ΠΕΙΡΑΖΕΙ??

καμιά φορά ξεχνιόμαστε...
και εκτός από την "καλημέρα"
λέμε και ότι νιώθουμε!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εξαρτάται πάντα πως πρακτικά βιώνει την αλήθεια στην καθημερινότητά του Βασίλη μου...Εκεί βρίσκονται οι αποδείξεις της αλήθειας...

Αλλιώς ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει...Στα εμπόδια φαίνονται η Αλήθεια, ο Δρόμος και η Ζωή, και στην ασθένεια...την φθορά εντέλει...
Και στο θάρρος να την αναστρέψει και να την υπερβεί...


:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αποστόλη, η επαφή με τις πνευματικές οντότητες δεν είναι μονο για να ελπίζουμε, αλλά για να διδασκόμαστε...

φυσικά δεν είναι ιδιοκτησία κανενός ένας πνευματικός "διδάσκαλος" και δεν υπάρχουν εκλεκτοί γι' αυτήν την πιο εσωτερική διδασκαλία και επικοινωνία...

Είπα απλά ότι κι εμένα μου βγαίνει θυμός μερικές φορές ακούγοντας ότι χρησιμοποιούν τον Ιησού για να στηρίξουν την ματαιότητά τους, την αλαζονεία τους και την μικρότητά τους...

γιατί χωρίς καμία εσωτερικότητα, οι άνθρωποι παραμένουν στους εξωτερικούς συνεργάτες και ελπίζουν στην συνδρομή τους χωρίς να τους νιώθουν πιο βαθιά...

Αυτό είπα μόνό...και συγνώμη αν φάνηκε κάτι άλλο! Δεν ήταν η πρόθεσή μου φυσικά!

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Vaso έγραψε:Δεν είναι από εγωισμό, αλλά από απελπισία, Βασίλη μου!

@};-
Βασίλη θα απαντήσω γιατι είχα ακριβώς την ίδια εμπειρία εχθές, σχετικα με τον θυμο και την αγανάκτηση και τελικά επιβεβαιώνομαι σήμερα @};-

όταν κάτι είναι μέσα σου Αλήθεια, δεν την εκφράζεις με εγωισμό αλλα πραγματικά αγανακτείς και αγανακτείς όχι απο διεκδήκηση ή απαίτηση

ήταν η πρώτη φορά ίσως!! που η Δύναμη του Λόγου όπως έβγαινε με "ένταση" ένοιωσα να κάνει ενα γερό σπάσιμο στην πεποίθηση του αλλου, γιατι πραγματικά τελικα η Αγάπη και η Συμπόνοια ειναι πολύ παρεξηγημενες εννοιες και δεν οφελουν κανενα

αν με εβλεπες και εμενα εχθες απο μια μερια πιθανον να με χαρακτηριζες εγωιστρια, η θυμωμενη, όμως δεν εβγαινε ο λογος μου απο εγωισμο αλλα απο καρδιας και το ενοιωθα

η εποχή αλλάζει, και μετακινείται @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Vaso έγραψε:Αποστόλη, η επαφή με τις πνευματικές οντότητες δεν είναι μονο για να ελπίζουμε, αλλά για να διδασκόμαστε...

φυσικά δεν είναι ιδιοκτησία κανενός ένας πνευματικός "διδάσκαλος" και δεν υπάρχουν εκλεκτοί γι' αυτήν την πιο εσωτερική διδασκαλία και επικοινωνία...

Είπα απλά ότι κι εμένα μου βγαίνει θυμός μερικές φορές ακούγοντας ότι χρησιμοποιούν τον Ιησού για να στηρίξουν την ματαιότητά τους, την αλαζονεία τους και την μικρότητά τους...

γιατί χωρίς καμία εσωτερικότητα, οι άνθρωποι παραμένουν στους εξωτερικούς συνεργάτες και ελπίζουν στην συνδρομή τους χωρίς να τους νιώθουν πιο βαθιά...




:x :x


@};-

Παιδια σαν αναγνωστης των παραπαω ποστ δεν διακρινω πνευματικο εγωισμο απο την πλευρα του Λεων απλα την αναγκη του να εκφρασει την αποψη του για τον Θεο και την δικη του αληθεια..
Ο καθενας εκφραζει και υπερασπιζεται την δικη του αληθεια..


