Θαρρος θα πει...

καμιά φορά ξεχνιόμαστε...
και εκτός από την "καλημέρα"
λέμε και ότι νιώθουμε!!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ilias έγραψε:Γιατί πιστεύεις ότι υπάρχουν άλλοι "πάνω" απο σενα;;
Κανένας δεν θα σε οδηγήσει... κανείς δεν θα σε πάρει απο το χέρι να σε πάει βημα βήμα... θα σου δείξει το δρόμμο .. εσύ μόνη σου τον περπατας...

Δεν θα σε διδάξει κανείς.. μπορεί κάποιοι να σου πόυν κάποια πράγματα.. αλλα εσύ θα επιλέξεις τι θα ακούσεις , τι θα κάνεις, και πώς.. Θάρρος είναι να είσαι αληθινός με τον εαυτό σου... να δείς τον εαυτό σου πραγματικά να κοιτάξεις μέσα σου και να δουλέψεις με τον εαυτό σου...
Υπαρχουν Ηλια αλλοι πανω απο μενα....
Ειμαι στη μεση μιας σκαλας και τους βλεπω να εχουν φτασει σχεδον στην κορυφη της....
Καθε σκαλοπατι ειναι για μενα πατημα στο περασμα τους ,στις εμπειριες τους ,στις γνωσεις τους στο θαρρος τους
Μαθαινω απο αυτους ,διδασκομε ,αντλω θαρρος...
Για ενα εγωιστη χρειαζετε πολυ θαρρος για να δει καταματα οτι υπαρχουν καποιοι σε ανωτερη βαθμιδα απ' αυτον.
Νιωθω τυχερη που μεσα σ' αυτο το φορουμ συναντησα τον καθοδηγητη μου,τον δασκαλο μου ,τον εαυτο μου :x :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ζεί με αυτές...
έτσι ο καθένας μπορεί να πιστευει ότι εκείνος επιλέγει...
Αυτό έχω να πώ μόνο....
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Θαρρος ειναι να κοιταμε καταματα τα σκοταδια μας και να παιρναμε μεσα απ αυτα
θαρρος ειναι ναπαραδεχομαστε αισθηματα που θελουμε να θαψουμε γιατι μας κανουν να ντρεπομαστε..

και κανεις δεν ειναι πιο πανω η κατω απο μας γιατι ειμαστε ολοι φτιαγμενοι απο το ιδιο φως αρκει να το αναγνωρισουμε ,,,Ξανθουλα μου :*
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

και κανεις δεν ειναι πιο πανω η κατω απο μας γιατι ειμαστε ολοι φτιαγμενοι απο το ιδιο φως αρκει να το αναγνωρισουμε ,,,
Και βέβαια είμαστε όλοι φτιαγμένοι από το ίδιο φως αλλά ο καθένας βρίσκεται σε διαφορετικό στάδιο εξέλιξης Μαίρη μου κι αυτό είναι που μας διαφοροποιεί και δεν μας κάνει "όμοιους". Ίσοι μπορεί να είμαστε, όμοιοι όχι..
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πιστεύω οτι ειμάστε και ίσοι και όμοιοι στο βάθος.Εκείνο που μας καθιστα διαφορετικούς είναι η προσωπικότητα και τα βιώματα.Οταν ομως ξεγυμνωθούμε απο τις μασκες τοτε η ψυχή εχει την ιδια εκφραση κι εκδηλωση, αυτή της Αγαπης που εκπορεύεται απο την Ανωτερη Διανοια! >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δήμητρα, ούτε ίσοι, ούτε όμοιοι είμαστε...

διαφοροποιείται ένα μέρος μας έτσι κι αλλιώς...Ο χαρακτήρας είναι διαφορετικός, όπως και τα βιώματα...
Το συναισθηματικό πεδίο περιέχει του καθενός τις εμπλοκές και αυτό μας διαφοροποιεί...
Το νοητικό ανταποκρίνεται ανάλογα με το συναίσθημα...΄Η βιώνεται ή παγώνει...

