Αντίο Γιάννη....

καμιά φορά ξεχνιόμαστε...
και εκτός από την "καλημέρα"
λέμε και ότι νιώθουμε!!
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Αντίο Γιάννη....

Δημοσίευση από Ichor »

Ο αποχεραιτισμός του Γιάννη μας θα γίνει αύριο Σάββατο
στις 11:00 στο νεκροταφείο Χαλανδρίου.


(Συγχωρήστε μου τη φειδωλότητα......)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

ΕικόναΕικόνα
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Χρυσούλα μου έχετε την υποστήριξή μου και την αγάπη μου!!!
Οτιδήποτε χρειαστείτε πείτε μου...

Μπορείς να μου δώσεις ένα στίγμα που είναι το νεκροταφείο του Χαλανδρίου?
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

....Κι ένιωσα τρόμο στο άκουσμα του δύσκολου δρόμου που έπρεπε

να πάρω. Η ψυχή μου ζάρωσε...μα μόνο για μια στιγμή. Ένα χέρι,

πιο ζεστό κι απ τον ήλιο, έσκυψε και τράβηξε το αγκάθι του φόβου

απ την ψυχή μου, άπλωσε τη ζέστα του μέσα μου κι ένιωσα πως

ο θεός μου έστειλε το φωτεινό του ’γγελο, να 'χω στήριγμα και

λόγο, για να μείνω στο μονοπάτι...Ναι, μάτια μου, τα φωτεινά σου

μάτια έδιωξαν τα σκοτάδια που άπλωσε ο φόβος και με κράτησαν

στο δρόμο μου.

Μου έμαθες τόσα πολλά, κι όμως, η ευγενική ψυχούλα σου είχε

μόνο ευχαριστώ να μου πει την τελευταία φορά που μιλήσαμε :sad: :sad: :sad: :sad:

Εγώ σ ευχαριστώ καλέ μου για όσα μου πρόσφερες, δώρα ανεκτίμητης

αξίας. Κι όμως, είχες τόσα ακόμα να προσφέρεις...Κι είχα τόσα πολλά να

σου πω...

Όχι, δεν θέλω να σου πω αντίο...είναι πολύ πικρή λέξη, δεν σου

ταιριάζει. Μόνο καλό σου ταξίδι...Κι όλο μου το είναι κραυγάζει:

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλό ταξίδι Καλλιτέχνη...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα μικρε Γιαννάκη.....
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Στον αγαπημένο μου φίλο και συνεργάτη θέλω να πω

ΣΥΓΓΝΩΜΗ Γιάννη που δεν καταλάβαμε την τρυφερότητα σου που την έλεγες με παράπονο και μεις την ονομάσαμε Γκρίνια
ΣΥΓΓΝΩΜΗ Γιάννη που την περηφάνεια σου να ζητήσεις βοήθεια στις δύσκολες στιγμές την ονομάσαμε ακαταδεξία
ΣΥΓΓΝΩΜΗ Γιάννη γιατί την αληθινή Φιλία και ανιδιοτελή Αγάπη σου την θεωρήσαμε δεδομένη και την προσπεράσαμε

Μαζί με την ΣΥΓΓΝΩΜΗ ένα Μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατί μας δίδαξες τι σημαίνει ΑΝΘΡΩΠΙΑ

Για μένα δεν είσαι πια μαθητής κανενός αλλά έγινες αυτό που πάντα ονειρευόσουν Ο ΔΑΣΚΑΛΟς ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΑΣ

ΣΤΟ ΕΠΑΝΙΔΕΙΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΦΙΛΕ
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εχε γεια αγαπημένε φιλε....

Τη χαρα και την αγαπη σου τωρα θα τη γευονται τα αστέρια.
Τι τυχερα Θεε μου. :-D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Kι αν δεν σε αποχαιρετήσαμε οπως σου επρεπε......

Πέρα από την απέραντη αγαπη μας και τα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ μας ...

Θα κάνουμε ένα μεγάλο γλέντι και θα φτάσει το τραγουδι μας μέχρι τις γειτονιες των αγγέλων απ΄οπου τώρα θα μας κυττάς και θα γελας πονηρά ....
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

@};- @};- @};-
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα .

Είναι απο τις πιο δύσκολες ωρες και ατομικά για εναν εναν χωριστά και συλλογικά μια και η πληγή που σχηματίστηκε στο '''συννεφο '' της παρέας μας είναι πολύ βαθιά΄.
Θα την θεραπεύσουμε όλοι μαζί , με τον μόνο δυνατό φάρμακο που υπάρχει , αυτό που υπερβαίνει κάθε ουσία, ιδέα και μορφή ..αυτό της αγάπης.
Λυπάμαι και αυτό ξεχειλίζει επισκιάζοντας όλα τα συναισθήματα μου αλλα το βάθος της ψυχής μου είναι χαρούμενο επειδή η Θεότητα με αξίωσε να γνωρίσω ενα τέτοιο άνθρωπο.
Ευχαριστώ το σύμπαν που πραγματοποίησε ενα απο τα πιο ''δυσκολα'' ονειρα μου , μια επιθυμία και ανάγκη συνάμα που ήταν η ευχή κάποτε να συναντήσω ενα φωτεινό όν στην υλική πραγματικότητα μου.
Και είναι ετσι ο Γιάννης μας οχι κρίνοντας κάτω απο το βάρος του πόνου και της θλίψης αλλα διαπιστώνοντας όλοι....πόσο μας επηρρέασε και η ελάχιστη επαφή μαζί του...
Φίλε , συγχώρεσε τις ανθρώπινες προσωπικότητες που δακρύζουν ....εσυ πέταξε τώρα στους ευτυχισμένους ανέμους που φερνουν το μήνυμα της ελπίδας.
Kalliopi
Δημοσιεύσεις: 564
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2008 10:34 pm
Τοποθεσία: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευση από Kalliopi »

Φίλε , συγχώρεσε τις ανθρώπινες προσωπικότητες που δακρύζουν ....εσυ πέταξε τώρα στους ευτυχισμένους ανέμους που φερνουν το μήνυμα της ελπίδας.
_________________

Τα δάκρυα αυτά είναι η επισφράγιση της προσφοράς σου σαν

άνθρωπος....
If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth a distance...
R. Kipling

http://www.youtube.com/watch?v=tV8x2HKTRdM
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

καλημέρα

δεν ξέρω ποσο καιρό θα μου πάρει, αυτό το κομμάτι μου να μπορέσει να δεχτεί αυτήν την μύηση της ύλης.

η μυηση μας δεν είναι μόνο να αναγνωριζουμε τον θάνατο σαν κατάσταση της ύπαρξής μας...

η γνώση της ψυχής, του ταξιδιού, της ύπαρξης, της αιώνιας ζωής, του πνεύματος, ειναι οι μυήσεις που παίρνουμε στην διάρκεια της ανθρώπινης πορειας μας, για να αναγνωρίσουμε εσωτερικά τον θεό και να ελευθερωθούμε από τον φόβο

Υπάρχει και η τελευταία μύηση, η συγκλονιστικότερη όλων, που είναι ανθρώπινη και αποδίδει τον φόρο τιμής στο πεδίο της ύλης.
Είναι ο ανθρώπινος πόνος, για τον αποχωρισμό της ψυχής από το πεδίο της προσωπικότητας.

Η ψυχή μου είναι γαλήνια και ευτυχισμένη, και περισσότερο ενωμένη με την ψυχή του αγαπημένου μου Γιάννη. Στο φωτεινό πεδίο των Εαυτών μας που δεν χρειάζεται πια να περάσουν την εμπειρία της ύλης. Εκεί που η ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ ενώνει τα πάντα σε ένα ρεύμα αγάπης, μέσα σε ένα αέναο φως!

Η προσωπικότητά μου όμως περνάει το μονοπάτι του πόνου.
Για όσα δεν μπόρεσε η Βάσω να του πει…
Για όσα δεν τον άφησε το υλικό πεδίο να αναγνωρίσει για την Βάσω
Για όσα δεν αναγνώρισε για τον Εαυτό του, όντας τόσο ταπεινός, ώστε να θεωρεί εμένα φως και να μην αναγνωρίζει πόσο φως έφερε όχι μόνο στην δική μου ανθρώπινη ζωή, αλλά σε όλους…

Του τα διάβασα σήμερα, λέξη-λέξη…

Πενθώ, για πρώτη φορά στην ζωή μου, ουσιαστικά…

Και αυτή είναι η μεγάλύτερη μύηση που πέρασα ποτέ…

Δεν ξέρω αν θέλω να πω ευχαριστώ…
Δεν ξέρω αν θέλω να πω σ’ αγαπώ…
Είναι τόσο μικρές οι λέξεις για να κλείσουν μέσα τους αυτήν την αγάπη και την ευγνωμοσύνη για την προσφορά του αγαπημένου μου Γιάννη.

