ΠΕΙΡΑΖΕΙ??

καμιά φορά ξεχνιόμαστε...
και εκτός από την "καλημέρα"
λέμε και ότι νιώθουμε!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

δεν είναι στις υποχρεώσεις μου, αλλά στα καθήκοντά μου
μαναρίτσα :*
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Βρε Βασούλα μου, τι ωραίο πράγμα ήταν αυτό που είπες! @};- @};- @};-

Ξέρεις, πολλές φορές οι έννοιες "υποχρέωση" και "καθήκον" ταυτίζονται αλλά και πολλές φορές χρησιμοποιούνται εσφαλμένα, ιδιαίτερα η λέξη "καθήκον".

Κατ' εμέ, η λέξη καθήκον ταυτίζεται με την έννοια "εσωτερική, υποχρέωση". Για παράδειγμα, είναι και καθήκον αλλά και υποχρέωσή μου (εσωτερική προς τον εαυτό μου) να γίνομαι κάθε μέρα καλύτερος άνθρωπος.

Η λέξη υποχρεωση, γενικότερα, είναι κάτι που έρχεται απ' έξω, από κάποιο γραπτό ή άγραφο νόμο, ηθικό, κοινωνικό ή άλλο. Το καθήκον δεν εμπίπτει σ' αυτή την κατηγορία. Πηγάζει από μέσα μας. Το παιδί είναι υποχρεωμένο να διαβάσει μετά το σχολείο, αλλά το καθήκον του γονιού είναι να επαγρυπνά ώστε αυτό να γίνει.

Πολλές φορές η λέξη καθήκον χρησιμοποιείται εσφαλμένα εννοώντας τη λέξη αρμοδιότητα, κυρίως σε εργασιακούς χώρους (και όχι μόνο), για παράδειγμα τα καθήκοντα (κατ' ουσίαν, οι αρμοδιότητες) ενός Site Administrator, όπως αυτά είναι καταγεγραμμένα σε κάποιο, εμ... κανονισμό λειτουργίας, ας πούμε.

Κι έπειτα, πολλοί άνθρωποι έχουμε κάνει, σε συγκεκριμένες στιγμές της ζωής μας, υπέρβαση καθήκοντος, αλλά δε ξέρω κανένα να έχει κάνει υπέρβαση υποχρεώσεων χαχα

Μετά τα παραπάνω και θεωρώντας το καθήκον ως θέμα εσωτερικό, αντιλαμβάνομαι πλήρως την απάντησή σου και εκτιμώ ιδιαίτερα τη στάση σου. Για να είμαι ειλικρινής, από το λίγο που σε ξέρω, δεν περίμενα τίποτε λιγότερο από σένα. Απλά θέλησα να αποσαφηνίσω αυτό που κατά τη γνώμη μου πολλοί εννοούν καθήκον με λάθος τρόπο, ώστε να φανεί η εσωτερική διάθεση και παρόρμηση που εμπεριέχεται σ' αυτό που εσύ αποκάλεσες "καθήκοντά" σου...

:x :x :x :x :x
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Κοίτα τι βρήκα:

"Προσπάθησα να κάνω από καθήκον, ό,τι γίνεται μονάχα από αγάπη"

Καραγάτσης

>:d< >:d< >:d<
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

για μένα τα δύο είναι συνυφασμένα...

το καθήκον μου το εμπνέει ο θεός και χωρίς αυτόν δεν μπορώ να αγαπήσω τίποτα...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Bασούλα :x >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

:-? :-? :-?
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Γιατί είσαι σκεφτικός Αποστόλη :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Γιατί είμαι άθεος, Ιωάννα μου, οπότε η δήλωση "το καθήκον μου το εμπνέει ο θεός και χωρίς αυτόν δεν μπορώ να αγαπήσω τίποτα..." αρνούμαι κατηγορηματικά να το δεχτώ. Αυτή όμως είναι μόνο η άποψή μου, ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι θέλει, σε ό,τι θέλει και να στηρίζει τις εμπνεύσεις του όπου κρίνει, με όλο το σεβασμό....