Το πεδίο που μας κάνει να είμαστε ίσοι, όμοιοι και ένα, είναι το πνευματικό...Χωρίς αυτό ενταγμένο στην ζωή μας, οι άνθρωποι μέσα μας θα διαφέρουν, όσο κι αν λέμε ότι είμαστε ένα και όμοιοι και ίσοι...

Φτάνουμε στο αποτέλεσμα του φωτός, όταν βρούμε την αιτία της ύλης...
Φτάνουμε στην ελευθερία, όταν γνωρίσουμε την δέσμευση...

Ο δρόμος είναι ατομικός, σημαίνει οτι ο καθένας από εμάς θα διανύσει εκείνη την διαδρομή που θα τον κάνει να εναρμονίσει τα πεδία του και να εντάξει τον πνευματικό εαυτό του στην καθημερινότητά του...

Αυτό το συγκεκριμένο, φαίνεται να φοβίζει πολλούς ανθρώπους, θεωρώντας το πνευματικό, σαν ένα μέρος που ούτε μπορούν, μα ίσως ούτε θέλουν να γνωρίσουν, μια και νομίζουν ότι θα τους βγάλει από την ζωή...

Μάθαμε ότι το πνεύμα είναι κάτι ιερό, και έτσι δεν θέλουμε να ζήσουμε σαν άγιοι...Αυτά είναι κατάλοιπα της θρησκείας και των προτύπων που κουβαλάμε στα κύτταρα...

Αυτό που ξεχάσαμε, είναι ότι το πνεύμα δεν είναι κάτι ιερό και απόμακρο...ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ...δηλαδή ΕΜΕΙΣ!

Το λέω αυτό, γιατί εσύ ίσως το ξέρεις, αλλά άλλοι άνθρωποι που δεν το ξέρουν, ίσως νομίζουν ότι είμαστε εκτός πραγματικότητας, αφού λέμε ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι και όμοιοι...

Γιατί δεν είναι!! @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ο δρόμος είναι ατομικός, σημαίνει οτι ο καθένας από εμάς θα διανύσει εκείνη την διαδρομή που θα τον κάνει να εναρμονίσει τα πεδία του και να εντάξει τον πνευματικό εαυτό του στην καθημερινότητά του...
Ακριβώς Βάσω μου η διαδρομή του καθενός είναι η εκδηλωση της καθημερινότητας του κι οχι οι γνωσεις του και οι σχολες που εχει υπηρετήσει.
Ετσι το νοιωθω εγω και με αυτο πορεύομαι.

Και να σε χτυπούν φιλικά στην πλάτη, όταν περνάς
Αλλά στο τέλος θα εισπράξεις πόνο και δάκρυα.
ΑΝ ΞΕΓΕΛΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ!!
:*
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Το πεδίο που μας κάνει να είμαστε ίσοι, όμοιοι και ένα, είναι το πνευματικό...Χωρίς αυτό ενταγμένο στην ζωή μας, οι άνθρωποι μέσα μας θα διαφέρουν
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ Βάσω μου όταν λέω ότι ο καθένας βρίσκεται σε διαφορετικό επίπεδο εξέλιξης και δεν ειναι δυνατόν να είναι όλοι στο ίδιο. Όταν λέω "ίσοι" εννοώ πως όλοι είμαστε φτιαγμένοι από το ίδιο υλικό και προερχόμαστε από ίδια "πατρίδα".. @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το ξέρω Δημητρούλα, ότι το ξέρεις...

το έγραψα για άλλους που διαβάζουν...και ίσως δεν ξέρουν...

