Οι πνευματικοί οδηγοί

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτήν την φωνή, Χρύσα μου, μην την φιμώσεις ποτέ... :x :x

Να την ακούς και να εμπιστεύεσαι τις επιλογές σου! ;)


Το υποσυνείδητο είναι η αθέατη πραγματικότητα...αυτή που κατευθύνει την ζωή μας, χωρίς να έχουμε συνείδηση γι' αυτήν! Θα διαβάσεις αρκετά εδώ μέσα γι΄αυτό και πως λειτουργεί... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

Vaso έγραψε:
αυτήν την φωνή, Χρύσα μου, μην την φιμώσεις ποτέ... :x :x

Να την ακούς και να εμπιστεύεσαι τις επιλογές σου!
;)

ευχαριστω....ειλικρινα :*
Το υποσυνείδητο είναι η αθέατη πραγματικότητα...αυτή που κατευθύνει την ζωή μας, χωρίς να έχουμε συνείδηση γι' αυτήν! Θα διαβάσεις αρκετά εδώ μέσα γι΄αυτό και πως λειτουργεί... ;)[/
quote]

ναι αλλα εγω κατευθυνω την ζωη μου σχεδον παντα με βαση αυτη τη φωνη και οχι με τη λογικη μου,μονο ομως οτι αφορα την δικη μου ζωη........και οι αλλοι λενε οτι κανω κακο στον εαυτο μου,γιατι φαινομενικα ταλαιπορουμαι και δεν προχωραω μπροστα με γρηγορο ρυθμο :oops: :oops:
ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ,,ΕΞΑΛΛΟΥ ΖΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΩ O:-) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΧΩΡΑΩ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΑΝΤΑ!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μόνο εσύ μπορείς να γνωρίζεις το ωφέλιμο για τον εαυτό σου, Χρύσα μου! Οι άλλοι μπορούν θεωρητικά μόνο να κρίνουν.

Επί της ουσίας, εσύ ξέρεις αν είσαι καλά!

Αν δεν είσαι, τότε ψάχνεις τις αιτίες...Αν όμως είσαι καλά, τότε άσε τους άλλους να ψάχνουν τις δικές τους αιτίες και να βγάζουν όσα συμπεράσματα θέλουν! ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ,,ΕΞΑΛΛΟΥ ΖΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΩ Ingeras ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΧΩΡΑΩ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΠΑΝΤΑ!
Χρύσα μου αν ήξερες πόση προσπάθεια κάνουν κάποιοι για να νιώσουν όπως νιώθεις ....

Μή σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι,ακολουθησε αυτο που σε κανει να νιώθεις καλα και μη το αλλαξεις ποτε μα ποτε... @};- @};-
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

ΠΟΣΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ @};- @};- @};-

ΕΙΜΑΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ.......ΠΕΙΡΑΖΕΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Giota2103
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 9:33 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Giota2103 »

Χρύσα , εννοείται ότι δεν πειράζει καθόλου.....

όλοι το ίδιο αισθανόμαστε....

κατανόηση και αγάπη πολύ αγάπη..... :x :x

>:d<
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

Vaso έγραψε:
Εγώ γιατί τα βλέπω όλα χαρά? Μήπως είναι μόνο η φαντασία μου?
ο κόσμος που δημιουργούμε είναι αυτός που επιθυμούμε...
Αυτό που χρειαζόμαστε είναι χαρά και ελευθερία, κάτι που δεν έχουμε, θεωρητικά, στην φυσική μας ζωή...
δεν το εχουμε γιατι δεν ζουμε την αληθινη ζωη που τα περιεχει ολα,και φανταζομαστε αυτα που μας ειναι πιο βολικα!οι εξαρτησεις μας ειναι η μεγαλυτερη δεσμευση απο την χαρα, και ο φοβος να να δουμε την αληθεια μας >:d<

Ο αστρικός κόσμος δεν έχει χαρά, αλλά αλήθεια!
αυτή είναι η διαφορά!
εκει βρισκονται ολα μας τα θαμμενα συναισθηματα;;και αυτα που βιωνουμε καθημερινα πανε εκει;
δεν γνωριζω,αλλα μου ακουγεται σαν φαυλος κυκλος... οταν τα αναγνωρισουμε και τα εκφρασουμε και τ αποδεχτουμε τοτε αυτα εξακολουθουν να υπαρχουν μεσα μας,αλλα τοτε μας ανηκουν,ειμαστε εμεις,τ αγαπαμε και δεν μπορουν να μας βλαψουν;;;;;; :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν σε βλάπτουν τα συναισθήματα, Χρύσα, αλλά η αντίληψη που έχεις γι' αυτά...Αν συνειδητά τα βιώνεις και δεν τα κρύβεις, αν κατανοείς τις ανάγκες σου και δεν τις θάβεις, αν σέβεσαι όλα σου τα πεδία, τότε είσαι ένας ολόκληρος άνθρωπος που ζει συνειδητά με ότι εμπεριέχει...
Πίσω από τα καταπιεσμένα συναισθήματα κρύβονται αιτίες και αυτές είναι που χρειάζεται να γνωρίσουμε μαζί με τον Εαυτό μας...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

Vaso έγραψε:δεν σε βλάπτουν τα συναισθήματα, Χρύσα, αλλά η αντίληψη που έχεις γι' αυτά...Αν συνειδητά τα βιώνεις και δεν τα κρύβεις, αν κατανοείς τις ανάγκες σου και δεν τις θάβεις, αν σέβεσαι όλα σου τα πεδία, τότε είσαι ένας ολόκληρος άνθρωπος που ζει συνειδητά με ότι εμπεριέχει...
Πίσω από τα καταπιεσμένα συναισθήματα κρύβονται αιτίες και αυτές είναι που χρειάζεται να γνωρίσουμε μαζί με τον Εαυτό μας...

