάται λιγότερο να αντιμετωπίσει τον Εαυτό του...Και αυτό δεν έχει να κάνει με τις σχέσεις που αναπτύσσει στην ζωή του, αλλά με τον Εαυτό του και τους μηχανισμούς άμυνας που σηκώνει για εκείνη την εσφαλμένη εντύπωση της προστασίας που νιώθει ότι χρειάζεται...

Eχει να κάνει με την Εμπιστοσύνη και την Πίστη στον Δρόμο που επέλεξε, για να τον ολοκληρώσει με πνευματικό Σκοπό.

Η κάθε εσωτερική εργασία μας δείχνει πόσο αντιστεκόμαστε στην αυθεντικότητα και πόσο μένουμε στην πραγματικότητα που εκείνη αντιπροσωπεύει το «όφελός» μας…

Πάντα υπάρχει στους ανθρώπους η αμφιβολία για τον λάθος ή τον σωστό τρόπο που θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις τους.
Κάποιοι υπομένουν αυτά που χρειάζονται να αλλάξουν και κάποιοι προσπαθούν μάταια να αλλάξουν, αυτά που χρειάζονται να υπομείνουν…

Η ισορροπία μεταξύ των δύο οριοθετείται μόνο από τις προσδοκίες που έχουμε από τον θεό, από τους ανθρώπους και από τον Εαυτό μας.

Να νιώσουμε με ειλικρίνεια τις πεποιθήσεις μας και να προσπαθήσουμε να τις αμβλύνουμε και να τις «κάψουμε» στην φωτιά του θεού, χωρίς να μετράμε τις «πληγές», αυτό σημαίνει θεραπεία…
Το να περπατάς μέσα στ’ αγκάθια, καμιά φορά έχει το βαθύτερο νόημα του «σπόρου» που θέλεις να συλλέξεις, αδιαφορώντας για τα ζιζάνια που τον καλύπτουν…
Αλλά αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Αρκεί να ξέρεις ότι αναζητάς τον θεό και όχι τον σκοπό του…

Είναι ο Δρόμος του μυστικιστή αυτός, που αναπτύσσεται με Πίστη και Εμπιστοσύνη, μα και με Αλήθεια…
Δεν θα στην πει κανείς την Αλήθεια…
Μπορεί μόνο να είσαι τυχερός και να σε εμπνεύσει κάποιος να την αναζητήσεις μέσα σου.

Γιατί αν κάποιος τολμήσει να σου πει την Αλήθεια, ο ίδιος θα λυγίσει από το βάρος της ασέβειάς του…

Η κάθε Ψυχή παίρνει όσο χρόνο της χρειάζεται για να στρέψει το βλέμμα της με καθαρότητα στον Θεό…Υπάρχει πάντα ο διχασμός της…Το ένα μέρος της στον θεό, το άλλο στην ύλη…Η ζυγαριά ισορροπεί από την συνειδητοποίηση του τι συμβαίνει μέσα μας, κατ’ αρχήν…

Γιατί πολλοί άνθρωποι δεν συνειδητοποιούν τον διχασμό της Ψυχής τους…
Και τότέ ο χρόνος περνάει σαν απόλυτη αξία, που άλλοι τον θεωρούν λίγο και άλλοι πολύ, για την ζωή που εξελίσσεται χωρίς αυτούς…

Όλα όμως είναι όμορφα…όλα γίνονται για την Αγάπη στην πιο αυθεντική της μορφή…



Εσείς πως νιώθετε την Σιωπή?


καλημέρα @};-

http://youtu.be/lw-gjgbgJTg
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εσείς πως νιώθετε την Σιωπή?
Την φοβάμαι, αλλά και την αναζητώ.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τι θα μπορούσε να σημαίνει ο φόβος σου γι' αυτήν, Θοδωράκο? :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ίσως ο φόβος ότι θα ακούσω τον πραγματικό μου εαυτό, ίσως ο φόβος ότι θα βγει προς τα έξω το... τέρας μέσα μου, ίσως ο φόβος της αλλαγής, της γνώσης, της συνειδητοποίησης. Όταν έχεις μάθει να λειτουργείς με έναν τρόπο χρόνια, όσο και εάν δεν σου αρέσει, το να αλλάξεις σε γεμίζει με φόβο. Ίσως γιατί φοβάμαι μήπως χάσω ό,τι έχω "κατακτήσει" με αυτόν τον παλαιό τρόπο σκέψης/συμπεριφοράς.

