Στον Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Στον Σείριο υπάρχουν παιδιά...

Δημοσίευση από Vasoula »

στο Σείριο υπάρχουν παιδιά
που ρωτάνε τον δάσκαλό τους... @};-


Πόσο η μορφή είναι συνδεδεμένη με την ψυχή μας, το κατάλαβα από την ομορφιά που αντικρίζω στα μάτια σου, αγαπημένη μου ψυχή…
Αυτή η ομορφιά, έχει τον ήχο του Σύμπαντος, όταν αγκαλιάζει όλες τις μορφές του, έχει την μυρωδιά των αστεριών, όταν απλώνουν το φως στους Γαλαξίες, έχει το άγγιγμα της αγνότητας, όταν τα παιδιά χαμογελάνε, έχει την ευαισθησία της αγάπης, όταν αγγίζει τα όρια της σκέψης…

«Μεγάλε Ιερέα, πως να πω στους ανθρώπους να σε βρουν?»
«Δώσε τους την φαντασία σου…»
«Νομίζω, δεν αρκεί…»
«Δώσε τους το όνειρό σου…»
«Ούτε αυτό αρκεί…»
«Δείξε τους την ψυχή σου…»
«΄Εχει μορφή…δεν θα την αναγνωρίσουν»
«Τότε…αποκαλύψου!»
«Πως…πως να το κάνω?»
«Να είσαι πάντα όμορφη…»
«Εύκολο, μου ακούγεται αυτό!»
Γέλασες μεγάλε Ιερέα, γιατί ήξερες…

Σκοτείνιασε η μορφή, αγαπημένη μου ψυχή, τα δάκρυα ξέπλυναν όλη την ομορφιά της, την στράγγισαν από ζωή, πάλευε για να ανακαλύψει την ομορφιά που πήρε σαν εντολή να αποκαλύψει…
Και όσο προσπαθούσε, θάμπωνε!
Λυπήθηκες, το ξέρω, αγαπημένη μου ψυχή, ήθελες να με βοηθήσεις… «Τι να κάνω για σένα?» με ρώτησες… «Δείξε μου, αλλά δώσε μου και μάτια να σε δω…»
Και τότε με «τύφλωσες»…
«Τι άλλο να κάνω για σένα?» με ρώτησες… «Μίλησέ μου, αλλά δώσε μου κι αυτιά να σε ακούω…» Και τότε μου πήρες την φωνή…
«Τι άλλο θέλεις?» με ξαναρώτησες… «να είμαστε μαζί…» Και τότε έβγαλες το μισό αστέρι και μου το έδωσες. Θυμήθηκα το μισό δικό μου και τα ένωσα…Και τότε ένωσα το Σύμπαν σε μια τεράστια ομορφιά!

Τώρα πάρε πίσω το κομμάτι σου, αγαπημένη μου ψυχή, η ομορφιά αποκαλύφτηκε μέσα στην αιώνια αγάπη μας…
Ξέρω τι να πω πια στους ανθρώπους για να σε βρουν μεγάλε Ιερέα…
Ξέρω πια τι είσαι στην ζωή μου, αγαπημένη μου ψυχή!!!
Ξέρω πια, τι είναι η Ζωή μου, η Ζωή μας!


@};-


Τίποτα δεν είναι δεδομένο στην ζωή...΄Ολα πρέπει να τα κατακτήσουμε...Ακόμα και τις αναμνήσεις που μας δένουν στο αιώνιο…
Ο θεός είναι μέσα μας, αυτό δεν μπορεί κανείς να το αμφισβητήσει...
Βλέπω όμως γύρω μου, πόσοι το θεωρούν δεδομένο και δεν κάνουν τίποτα για να νιώσουν τις αποστάσεις που έχουν πάρει από αυτόν...

Κοίτα πως αλλάζουν τα πάντα στο λεπτό…
όταν καταφέρεις και αγγίξεις την Ψυχή σου χωρίς φόβο και προσδοκία, τότε αγγίζεις τις Ψυχές των ανθρώπων…
Αλλιώς ασεβείς στην Ψυχή σου «παίζοντας» τον ρόλο σου στις άλλες Ψυχές…
΄Όλα μπορεί να συγχωρούνται στην ζωή μας, εκτός από τον «άθλιο» ρόλο της κενότητας, της ματαιοδοξίας και της επανάληψης των συνθημάτων μιας μικρής και επιπόλαιης ζωής, που αφήνει τραύματα στην ψυχή και γεμίζει ανταγωνισμό κάθε προσπάθεια ανάπτυξης…

Η φθορά δεν προέρχεται από το πεπρωμένο, αλλά από την κατάχρηση της ελεύθερης βούλησης…