τοτε γιατι οι σκεψεις μας δημουργουνται απο τα συναισθηματα μας΄;
και γιατι μας επηρεαζουν τοσο στην ζωη μας;

οι αιτιες ειναι και οι λογοι που μας αναγκασαν να τα θαψουμε,αλλα και αυτες συναισθηματα δεν ειναι;;;ΑΝ τις αναγνωρισουμε τι θ αλλαξει....απλα θα ζουμε αληθινα μα αποδοχη και αγαπη :x
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

τοτε γιατι οι σκεψεις μας δημουργουνται απο τα συναισθηματα μας΄;
και γιατι μας επηρεαζουν τοσο στην ζωη μας;
Χρύσα μου οι σκέψεις ,με το τρόπο,συστημα,που εχουν μάθει να δημιουργούνται(ειμαστε προγραμματισμενοι ως αυτοματοι πιλότοι),αυτές γεννάν και τα συναισθήματα.
Δηλαδή εχεις μαθει να μην εμπιστευεσαι και ως αποτέλεσμα δημιουργειται εσωτερικά ο φοβος σου για το καθε τι που καταπιάνεσαι.
Εχεις μάθει να μην αγαπας τον εαυτο σου,γιατι σου διδαξαν ότι ειναι εγωιστικό,οποτε πως να μαθεις να φροντιζεις τον εαυτο σου,το σωμα σου και να του δινεις αυτα που επιθυμει,και να το κανεις να ονειρεύεται και να δημιουργεί. >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
ΧΡΥΣΑ
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 2:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από ΧΡΥΣΑ »

τοτε γιατι οι σκεψεις μας δημουργουνται απο τα συναισθηματα μας΄;
και γιατι μας επηρεαζουν τοσο στην ζωη μας;
Χρύσα μου οι σκέψεις ,με το τρόπο,συστημα,που εχουν μάθει να δημιουργούνται(ειμαστε προγραμματισμενοι ως αυτοματοι πιλότοι),αυτές γεννάν και τα συναισθήματα.
Δηλαδή εχεις μαθει να μην εμπιστευεσαι και ως αποτέλεσμα δημιουργειται εσωτερικά ο φοβος σου για το καθε τι που καταπιάνεσαι.
Εχεις μάθει να μην αγαπας τον εαυτο σου,γιατι σου διδαξαν ότι ειναι εγωιστικό,οποτε πως να μαθεις να φροντιζεις τον εαυτο σου,το σωμα σου και να του δινεις αυτα που επιθυμει,και να το κανεις να ονειρεύεται και να δημιουργεί. >:d<
πραγματικα τα εχω ζησει ολα αυτα στο μεγιστο βαθμο!! :*

θελει πολυ κοπο και πολυ εσωτερικη,ατομικη προσπαθεια για να ξεφυγεις απ ολα αυτα........... O:-) @};- >:d<
nika
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 04 Αύγ 2009 5:22 pm

ΟΤΑΝ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΤΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ!!!

Δημοσίευση από nika »

Πόσο εύστοχη παρατήρηση!
Μένω κι εγώ κοντά στη Χαλκίδα κι εγώ πίστευα πως εδώ οι δυνατότητες είναι πενιχρές. Διαψεύστηκα όμως κι αυτό είναι υπέροχο ;)
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16530
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Καλησπερα !nika
Καλως ηρθες :-D :-D Οπου και να μενεις παντα θα υπαρχουν τα ερεθισματα που θα σε πανε πιο περα .......

Πες μας και μια καλησπερα :-D :-D :-D >:d<
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Η ζωη μας εξαρτατε απο αυτα που θελουμε να θυμομαστε....
:-?

Οντως ετσι ειναι.. :-(
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Συνήθως, Μαράκι, η ζωή μας εξαρτάται από αυτά που δεν θέλουμε να θυμόμαστε...

ένα φοβισμένο παρελθόν, φέρνει και σκιά από το μέλλον. Το παρόν χάνεται μέσα στις δύο καταστάσεις και δεν το ζούμε με πλήρη συνείδηση. ΄Ενα 45% των σκέψεων ανήκουν στο παρελθόν και ένα 45% στο μέλλον. Ζούμε με ένα 10% των δυνατοτήτων μας, γι' αυτό και γινόμαστε ευάλωτοι στην ασ-θένεια.

Η εμπιστοσύνη για την ζωή μας, ανήκει στο 90% που θεριευει την αμφιβολία και τον φόβο, γι' αυτό που είμαστε. Με το 10% δεν μπορούμε ούτε καν τον θεό να τιμήσουμε!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”