Φοβάμαι την αλλαγή, αλλά από την άλλη την θέλω κι όλας. Ίσως για αυτό κάθε μου βήμα είναι διστακτικό, προσπαθώντας να βρω πρώτα συμβιβαστικές λύσεις - και αυτό με καθυστερεί.

Φοβάμαι την σιωπή, γιατί φοβάμαι τον εαυτό μου.

Αλλά από την άλλη, αισθάνομαι πια ότι πολύ καιρό τον κρατούσα εγκλωβισμένο.

Βγάζουν νόημα αυτά που λέω;...

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βγάζουν νόημα αυτά που λέω;...
για Εμένα, έντελώς, Θοδωράκο μου...Το θέμα είναι να βγάζουν και για σένα! :x :x :x

και μένω με σεβασμό ΄στην ανάγκη σου να φοβάσαι το σωστό και το λάθος, που ακόμα δεν μπορεί να οριοθετηθεί με αυθεντικότητα...

Είναι λογικό να στρέφουμε το βλέμμα μας προς τα έξω, γιατί αν το στρέψουμε με μιας προς τα μέσα, αυτό που θα αντικρύσουμε είναι ακριβώς αυτή η κόλαση που ζητάμε διακαώς να αποφύγουμε...

Ο θεός βρίσκεται στο βαθύ επίπεδο του φυσικού ανθρώπου...Σε εκείνο που για να φτάσεις χρειάζεται να κατανοήσεις ότι η κόλαση που σου έμαθαν πως υπάρχει στο μεταφυσικό, υπάρχει πάντα σε όποιο επίπεδό σου δεν αγγίζει το θεϊκό...

Να εμπιστευθείς απόλυτα τον Λόγο, όταν εκείνος έρχεται με Αγάπη να σου μιλήσει για την αιωνιότητα...

Εκεί σπάζουν τα φράγματα κάθε αλαζονικής διάθεσης ελέγχου του κόσμου σου...Γιατί ο κόσμος σου αφιερώνεται στο θεϊκό...

είπα μάλλον πολλά... :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ποτέ δεν "λες πολλά" Βάσω μου, ίσα ίσα, καμιά φορά έχω την αίσθηση ότι "λες πολύ λίγα"... :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωράκο μου λέω πάντα όσα χρειάζονται για να γίνουν σεβασμός μέσα σε κάθε άνθρωπο που τα ακούει...

αλλιώς θα φαινόταν σαν "Αλήθεια" που χρειάζεται να αποστηθίσεις για να προχωρήσεις...

η Μόνη Αλήθεια που μπορώ να πω, χωρίς να με "λυγίσει" είναι ότι στα μάτια μου όλοι οι άνθρωποι είναι "αθώοι"...

και αυτόν τον Δρόμο μέχρις εκεί, τον δικό μου Δρόμο, μπορώ να τον μοιραστώ με ευγνωμοσύνη, ακόμα και αν για κάποιους φαίνεται ψευδαίσθηση και αλαζονεία...

ο Δρόμος του καθενός είναι μοναδικός...το πόσο τον "αθωώνει" έχει σημασία από το βάρος των προσδοκιών και ενός παρελθόντος που αντί να είναι ευλογία, γίνεται βάρος ασήκωτο...

