Θαρρος θα πει...

καμιά φορά ξεχνιόμαστε...
και εκτός από την "καλημέρα"
λέμε και ότι νιώθουμε!!
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Θαρρος θα πει...

Δημοσίευση από Efthimia »

Οι σκεψεις μιας μητερας -της Πατ Λακ- που ο γιος της Patric επασχε απο καρκινο. Οι σκεψεις της αυτες, καθως λεει, γεννηθηκαν απο την καθημερινη της εμπειρια βλεποντας το παιδι της και τα αλλα παιδια που κανουν θεραπεια. Ενα απο αυτα και η Λενιω μου..

Στην μνημη των παιδιων που δεν βγηκαν(?) νικητες σ'αυτη τη μαχη.

Θαρρος θα πει να κανεις ολη την διαδρομη μεχρι το Νοσοκομειο, μπαινοντας σ'ενα αγνωστο κοσμο, να φλυαρεις συνεχεια στο αυτοκινητο που σε πηγαινει, και να καταφερνεις να χαμογελας εδω κι εκει.

Θαρρος θα πει να παραδινεις το σωμα σου σε ατελειωτες εξετασεις αιματος, στα τραπεζια των ακτινοβολιων πουναι σαν τσιμεντο, και στο πασπατεμα που σου κανουν διαφοροι.

Θαρρος θα πεινα λες "οχι, δεν θα πεθανω", στην ψηλη και θεωρατη φιγουρα που με την ασπρη μπλουζα σου λεει οτι εχεις κακοηθη αρρωστια και θα πεθανεις σ'ενα χρονο.

Θαρρος θα πει να δινεις την συγκαταθεση σου για την πειραματικη θεραπεια την στιγμη που ουτε να προφερεις τ'ονομα της δεν μπορεις.

[/b]Θαρρος θα πει να δεχεσαι την κριση της Μαμας και του Μπαμπα, με σκετη πίστη, γιατι δεν καταλαβαινεις ολα οσα σου συμβαινουν κι επειδη ξερεις πως δεν θα συμφωνουσαν με οτιδηποτε θα σε πονεσει και θα σου κανει κακο.

Θαρρος θα πει να κρατας ακουνητο το χερι σου στον γιατρο την ωρα που κανει την πεμπτη του προσπαθεια να βρει φλεβα για να βαλει την βελονα.

Θαρρος θα πει να του λες πως θα προτιμουσες ναρχοταν καποιος αλλος γιατρος για την εκτη προσπαθεια.

Θαρρος θα πει να προσπαθεις να μην κλαψεις την στιγμη που αισθανεσαι την θερμοτητα των τοξικων υγρων που εισβαλουν στο αιμα σου προκαλωντας κυματα ναυτιας.

Θαρρος θα πει να παρακολουθεις την συριγγα να σου βαζει στις φλεβες τα τρια φαρμακα, παρακολουθωντας απο κοντα ετσι που να ξερεις ποτε θα τελειωσει η θεραπεια αυτη.

Θαρρος θα πει να γυρνας στο σπιτι τη μερα μιας μεγαλης γιορτης στην ωρα σου για φαγητο με την οικογενεια σου, ξεροντας οτι ξερεις, κι ομως κανεις να μη μιλαει "γι αυτο".

Θαρρος θα πεινα λες "αμην" στην προσευχη που κανουν οι αλλοι.

θαρρος θα πει να κανεις την διαδρομη ως το μερος που θα σε ξαναρρωστησει, μερα τη μερα, πεντε φορες την βδομαδα, μετα τρεις φορες τη βδομαδα, για τρια χρονια.

Θαρρος θα πει να γυρνας πισω στο σπιτι σου μερα τη μερα, πεντε φορες τη βδομαδα, μετα τρεις φορες τη βδομαδα, για τρια χρονια και ν'αρπαζεις τη λεκανη και να πηγαινεις στο δωματιο σου για να μπορεις να κανεις εμετο μονος σου.

Θαρρος θα πει ν΄αφηνεις το γιατρο να βαζει τη βελονα στο ποδι σου οταν οι φλεβες στα χερια σου εχουν καταστραφει.

Θαρρος θα πει νασαι ξαπλωμενος κατω απ'το τεραστιο, τρομαχτικο μηχανημα ακτινοβολιας, χωρις αισθησεις, αλλα να νιωθεις οτι σου κατακαιει τον κακο ιστο μεσα σου.

Θαρρος θα πει να πηγαινεις ξανα στο σχολειο φορωντας ενα καπελακι του μπαιηζμπωλ για να κρυψεις το χασιμο των μακριων ξανθων μαλλιων σου, κα νασαι εικοσι κιλα πιο αδυνατος, στην πραγματικοτητα ο σκελετος του παλιου σου εαυτου.

Θαρρος θα πει να γελας οταν ολα τα παιδια ερθουν την αλλη μερα στην ταξη φορωντας καπελα του μπαιηζμπωλ για συμπαρασταση στην κατασταση σου.

