Οικογένειες αγγέλων

Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Ευχαριστώ Αμαλίτσα! @};-
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:* >:d<
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Αχ έχω μια απορία αν δεν κουράζω. Αν πίστευα ότι το βιολετί μοιάζει με το πράσινο, ή αν δε μου έλεγες καθόλου για χρώματα, αλλά απλά το όνομά του Αρχαγγέλου, θα έβλεπα πάλι το βιολετί;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαράκι, το εσωτερικό φως σαν αντίληψη αντικατοπτρίζει κάποια ευαισθησία σε δονητική συχνότητα της ανάλογης ενέργειας.

Δεν είναι παγκόσμιο φαινόμενο το φως που ακτινοβολεί εσωτερικά μια πνευματική Δύναμη, γιατί τότε θα μιλάγαμε για ομαδική ύπνωση...

Μπορείς να αντιληφθείς ότι θέλεις και είσαι έτοιμη να αντιληφθείς, με βάση την διανοητική σου αντιληπτική ικανότητα, που με την άσκηση και την αφοσίωση, καθώς και με την υπομονή διευρύνεται συνεχώς και σε άλλες συχνότητες της ενέργειας...

Θα μπορούσες λοιπόν, ακόμα και αν το γνωρίζεις, να αντιληφθείς περισσότερο και πιο "καθαρά" το πράσινο χρώμα, από το βιολετί, μέχρι να αναπτυχθεί η εσωτερική ενόραση, ώστε να μην συλλαμβάνεις εικόνες, αλλά ιδέες και αισθήσεις...

Το βιολετί είναι το πιο λεπτοφυές σαν δόνηση, στην φυσική μας αντίληψη και άνθρωποι με σημαντικά επίπεδα διόρασης το έχουν αντιληφθεί σαν χρώμα του κέντρου της κεφαλής.
΄Ετσι αυτό το χρώμα, σαν την πιο λεπτοφυή μορφή της ενέργειας που ένας φυσικός άνθρωπος μπορεί να αντιληφθεί, συνηθίζεται να εκφράζεται σαν πνευματικός καθαρισμός των πιο λεπτοφυών πεδίων της αύρας ενός ανθρώπου.

Το πράσινο χρώμα, απο την άλλη, το έχουν αντιληφθεί σαν απορροή του κέντρου της καρδιάς, και είναι ένα "θεραπευτικό" χρώμα που δίνει ανάπτυξη στον εσωτερικό "χώρο", ώστε να συντελεστεί μια θεραπεία...

΄Ολος ο εσωτερικός κόσμος μας είναι μια "ιδέα" που όσο περισσότερο την πλησιάζεις, τόσο πιο πολύ αντιλαμβάνεσαι μια ιερή αντικειμενική πραγματικότητα, που δεν ορίζεται με τις 5 αισθήσεις, αλλά τις συμπεριλαμβάνει εσωτερικά και αυτό είναι η ομορφιά της φαντασίας, κάτι απαγορευμένο για τον φυσικό άνθρωπο, μια και εκπαιδεύτηκε να μην την εμπιστεύεται, απο την άλλη του προβάλλονται συνεχώς οι αντιλήψεις ότι ο θεός δεν είναι φαντασία και από εκεί προκαλείται η σύγχυση που κλείνει την ενόραση...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δηλαδη καποιες φορες που μας ερχονται οραματισμοι η εικονες μπορει να ειναι αληθινες σε καποια αλλη διασταση? :-D
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Vaso έγραψε:Το βιολετί είναι το πιο λεπτοφυές σαν δόνηση, στην φυσική μας αντίληψη και άνθρωποι με σημαντικά επίπεδα διόρασης το έχουν αντιληφθεί σαν χρώμα του κέντρου της κεφαλής.
΄Ετσι αυτό το χρώμα, σαν την πιο λεπτοφυή μορφή της ενέργειας που ένας φυσικός άνθρωπος μπορεί να αντιληφθεί, συνηθίζεται να εκφράζεται σαν πνευματικός καθαρισμός των πιο λεπτοφυών πεδίων της αύρας ενός ανθρώπου.
Βάσω μου άργησα να απαντήσω γιατί μέσα στο ΣΚ έδινα προσοχή στη φυσική μου υπόσταση (κοινώς έπαιρνα τα μπάνια μου :P ).

Τώρα που γύρισα, είπα να απαντήσω ότι...κάποια μέρα θα τα καταλάβω όλα αυτά :)) Αλλά δεν αντέχω να μη ρωτήσω.

Το παραπάνω, για μένα, σημαίνει κάτι; Η αντίληψή μου πχ έφτανε μέχρι εκεί; Πέρα από αυτό; Είχα κάτι συγκεκριμένο ανάγκη και γι' αυτό το είδα; Ή ποιό είναι το αποτέλεσμά του ότι το είδα, σε μένα;

Ελεήστε τον αόματο... 8) :P
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν πίστευα ότι το βιολετί μοιάζει με το πράσινο, ή αν δε μου έλεγες καθόλου για χρώματα, αλλά απλά το όνομά του Αρχαγγέλου, θα έβλεπα πάλι το βιολετί;
η ερώτησή σου Μαράκι ήταν υποθετική...Αν πίστευα...λες!

Σου εξήγησα, λοιπόν, ότι τα αόρατα πεδία, έχουν εκείνη την δυναμική που εσύ και μόνο εσύ μπορείς να αντιληφθείς.

