Νέο μέλος … καλημέρα!

καμιά φορά ξεχνιόμαστε...
και εκτός από την "καλημέρα"
λέμε και ότι νιώθουμε!!
Newreikimember
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Φεβ 2023 10:26 am

Νέο μέλος … καλημέρα!

Δημοσίευση από Newreikimember »

Καλημέρα σας, μόλις μπήκα κι εγώ στο φορουμ σας, μια που ενδιαφέρομαι να μάθω περισσότερα για το ρεικι καθώς και τις μυήσεις. Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα να τις εκφράσω, κάθε απάντηση/βοήθεια, ευπροσδεκτη!
Έχω λάβει ενέργεια ρέικι στο παρελθόν (5-6 φορές στο σύνολο) από 2 διαφορετικές δασκάλες. Η πρώτη ασχολιόταν παράλληλα και με κρυστάλλους, έλαια κλπ. Μου έδωσε ρέικι κάποιες φορές, αλλά όχι σε κάθε συνεδρία. Αυτό με προβλημάτισε και στράφηκα σε άλλη δασκάλα, η οποία έκανε ξεκάθαρα συνεδρίες ρέικι και γενικά ασχολιόταν αρκετά με τα του σύμπαντος κλπ και κάναμε σχετικές κουβέντες. Κάποια στιγμή με προβλημάτισε κι εκείνη, καθώς στην πρώτη συνεδρία μου είπε οτι ένιωσε οτι υπαρχει «χαος» στον εγκεφαλο μου (στο ημισφαίριο της σκέψης), μου ειπε οτι σκεφτομαι πολυ και οτι επισης ενιωσε οτι λαμβανω πολλη πιεση απο καπου με αποτελεσμα αυτο να με πιεζει, κατι που επισης ενιωσε οταν με άγγιξε. Αυτα σε ενα βαθμο με τρόμαξαν, καθως δεν ξερω αν μπορει καποιος δασκαλος ρεικι να νιωσει κατι τετοιο. Σε επομενη συνεδρια μας, μου ειπε οτι ενιωσε οτι σε προηγουμενη ζωη ζουσα σε ινδικό ασραμ… Δεν ξερω αν εκανα ορθά που σε ενα βαθμο προβληματιστηκα και με τη συγκεκριμενη δασκαλα, παντως διεκοψα τις συνεδριες, χωρις να μου εχει αφησει καποια αρνητικη εντυπωση, απλως διεκοψα.
Τωρα ειμαι σε διαδικασια αναζητησης δασκάλου, ωστε αφενος να παρω παλι ενεργεια και αφετερου να παρω καποιο βαθμο που θα με ενδιεφερε. Η μονη ανησυχια μου ειναι οτι οντως υπαρχουν πολλοι «τσαρλατάνοι» που τάζουν λαγούς με πετραχειλια για να σε πείσουν να σε αναλάβουν. Καποια για παραδειγμα που ειπε οτι εχει πολυ εντονη ενεργεια στα χερια και οτι θα πρεπει να το γνωριζω……
Θα ηθελα τη συνδρομη σας ωστε να βρω που να απευθυνθώ και να λυσω και καποιες ακομα αποριες μου απο καποιον αξιόπιστο δασκαλο/δασκαλα. Για παραδειγμα, το οτι οσες φορες εκανα ρεικι με τις συγκεκριμενες δασκάλες, δεν ενιωσα απολυτως τιποτα, ειναι φυσιολογικο; Ουτε κατα τη διαρκεια ουτε μετα τη συνεδρια. Και να σημειωθει οτι οντως ημουν πολυ δεκτική, καθως καθε φορα που το εκανα, το εκανα με ενθουσιασμο και πιστη.
Ευχαριστω για το χρονο σας, καθε μηνυμα/απαντηση καλοδεχουμενη.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23452
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέο μέλος … καλημέρα!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλημέρα και καλώς ήλθες! :x

Η αλήθεια είναι πως η επιλογή δασκάλου αλλά και πρακτικού στο ρέικι, είναι μία πολύ προσωπική υπόθεση. Έχει να κάνει με το τι αναζητάει κανείς, τι "του κάνει" να το πούμε πιο απλά, τι του ταιριάζει. Και έτσι όπως σε διαβάζω, έχω την αίσθηση πως ήδη μέσα σου είσαι κάπως ξεκάθαρος στο τι θέλεις, ή έστω στο τι δεν θέλεις. :x

Είναι θέμα καθαρά εσωτερικής, προσωπικής αίσθησης. Είτε διαβάζοντας πχ ένα προσωπικό προφίλ στο ίντερνετ, είτε συναντόντας τον άλλον από κοντά πριν από μία συνεδρία, πως να το πω, το νιώθεις μέσα σου. Το αν αυτό το άτομο σου βγάζει εμπιστοσύνη, σου βγάζει φροντίδα, αν νιώθεις καλά, όλα αυτά.