Το παρελθόν ενός ανθρώπου είναι πάντα το "έλος" που χρειάζεται να αντιληφθεί και πόσο τον "έθρεψε" με μια λανθάνουσα σταθερότητα...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Vaso έγραψε:Εσείς πως νιώθετε την Σιωπή?
Τις λίγες στιγμές που την βίωσα, ήταν για εμένα ευλογία. Θα ήθελα να είχαν διαρκέσει περισσότερο...
Μου αρέσει η Σιωπή, καιρός να την αναζητήσω με περισσότερο ζήλο και εμπιστοσύνη... :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

δεν την φοβάμαι πιά την σιωπή ευτυχώς :x

το κακό είναι ότι δεν καταφέρνω να την βιώνω τόσο συχνά όσο θέλω ,δεν καταφέρνω συχνά να μείνω για πολύ ώρα στην σιώπη ,ο νούς μου είναι απίστευτα απείθαρχος :?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Δημοσίευση από nondas »

Η Σιωπή είναι πραγματικά δύσκολη για μένα.

Το κεφάλι μου τρέχει συνεχώς σε σκέψεις και δεν φαντάζει εύκολο να το τιθασεύσω.

Υπάρχουν δέκατα του δευτερολέπτου που είμαι εκεί αλλά δεν μπορώ να το διατηρήσω.
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Την επιζητω την σιωπη και ιδιαιτερα στα δυσκολα τοτε ειναι που θελω να μεινω εκει..

Δεν το καταφερνω παντα,μα οταν το καταφερω ολα αλλαζουν μετα εχω μια εντυπωση :x :x :x
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Re: Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ...

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

[quote="Vaso"]Μέσα στην Σιωπή μπορεί να νιώσεις το ΄Απειρο, αλλά μπορείς να νιώσεις και τους φόβους σου…
Μου είχε πει ο Δάσκαλός μου...
Προχωρώντας στον δρόμο σου θα έρχεσαι πιο κοντά στην αλήθεια της Σιωπής και θα γνωρίζεις, πέρα από κάθε αμφιβολία, πότε αυτή είναι φόβος και πότε είναι Λόγος…
Το δάκρυ μας είναι πολύτιμο…κυρίως αυτό! Είναι μοναδικό στο να νιώθεις την Αλήθεια αυτού του «πότε»,, πέρα από κάθε αμφιβολία…

Εσείς πως νιώθετε την Σιωπή?
καλημέρα @};-

Βασσούλα,εμένα μου αρέσει η Σιωπή.Μπορείς να ακούσεις πάρα πολλά μέσα της..’σε,που πολλές φορές μπορεί να είναι πιό δυνατή,από τη δυνατότερη κραυγή..

Καί,όπως λέει καί ο σοφός λαός,η σιωπή είναι χρυσός!! :D :D

Όσο,για το δάκρυ....ειδικά όταν είναι λυτρωτικό,δεν είναι απλά πολύτιμο,αλλά ανεκτίμητο... @};- @};-
Γνώμη μου,έ.... :x :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και δική μου, όχι απλά γνώμη, αλλά εμπειρία...

αρκεί να αναγνωρίζεις το "πότε" είναι φόβος και ποτε Λόγος...

έχει σημασία, γιατί μέσα στην σιωπή, ο φόβος γίνεται ο δαίμονας που σε καθοδηγεί και τότε παίρνεις λάθος κατευθύνσεις για την ζωή σου...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

αρκεί να αναγνωρίζεις το "πότε" είναι φόβος και ποτε Λόγος...

έχει σημασία, γιατί μέσα στην σιωπή, ο φόβος γίνεται ο δαίμονας που σε καθοδηγεί και τότε παίρνεις λάθος κατευθύνσεις για την ζωή σου...
@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Δημοσίευση από elenaki »

αρκεί να αναγνωρίζεις το "πότε" είναι φόβος και ποτε Λόγος...

έχει σημασία, γιατί μέσα στην σιωπή, ο φόβος γίνεται ο δαίμονας που σε καθοδηγεί και τότε παίρνεις λάθος κατευθύνσεις για την ζωή σου...
Εγω παλι μεγαλωσα μεσα στη σιωπη..
Μεσα στη σιωπη ομως απο φοβο..αυτο το γνωριζω πολυ καλα..
Ας δουμε και την αλλη πλευρα του Λογου σιγα σιγα..
Επιτελους να δω το φως μου!
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”