Θαρρος θα πει να συμμετεχεις στ' αθληματα τη στιγμη που εχεις χασει τη δυναμη να συμμετεχεις σωστα, ή να κολυμπας λαχανιαζοντας και να προσπαθεις να κρυψεις την ζημια που εκανε η ακτινοβολια στο ποδι σου.

Θαρρος θα πει να ζεις καθεμερα ξεροντας πως τα "διαβολεμενα κυτταρα" μπορει να μεγαλωσουν ξανα μεσα σου, αλλα εσυ ζεις την καθεμερα στην πληροτητα της, γιατι επεζησες, γιατι κερδισες αυτη τη μερα στη ζωη..............


Και μερικα ακομη της κορης μου

Θαρρος θα πει να ουρλιαζεις απο τους πονους και οταν ακους την μαμα να κλαιει κι αυτη να της λες "δεν θελω να κλαις, ας ποναω, και να της δινεις κουραγιο λεγοντας "θαρθει η νοσοκομα να μου κανει την ενεσουλα και θα ειμαστε μια χαρουλα..."

Θαρρος θα πει να ξερεις οτι γυρισες σπιτι για να πεθανεις γιατι οι θεραπειες δεν μπορεσαν να σε κανουν καλα και να δινεις συμβουλες στη μαμα σου. "Να προσεχεις τον μπαμπα, να προσεχεις τον αδελφο μου, να γυρισεις στην δουλεια σου. Και οταν σου λεει η μαμα οτι εγω δεν σε αφηνω να γυρισω στη δουλεια μου , εσυ να της λες οτι "δεν θα μ'αφησεις, εγω θα ειμαι εκει και θα δουλευουμε μαζι"



Θαρρος θα πει να εισαι μονο πεντε χρονων.......

Δεν αντεχω να σας γραψω ολα οσα μου ελεγε η κορη μου τις 50 μερες που ειχε υποτροποιασει και περιμεναμε να φυγει απο την ζωη.
Ειναι παρα πολλα και δειχνουν το μεγαλειο της ψυχης της (για ενα παιδακι τοσο μικρο)....Λυπαμαι δεν μπορω να συνεχισω...

Με πολυ αγαπη
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Αχχχ ρε Ευθυμία :cry: :cry: :cry:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

^:)^ ^:)^ Υποκλίνομαι σε σενα Ευθυμία και στο δικο σου Θαρρος καρδια μου!Σε ευχαριστω!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Θελω να προσθεσω οτι θεωρω τον εαυτο μου ευλογημενο που ηρθε στη ζωη μου εστω και για τοσο λιγο αυτη η ψυχη. ......
Danny, γαλαζια μου σας ευχαριστω... λυπαμαι αν σας στεναχωρησα...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οχι Ευθυμία μου ,με εφερες στα ισα μου καρδια μου! >:d< :x @};-
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ευθυμία μου >:d< :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Eυθυμια μου.....
@};- @};- @};- @};- Σε ευχαριστω για αυτο που μοιραστηκες μαζι μας με τοσο Θαρρος...
Θελω πολλα να σου πω.... αρκουμε σε μια αγκαλια....

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Μια αγκαλιαΕικόνα για την Εlissavet...
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Και μια για την ΑμαλιαΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Την πήρα @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Ευθυμία μου,πόσα μου θύμισες :-( :-(
Να συνεχίσεις γλυκιά μου με δύναμη .
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Ευθυμια >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ευθυμία μου, υποκλίνομαι στο θάρρος της ψυχής της δικής σου και της μικρής σου!!!σε ευχαριστώ για το φωτεινό παράδειγμα που είσαι στις ζωές όλων μας εδω μεσα!!! >:d< :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Σας χαιρετω ξανα. Ευχαριστω και στην Axia, Margot και τη Δωρουλα.
Δεν ξερω αν εγω ειχα τοσο θαρρος και δυναμη... Σε τετοιες καταστασεις ξεχνας τον εαυτο σου και προχωρας.Δεν εχεις περιθωρια να υπαρχεις. Για μενα δυναμη και θαρρος ηταν αυτο που εδειξαν η κορη μου και μετα απο λιγα χρονια ο αντρας μου. Παλληκαριά!!!!
Προχθες ή χθες, δεν εχει σημασια, εγραψε η Βασω στην Μαρια-Ξανθουλα το εξης " το εγω σου το επελεξε Μαρια μου , γιατι αν το ειχε επιλεξει η ψυχη σου, δεν θα ζηταγες συγνωμη...
ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ Η ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣ, ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΑΣ....Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ, ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΗΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙ "ΑΣΘΕΝΗΣ".!!!! Ποσα εξηγηθηκαν με το παραπανω.... Ευχαριστωωωω
Βασω.... :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “Η ΠΑΡΕΑ - ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!”