Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Vasoula »

Κοίτα ΄Ανθρωπε των ΄’στρων…ο θεός δεν αναγνωρίζει την ατέλεια, παρά στο ποσοστό που εμείς δεν την θεωρούμε τελειότητα…

Τελειοποιούμε την Συνείδησή μας...και αυτό είναι το πιο όμορφο "παιχνίδι" της Ζωής! Το "λάθος" είναι ότι το παίρνουμε σαν "βάρος" τελειότητας


Όλα αυτά που έχουμε υπομείνει δεν είναι παρά όσα μας προετοίμασαν για τον Δρόμο μας…
Στην ουσία τίποτα δεν έχουμε υπομείνει και όσα επιτρέψαμε να γίνουν ήταν όσα χρειαστήκαμε για να φτάσουμε στο προσωπικό μας αδιέξοδο…

Ο σκοπός μας δεν είναι ...να βρούμε διεξόδους…

Ο σκοπός μας είναι να ζούμε με Αγάπη…

Ανηφορικός ο δρόμος της επιστροφής στην ολότητα, γιατί οι επιδράσεις της Ζωής μας άφησαν έξω από την εμπειρία της…

Ο πόθος της επιστροφής στην ολότητα μας βάζει διαρκώς σε ένα αίσθημα ανικανοποίητου, όπου εκεί έχουν συμμετοχή όλοι…
Και το περίεργο είναι ότι η διαίρεση από΄την ολότητα αυτόν ακριβώς τον στόχο έχει…Να βιώσουμε τον διαχωρισμό από αυτήν μέσα από την «προσωπική» Ψυχή!

΄Ετσι φτάνουμε στο σημείο να νιώθουμε δυσαρμονία με όλη την ζωή, χωρίς να καταλαβαίνουμε από πού προκύπτει αυτή η δυσαρμονία.
Αρχίζουμε τους πειραματισμούς…
Διώχνουμε, απομακρύνουμε, διεκπεραιώνουμε, όσα μας προκαλούν δυσαρμονία στην ζωή, ακολουθούμε παρατάξεις, τρόπους και ηθική που κρίνουμε ότι μας διευκολύνουν για να ζήσουμε καλά…

Και πάλι όμως…

Νιώσε την εμπειρία σου, μου έλεγε ο δάσκαλός μου! Δεν είναι αυτή που σε εμποδίζει να ζήσεις αρμονικά…Αυτό που σε εμποδίζει να ζήσεις αρμονικά, είναι η άποψη που έχεις για την εμπειρία…
Ακόμα και στην άκρη του κόσμου να ζούσες, μόνη σου χωρίς καμία άλλη επίδραση, δεν αρκεί για να νιώσεις τον Εαυτό σου…Δεν αρκεί για να νιώσεις τον θεό…

Ο δρόμος μας εδώ είναι ατομικός…μόνο μέσα από αυτόν μπορούμε να επανέλθουμε στην Ολότητά μας για να «επιστρέψουμε» ολόκληροι στην Ζωή μας, έτσι ώστε όλα μέσα μας να είναι ένα…

Αυτή είναι όμως και η δυσκολία…Ο δρόμος της εξατομίκευσης από πολλούς ανθρώπους θεωρείται μόνο ο οριζόντιος…Και απομονώνονται χωρίς λόγο, ενώ ουσιαστικά ο στόχος μας είναι να βιώνουμε το ένα...Να μην είμαστε σε διαίρεση, παρά μόνο σωματικά, ενόσω αποκτούμε την υλική μας εμπειρία. Και αυτό μόνο μέσα από τον κάθετο άξονα μπορούμε να το επιτύχουμε…

Πολλές φορές υπάρχει σύγχυση…Η Ψυχή μας φαίνεται να «εναντιώνεται» σε μια εμπειρία, μα είναι ο νους μας που την κρίνει «αρνητική» και προσπαθεί να την αποφύγει…Γιατί χρειάζεται να νιώσουμε το βάθος των συναισθημάτων μας και να έχουμε το θάρρος να τα «ομολογήσουμε» κυρίως στον Εαυτό μας…

Το «εύρημα» από αυτό είναι ότι μπορούμε με περισσότερη κατανόηση να βιώσουμε ότι είναι για εμάς, χωρίς να είναι «παραίτηση», ακόμα κι αν φαίνεται έτσι.

Στην ζωή μας υπάρχουν εκείνες οι στιγμές που θέλουμε να τους διώξουμε όλους από δίπλα μας. Είναι ασύλληπτο το πόσο εύκολα μπορούμε να κρίνουμε τις επιδράσεις που επεμβαίνουν στην εμπειρία μας, συναισθηματικά…

Είναι σοφό μερικές φορές, μπροστά σε ένα μεγάλο εμπόδιο να υποχωρείς. .Η επιτυχία έρχεται όμως όταν έχεις την δυνατότητα να κάνεις σωστά την υποχώρηση και να μην την συνδέεις με την άτακτη φυγή.
Η άτακτη φυγή σημαίνει να σώσεις τον εαυτό σου κάτω από οποιεσδήποτε περιστάσεις, ενώ η υποχώρηση είναι ένα σημάδι δύναμης, που μας απομακρύνει από έναν απελπισμένο αγώνα ζωής ή θανάτου…

Καμιά φορά χρειάζεται να περιμένουμε την βροχή να πέσει μόνη της, αντί να την προκαλούμε με τεχνητά μέσα…Καλή η επιστήμη δεν λέω, αλλά η Φύση είναι πάντα σοφότερη…


Πως δέχεστε εσείς την εμπειρία της Ζωής?
Ενοχικά, με θυμό, με αγάπη, με αποδοχή?