’λλωστε ρέικι και θρησκεία είναι εντελώς διαχωρισμένοι όροι και γενικώς και μέσα μου, οπότε θεωρώ φυσικό να αντιδρώ στο "δεν μπορώ να αγαπήσω τίποτα", χωρίς να συμβαίνει ή να υπάρχει κάτι σχετικό με την αγάπη. Κατ' εμέ η αγάπη πηγάζει έσωθεν.

Δε θεωρώ ότι τα λεγόμενά μου προσβάλλουν κανέναν και δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου, εάν όμως κάποιος νιώθει θιγμένος από αυτή, η Βάσω ή οποιοσδήποτε άλλος, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη, έχω μάθει να εκφράζομαι ελεύθερα και ειλικρινά.


>:d< >:d< >:d<
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Αποστόλη ίσως να θέλεις να ρίξεις μια ματιά

viewtopic.php?t=312&start=0
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Σ' ευχαριστώ για το reference Ελισάβετ, να είσαι καλά.

Το είχα δει παλιότερα αλλά δεν θυμάμαι να αναφερόταν σε αθεϊα, έχω την εντύπωση ότι γίνεται πολλή κουβέντα για εκκλησία, αιρέσεις, κάτι εντελώς διαφορετικό, αλλά γενικά υπάρχει η τάση των [περισσότερων εδώ μέσα, προφανώς όχι αδίκως, να διασυνδέουν την πίστη τους με την κοσμική (συμπαντική) ενέργεια.

Βρίσκω λογική την ανάγκη που νιώθουν ότι κάπου πρέπει να αποδώσουν την προέλευση της ενέγειας αυτής κι άλλωστε ο ελληνισμός είναι από τα μικράτα του γαλουχημένος και εμποτισμένος με τη χριστιανική πίστη. Όλα αυτά είναι ωραία και καλά, απλά δεν αντιπροσωπεύουν εμένα...

Σταματάω εδώ, γιατί βλέπω ήδη τη Βάσω να με στέλνει να μεταφέρω το μήνυμα στην κατάλληλη κατηγορία χαχα

>:d< >:d< >:d<
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αποστολη σε τι πιστευεις μεσα σου? @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κατ' εμέ η αγάπη πηγάζει έσωθεν.
όπως ακριβώς και ο θεός...

Αποστόλη δεν θα μπορέσεις εύκολα να έχεις γνώση για τον Εαυτό σου, αν αποκλείσεις ένα κομμάτι σου...

Η συμπαντική ενέργεια δεν λέει και πολλά πράγματα...΄Ισως αν το δεις πιο βαθιά και πνευματικά το θέμα με την ενέργεια, μπορέσεις να κατανοήσεις περισσότερο τι σημαίναι Αγάπη και τι θεός...

Σαφώς δεν αφορά καμία δογματική πίστη, έτσι όπως το αναφέρεις...και για να καταλαβαινόμαστε είμαι ο τελευταίος άνθρωπος που θα υποστηρίξει τον χριστιανισμό...

όμως είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα ο χριστιανισμός με τον θεό...Και μόνο από αντίδραση στα θρησκευτικά πρότυπα κάποιος θα πει "δεν πιστεύω παρά στο σύμπαν"...

αν η ενέργεια για σένα έρχεται από το σύμπαν, τότε ο θεός για σένα είναι εκτός σου και καλά κάνεις και δεν τον πιστεύεις...

όμως στον 1ο βαθμό κανείς δεν σου μίλησε για την ολότητά σου?
απορώ...Το πνευματικό πεδίο του ανθρώπου δεν ειναι ουτοπία, ούτε φαντασία μερικών...
Για μένα τουλάχιστον είναι βιωμένη εμπειρία και μέσα σ'αυτό ο θεός μου αποκαλύφτηκε...

Και μεταξύ μας...χωρίς γένια! Ευτυχως είχε ξυριστεί...για να κάνουμε και το απαραίτητο χιούμορ! :)) :))

σεβομαι απόλυτα όμως την πίστη σε οτιδήποτε, αν σε βοηθά να εισαι μέρος της ανθρωπότητας και ο Εαυτός Σου...

όχι "καλύτερος" όπως ανάφερες προηγουμένως...Απλά ο Εαυτός σου ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ...