ούτε τι σημαίνει η έννοια "ουσία"...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};- @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

ARTYADIS έγραψε:
Το πεδίο που μας κάνει να είμαστε ίσοι, όμοιοι και ένα, είναι το πνευματικό...Χωρίς αυτό ενταγμένο στην ζωή μας, οι άνθρωποι μέσα μας θα διαφέρουν
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ Βάσω μου όταν λέω ότι ο καθένας βρίσκεται σε διαφορετικό επίπεδο εξέλιξης και δεν ειναι δυνατόν να είναι όλοι στο ίδιο. Όταν λέω "ίσοι" εννοώ πως όλοι είμαστε φτιαγμένοι από το ίδιο υλικό και προερχόμαστε από ίδια "πατρίδα".. @};- @};-

Αυτο ενοουσα και εγω λεγοντας οτι υπαρχουν αλλοι πανω απο μενα..,

διαφορετκο επιπεδο εξελιξης αλλα που να βραω η ξανθια ,την καταλληλη εκφραση :D
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Αυτο ενοουσα και εγω λεγοντας οτι υπαρχουν αλλοι πανω απο μενα..,
Κοριτσάκι δεν υπάρχει κανείς πάνω από εσένα, αν καταλαβαίνω το πως το εννοείς.

Η διαφορετικότητα του απέναντί μας σαφώς και δεν θα πρέπει να μας κάνει να νιώθουμε μειονεκτικά ως προς αυτό που είμαστε. :x :x

Είμαι αυτό που είμαι και αποδέχομαι όλη μου την ύπαρξη >:d< >:d<

Νιώθω ότι σε κάποια σημεία νιώθεις κατώτερη, αλλά πίστεψέ με δεν είσαι >:d< >:d< >:d<
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν είναι φυσικό Ζεφυράκι, να νιώθει έτσι η Μαρία?΄ :-?

το φυσικό της πεδίο νοσεί
το συναισθηματικό της επίσης

πως θα την πείσεις ότι είναι ίδια με σένα, που φυσικά είσαι καλά?
Δεν βλέπεις τον κόσμο από μέσα, όπως εκείνη...

Μαράκι, σε νιώθω σε αυτό που λες...και δεν θέλω να σε πείσω για το αντίθετο, θέλω μόνο να ξέρεις ότι δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορείς να κάνεις! ΄Ολα τα μπορείς κοριτσάκι μου...

Και κράτησε στο πίσω μέρος του μυαλού σου, πως όλοι οι άνθρωποι είναι "ασθενείς", μέχρι να "θεραπευτούν" μέσα στην ζωή τους, ανεξαρτητα από το βιωτικό και νοητικό τους επίπεδο!!!
΄Ετσι και φυσικά είναι ίδιοι, ακόμα και αν δεν το ξέρουν...

Το κυριότερο θέμα, είναι ότι και αυτοί που νομίζουν ότι είναι καλά στην ζωή τους, μέσα σε ένα ανεπτυγμένο νοητικό και ένα άριστο φυσικό επίπεδο, "νοσούν" ίσως περισσότερο, γιατί δεν ξέρουν τι τους λείπει...Δεν φαντάζονται!

Εσύ τουλάχιστον το ξέρεις... :-D :-D :-D :-D :-D

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ζεφυρουλα ..Ζεφυρουλα με την καστανη πλεξουδα >:d< >:d<

Με αποδεχομαιι κουκλα μου ετσι οπως ειμαι ΤΩΡΑ γιατι μεχρι εδω, αυτο ηθελα να ειμαι .

Δε μπορω ομως να νιωσω οτι βρισκομε στο ιδιο επιπεδο εξελιξης με την Βασω.... και τα επιπεδα για μενα εχουν την μορφη σκαλας και οχι ευθειας γραμμης ,γι αυτο λεω οτι υπαρχουν αλλοι πανω απο μενα

Το οτι θαυμαζω ,σεβομαι και στοχευω να φτασω στο επιπεδο της Βασως καποια μερα, δε σημαινει οτι νιωθω κατωτεροτητα αλλα οτι δε θελω να παραμεινω στασιμη στο ΤΩΡΙΝΟ μου επιπεδο
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Βασουλα μουυ :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου

Επιστροφή στο “Η ΠΑΡΕΑ - ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!”