Ο ΄Ανθρωπος χρειάζεται να μάθει να εκπληρώνει τους Εσωτερικούς Νόμους και να μην τους καταρρίπτει και αυτοί είναι ατόφιοι και αυθεντικοί μέσα στην Ψυχή του που ωριμάζει πνευματικά, νοητικά και συναισθηματικά, μέσα στον θεό, δίνοντας στην Συνείδηση εκείνο το «ύψος» που της λείπει από την ύλη, ώστε να μην κυνηγάει χίμαιρες…

Ας μετρήσουμε τα λόγια μας πριν ορμήσουν με αναίδεια να επικρίνουμε την ζωή των άλλων! Ας δούμε λίγο από τα μάτια μας και μέσα, γιατί μόνο εκεί αναπτύσσεται η πνευματική διάκριση, ώστε να αντιληφθούμε πόσο «καταχραστές» είμαστε του δικού μας δικαιώματος να Ζούμε…

Με όλα μας επιτρέπεται να «παίζουμε» εδώ, να πειραματιζόμαστε με τις αντοχές μας μέσα σε όλες τις καταστάσεις της Ζωής, να τεκμηριώνουμε τα αποτελέσματα της μέσα στις αιτίες, να πέφτουμε και να σηκωνόμαστε, να ανεβαίνουμε βουνά και να διασχίζουμε ποταμούς…με όλα, εκτός από το να «παίζουμε» με τις Ψυχές των ανθρώπων…

Δεν "παίζουμε" με τα συναισθήματά τους...


Εσείς? πως βιώνετε το παιχνίδι των συναισθημάτων?


και το απαραίτητο λαλά
καλημέρα φιλαράκια :-D :-D :-D

http://youtu.be/oVyBdVetz9c
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ειναι δικοπο μαχαιρι αυτο το παιχνιδι.. πολλες φορες ερχεται για να ολοκληρωσει με υπεροχο τροπο μια εμπειρια.. αλλες φορες παλι καθοδηγει τις πραξεις μας και χτυπα αλυπητα. Οπως και να ναι, οφειλουμε να το Ζουμε συνειδητα.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μέσα στον θεό μόνό μπορούμε να εκπληρώσουμε τον Νόμο της Αβλάβειας, Βασιλη μου...

να μην ορμάμε στην Ψυχή κανενός ανθρώπου επειδή απλά την βρήκαμε ανοιχτή...

Μπορει να κάνουμε ότι θέλουμε με τον εαυτό μας και να τον ρίξουμε όσο χαμηλά θέλουμε...Εκεί όμως που σταματά η δική μας αδυναμία να βρούμε τον στόχο μας σαν ΄Ανθρωποι, αρχίζει ο σεβασμός στην Ψυχή του άλλου...στα συναισθήματά του, στην ευαισθησία του, στην ομορφιά του...

Η εμπειρία μας ολοκληρώνεται πάντα βίαια γμτ!

γι' αυτό οι άνθρωποι έμαθαν να προστατεύονται στην καρδιά και ζουν με τον νου τους...

και έτσι ο θεός γίνεται "φτωχότερος"... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

:-( :-( εχεις δικαιο..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Βασω εχεις γραψει καπου για τους Νομους και δεν το θυμαμαι;

Αν και πιστευω πως αν επιλεγει κανεις το Φως καθημερινα στη ζωη του, ζει σε αρμονια με τους Νομους.. με φυσικοτητα και απλοτητα τους εκπληρωνει.
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι Βασίλη μου, δεν έχω γράψει τίποτα, ούτε πρόκειται...
Γιατί θα είναι σαν να ακούς άλλο ένα δόγμα...

Οι Νόμοι είναι μέσα μας ατόφιοι και χρήσιμοι όταν έρθουν στην συνείδηση μας με αυθεντικότητα, αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να τους εκπληρώσεις...

Υπάρχει όμως, όπως λες, ο Δρόμος της Αλήθειας που σε βοηθά να μην καταχράσαι την ελεύθερη βούληση και να απεξαρτάσαι από τα πλοκάμια της μαζικής πεποίθησης για το σωστό και το λάθος.