Ξέρεις είμαι πάντα της άποψης ότι η πίστη σε οτιδήποτε, αν είναι βαθιά και ξεκαθαρισμένη από πρότυπα, σε κάνει να αναγνωρίζεις την ΖΩΗ μέσα από την καρδιά σου...Ε, αυτό αν συμβει, τότε ποιός νοιάζεται για το πως τον λένε τον δικό σου θεό?

Μου αρκεί να μην ειναι η ζωή ουτοπία, όλα τα άλλα ο καθένας μας τα λέει με το όνομα της αλήθειας του...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Σε μένα. Αποδέχομαι την ύπαρξη οντοτήτων ανώτερης και κατώτερης διάννοιας από τη δική μου, τις σέβομαι, συνυπάρχω αλλά μέχρι εκεί. Έτσι προκύπτει και η ιδιαίτερη συμπάθειά μου προς τον Ουριήλ, καθώς και σε όλες τις δυνάμεις που εργάζονται για την αγάπη. Γιατί για μένα φως είναι η αγάπη, χωρίς περιορισμούς, ταμπέλες, τίτλους ιδιοκτησίας. Ωστόσο, μου είναι αδύνατο να δεχτώ την ύπαρξη ενός υπέρτατου όντος, δημιουργού, ρυθμιστή των πάντων. Δε ξέρω, μπορεί να είμαι πολύ εγωιστής ή πολύ πραγματιστής, Τάσο μου... Ανέκαθεν είχα πρόβλημα με την εξουσία. Ή, μπορεί να υπήρξα άθεος τόσα πολλά χρόνια που να μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποδεχτώ τη μία κια μοναδική διάννοια, ακόμη κι αν αυτή δε ζητάει τίποτε περισσότερο από μένα παρά να γίνω σαν κι αυτήν, 100% αγάπη...
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Απόστολε, όλοι οι άνθρωποι έχουμε μια εικόνα για τον θεό η οποία πηγάζει κυρίως από το θρησκευτικό σύστημα που ανήκει η οικογένεια μας. Αν είσαι άθεος και μιλάς για τον θεό που μας έμαθε ο χριστιανισμός, τότε κι εγώ άθεος είμαι..

Η πρόκληση θεωρώ πως είναι να καταφέρουμε κάποια στιγμή να διαλύσουμε τα διάφορα πρότυπα (κοινωνικά,θρησκευτικά,γονεικα κλπ) όποια και να είναι αυτά, για να μπορέσουμε να είμαστε ο Εαυτός μας. Και επειδή ο θεός υπάρχει μέσα μας, και όχι σε κάποιο βουνό, ή σε κάποια γωνία του σύμπαντος, όντας ο Εαυτός μας βιώνουμε και τον θεό.. γιατί ο θεός δεν είναι χωρισμένος από εμάς, αντίθετα είναι αναπόσπαστο κομμάτι μας..

Η "συμπαντική ενέργεια" δεν λέει τίποτα, θα συμφωνήσω με την Βάσω.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Βάσω, Βασίλη, σας ευχαριστώ, πολύ όμορφα λόγια και ομολογουμένως αρκετά κοντά σε μένα, αν και δυσκολεύομαι αρκετά να κατανοήσω την ουσία και την ολότητά τους. Θα πρέπει να σκεφτώ πολύ πάνω σ' αυτά, ή πάλι, ίσως και καθόλου, απλά να τ'αφήσω ν' αγγίξουν το είναι μου, δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι η λογική προσέγγιση θα βοηθήσει. Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστώ βοήθεια, το να είσαι ο εαυτός σου είναι έργο ζωής και δεν έχω ιδέα πώς να το πετύχω, ή έστω από πού να ξεκινήσω πρώτα... :-(

Παρόλα αυτά, η προσέγγισή σας, όπως προείπα, μ' αγγίζει πολύ περισσότερο από όσο περίμενα και είμαι σίγουρος ότι έχω αρωγούς στις απόπειρές μου για την κατανόησή της, όσο και την ενσωμάτωσή της σ' αυτό το ατελές που έιμαι τώρα.

Σας ευχαριστώ εκ βάθους καρδίας, να είσαστε καλά! @};- @};- @};-

>:d< >:d< >:d<
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι

Επιστροφή στο “Η ΠΑΡΕΑ - ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!”