Παραλήρημα...

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Παραλήρημα...

Δημοσίευση από Vasoula »

Αφορμή γι' αυτό το ποστ μου έδωσε μια γλυκιά Ψυχή...

μου θύμησε κάτι που είχα γράψει...ήμουν δεν ήμουν στα 20!

Μα και πάλι...αν χρειαζόταν, το ίδιο ακριβώς θα έγραφα...
Δεν με ενδιαφέρει ο κόσμος των "μεγάλων"...ΚΑΘΟΛΟΥ μάλιστα!
Ας κρατήσει όποιος θέλει την κριτική του και την αναξιότητα που βλέπει στους άλλους...Εγώ στους άλλους βλέπω μόνο την απλότητα και αυτήν ακολουθώ πάντα...


Θέλω να ουρλιάξω, αλλά όχι δεν θα το κάνω...γιατί όλοι περιμένουν από εμένα να φερθώ ώριμα...Να ξεπεράσω την ανάγκη μου, να ξεπεράσω την ψυχή μου...να ζω για ότι φαίνεται...Και εγώ πρέπει να είμαι ένας ώριμος άνθρωπος, να μην κάνω λάθη...Στήνω στον τοίχο τον εαυτό μου και τον πυροβολώ, γιατί ακόμα έχω συναισθήματα που δεν μου επιτρέπονται, δεν επιτρέπονται στους ώριμους ανθρώπους, στους επιτυχημένους...Και εγώ παλεύω μεταξύ αποτυχίας και επιτυχίας, γιατι δεν αντέχω τις κρίσεις τους!

Με έμαθαν να διεκδικώ και τώρα θέλουν να μου το πάρουν πίσω...
Και πριν καλά καλά μάθω τι είναι Αγάπη, με βάζουν να την απαρνηθώ, γιατί πρέπει να μοιάζω τέλειος, σαν και εκείνους...Και εκείνοι, οι τέλειοι δεν αγαπάνε, φοβούνται να αγαπήσουν γιατί αυτό σημαίνει ανωριμότητα, λένε...

Δεν θέλω να δώσω τίποτα...Βρε ουστ! Θα κάνω ότι θέλω...Και θα κλάψω και θα ζηλέψω και θα γίνω ο πιο κακός άνθρωπος του κόσμου...Αλλά τουλάχιστον θα είμαι εγώ στο ποσοστό που σε γνωρίζω Εαυτέ μου...Εσύ μόνο μπορεις να με βοηθήσεις να ωριμάσω σαν παιδί...Δεν μου αρέσει ο κόσμος των "μεγάλων" ανθρώπων...Τους τον χαρίζω...Εγώ θέλω να μπω αγνά στο Βασίλειο του θεού...και ας ειναι μόνο ο δικος μου θεός εκεί...
Θα μάθω να αγαπάω θέλουν δεν θέλουν...



ένας Ανθρωπος ποτέ δεν αγωνιζεται να είναι καλός!
Γιατί σ' αυτόν τον αγώνα τον μόνο που βλάπτει είναι τον Εαυτό του.

Περπάτα τον δρόμο σου, μου είχε πει στην αρχή ο Ιησούς, σαν να μην υπάρχουν άλλοι άνθρωποι γύρω σου...Νιώσε τον Εαυτό Σου και ακολούθα τον...όπως και να είναι, αυτή είναι η εμπειρία που του υπολείπεται...που χρειάζεται για να ειναι αληθινός!
Η Αλήθεια βρίσκεται μέσα στην ατέλεια και αυτό να το θυμάσαι!
Είναι ο μόνος τρόπος να βιώσεις την Αγάπη...να ακολουθείς το μη αποδεικνυόμενο...Γιατί τις αποδείξεις δεν θα στις δώσουν οι άλλοι, αλλά η Ζωή Σου...η Ζωή Μου!

Πως να αρνηθούμε την Αλήθεια? Θεωρώ ότι το να γίνουμε ψεύτικοι είναι το πιο ευκολο πράγμα στον κόσμο!
Δυο μάσκες και την φτάσαμε την ψευτιά...
Αλλά μας αρκεί?

΄Εμαθα να μιλάω με τον θεό, απλά γιατί τον κοίταξα με απλότητα...
Την επιτήδευση και την τελειότητα την άφησα γι' αυτούς που έχουν ανάγκη να αποδειξουν ότι ζουν...Εγώ δεν το έχω ανάγκη πια!

...γιατί η Αλήθεια, από όποιον δρόμο κι αν έρχεται, είναι μόνο η Αλήθεια!

