ΠΕΙΡΑΖΕΙ??

καμιά φορά ξεχνιόμαστε...
και εκτός από την "καλημέρα"
λέμε και ότι νιώθουμε!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Γι αυτο ειμαστε εδω, για να τα καταφερουμε... >:d< :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Πειράζει που θέλω να περάσω μαθήματα χωρίς διάβασμα?
(Μάλλον ναι, γιατί δεν πρόκειται).
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Βασίλη!!!!!!!!! :x :x :x

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Άβαταρ μέλους
Αμαλία
Δημοσιεύσεις: 7910
Εγγραφή: 03 Δεκ 2007 10:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Αμαλία »

Wisdom έγραψε:Πειράζει που θέλω να περάσω μαθήματα χωρίς διάβασμα?
(Μάλλον ναι, γιατί δεν πρόκειται).
:)) :)) :)) :)) Χαχα! Και γω ήρθα στο τόπικ αυτό για να γκρινιάξω για τα μαθήματα...
Αρχίζω λοιπόν...
Πειράζει που πρέπει να κάνω μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ εργασία (30 σελ περίπου θεωρία, αλλά και προγραμματιστική με κώδικα) πάνω σε ένα αντικείμενο που δεν ξέρω ΤΙΠΟΤΑ, και έχω μόνο 2 μέρες;;; :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Επίσης...
Πειράζει που αντί σήμερα να κάνω αυτήν την εργασία, διάβαζα έξτρα ώρες το επόμενο μάθημα που δίνω με σκοπό να ξεμπλεχτώ και μπλέχτηκα ακόμα περισσότερο;;;; =)) =)) =)) =))
Εικόνα

Είναι βολικό να γίνεσαι καλός άνθρωπος από φόβο, από το να γίνεσαι συνειδητός στην Αγάπη και να τους έχεις όλους εναντίον σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όχι βρε Αμαλάκι μου! δεν πειράζει! >:d< >:d<

ψυχή δεν παραδίνουμε...ένα μάθημα είναι! =)) =)) =)) =)) =))

βάλε τα συμβολάκια σου και θα γίνουν όλα όπως πρέπει...

:-D :-D :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Apostolis έγραψε:Γιατί είμαι άθεος, Ιωάννα μου, οπότε η δήλωση "το καθήκον μου το εμπνέει ο θεός και χωρίς αυτόν δεν μπορώ να αγαπήσω τίποτα..." αρνούμαι κατηγορηματικά να το δεχτώ. Αυτή όμως είναι μόνο η άποψή μου, ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι θέλει, σε ό,τι θέλει και να στηρίζει τις εμπνεύσεις του όπου κρίνει, με όλο το σεβασμό....

’λλωστε ρέικι και θρησκεία είναι εντελώς διαχωρισμένοι όροι και γενικώς και μέσα μου, οπότε θεωρώ φυσικό να αντιδρώ στο "δεν μπορώ να αγαπήσω τίποτα", χωρίς να συμβαίνει ή να υπάρχει κάτι σχετικό με την αγάπη. Κατ' εμέ η αγάπη πηγάζει έσωθεν.

Δε θεωρώ ότι τα λεγόμενά μου προσβάλλουν κανέναν και δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου, εάν όμως κάποιος νιώθει θιγμένος από αυτή, η Βάσω ή οποιοσδήποτε άλλος, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη, έχω μάθει να εκφράζομαι ελεύθερα και ειλικρινά.


>:d< >:d< >:d<

Ρέικι και θρησκεία είναι διαφορετικό πολύ σωστά.
Ο Θεός όμως δεν υπάρχει μόνο στην θρησκεία,
ένα αυτό.
Ο Θεός επίσης δεν ανήκει κάπου αλλά βρίσκεται σε όλους μέσα
δεν θεωρείς πως προσβάλλουν τα λεγόμενα σου.
Εμένα με θύμωσες όμως με θύμωσες πολύ και γιαυτό πήρα λίγο χρόνο,πριν σου απαντήσω.


Και θα σου κάνω τις εξής ερωτήσεις:

Μιλάς για Ουριήλ λες και είναι κάποιος τζίνι που μπορείς
να του ζητήσεις κάτι και να στο δώσει απλόχερα.

Ξεχνάς πως ο Ουριήλ είναι μια οντότητα Του.

και πέρασε απο τόσα για να ρθει στο βασίλειο Του.

