Οικογένειες αγγέλων

Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Οικογένειες αγγέλων

Δημοσίευση από Ichor »

Σε όποια θρησκεία και αν ανατρέξουμε υπάρχουν στρατιές αγγέλων, φύλακες, οδηγητές, αγγελιοφόροι, θεραπευτές.

Πάντα στην υπηρεσία των ανθρώπων, έργο που αναλαμβάνουν πάντα με ανιδιοτέλεια και τους δίνει χαρά.

Οι φύλακες άγγελοι του καθενός αφουγκράζονται το αίτημα και το μεταδίδουν σε όλο το Σύμπαν ώστε να έρθει η βοήθεια.

Ανάλογα με τις ιδιότητες που έχουν χωρίζονται σε οικογένειες με συγκεκριμένο σκοπό αλλά πάντα συνεργάζονται για να επιτύχουν το σκοπό τους.

Οικογένειες αγγέλων:

’γγελοι : με λευκά φτερά με ασημένιες άκρες

σύμβολο ο γλάρος
στοιχείο ο Ήλιος
Πέτρα το μαργαριτάρι
προορισμός Προστάτες
Ειδικότητα Φόβοι, φοβίες

Αρχάγγελοι : με λευκά φτερά με μπλέ άκρες

σύμβολο ο λύκος
στοιχείο η βροχή
Πέτρα άκουαμαρίν
προορισμός Αγγελιαφόροι, θεραπευτές
Ειδικότητα Ελπίδα


Χερουβίμ : φτερά λευκά με ρόζ άκρες

σύμβολο το καναρίνι
στοιχείο η μουσική
Πέτρα Χαλαζίας
προορισμός Ψαλμωδοί χαράς
Ειδικότητα Αϋπνίες


Σεραφείμ: φτερά λευκά με ρόζ άκρες

σύμβολο το καναρίνι
στοιχείο η μουσική
Πέτρα Χαλαζίας
προορισμός Ψαλμωδοί χαράς
Ειδικότητα Όνειρα που τα θυμόμαστε


Δυνάμεις: φτερά λευκά με πρασινωπές άκρες

σύμβολο το γεράκι
στοιχείο η σελήνη
Πέτρα Σμαράγδι
προορισμός Θεραπευτές
Ειδικότητα Γαλήνη


Εκκαθαριστές: φτερά λευκά με πορτοκαλί άκρες

σύμβολο το κοράκι
στοιχείο ο άνεμος
Πέτρα Οπάλιο
προορισμός Απομάκρυνση των σκοτεινών δυνάμεων
Ειδικότητα Μοίρα


Πηγή: "Το βιβλίο των Αγγέλων"
"Sylvia Browne"
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
KaterinaN
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 21 Μάιος 2007 10:21 am

Δημοσίευση από KaterinaN »

Hello there!

Να σε ρωτήσω κάτι??? Όταν λες σύμβολο (πχ των Αρχαγγέλων είναι ο λύκος) τι εννοείς? ότι μπορεί να εμφανιστεί με αυτή τη μορφή?
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Τα Σύμβολα γενικά είναι οι "ιδιότητες". Είναι ο τρόπος που μπορούμε να αντιληφθούμε εμείς το πως δρουν, σε ποιόν τομέα της ζωής μας δραστηριοποιούνται.
Εδώ σαν σύμβολο ορίζεται ο τρόπος με τον οποίο η κάθε Ομάδα εκπληρώνει τον πρωταρχικό προορισμό που της έχει ανατεθεί.
Σαν "λύκος" οι Αρχάγγελοι, διαθέτουν ταχύτητα και ανθεκτικότητα στην εκτέλεση της αποστολής τους. Είναι αγγελιοφόροι.
Μπορείς να ζητήσεις να μεταφέρουν μύνημα σε κάποιον δικό σου και θα το κάνουν "γρήγορα".

Με αγάπη,

Υ.Γ. ζήτα κάθε φορά που νοιώθεις την ανάγκη.
δεν βαριούνται, εμείς ξεχνάμε να τους καλέσουμε να εκπληρώσουν τον προορισμό τους.... :) :)
Μη σκεφτείς ποτέ πως είναι ψηλά...και που να προλάβουν....! Είναι εκεί...δίπλα σου.
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Ο τρόπος με τον οποίο εμφανίζονται είναι κάτι προσωπικό.
Καθένας μας αντιλαμβάνεται τη δόνηση του ’γγελού του με διαφορετικό τρόπο.