Πολλοί άνθρωποι υιοθετούν ένα φαινομενικά σωστό τρόπο ζωής μόνο και μόνο γιατί φαντάζονται ότι θα τους κρίνει ο Θεός ή κάποιος Διδάσκαλος, ή και ο ίδιος ο κόσμος. Το ερώτημα που τίθεται είναι κατά πόσον αυτοί οι άνθρωποι είναι ο πραγματικός τους Εαυτός. Οι Κοσμικοί Διδάσκαλοι προτιμούν ανθρώπους γεμάτους ελαττώματα που το παραδέχονται, παρά υποκριτές γεμάτους ενοχές που ζουν μια "έννομη ζωή". Δεν κρίνουν κανένα γιατί αναγνωρίζουν ότι και οι ίδιοι κάποτε βρισκόντουσαν σε ένα στάδιο, κατά το οποίο ήσαν γεμάτοι ατέλειες και ελαττώματα, και βλέπουν αυτήν την εικόνα ως μια φυσική συνέπεια του θείου σχεδίου

Εσεις? πως σκέφτεστε την Αλήθεια?

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
katerina76
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 07 Απρ 2011 11:04 am

Δημοσίευση από katerina76 »

Ο όρος "Αλήθεια" αναφέρεται στον Θεό αλλά και στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τον Θεό, την πραγματικότητα...στον τρόπο που υπάρχουμε, στην Ύστατη Υπόστασή μας... Ενωνόμαστε με την Αλήθεια, Είμαστε Η Αλήθεια... Η Αλήθεια λοιπόν Ανήκει στον Υπερβατικό Χώρο, δεν είναι αποτέλεσμα της λογικής σκέψης ...
’ραγε πόσοι αντιλαμβάνονται τον Θεό ... και πορεύονται προς Αυτόν για να Τον Προσεγγίσουν; πόσοι ακολουθούν Την Οδό; πόσοι Βιώνουν Την Αλήθεια; πόσοι Ζουν;... και που είναι αυτοί;
Οι περισσότεροι δεν είναι ο πραγματικός τους εαυτός , απλά κινούνται σαν πιόνια στην κατεύθυνση της μάζας .....

για μένα η αλήθεια είναι: η αγάπη πρώτα για τον ίδιο τον άνθρωπο και έπειτα για το συνάνθρωπο, ο σεβασμός όλων των δημιουργημάτων και ο σεβασμός του δικαιώματος κάθε ανθρώπου με ότι συνεπάγεται αυτό, η φιλαλήθεια και αποφυγή του ψεύδους, η υπομονή, καρτερικότητα, εγκράτεια και υπευθυνότητα , αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αυτα τα εγραψες 20 χρονων :shock: :x >:d<

Θα απαντησω με ενα τραγουδι και τους στιχους του.
ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΑΚΑΣ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΛΑΨΩ

http://www.youtube.com/watch?v=bS-l3DTIGAI

Μου λεν αν φύγω από τον κύκλο θα χαθώ
στα όρια του μοναχά να γυροφέρνω.
Και πως ο κόσμος είν' ανήμερο θεριό
κι όταν δαγκώνει εγώ καλά είναι να σωπαίνω.
Κι όταν φοβούνται πως μπορεί να τρελαθώ
μου λεν να πάω κρυφά κάπου να κλάψω.
Και να θυμάμαι πως αυτό το σκηνικό
είμαι μικρός, πολύ μικρός για να τ' αλλάξω.

Μου λεν αν φύγω πιο ψηλά θα ζαλιστώ
καλύτερα στη λάσπη εδώ μαζί τους να κυλιέμαι.
Και πως αν θέλω περισσότερα να δω,
σ' ένα καθρέφτη μοναχός μου να κοιτιέμαι.
Κι όταν φοβούνται πως μπορεί να τρελαθώ
μου λεν να πάω κρυφά κάπου να κλάψω.
Και να θυμάμαι πως αυτό το σκηνικό
είμαι μικρός πολύ μικρός για να τ' αλλάξω.

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

΄Εμαθα να μιλάω με τον θεό, απλά γιατί τον κοίταξα με απλότητα...
Την επιτήδευση και την τελειότητα την άφησα γι' αυτούς που έχουν ανάγκη να αποδειξουν ότι ζουν...Εγώ δεν το έχω ανάγκη πια!

...γιατί η Αλήθεια, από όποιον δρόμο κι αν έρχεται, είναι μόνο η Αλήθεια!
@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Βασούλα... Ευχαριστώ... :-( @};-

Σου αφιερώνω: http://www.youtube.com/watch?v=o_SChDmSedM

:x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sofoula την 21 Απρ 2011 12:34 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Εσεις? πως σκέφτεστε την Αλήθεια?
Την Αλήθεια...
Την σκεφτωμαι ως υπόθεση προσωπική ...
Μια συνομιλία μονο εγω και αυτη!

Εγώ να την στολίζω με διαφορες ταμπέλες....σκληρή , πικρή, δυσκολη ,γυμνη, απίστευτη, να θυμωνω , να επαναστατώ, άλλοτε να μην θελω να την πιστεψω, άλλοτε να μην καταλαβαινω γιατι να μην τη βλέπω τοσο καιρό, άλλοτε να κλαιω και να χτυπιέμαι για το χρόνο που μου πήρε να συναντηθώ επιτέλους μαζί της , άλλοτε να παραδέχομαι πως επιμελώς απέφευγα να την κοιτάξω όταν ερχόταν στο προσκηνιο της πλάνης μου ...... και αυτη απλά να με κοιταει... να με συγχωρει... να γελάει με την αγνοια μου, την αλαζονεία μου, και απλά... να Είναι αυτη που Είναι... χωρις να με κρινει ... περιμένοντας στωικά να την καλοδεχτώ...
Γιατι η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι ένα από τα συστατικά του θεού!