Οπότε, με οδηγό αυτήν την αίσθηση, πιστεύω πως θα μπορέσεις να βρεις σίγουρα τον πιο κατάλληλο για σένα. :x

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Νέο μέλος … καλημέρα!

Δημοσίευση από Vasoula »

καθώς στην πρώτη συνεδρία μου είπε οτι ένιωσε οτι υπαρχει «χαος» στον εγκεφαλο μου (στο ημισφαίριο της σκέψης), μου ειπε οτι σκεφτομαι πολυ και οτι επισης ενιωσε οτι λαμβανω πολλη πιεση απο καπου με αποτελεσμα αυτο να με πιεζει, κατι που επισης ενιωσε οταν με άγγιξε. Αυτα σε ενα βαθμο με τρόμαξαν, καθως δεν ξερω αν μπορει καποιος δασκαλος ρεικι να νιωσει κατι τετοιο. Σε επομενη συνεδρια μας, μου ειπε οτι ενιωσε οτι σε προηγουμενη ζωη ζουσα σε ινδικό ασραμ…
Καλώς ήρθες φίλη μας στο φόρουμ.

Δεν ξέρω ποιός ακριβώς είχε χάος στο κεφάλι του, αλήθεια... 8-} 8-}

Φυσικά και ο πρακτικός ρέικι θα εντοπίσει ένα μπλοκάρισμα και θα προσπαθήσει να το ισορροπήσει, αλλά να νιώθει και χάος στο κεφάλι του "θεραπευόμενου", αυτό δεν το καταλαβαίνω
Έκανες πολύ καλά και διέκοψες, γιατί ούτε προηγούμενες ζωές, ούτε μελλοντικές μπορεί κανείς να "δει", έτσι απλά κάνοντας ρέικι

Η προηγούμενη ζωή θα έρθει σε προσωπικό επίπεδο και με πολλές πολλές προϋποθέσεις (αν και εφόσον), όχι σε έναν τρίτο...

Να αναζητήσεις τον ταπεινό δάσκαλο...
Δυσκολάκι είναι, ιδιαίτερα σ' αυτήν την εποχή που ο καθένας αυτοαποκαλείται "δάσκαλος", αλλά αν επιμείνεις θα τον βρεις

Καλή επιτυχία στην αναζήτηση σου

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Newreikimember
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Φεβ 2023 10:26 am

Re: Νέο μέλος … καλημέρα!

Δημοσίευση από Newreikimember »

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ωστόσο… πώς βρίσκει κανείς τον «ταπεινό» δάσκαλο; Με την έννοια ότι δεν προβάλλονται κάπου, δεν υπάρχει υποθέτω τρόπος να βρεις και να έρθεις σε επαφή με δασκάλους. Το φορουμ σας είναι ένα μέρος να βρεις ίσως ανθρώπους που ασχολούνται, αλλά και πάλι, πως; Πως τον/την βρίσκει κανείς; Πώς συζητά και καταλήγει αν ο εκάστοτε δάσκαλος του κάνει ή όχι; Του εμπνέει εμπιστοσύνη ή όχι; Δεδομένου και ότι όπως προείπαμε υπάρχουν τόσοι και τόσοι επιτήδειοι;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88503
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Νέο μέλος … καλημέρα!

Δημοσίευση από Vasoula »

όπως σου είπε ο Θοδωρής, πριν πας για θεραπεία ή σεμινάριο κάνεις μια προκαταρκτική συνάντηση με τον δάσκαλο ρέικι για να συζητήσετε πάνω στο ρέικι και να ακούσεις τις απόψεις του, καθώς και να διαπιστώσεις αν οι απαντήσεις του πάνω στα ερωτήματα σου, σε ικανοποιούν.
Εκεί αφήνεις το διαισθητικό σου μέρος να κρίνει, αν αυτά που σου λέει σε αγγίζουν

Και μετά φαίνεται αυτός που γνωρίζει και αυτός που προσπαθεί να εντυπωσιάσει...

Το ρέικι έχει απλότητα, δεν είναι κάτι φανταχτερό...
Ο χρόνός που θα αφιερώσεις για να βρεις τον κατάλληλο δάσκαλο για σένα, είναι κάτι σαν "επένδυση" για την πνευματική σου καλλιέργεια.

αυτά :romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “Η ΠΑΡΕΑ - ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!”