Γίνονται αντιληπτοί ανάλογα με την δική σου δεκτικότητα.
Είτε σαν όραμα, είτε σαν αέρας, είτε σαν μουσική.... είτε.... είτε....

Δεν αποκλείεται να εμφανιστεί παίρνοντας τη μορφή του συμβόλου (τοτέμ) τους, αν αυτό εξυπηρετεί τον έργο τους και πάντα με την προϋπόθεση οτι δεν το φοβάσαι....! Σε καμμια περίπτωση δεν θα σου προκαλέσουν φόβο ή απέχθεια....!

Πάντως ακόμα και όταν δεν τους αντιλαμβάνεσαι....είναι εκεί κοντά σου. Το διαπιστώνεις ακόμα και την ώρα που ψάχνεις να παρκάρεις στον κέντρο της Αθήνας....!

Αυτό που κατάλαβα κάποια στιγμή είναι ότι τελικά ο προορισμός τους είναι να διευκολύνουν και την καθημερινότητά μας, ώστε να έχουμε ισορροπία για να εκδηλώσουμε την Αγάπη....!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ichor την 01 Ιουν 2007 8:01 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πάντως ακόμα και όταν δεν τους αντιλαμβάνεσαι....είναι εκεί κοντά σου. Το διαπιστώνεις ακόμα και την ώρα που ψάχνεις να παρκάρεις στον κέντρο της Αθήνας....!
Μετιήλ, Σετιήλ, Φωτιήλ

Μην τους ξεχνάτε...βοηθούν πάντα!!! :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

χαχα.... δεν το ξεχνώ Βάσω μου.....!
Με σώζουν πάντα..... :) :) :)

Φιλάκιαααααααα :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν ξέρω αν το γράφω στο κατάλληλο τόπικ ..... αν όχι συγνώμη!

Ηθελα να σας διηγηθώ μια γλυκιά και όμορφη ιστοριούλα που βίωσα όταν ήμουν περίπου 8 ετών, που αφορά(νομίζω) Αγγέλους .

Όταν ήμουν μικρή λοιπόν, κάθε βράδυ σηκωνόμουν και πήγαινα στο δωμάτιο των γονιών μου αλλά και στον αδελφό μου , και παρακαλούσα το Θεό και την Παναγίτσα να μην πάθουν ποτέ ποτέ τίποτα , και ότι είναι να του φέρει η μοίρα (άσχημο) να το περάσω μόνο εγω και όχι οι δικοί μου.

Αυτό το έκανα για πολλά χρόνια .

Σε ένα διάστημα ο πατέρας μου αρρώστησε (μάλλον τον αρρώστησαν με το ζόρι οι γιατροί).

Η ανασφάλεια και ο φόβος μου μεγάλος !!!!

Οπότε όταν έκανα την καθιερωμένη πλέον
προσευχή κλαίγοντας..... ένιωσα κάτι καταπληκτικο!!!!!
ένιωσα έναν άγγελο να το πω? κάτι τέλος πάντων , να με φιλά στο μάγουλο. Αμέσως γύρισα να δω ποιος ήταν , αλλά κανένας.......

Ένιωσα τόση ασφάλεια , ηρεμία , γαλήνη , αγάπη , ομορφιά :D

Από τότε σταμάτησα να σηκώνομαι κάθε βράδυ

Ανέκαθεν είχα την αίσθηση (ίσως και ψευδαίσθηση?) ότι κάποιος είναι πάντα δίπλα μου και με προστατεύει όταν το χρειάζομαι...

Ευχαριστώ που με ακούσατε μάλλον με διαβάσατε... :lol: :lol: :lol:
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Δεν υπάρχει "λάθος" όταν μοιράζεσαι πράγματα και μάλιστα τόσο τρυφερά ..... :) :) :)

Και ΝΑΙ, αυτή τη γλυκιά αίσθηση τη δίνουν οι φύλακες άγγελοί μας.
Επειδή ήσουν και μικρούλα και ο μόνος τρόπος να τους αντιληφθείς ήταν το γνώριμο αίσθημα του φιλιού της μανούλας και η ζεστασιά της αγκαλιάς της, σου δήλωσαν την παρουσία τους με ένα "φιλί"....!

ΕΥΛΟΓΙΑ.......! :) :) :)

Είναι ευλογία που βίωσες κάτι τόσο γλυκό και τρυφερό και προπάντων μπορείς και "θυμάσαι"...!