Δεν ξέρω που θα με οδηγήσει αυτή η μύηση. Δεν γνωρίζω τον δρόμο αυτόν που ανοίγεται μπροστά μου…΄Ετσι γίνεται κάθε φορά όμως…

Ανοίγοντας το Ι ΤΣΙΝΓΚ, αυτό το σοφό βιβλίο που συμβουλεύομαι πάντα στις δύσκολες στιγμές μου, διάβασα…





10. ΤΟ ΕΜΠΟΔΙΟ

Το «εμπόδιο» περιγράφει την κατάστασή σου σε σχέση με το γεγονός ότι υπάρχουν εμπόδια και επιπλοκές. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να σταματήσεις ότι κάνεις και να δεχτείς το εμπόδιο.
Αναστέλλω λοιπόν όλες τις «πνευματικές» εργασίες και περιμένω την ολοκλήρωση της μύησης και το άνοιγμα του όποιου δρόμου.

Οι προσωπικές μυήσεις του Ιησού, όλα αυτά τα χρόνια, μου άνοιξαν τον δρόμο του όλου!
Τίποτα ατομικό, παρά μόνο το σύνολο
Αυτή είναι η θέση μου χρόνια τώρα, αυτή είναι η εργασία της ψυχής μου, αυτή εξακολουθεί και παραμένει…

Δεν ξέρω τι θα ανοιχτεί μπροστά μου…
Αλήθεια, δεν μπορώ να το δω…
΄Όμως ότι και να είναι, δεν θα είναι για το ατομικό καλό, γιατί, έτσι κι αλλιώς, δεν υπάρχει για μένα ατομικό καλό πια…

Ενιωσα ευγνωμοσύνη για όλους σας, που είσαστε κοντά μου, κοντά του…
Ουσιαστική, και όχι τυπική ήταν η παρουσία όλων σας, ακόμα και όσων δεν μπόρεσαν να είναι κοντά μας!!

Ευχαριστώ να πω?
Είναι λίγο…

Για την δόνηση της αγάπης δεν λέμε, άλλωστε, ευχαριστώ…
Γιατί είναι η ίδια μας η φύση…

Η ουσιαστική ένωση των ψυχών μας, που αναγνωρίζουν την αιώνια ζωή, τον Εαυτό και την υποστήριξη των αόρατων πεδίων, είναι η ενότητα μέσα στην οποία εκδηλωνόμαστε σαν προσωπικότητες στον υλικό κόσμο.

Και αυτήν την ενότητα, αγαπημένοι μου, την νιώσαμε όλοι μας!!

Δεν εύχομαι η ψυχή του Ιωάννη να είναι στο φως…Γι’ αυτό είμαι σίγουρη, γιατί το βίωσα. Είδα τον αγαπημένο μου Ιησού, να αγκαλιάζει την ψυχή του μέσα στο φως!

Και νιώθει τώρα το πένθος μου….Γιατί και ο ίδιος σεβάστηκε την ύλη, όσο κανείς!

Γι’ αυτό και μόνο νιώθω γαλήνη και ευγνωμοσύνη και είμαι έτοιμη να διαβώ έναν νέο δρόμο, όποιος και να είναι…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Έχω δώσει και έχω λάβει μυήσεις. Αλλά όπως είπε και η Βάσω αυτή η μύηση έχει άλλη δόνηση.....
Σίγουρα θα φέρει αλλαγές και μια νέα ΑΙΣΘΗΣΗ στην υλική μας πραγματικότητα.
Όμως μέσα μου η ταραχή κοπάζει... Δίνει χώρο στην γαλήνη και την κατανόηση.... Καμιά φορά πάνω στον πόνο γίνεσαι άδικος ή επικριτικός με τον εαυτό σου και τους άλλους γιατί δεν έκανες πράγματα που ήθελες τότε που είχες την ευκαιρία...Όμως δεν είναι έτσι... Κάθε λόγος κάθε πράξη έχει κάποιο νόημα που ίσως εκείνη την στιγμή δεν μπορούμε να αποκωδικοποιήσουμε.
Το επόμενο βήμα μας ακριβώς ξετυλίγει το κουβάρι από την άκρη του και μπορείς να αντιληφθείς τον ...Δρόμο....
Κάθε πράγμα έχει το σημείο-Ο- το σημείο της απόλυτης ακινησίας. Όμως μέσα από το τίποτα και το μηδέν ξεκινά μια ΝΕΑ ΑΡΧΗ Είναι το ξύπνημα σε μια άλλη διάσταση. Αφου ολοκληρώσεις μια οκτάβα η επόμενη είναι δονητικά υψηλότερη. Αυτός είναι ο Νόμος του Σύμπαντος !!!!!!!
Σιωπή λοιπόν και ακινησία :cry:
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!

Επιστροφή στο “Η ΠΑΡΕΑ - ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!”