Για ποια εξουσία μιλάς;
Που την είδες την εξουσία στο Θεό;

Αντί να τον ευχαριστείς που μπορείς και βλέπεις γύρω σου
την αγάπη του τον κρίνεις;
Πως με ποιο δικαίωμα κριτηρίου;

Ποτε το παιξε εξουσία σε σένα ο Θεός;

Λες δεν βάζεις ταμπέλες αλλά μόλις έβαλες την μεγαλύτερη και
χειρότερη έδωσες την λεξη Εξουσία στο Θεό.

Και συν αυτό ξεχωρίζεις οντότητες σε ανώτερες και κατώτερες
πως το κάνεις αυτό;

Νομίζω πως είσαι πολύ μακρυά απ τον Ουριήλ μη πω πως δεν
υπάρχει καμία επαφή μεταξύ σας.

Απλά σάρεσαι σαν οντότητα.


Αυτά απο μένα επειδή μίλησες για ειλικρίνεια και έτσι και εγώ
όταν πνίγομαι απο κάτι,θέλω να το εκφράζω τα γραπτά μου
μπορείς είτε να τα σκεφτείς είτε να τα προσπεράσεις. @};- @};- @};-
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Λεών, γλυκέ μου, δεν καταλαβαίνω γιατί θύμωσες. Πραγματικά. Μπορείς να μου εξηγήσεις από πού πηγάζει ο θυμός σου; @};- @};- @};-

Ναι, μπορεί να είμαι πολύ απομακρυσμένος από το θεό που όπως λες υπάρχει μέσα μου. Μπορεί να μην είμαι παρά ένας παραπλανημένος, ένας χαμένος που μετά την πρώτη μύησή του στο ρέικι άρχισε να επαναθεωρεί και να επανεπεξεργάζεται αυτά που εσύ έχεις λυμένα από πολύ μικρή ηλικία.

Κι άλλα μέλη ισχυρίστηκαν ότι ο θεός υπάρχει μέσα σε κάθε άνθρωπο και υπεραμύνονται της άποψής σου αλλά δεν είδα να θυμώνουν.

Και ναι, μπορεί όντως να μην έχω καμία σχέση με τον Ουριήλ ή οποιαδήποτε άλλη οντότητα και απλά να μου άρεσε ή κάτι να ένιωσα που να με έκανε να αιστανθώ ότι σχετίζομαι, αλλά να μην είναι έτσι. Και λοιπόν; Εσύ που έχεις καλές σχέσεις με τον Ουριήλ, δεν τον επικαλείσαι σε θέματα που χρειάζεσαι φώτιση; Ε, κι εγώ τη χρειάζομαι, αν τη ζητάω με λάθος τρόπο, διόρθωσέ με. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν τον βλέπω σαν τζίνι που πραγματοποιεί επιθυμίες, ούτε ζητάω τίποτε που να βλάπτει τους άλλους ή να μου εξασφαλίζει κάποιο υλικό όφελος. Πού διαφοροποιούμαστε, εσύ κι εγώ;

Μπορείς, αν θέλεις, να στενοχωριέσαι, να θλίβεσαι ή να λυπάσαι για μένα, επειδή δε συμμερίζομαι τις δικές σου απόψεις ή επειδή δε νιώθω όπως εσύ. Θα μπορούσες επίσης να χαρείς από την ευκαιρία που σου δίνεται να εκφράσεις τα δικά σου πιστεύω, ή, ακόμη καλύτερα, θα μπορούσες να μου πεις τι διαφορετικό νιώθεις εσύ που εγώ δεν το βιώνω, αλλά να θυμώσεις; Γιατί;

Ωστόσο, έχεις δίκιο, η μόνη εξουσία που νιώθω πολλές φορές να βαραίνει πάνω μου είναι αυτή των ανθρωπων, ειδικά αυτών που κάνουν ό,τι μπορούν για να την ασκήσουν για δικά τους οφέλη ή δικές τους ανάγκες, κανενός άλλου.

Διαχώρισα τις οντότητες σύμφωνα με την απλοϊκή μου θεώρηση περί καλού και κακού, ίσως η έκφραση "ανώτερης και κατώτερης διάνοιας" να μην ανταποκρίνεται σ' αυτό που εννοούσα... αλλά μη μου πεις ότι όλες οι οντότητες που κινούνται αόρατες ανάμεσά μας έχουν τις πιο αγαθές των προθέσεων γιατί αν ήταν έτσι δε θα βρισκόταν η ανθρωπότητα στα χάλια που είναι.

