ΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΕΙ!

Valia

Δημοσίευση από Valia »

αχ, Ευούλα... >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Να μαλώσεις τον άνεμο.

Να μαλώσεις τη νύχτα.

Εγώ ,να τους πεις,

Δεν είμαι ένα τυχαίο περιστατικό ,

να τους παραδοθώ»

Πολύ όμορφο, αρκεί το "Να μαλώσεις τον άνεμο, να μαλώσεις τη νύχτα.."
θα προτιμούσα να ήταν :

"Να μιλήσεις στον άνεμο..
Να μιλήσεις στη νύχτα.."

:-D :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16533
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Ευη! ^:)^ @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Η μεγαλύτερη πρόκληση αυτών των ημερών είναι να αντισταθούμε στο φόβο, στην απαισιοδοξία και την ταύτιση με τον υλικό κόσμο. Από κάθε πλευρά θα ερεθίζεται η προσοχή μας να στραφεί στην «έλλειψη», την ένδεια , την απώλεια, τη φτώχεια
@};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18602
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΕΙ!

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Η μεγαλύτερη πρόκληση αυτών των ημερών είναι να αντισταθούμε στο φόβο, στην απαισιοδοξία και την ταύτιση με τον υλικό κόσμο. Από κάθε πλευρά θα ερεθίζεται η προσοχή μας να στραφεί στην «έλλειψη», την ένδεια , την απώλεια, τη φτώχεια. Όμως, όπως γνωρίζουν όσοι ασχολούνται με την εσωτερική διάσταση της ύπαρξής μας, καθένας που στρέφει το νου του στην ανησυχία ενισχύει τη μεγάλη συλλογική σκεπτομορφή της ανασφάλειας , της αποθάρρυνσης και του φόβου για το αύριο. Αυτό σημαίνει ότι στο επίπεδο του συλλογικού υποσυνειδήτου, όπου είμαστε όλοι συνδεδεμένοι, θα αυξάνεται το άγχος και η δυσαρέσκεια. Όμως μπορούμε να παρέμβουμε. Ας θυμηθούμε πως ό,τι κι αν συμβαίνει στα οικονομικά της χώρας ή τα δικά μας, την αθάνατη ψυχή μας δεν μπορεί κανείς να μας την πάρει. Επιπλέον αντί να αφήνουμε το νου μας να πανικοβάλλεται παρακολουθώντας με τις ώρες τις κραυγές των ειδήσεων και συμμετέχοντας σε συζητήσεις που αυξάνουν το φόβο και την απαισιοδοξία ας στρέψουμε επιλεκτικά την προσοχή μας στα θετικά της ζωής μας. Σε εκείνους που μας συνδέουν σχέσεις αγάπης, στην άνοιξη που σκάει εδώ κι εκεί ,στην ικανότητά μας να νιώθουμε χαρά, στο εσωτερικό μας κέντρο γαλήνης και ισορροπίας, στη σχέση μας με την Πηγή των πάντων. Είμαστε πολύ περισσότερα από ένα υλικό σώμα κι αυτό δεν το αλλάζει τίποτα. Το εγώ θα προσπαθεί να μάς πείσει πως έχουμε ένα σωρό λόγους για να είμαστε απαισιόδοξοι, απογοητευμένοι, προδομένοι , οργισμένοι και ανήσυχοι. Όμως έχουμε πολύ περισσότερους λόγους για να νιώθουμε ευλογημένοι αν θυμηθούμε όλα αυτά που αληθινά έχουν αξία στη ζωή μας. Ας μην αφήσουμε την οθόνη του νου μας να γεμίσει με το σκοτάδι που με κάθε τρόπο μάς πολιορκεί επειδή - όπως έγραψε ο Νίκος Καζαντζάκης- Το Φως ορκίστηκε να μην παραδοθεί.
"ΤΟ ΦΩΣ ΟΡΚΙΣΤΗΚΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ" Μα τι ωραία φράση Βασούλα μου!!! Όπως το φως, έτσι κι εμείς πρέπει να δώσουμε αυτόν τον όρκο στον εαυτό μας ε; Τίποτα δεν περιστρέφεται γύρω από την ύλη αν εμείς δεν βάλουμε το χεράκι μας γι' αυτό! Όλα περιστρέφονται γύρω από την αθάνατη ψυχή μας, τις σχέσεις αγάπης που δημιουργούμε (γιατί είμαστε ικανοί να τις δημηιουργήσουμε), την ικανότητα μας να νιώθουμε χαρά, το εσωτερικό μας κέντρο γαλήνης και ισορροπίας, τη σχέση μας με την Πηγή των πάντων... Όχι δεν παπαγαλίζω όλα όσα διάβασα παραπάνω, αλλά μέσα μου πραγματικά νιώθω πως αυτό είναι η ουσία και θέλω να εστιάσω εκεί... Τουλάχιστον να προσπαθήσω! Ακόμα και αν δεν κατανοώ κάποιες έννοιες στο 100%.