Εάν τις έρχηται προς εμέ και δεν μισή τον πατέρα αυτού και την μητέρα και την γυναίκα και τα τέκνα και τους αδελφούς και τας αδελφάς, έτι δε και την εαυτού ζωήν, δεν δύναται να ήναι μαθητής μου
κατά ΛουκάΙΔ-26
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

:x :x :x >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

@};- @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Υπάρχει όμως, όπως λες, ο Δρόμος της Αλήθειας που σε βοηθά να μην καταχράσαι την ελεύθερη βούληση και να απεξαρτάσαι από τα πλοκάμια της μαζικής πεποίθησης για το σωστό και το λάθος.
:x @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ειναι οντως λιγο δικοπο μαχαιρι,γιατι μπορει να γινει ασυνειδητα ισως η εισβολη στην ψυχη του αλλου :-?
Ισως να φοβηθηκαν και δεν αντεξαν την εισβολη απο την αγαπη..και αντεδρασαν οπως ενα φοβισμενο ζωο.. @};-

Ισως απλα παιζουν με ολα,με την ζωη τους..με τα συναισθηματα των αλλων..ισως κλεβουν ενεργεια ασυνειδητα επειδη τους λειπει..δεν ξερω..
Μηπως λεω βλακειες... :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ειναι οντως λιγο δικοπο μαχαιρι,γιατι μπορει να γινει ασυνειδητα ισως η εισβολη στην ψυχη του αλλου
σ΄αυτήν την περίπτωση, θα λέγαμε, ότι κάνει κατάχρηση εμπιστοσύνης...
όσο για το "ασυνείδητα" εκεί θα λέγαμε, ότι κάνει κατάχρηση της ελεύθερης βούλησης του...

Λίγο να παρατηρήσεις τις συμπεριφορές, Τασούλη, αρχίζεις να έχεις γνώση και των δύο καταστάσεων.

Και έτσι να επιλέγεις πάντα εκείνο το ωφέλιμο για σένα που δεν θα βλάψει την ψυχη του άλλου. Εδώ ίσως γίνεται η σύγχυση...Γιατί πολλές φορές υποχωρούμε και συμβιβαζόμαστε με κάποιες σχέσεις με την σκέψη να μην βλάψουμε, όμως εκεί ακριβώς αρχίζουν τα παιχνίδια και οι έλεγχοι μεταξύ μας.

Δεν χρειάζεται κανείς να "παίζει" με τα συναισθήματα του άλλου, όταν μπορεί να ειναι αληθινός και αυτό ισχύει για όλες ανεξαιρέτως τις σχέσεις μεταξύ μας. Από τα παιδιά μας, μέχρι τους συντρόφους μας και τους φίλους μας, μέχρι όλους τους ανθρώπους μετά...

Πιο συνειδητή επαφή με τα δικά μας συναισθήματα, για να γνωρίζουμε κάθε στιγμή πως νιώθουμε και να μην το αλλοιώνουμε προς χάρη καμίας κατάστασης.

Μερικές φορές οι συμβιβασμοί είναι περισσότερο απειλητικοί για την Ψυχή μας, χωρίς να επιτρέπουμε την συνειδητοποίηση των καταστάσεων.

΄Ισως γιατί ο άνθρωπος δεν μπορεί να κατανοήσει τον δρόμο της δικής του τελειοποίησης και συμπεριφέρεται σαν τέλειος!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αν δεν κανεις και υποχωρησεις ομως σε μια σχεση,γινεται? :-?
Ε δεν λεω και να αλλαξεις τα θελω σου για να σταθει μια σχεση...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν δεν κανεις και υποχωρησεις ομως σε μια σχεση,γινεται?
όχι Τασούλη...δεν γίνεται!

εξαρτάται όμως πάντα από το πως νιώθεις...

άλλο υποχώρηση και άλλο ξεπούλημα!

άλλο φροντίζω την σχέση και άλλο χάνω τον εαυτό μου για χάρη της

έχει πάντα διαφορά η μία κατάσταση από την άλλη και μόνό μέσα σου μπορείς να το νιώσεις...΄Οσο στέκεσαι στα φαινόμενα ποτέ δεν θα κάνεις τελικά υποχωρήσεις, γιατί ακόμα και αν φαίνεται έτσι, στο πίσω μέρος του μυαλού σου υπάρχει μια σκληρή διεκδικητικότητα προς τον άλλον, που δεν έχει ούτε τελειωμό, ούτε κρίση, με αποτέλεσμα να απογοητεύεσαι διαρκώς και να κλείνεις...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

:x :x :x
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Vaso έγραψε:΄Οσο στέκεσαι στα φαινόμενα ποτέ δεν θα κάνεις τελικά υποχωρήσεις, γιατί ακόμα και αν φαίνεται έτσι, στο πίσω μέρος του μυαλού σου υπάρχει μια σκληρή διεκδικητικότητα προς τον άλλον, που δεν έχει ούτε τελειωμό, ούτε κρίση, με αποτέλεσμα να απογοητεύεσαι διαρκώς και να κλείνεις...

:x :x :x

Γιαυτό και λέμε τα φαινόμενα απατούν!!! 8) χεχεχε

χελόου φρόμ Σείριους!! @};-

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”