Πραγματικά λυπάμαι που σου προκάλεσα δυσάρεστα συναισθήματα και σ' ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να τα μοιραστείς μαζί μου και με όλους. Δεν είμαι παρά ένας αναζητητής της αλήθειας, όπως κι εσύ, φαντάζομαι. Το δρόμο μου ψάχνω κι όσο κι αν θυμώνεις μαζί μου, το μόνο που έκανα, καλοπροαίρετα πάντα, είναι να εκφράσω τους προβληματισμούς μου. Συμπάθα με...

Ως Site Admin που είσαι, θα ήθελα να σε παρακαλέσω, εάν το κρίνεις σωστό και αν γίνεται, να μεταφέρεις τη συζήτηση σε κάποιο άλλο χώρο, π.χ. ReikiCenter-FORUM Αρχική σελίδα -> ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΪΚΙ -> ΤI ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ή όπου αλλού κρίνεις πιο σχετικό, έχω την εντύπωση ότι μάλλον είναι άσχετο με το παρόν topic. Εάν θέλεις να συνεχιστεί η συζήτηση και εάν συμφωνείς με την πρόταση, προφανώς...

>:d< >:d< >:d<
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Θεωρω υγειες να εκφραζει κανεις τον θυμο του ομως εδω Λεων περνας στον πνευματικο εγωισμο κατα την αποψη μου, αν σε ενδιαφει αυτη.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πνευματικός εγωισμός? :-?

νομίζω ότι ο πνευματικός εγωισμός κάνει τους ανθρώπους να διαχωρίζονται μόνο μέσα από την γνώση και όχι από μια βιωμένη εμπειρία...

Εδώ όμως νιώθω ότι δεν είναι απλή γνώση, αλλά αλήθεια!

μερικές φορές όταν έχεις μέσα σου την αλήθεια, Βασίλη, μπορεί να σου βγει και θυμός, όταν νιώθεις ότι άλλοι στην προσβάλλουν...Είναι πολύ υγιές συναίσθημα...

Για κάποιον τέτοιο λόγο, εγώ θα είμαι στο δικαστήριο την Παρασκευή... :-( :-(

Μέχρι να ισορροπήσεις το συναίσθημα, μπορεί και να θυμώσεις, η αλήθεια είναι...Αλλά πνευματικός εγωισμός δεν είναι...ή τουλάχιστον δεν το νιώθω εγώ έτσι...

Φυσικά ο καθένας μπορεί να σκέφτεται ότι θέλει για τον θεό...΄Ομως όταν τον νιώσεις με αλήθεια, στην αρχή τουλάχιστον, θέλεις και να τον εκφράσεις...Και ο θυμός είναι μια απλή έκφραση, που έχουμε μάθει να μην αποδεχόμαστε...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Από πότε η αμφισβήτηση που προκύπτει μέσα από την αναζήτηση θεωρείται προσβολή; Από πότε η αμφισβήτηση θεωρείται εκ προ μελέτης εξύβιση των πιστεύω κάποιου άλλου, ιδιαίτερα όταν έχει ήδη δηλωθεί η καλή πρόθεση και όχι η διάθεση υποβιβασμού και σπίλωσης των πιστεύω αυτών;
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πως μπορει καποιος να κρινει τις πνευματικες εμπειριες ενος αλλου; Ως τι το κανει δηλαδη; Για εμενα απεχει πολυ αυτο απο το να εκφραζει κανεις τον Θεο, την Αγαπη δηλαδη.. μπορει να ειναι ολα αυτα εντελως διαστρεβλωμενα μεσα μου και να κοιμαμε τον υπνο του δικαιου τι να πω..

Για την ακριβεια αυτο που ενοιωσα ηταν οτι ο Λεων θεωρησε λιγο πως χανει την μοναδικοτητα του περι του Ουριηλ και επειδη αυτα που βιωσε αυτος μαλλον δεν ταιριαζουν με αυτα που βιωσε ο Αποστολος του βγηκε ολο αυτο.

Λεων δεν τα λεω αυτα για να σε κραξω απλα αυτο ενοιωσα και γι αυτο εγραψα ολα αυτα. Τιποτα δεν ειναι κατακριτεο.. Απλα ειδα μια επιθεση στον Αποστολο γιατι απλα εχει αλλη γνωμη απο την δικη μας. Οπως ειχα επιτεθει κι εγω σε εσενα οταν πρωτομπηκες εδω..