καλησπέρα με το απαραίτητο λαλά...Ταξιδέψτε...μαζί μου έως τα άστρα!

:x :x :x :x :x :x

http://youtu.be/nnvla_QbSwk
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Re: Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ...

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε: Πως δέχεστε εσείς την εμπειρία της Ζωής?
Ενοχικά, με θυμό, με αγάπη, με αποδοχή?
Λίγο απ'όλα... Βάλε και λίγο φόβο και λίγο ενθουσιασμό και νομίζω είμαστε εντάξει :-D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Πως δέχεστε εσείς την εμπειρία της Ζωής?
Ενοχικά, με θυμό, με αγάπη, με αποδοχή?
Μέχρι πρίν λίγο καιρό δεχώμουν της εμπειρίες με πολύ θυμό ,ενοχές ,απογοήτευση ....άσε που έλεγα ότι ήμουν καταραμένη να μην ευτυχίσω ποτέ :?

τώρα όμως έχω αλλάξει οπτική ,δεν ταμπελιάζω πιά της εμπειρίες σε καλές και κακές απλά της ζώ με αποδοχή κοιτάζοντας τι μπορώ να μάθω και τι κερδίζω από την κάθε εμπειρία και πώς εξελίσομαι εγώ μέσα σε αυτές.

έχω βέβαια ακόμα ένα θέμα με την εμπιστοσύνη στην ροή της ζωής και με κάποιες φοβίες αλλά οκ με τον καιρό και με πολύ θέληση πιστέυω ότι θα τα καταφέρω καλύτερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΙΩΑΝΝΑ την 19 Ιουν 2011 9:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Η σχέση μου με τη Ζωή έχει περάσει τα χίλια κύματα.

Την έχω βιώσει με όλα τα συναισθήματα που χωράει η ψυχή του ανθρώπου. Ενοχικά, με έλεγχο, αντίσταση στην ροή της και στην αλλαγή, με φόβο, έως και τρόμο θα έλεγα, προσδοκίες, ψευδαισθήσεις, προσπάθεια να την καλοπιάσω, να τη φέρω στα νερά μου. Τα δοκίμασα όλα. Δεν δούλεψε τίποτα.
Το μόνο που δεν έκανα ήταν όνειρα. Για κάποιο λόγο δεν μπορούσα ούτε και ήθελα να κάνω όνειρα μου φαινόταν μάταιο. Ίσως μου φαινόταν τόσο σκληρή η όψη της καθημερινότητας που τα όνειρα δεν μπορούσαν να την καλύψουν. Πάντα ακροβατούσα στο κενό από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Πάντα το φοβόμουν και προσπαθούσα να το αγνοήσω. Έκλεινα τα μάτια σ' αυτό κι ας ήταν εκεί μπροστά μου. Μέχρι που κάποια στιγμή αναγκάστηκα να το δω κατάματα, δεν γινόταν αλλιώς και να μείνω εκεί. Δεν υπήρχε πουθενά αλλού να πάω, δεν υπήρχε τίποτα άλλο να κάνω.

Και τότε μέσα στο απόλυτο σκοτάδι η βαθιά πίστη, απροσδιόριστη και ασχημάτιστη σε μια ανώτερη δύναμη που δημιούργησε αυτή τη Ζωή, που με συνόδευε πάντα πήρε μορφή και φως. Και τώρα μετά από τόσα χρόνια αυτή η μικρή σπίθα έγινε φλόγα που δυναμώνει μέρα με τη μέρα και με το φως της φωτίζει και μου δείχνει μια διαφορετική οπτική των ίδιων πραγμάτων που έβλεπα τόσα χρόνια. Σαν να άλλαξε η ματιά μου στα πράγματα, σαν να φέγγει αγάπη, σαν να μυρίζει τριαντάφυλλο, σαν να αποδέχτηκα τη Ζωή και την εμπειρία μου μαζί της.

Νομίζω, πια επιτρέπω στον εαυτό μου να ζήσει.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

σαν να μυρίζει τριαντάφυλλο
:-( @};- @};- @};-


ωωωω...ναι!

και τσιχλόφουσκα...Να το θυμάσαι Λιζάκι! :-D :-D :-D

αυτή είναι η μαγεία της Ζωής...

Να την βιώνεις με όλες της τις μυρωδιές...