Αν λοιπόν είδες βιολετί χρώμα και εσύ πιστεύεις ότι είδες πράσινο, η δική σου αντίληψη έχει σημασία, γιατί εσύ πιστεύεις ότι είδες πράσινο και όχι βιολετί...Πως λοιπόν αυτή η ερώτηση μπορεί να απαντηθεί από οποιοδήποτε, που δεν συμμετείχε στην νοητική σου αντίληψη?

΄Οσο για το τι σημαίνει για σένα αυτήν την στιγμή, θα έλεγα ότι δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία, αφού τώρα ξεκινάς να έχεις επαφή με το χρώμα μέσα από τους εσωτερικούς οφθαλμούς και όχι με τα μάτια σαν αισθητή εικόνα...
Το παραπάνω, για μένα, σημαίνει κάτι; Η αντίληψή μου πχ έφτανε μέχρι εκεί; Πέρα από αυτό; Είχα κάτι συγκεκριμένο ανάγκη και γι' αυτό το είδα; Ή ποιό είναι το αποτέλεσμά του ότι το είδα, σε μένα;


Αν είδες πράσινο, ίσως έχεις ανάγκη για περισσότερη εσωτερική θεραπεία, στο κέντρο της καρδιάς...
Αλλά δεν αντιλήφθηκα τι χρώμα είδες...
Η ερώτησή σου ήταν υποθετική...και μάλλον παρέπεμπε σε διευκρίνηση του αν επηρεάζεται ο΄νους μας από τα χρώματα που ακούει σε έναν καθοδηγούμενο διαλογισμό, κοινώς αν γίνεται αυθυποβολή...Αυτό κατάλαβα, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος!

Να ξέρεις ότι σε έναν διαλογισμό, για ανθρώπους που δεν έχουν εξοικειωθεί με την εσωτερική αυτή λειτουργία, η αρχική προσέγγιση μπορεί να είναι επηρεασμένή από αυτό που ακούνε...
Στην πορεία όμως θα αντιληφθείς ότι η εξάσκηση σου δίνει και την ελευθερία να αντιλαμβάνεσαι τις δικές σου ιδέες και εικόνες...
Χρειάζεται χρόνος και άσκηση...Τίποτα για τον νου μας δεν είναι δεδομένο, εκτός από αυτό που τον έχουμε μάθει να κάνει καλά...Να περιορίζεται! :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Ναι, όσον αφορά την υποθετική ερώτηση, αυτό ψάχνω να καταλάβω (να αποκλείσω καλύτερα): το ενδεχόμενο να είναι αυθυποβολή.

Από τη στιγμή όμως που δεν είναι, κάτι σημαίνει για την αύρα μου είπες, η για κάτι νοητικό; :?

Οκ, απλά εξηγώ τί εννοούσα, δε χρειάζεται να ξανααπαντήσεις. Με τον καιρό μάλλον θα καταλάβω @};- @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Αυτό το δίλημμα θα σε ταλαιπωρεί συχνά στην αρχή.. το ίδιο συνέβη και σε εμένα! Αλλά θα έρθει κάποια στιγμή που θα είσαι σίγουρη γι αυτά που θα σου συμβαίνουν, θα έχεις μεγαλύτερη πίστη στην Αλήθεια σου :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Ευχαριστώ Βασίλη >:d<
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

>:d< :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
meinall
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 08 Ιουν 2010 1:47 pm

Δημοσίευση από meinall »

Επανήλθα λοιπόν μετά από μια εβδομάδα με αρκετή εξάσκηση στους διαλογισμούς. ’λλοτε τους έκανα για να αποσπώ το νου μου σε κάτι άλλο, γιατί βρέθηκα σε καταστάσεις με πολύ στρες, οπότε δεν περίμενα να δω τίποτα. Όμως κάποιες φορές ήμουν πολύ συγκεντρωμένη, δυο από τις οποίες έβλεπα χρώματα να μπερδεύονται μεταξύ τους χωρίς λόγο. Κυρίως το μωβ και το πορτοκαλί (ίσως και το χρυσό;;;; ). 2 ή 3 φορές μάλιστα το μωβ ήρθε πριν την....ώρα του!

Για το διαλογισμό με τη σφαίρα, αν και μου ακούγεται πολύ όμορφο όλο αυτό του να αφήνεις όλες σου τις έννοιες απ' έξω, δεν έχω καταφέρει ολοκληρωτικά να 'βρεθώ' στην κατάσταση που λέει... Ιδίως στο σημείο που σε περιβάλλει και σε σηκώνει, δυσκολεύομαι να το φανταστώ.

Αυτά για την πορεία μου... δε κάνω και μεγάλες προόδους ε;
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μαράκι μην είσαι τόσο αυστηρή με τον εαυτό σου ,κανένας άνθρωπος δεν μπορεί από τη μία μέρα στην άλλη να τα καταφέρει όλα .....σιγά σιγά και βήμα βήμα κάθε μέρα θα βάζεις και ένα μικρό λιθαράκι @};- @};- @};-

>:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μαρακι εμενα μια χαρα μου ακουγεται αυτο που περιγραφεις για αρχη @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν σταματήσεις να αξιολογείς τον εαυτό σου ακόμα και στον διαλογισμό, νομίζω ότι θα έχεις κάνει ένα βήμα για να τον βρεις αυθεντικά, Μαράκι...

Καλά που ήρθες, για να φύγουμε και εμείς για διακοπούλες!
Μην μείνει το φόρουμ μας μόνο του! :x :x :x
Ελπίζω δε, να πέρασες υπέροχα! ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”