@};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν είπα, βρε Αποστόλη μου, τι είναι ή τι οφείλει να είναι η αμφισβήτηση...

Είπα μόνο ότι ο θυμός ειναι ένα υγιές προσωπικό συναίσθημα...και ο Λεών αυτό εξέφρασε...

Θα μπορούσε να μην είχε πει ότι θύμωσε...

και όπως βλέπεις δεν απάντησα σε σένα, γιατί αναγνωρίζω και το δικό σου δίκιο, κοσμικά πάντα, όχι πνευματικά...

Απάντησα στον Βασίλη σχετικά με τον πνευματικό εγωισμό, που οφείλεται μόνο σε εξωτερική γνώση! Αυτή διαφοροποιεί και όχι η εμπειρία...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ενοιωσα ηταν οτι ο Λεων θεωρησε λιγο πως χανει την μοναδικοτητα του περι του Ουριηλ
η θυμώνει για την διαστρεβλωμένη αλήθεια?

εγώ να δεις ανάποδες που παίρνω όταν λένε τα μύρια όσα για τον Ιησού...Δεν είναι από εγωισμό, αλλά από απελπισία, Βασίλη μου!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Μα ο καθενας δεν βιωνει διαφορετικα την Αληθεια;
Πολέμα και Οραματίσου
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Βασούλα, είσαι πολύ γλυκό πλάσμα... Το ξέρεις άλλωστε @};- @};- @};-
μερικές φορές όταν έχεις μέσα σου την αλήθεια, Βασίλη, μπορεί να σου βγει και θυμός, όταν νιώθεις ότι άλλοι στην προσβάλλουν...Είναι πολύ υγιές συναίσθημα...
Στο ρήμα "προσβάλλουν" στάθηκα, γι' αυτό έγραψα τα περί αμφισβήτησης.

Τι είναι η αλήθεια; Κάτι προσωπικό; Κάτι πανανθρώπινο και κοινά απόδεκτό; Είναι η αλήθεια μου ίδια με τη δική σου; Αν όχι, μπορεί να υπάρχει αλήθεια και στους δυο μας; Μήπως η αλήθεια μας, όσο διαφορετική κι αν είναι, υπάρχει και είναι δική μας γιατί αυτήν επιλέγουμε και όχι κάποιαν άλλη;

Χρειάζεται να εύχομαι να έρθει η εποχή που θα νιώθω βαθιά μέσα μου τη βεβαιότητα ότι η αλήθεια που νιώθω ότι υπάρχει είναι η μόνη αλήθεια, ή πρέπει να είμαι ευχαριστημένος απλά και μόνο γιατί η αλήθεια αυτή με καλύπτει και με ικανοποιεί; Μήπως πρέπει τα πάντα μέσα μου να είναι υπό αμφισβήτηση γιατί ίσως αυτή είναι η κινητήρια δύναμη για εσωτερική πρόοδο; Αν αύριο συνειδητοποιήσω ότι υπάρχει μια άλλη αλήθεια, θα σταθώ πεισματικά σ' αυτήν που υπάρχει ήδη εγκαθιδρυμένη μέσα μου, ή θα εξετάσω τη νέα και θα την ενστερνιστώ εάν αυτή κρίνω ότι θα με κάνει να νιώθω καλύτερα και πληρέστερος;

Σχετικά με το σχόλιο του Βασίλη ( @};- ), φοβάμαι ότι θα συμφωνήσω. Ο Ουριήλ και ο κάθε φύλακας άγγελος καθενός δεν είναι ούτε ιδιοκτησία του ούτε ταγμένος να προστατεύει μόνο αυτόν.

Εάν ο θεός είναι αγάπη, τότε πράγματι τον έχω μέσα μου, γιατί ξέρω και νιώθω ότι έχω μεγάλα αποθέματα αγάπης μέσα μου. Εάν αυτό είναι η κοινή μας αλήθεια, τότε δε βλέπω πού διαφοροποιούμαστε, η μόνη ίσως διαφορά είναι στον όρο "πίστη"...

>:d< >:d< peace >:d< >:d<
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι

Επιστροφή στο “Η ΠΑΡΕΑ - ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!”