@};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σοφούλα... :-( >:d< >:d<

τέλεια μουσική... :-( @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό το σκηνικό είμαι μικρός...πολύ μικρός για να τ' αλλάξω!


Σαν αετός πάνω από τις λύπες θα πετάξω

θα χτίσω μια φωλιά στον ουρανό...
να κατεβαίνω όταν θέλω να γελάσω...


@};-

Τασούλη...!!! Εχει και συνέχεια... :-D


Δεν περιμένω τίποτα!
Και αυτό δεν το αντέχει ο κύκλος...
Δεν χωράω στο σκηνικό της ζωής τους!
Είμαι τελικά σχιζοφρενής...

ΕΥΤΥΧΩΣ! Γιατί η τρέλα μου ονομάζεται Ζωή...

Και ποιός είναι αυτός ο "ζωντανός" που θα την κρίνει?

Μόνο όποιος δεν φοβάται μπορεί να Με "δει" με Αλήθεια!

΄Εμαθα να Αγαπώ, παρά την θέλησή τους!
Ξέρεις τι είναι να γκρεμίζεις τα κάστρα που κρύβονται?
Ξέρεις τι είναι να συγχωρείς τον φόβο της μετρημένης ζωής?

Λες και υπάρχει μέτρο να την ζυγίσεις...΄Η μάλλον υπάρχει!
Από την μια η Ζωή που προχωράει σαν τον άνεμο, χωρίς να σε περιμένει, και από την άλλη οι ταμπέλες της, τα όριά της!
Ετσι πρέπει, γιατί έτσι μας είπαν!



αφιερωμένο σε όλους...
http://youtu.be/s2ovtc20M3E


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Elen75 »

@};- @};- @};- @};-
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Οι ιστορίες για τους αετούς μοιάζουν πολύ με τις ιστορίες για τους Ανθρώπους. Και οι δυο έχουν να πάρουν σκληρές αποφάσεις στη διάρκεια της ζωής τους.
Ήρθε η στιγμή που το ρίσκο που έπαιρνε για να παραμείνει κλειστό μέσα στο μπουμπούκι ήταν πολύ πιο επώδυνο, από το ρίσκο που έπρεπε να πάρει για να ανθίσει.
:-( :-( @};-

Σαν αετός πάνω από τις λύπες θα πετάξω.
Βασούλα μου :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε: αφιερωμένο σε όλους...
http://youtu.be/s2ovtc20M3E
Βασούλα :-( @};- >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Εσεις? πως σκέφτεστε την Αλήθεια?
Σαν ένα '' πάζλ '' που κάθε φορά που μπορείς να είσαι δεκτικός απέναντι της βρίσκεις και από ένα κομμάτι για να το συνδέσεις με τα υπόλοιπα μέχρι να μάθεις να ζέις μαζί της χωρίς φόβο.
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

:-D :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

@};- @};- @};-
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Αλήθεια, την ανακαλύπτω κάθε φορά που βγαίνω απο το πλαίσιο και τολμάω να είμαι ο Εαυτός μου

σε κάθε στιγμή, να ξεπερνώ τους χαρακτηρισμούς, αναγνωρίζοντας τους, να αγκαλίάζω την Σκιά μου και να την παιρνω μέσα σαν κομμάτι μου στο Φως, εκείνη την στίγμή είμαι ενα Αληθινό παιδί του θεου και όλα γίνονται τόσο απλά, γιατι εκείνη την στιγμή ο φόβος γίνεται Αγάπη και με γεμίζει και απλώνεται... απλώνεται και η Ψυχούλα μου μυριζει όλο τον χώρο

και τότε η Ζωή παίρνει την μορφή που μας αξίζει σαν Ανθρώποι και η Ζωή γίνεται έμπνευση και ροή χωρίς παρελθόν και μέλλον

και όσες φορές μπλεχτώ στα δίχτυα μου και λέω ψέμματα στο εαυτό μου και υποκρίνομαι ένα ρόλο, ανακατευομαι, γιατί είχα για μια στιγμή την ευλογία να θυμηθώ και αυτη την στιγμη δεν την ξεχνώ, η δύναμη την ενθύμησης με κάνει να επιστρέφω καθε φορά και πιο δυνατή και πιο ολοκληρη

ευλογημένη είμαι που ζω αυτές τις στιγμές και προσεύχομαι αυτές οι στιγμές να πληθαίνουν και ενώνουν και αλλά κομμάτια του εαυτόυ μου στο Φως, ώσπου όλα να είναι Αγάπη

είμαι στον Δρόμο σου θεε μου, με τόσες ευλογίες και τόση υποστήριξη, ευγνωμονώ @};- :-(

:x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”