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Πως δέχεστε εσείς την εμπειρία της Ζωής?
Ενοχικά, με θυμό, με αγάπη, με αποδοχή?
Μέχρι τώρα; Ενοχικά, με φόβο, με άγχος. Πρόσφατα ήρθε και ο θυμός.

Ευελπιστώ και προσπαθώ μία μέρα να έρθει και η αποδοχή. Σιγά σιγά...

Που θα πάει!

@};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Θοδωρή μάλλον ζούμε βίους παράλληλους!!!Ακριβώς έτσι βίωνα τη ζωή μου πολλά χρόνια.Και με πολλές προσδοκίες,σε ό,τι και να έκανα,όσο ασήμαντο και αν φαινόταν.
Το θετικό είναι οτι όλα αυτά έχουν μετριαστεί σε μεγάλο βαθμό, αλλά ακόμα έχω πολύ δρόμο για να μπορέσω να βιώσω τη Ζωή στο μεγαλείο της :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αποδοχή της Ζωής?

μόνο με βαθιά πίστη στον θεό, σ' αυτόν τον Ουρανό μέσα μας, που δεν είναι καθόλου ελπιδοφόρος, μα είναι αληθινός, θα μπορούσε κανείς να διαπεράσει τα "άγρια" συναισθήματα και να φτάσει στην Αγάπη!

μόνο με τα μάτια στραμμένα στην Αγάπη, σ' αυτήν την ουσία μέσα μας, που διαπερνά κάθε προσδοκία και πεποίθηση, θα μπορούσε κανείς να γαληνέψει τα "άγρια" συναισθήματα, για να φτάσει στον θεό!

Κάθε μέρα ο ήλιος γινεται ολοένα και πιο φωτεινός, όταν τον κοιτάς από την καρδιά σου!

ακούστε μαζί μου...χορέψτε μαζί μου...χαμογελάστε μαζί μου...
με την καρδιά σας...
Ακούστε σήμερα διαφορετικά το "σ' αγαπώ"...

Εικόνα



http://youtu.be/_pog2n9o5zs
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Αποδοχή της Ζωής?

μόνο με βαθιά πίστη στον θεό, σ' αυτόν τον Ουρανό μέσα μας, που δεν είναι καθόλου ελπιδοφόρος, μα είναι αληθινός, θα μπορούσε κανείς να διαπεράσει τα "άγρια" συναισθήματα και να φτάσει στην Αγάπη!
Ωραιο τραγουδάκι και ωραιος τρόπος να ξεκινάς τη μέρα σου! 8->
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:-D :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

:x :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Τριαντάφυλλο και τσιχλόφουσκα!

Μμμμ... υπέροχα!! @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Πως θα ήθελα να ζήσω την εμπειρία μου... Με αλήθεια και αυθεντικότητα.

Την δική μου εμπειρία, που με γεμίζει, με ενθουσιάζει, με κάνει χαρούμενη και εκστατική, μου προσφέρει ασφάλεια, εμπιστοσύνη, δύναμη... Και αγάπη...

Ακόμα και την εμπειρία που απορρίπτω. Ακόμα και εκείνη που με τρομάζει, με θλίβει, με πονάει, με γεμίζει ντροπή και ενοχές, με κουράζει ή με αδειάζει...

Θα την ζήσω με ότι έχω να την κάθε στιγμή. Για όλα έχει χώρο η Ζωή μου.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:ακούστε μαζί μου...χορέψτε μαζί μου...χαμογελάστε μαζί μου...
με την καρδιά σας...
Ακούστε σήμερα διαφορετικά το "σ' αγαπώ"...

Εικόνα
ακούω! μια εικόνα και η μουσική = χίλιες λέξεις :-D O:-) O:-) O:-) O:-)

:x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αν δεν περιορίσουμε την εμπειρία μας, τότε το βίωμα ξεφεύγει από το απλό συναίσθημα...

όχι ότι αυτό είναι "κακό", αλλά δεν είναι αληθινό σαν κατάσταση του ειναι μας! Είναι μόνο ένα μέρος της Ολότητας εκφρασμένο μέσα από αυτό...

Η δόνηση της Ψυχής μας ανυψώνεται μόνο μέσα στην ελευθερία της Αγάπης...

ο ΄Ερωτας που προκύπτει από την Ψυχή εκφράζει, τότε μόνο, την αιωνιότητα μας και αυτή μόνο να μοιραστεί μπορεί με έναν άλλον άνθρωπο...Ποτέ αυτή η αιωνιότητα δεν "καλύπτει" ανάγκες...

είναι αιώνιος ο έρωτας των Ψυχών που νιώθουν το αδιαίρετο...

πιστεύετε ότι σ' αυτήν την κατάσταση χρειάζεσαι το εκτονωτικό συναίσθημα της έλξης? πόσο λίγο μπορεί να είναι...

ο τελευταίος ρομαντικός άνθρωπος...
μετά ο θεός έσπασε το καλούπι... :D :D :D

αντε ακόμα ένα λαλά...
με έχει πιάσει σήμερα... O:-) O:-) O:-)


http://youtu.be/Hi0xyltOwc0
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”