... Από την άλλη όμως σκέφτομαι και λέω: Μια καλύτερη ποιότητα ζωής με άξονα την ύλη με έκανε να μεταναστεύσω στην Μελβούρνη (έτσι, να τα λέμε όλα!) Όμως νιώθω μεγάλη ευλογία που χάρη σε εσάς, μπορώ να αντιληφθώ τον πραγματικό λόγο αυτού του ξεβολέματος! Η ύλη ήταν απλώς η αφορμή. Το σύμπαν όμως δεν είχε άλλο τρόπο να με κάνει να αντιληφθώ το πόσο αγκιστρωμένος ήμουνα στα δίχτυα της τερατώδης οικογενειακής αγάπης και να αρχίσω να παίρνω την ευθύνη της ζωής μου αποκλειστικά πάνω μου. Δεν του είχα αφήσει άλλα περιθώρια να κάνει το οτιδήποτε άλλο, καθώς η αντίληψη μου ήταν πολύ περιορισμένη. Όχι ότι τώρα έχει ανοίξει διάπλατα, όμως είναι σαφώς ένα κλικ πιο ανοιχτή. Ούτε επίσης ότι τώρα που γράφω αυτές τις γραμμές θεωρώ τον εαυτό μου ότι έχει απαγκιστρωθεί από τα οικογενειακά δίχτυα! ΟΜΩΣ τώρα ξέρω ότι είμαι μπλεγμένος εκεί και ΜΠΟΡΩ να απεμπλακώ με τη δουλειά που πρέπει να κάνω με τον εαυτό μου γιατί πραγματικά είναι κάτι που το θέλω! Να μηδενίσω το κοντερ και να αρχίσω να γράφω χιλιόμετρα από το μηδέν! Να ζήσω επιτέλους σας Άνθρωπος, ώριμος και φωτεινός! Εξάλλου (είναι κάτι που το έχω ξαναπεί) πως δεν είναι καθόλου τυχαίο πως σας "γνώρισα" ενώ ήμουν Μελβούρνη.

Ναι, η ύλη - χρήμα είναι κάτι που δυστυχώς είναι κινητήριος δύναμη για να ζήσουμε σε αυτόν τον κόσμο, ΟΜΩΣ δεν είναι μόνο αυτό! Και έχει μεγάλη σημασία το πως την διαχειριζόμαστε!!! Είχα διαβάσει πρόσφατα και μου είχε μείνει μια φράση που είχε πει ο Ξυλούρης: "Ο Άνθρωπος θα πρέπει να έχει τόσα χρήματα ώστε να του φτάνουν για να κερνά τους φιλους του"

Απλές σκέψεις κάνω...
@};-
Βάσω έγραψε:Κάθε φορά που αρνιέται η σκέψη μας να στραφεί προς το σκοτάδι έχουμε κάνει ένα δώρο στον εαυτό μας και ταυτόχρονα σε όλη την ανθρωπότητα ενισχύοντας το «σήμα του φωτός». Ό,τι κι αν συμβεί λοιπόν στην τσέπη, στη σύνταξή μας, στο πορτοφόλι ή στην καθημερινότητα αυτού του κόσμου ας αντισταθούμε στο να προσφέρουμε και το νου μας στη χειραγώγηση του φόβου. Κάθε φορά που θα έρχεται με τις προκλήσεις του να δοκιμάσει τις αντιστάσεις και τις αντοχές μας ας θυμηθούμε ΠΟΙΟΙ αληθινά Είμαστε κι ας συνειδητοποιήσουμε πως έχουμε δει κι άλλες φορές τα δέντρα να χάνουν τα φύλλα τους και ύστερα να φουντώνουν και πάλι. Ο σοφός, αυτός που ξέρει ,ατενίζει γαλήνια την εναλλαγή των εποχών γνωρίζοντας πως «κι αυτό θα περάσει». Ή όπως έγραψε ο ποιητής Νικηφόρος Βρεττάκος
Μα πίσω από πόσα πράγματα πια κρύβεται αυτός ο ρημάδης ο φόβος;;; Και το αστείο είναι πως αν ρωτήσεις κάποιον αν φοβάται κάτι η απάντηση θα είναι αρνητική! Η χειραγώγηση του φόβου είναι αυτό που μας μετατρέπει σε ανθρωπάκια χωρίς περιθώρια ζωής...

Ευγνωμοσύμη μεγάλη που σας έχω "γνωρίσει" και που κοντά σας, διαβάζοντας σας με κάνετε να θέλω να πλησιάσω όλο και περισσότερο σε αυτό που γεννήθηκα, όλα και περισσότερο στο φως...

Μόνο για σήμερα νιώθω ευγνωμοσύνη :x :x :x
Μόνο για σήμερα σας αγαπάω :x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33553
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΕΙ!

Δημοσίευση από Annoula »

Μανούλη γλυκέ >:d< >:d< :x :x
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17570
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΕΙ!

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Μανούλη μου :* >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΕΙ!

Δημοσίευση από Vasoula »

:cry: Μανούλη μου :romance-adore:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΕΙ!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μανούλη :x :x >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23450
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΕΙ!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Το εγώ θα προσπαθεί να μάς πείσει πως έχουμε ένα σωρό λόγους για να είμαστε απαισιόδοξοι, απογοητευμένοι, προδομένοι , οργισμένοι και ανήσυχοι. Όμως έχουμε πολύ περισσότερους λόγους για να νιώθουμε ευλογημένοι αν θυμηθούμε όλα αυτά που αληθινά έχουν αξία στη ζωή μας.
:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29972
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΕΙ!

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μανούλη :x >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
nondas
Δημοσιεύσεις: 9937
Εγγραφή: 18 Απρ 2010 1:17 am

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΕΙ!

Δημοσίευση από nondas »

Μάνο μας :x :x >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΕΙ!

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μάνούλη μου :x >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33530
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΕΙ!

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μανούλη! :x >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27299
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΤΟ ΦΩΣ ΘΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΣΕΙ!

Δημοσίευση από Ellaki »

Μανούλη μου >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”