Καλή σου μέρα.... :) :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Kαλή μου ΄Ισιδα,

πόσο αγνή και όμορφη είναι αυτή η εμπειρία...

Και είναι, πίστεψέ με, αληθινή αφού είχε και συγκεκριμένο αποτέλεσμα σε σένα, αυτό της ηρεμίας και της γαλήνης...

Για να ξέρεις...
Στον δρόμο τον εσωτερικό, κανείς δεν θα σου επιβεβαιώσει την αλήθεια σου, εκτός από τον Εαυτό σου.

Ο καθένας συλλέγει αυτές τις εμπειρίες που νιώθει σαν δική του αλήθεια και τις ενσωματώνει στην ζωή του.

Μέχρι να διαπιστώσει, ότι αυτές οι εμπειρίες του, τον έφεραν στο σημειο να νιώθει τον εσωτερικο του θεό και αυτόν τον "θεό" να μπορεί πια να τον μοιράζεται με όλους. Χωρίς λέξη...

Υπάρχουν άνθρωποι που συνταυτίζονται μαζι σου και άλλοι όχι.
Αυτό όμως δεν αποδεικνύει τίποτα για σένα...

Εγώ συνταυτίζομαι απόλυτα :D

Σ΄ευχαριστούμε πολύ για το μοίρασμα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σας ευχαριστώ!!!!
Πολλύ χαίρομαι να λέω αυτή την ιστοριούλα !
Βασικά έχω νιώσει άπειρες φορές την παρουσία του στη ζωή μου και μάλιστα πολλές φορές έχω κυριολεκτικά σωθεί από του χάρου τα δόντια.

Το συγκεκριμένο ήταν σαν να μου έλεγε οτι όλα θα πανε καλά.
και όντως!!!! έτσι και έγινε την επόμενη ημέρα τηλεφώνησε από Αγγλία ο μπαμπάς μου και μας είπε ότι τον έδιωξαν από το νοσοκομείο γιατί δεν έχει τίποτα , απλά έχει διαφορετική θέση η καρδιά του απ'ότι όλοι η άνθρωποι. Και σταμάτησε τα 26 χάπια που έπαιρνε ημερησίως!!!

Ξέφυγα λίγο.... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Kαλή μου ΄Ισιδα,

αν μπορούσαν όλοι οι άνθρωποι να παρατηρούν τα σημάδια...δεν θα υπήρχε ούτε ένας δυστυχισμένος, εδώ στην Γη.

Οι περισσότεροι "φοβούνται" αυτόν που στέλνει τα σημάδια, γιατί είναι "αόρατος".

Για να γίνει ορατός, πρέπει να μην φοβούνται, αλλά να αγαπούν.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με αγγέλους??
ποιοι είναι οι άγγελοι της διακυβέρνησης,οι άγγελοι της 1ης ακτίνας και της 7ης ακτίνας?
ένας φίλος μου μού είχε δώσει μια προσευχή για καθαρισμό ενέργειας σε χώρο και δεν ξέρω ποιοι είναι αυτοί οι άγγελοι..!!
επίσης μια φορά είχα ονειρευτεί μια γυναίκα η οποία έλεγε ότι είναι η θεά Κάλτα η οποία προκαλούσε μου παραισθήσεις και είχε ένα πράσινο υγρό ανάμεσα σε βράχια που ήταν σε θάλασσα.. ξέρει κανείς κάτι για αυτήν ?? γιατί το googlara το όνομα και δεν έχω βρει τίποτα μόνο για μια εκκλησία Παναγία του Καλτά και για έναν εθνικό δρυμό της Βάλιας Κάλντα..!
love is the only solution...lets start a revolution...open your heart
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Μπορεί να ήταν Καλκαήλ.....?
’γγελος ηγέτης των Ουρί.

(ότι μπόρεσα να βρω....) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

ευχαριστώ καλό μου :) :) :) :) :)για την προσπάθεια αλλά είμαι σίγουρη ότι λεγόταν θεά Κάλτα
για τους άγγελους 1ης και 7ης ακτίνας βρήκες τίποτα γιατί στο internet δε βρίσκω τίποτα..!! :)
love is the only solution...lets start a revolution...open your heart
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Μόνο για τους αναληφθέντες Δάσκαλους και την διδασκαλία τους και σε ποιά ακτίνα ανήκουν, έχω διαβάσει στο παρόν site.

http://www.reikicenter.gr/gr/reiki-mast ... lting.html

Θα ψάξω όμως.....γιατί είμαι περίεργη........! :) :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.

Επιστροφή στο “ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ”