Ελεύθερη βούληση...

Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24606
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Και κούκλα και γλυκιά Δημητρούλα >:d< :x :x :x
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17576
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Ακόμα δεν έχω καταφερει να απαλλαγώ από τους φόβους μου,άρα ακόμα δεν μπορώ να μιλάω για ελεύθερη βούληση στη ζωή μου. Αυτό όμως που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως το να γνωρίζω ότι στη ζωή μου εγώ κάνω τις επιλογές και όχι ένας παντοδύναμος γεράκος πάνω σε ένα σύννεφο,ήταν μεγάλη ανακούφιση παρόλο που έτσι έπρεπε να αναλάβω την ευθύνη για όλα όσα μου έχουν συμβεί.Και ας μην ξέρω ακόμα πως να χρησιμοποιήσω ουσιαστικά αυτό το Δώρο @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δημητρούλα...Ετσι ακριβώς πρέπει να χαμογελάμε σ' αυτήν την ερώτηση... :D :D :D
:D :D ..έτσι ακριβώς! :)) :)) :))
κούκλα είσαι στην νέα φωτο...

Ευχαριστώωω!! :-D :-D :-D >:d< >:d< >:d<

Βασιλάκι μου, Αλεξία μου! O:-) O:-) :x :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:ε τι άλλο Δημητράκη μου?

αν νιώθεις ελεύθερος να επιλέξεις χωρίς φόβο!

:-D :-D :-D

Βασσούλα μου,κάποιες επιλογές που κάνουμε μας οδηγούν στη λύτρωση καί κάποιες άλλες σε εμπόδια,γιατί προφανώς θα πρέπει να πάρουμε κάποιο μάθημα από αυτά..
Το θέμα είναι να κάνουμε αυτό που νιώθουμε,χωρίς να χρειαστεί να επιλέξουμε,γιατί μετά επεμβαίνει το μυαλό,αρχίζουμε να σκεφτόμαστε διάφορα και κάπου εκεί έρχεται καί ο φόβος.. :-?
Το πρόβλημα το δικό μου.είναι όταν αρχίζω να σκέφτομαι για να κάνω κάτι... :D :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το πρόβλημα το δικό μου.είναι όταν αρχίζω να σκέφτομαι για να κάνω κάτι...


το πρόβλημα δεν είναι μόνο δικό σου, Δημητράκη...όλων των ανθρώπων είναι...

΄Οταν σκέφτονται χάνουν την επαφή με το μέσα τους...

΄Ετσι κι αλλιώς και το συναίσθημα να εμπιστευθούν πάλι επικίνδυνο είναι, όταν αυτό δρα παρορμητικά και με χιλιάδες μπλοκαρίσματα...

Είπες την σωστή κουβέντα..."να νιώσουμε"...

όμως είναι τόσο δύσκολο να "νιώσεις", όσο δύσκολο είναι και να μην σκεφτείς...

Οι σκέψεις δημιουργούνται αυτόματα, ιδιαίτερα όταν είσαι μπροστά από επιλογές...΄Οσο και να λες, δεν τις ακούω, εκείνες είναι εκεί...

Μαθήματα είναι όλα Δημητράκη...
Το θέμα είναι αν τα αντιλαμβάνεται κανείς από τα παθήματα, ή τα προσπερνάει από πείσμα...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε: ΄Ετσι κι αλλιώς και το συναίσθημα να εμπιστευθούν πάλι επικίνδυνο είναι, όταν αυτό δρα παρορμητικά και με χιλιάδες μπλοκαρίσματα...

Οι σκέψεις δημιουργούνται αυτόματα, ιδιαίτερα όταν είσαι μπροστά από επιλογές...΄Οσο και να λες, δεν τις ακούω, εκείνες είναι εκεί...

Μαθήματα είναι όλα Δημητράκη...
Το θέμα είναι αν τα αντιλαμβάνεται κανείς από τα παθήματα, ή τα προσπερνάει από πείσμα...
:x
Βασσούλα,το συναίσθημα πάντα παρορμητικό δεν είναι?? :-?
Όσο για το τι αντιλαμβάνεται κανείς,θα προσπέρασω και δεν θα απαντήσω για ευνοήτους λόγους βεβαιώς-βεβαιώς. :D :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασσούλα,το συναίσθημα πάντα παρορμητικό δεν είναι??
ε ναι...στην ημι-συνειδητή κατάσταση το συναίσθημα είναι παρορμητικό...δεν έχει νοημοσύνη!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

Vaso έγραψε:
Βασσούλα,το συναίσθημα πάντα παρορμητικό δεν είναι??
ε ναι...στην ημι-συνειδητή κατάσταση το συναίσθημα είναι παρορμητικό...δεν έχει νοημοσύνη!
:x :x :x
Βασσούλα το συναίσθημα πότε είναι στην ημι-συνειδητή κατάσταση καί πότε σε πλήρη συνειδητότητα???? :-? :-? :x :x
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δημήτρη μου στην ημι-συνειδητή κατάσταση, ας πούμε, ότι βρίσκεσαι εσύ τώρα! (και οι περισσότεροι άνθρωποι) :-D

Για τα υπόλοιπα ρίξε μια ματιά εδώ:


viewtopic.php?t=1771
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10
Δημοσιεύσεις: 1952
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011 9:38 am
Τοποθεσία: ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 10 »

ARTYADIS έγραψε:Δημήτρη μου στην ημι-συνειδητή κατάσταση, ας πούμε, ότι βρίσκεσαι εσύ τώρα! (και οι περισσότεροι άνθρωποι) :-D
’ς πούμε!! :D :D

Δήμητρα σ`ευχαριστώ!! >:d< >:d< :x
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18611
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ελεύθερη βούληση...

Δημοσίευση από Μάνος »

Πω πω Βασούλα, τι τόπικ και αυτό!!!!
Μέσα παό την μικρή μου εμπειρία - συναναστροφή εδώ μαζί σας, δε νομίζω ότι υπάρχει αυθεντική ελεύθερη βούληση με όλη τη σημασία της λέξεως! Αυτό ισχύει τουλάχιστον για μένα στη φάση την οποία βρίσκομαι! Δεν το γενικεύω!
Για ποια ελεύθερη βούληση να τολμήσω να μιλήσω τη στιγμή που έχω αρχίσει να αμφιβάλω κατά πόσο είναι συνειδητές οι μέχρι τώρα επιλογές μου; Και μιλάμε για επιλογές που ένιωθα πως ήμουν 100% σίγουρος πως τις έκανα συνειδητά και πως αυτό ήθελα πραγματικά! Πιπίλες!!! ...Όταν βλέπεις πως έχεις κάνει μια επιλογή, όμως δε σε καλύπτει μέχρι εκεί που πίστευες, δε νιώθεις πλήρης και απλά ικανοποιεί μόνο κάποια ένστικτα και ανάγκες εν μέροι, τότε γιατί εξακολουθείς να μένεις σε αυτή την επιλογή; (Είναι δημόσιος ο χώρος και δεν μπορώ να επεκταθώ παραπάνω) Ο φόβος είναι μια καλή απάντηση. Όπως επίσης και η συνήθεια είναι άλλη μια...
Για ποιά ακριβώς ελεύθερη βούληση να τολμήσω να μιλήσω όταν ξέρω πως εμπλέκονται οι δεύτερες σκεψεις, τα πρότυπα, οι εντολές και φυσικά το φιλαράκι μου το ασυνείδητο;;;

...Για την ώρα στέκομαι με σεβασμό στη γνώση μου πως η ελεύθερη βούληση είναι κάτι ανύπαρκτο στη ζωή μου...
@};-

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”