@};-
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

AMALIA έγραψε:Παιδια σαν αναγνωστης των παραπαω ποστ δεν διακρινω πνευματικο εγωισμο απο την πλευρα του Λεων απλα την αναγκη του να εκφρασει την αποψη του για τον Θεο και την δικη του αληθεια..
Ο καθενας εκφραζει και υπερασπιζεται την δικη του αληθεια..
@};- @};- @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Βάσω μου, από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι η αγανάκτηση που ένιωσες εκπορεύεται από τη βαθιά πεποίθησή σου ότι η δική σου αλήθεια είναι η σωστή και του άλλου όχι. Αυτό το "δεν εβγαινε ο λογος μου απο εγωισμο αλλα απο καρδιας και το ενοιωθα", κατ' εμέ, δεν είναι παρά μια ακλόνητη πεποίθηση που έρχεται σε αντίθεση με αυτή ενός άλλου ατόμου.

Φαντάζομαι ότι πολλές φορές έχεις στενοχωρηθεί ή εξεγερθεί από εκπεφρασμένες αντιλήψεις άλλων και σκέφτηκες "μα καλά, πώς γίνεται να μη βλέπει την αλήθεια;" Ίσως να σου συνέβη και μαζί μου. Ίσως το ίδιο να συνέβη και στο Λεών, ο οποίος επέλεξε άλλη αντιμετώπιση για να εκφραστεί αυτό το συναίσθημα.

Είπα απλά ότι κι εμένα μου βγαίνει θυμός μερικές φορές ακούγοντας ότι χρησιμοποιούν τον Ιησού για να στηρίξουν την ματαιότητά τους, την αλαζονεία τους και την μικρότητά τους...
Προσωπικά, εγώ δε θα είχα κανένα πρόβλημα, ό,τι κι αν έλεγε ο οποιοσδήποτε για αυτά που πιστεύω. Ο δρόμος του καθενός είναι επιλογή του και μέσα από το διάλογο μοιραζόμαστε τις απόψεις μας και γνωρίζουμε νέες απόψεις. Ούτε επιβάλλω σε κανέναν τα πιστεύω μου, ούτε ενστερνίζομαι τα δικά του χωρίς προηγούμενη σκέψη, κριτική, πάντα καλοπροαίρετη, ή απλά βιωματική αίσθηση αυτών που ακούω. Το να θυμώνεις και να εξεγείρεσαι επειδή κάποιος καταφέρθηκε εναντίον του Ιησού, του Γκανέσα, του Αρχάγγελου Μέτατρον, του Ελ Μόρυα ή του Σατανά, επειδή εσύ πιστεύεις ενώ ο άλλος όχι, δεν αποφέρει κανένα κέρδος. Αναγνωρίζω όμως τη λύπη που νιώθει κανείς, όπως τη νιώθω κι εγώ, όταν κάποιοι χρησιμοποιούν, κατηγορούν ή βάλλουν εναντίον των πιστεύω μας, "για να στηρίξουν την ματαιότητά τους, την αλαζονεία τους και την μικρότητά τους... "

Γνωρίζω πολύ καλά τις προθέσεις σου και σε καμία περίπτωση δε τις παρεξηγώ, οπότε η συγνώμη είναι εντελώς περιττή, no worries.
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αποστόλη έχεις δίκιο γι' αυτό
Βάσω μου, από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι η αγανάκτηση που ένιωσες εκπορεύεται από τη βαθιά πεποίθησή σου ότι η δική σου αλήθεια είναι η σωστή και του άλλου όχι
μόνο, θα τολμούσα να σου πω, πως η πεποίθηση από την αλήθεια απλά αποδεικνύεται με την Ζωή μας...

οπότε μπορεί να εκφράσει ο καθένας ότι θέλει...Εγώ απλά "παρατηρώ" την Ζωή του και την Ζωή μου...Γιατί εκεί βρίσκεται η μοναδική μου αναφορά στην αλήθεια...

όλα τα λόγια, αν είναι πλάνη ή αλήθεια, αποδεικύονται τελικά από το πόσο ασθενείς είμαστε στην ζωή μας και πόσο μικρή την βιώνουμε...

Οι πεποιθήσεις μας εμποδίζουν να ζήσουμε με αλήθεια, κι αυτό μπορείς κάθε στιγμή να το τεκμηριώνεις, παρατηρώντας τες!


Οι αποδείξεις εκεί μου χρειάζονται και όχι στην "μετά θάνατον" ζωή...Η αιωνιότητα για μένα πάντα "μετριέται" απο τους φόβους μας να βιώσουμε στην Ζωή μας την Αγάπη...

:x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λεών

Δημοσίευση από Λεών »

Καλημέρα σε όλα παιδιά:

Βασίλη όχι ίσα ίσα χαίρομαι όταν κάποιος διδάσκεται απο τον
Αρχάγγελο Ουριήλ όπως διδάχτηκα και εγώ.

Ο Θυμός μου βγήκε όταν μίλησε περί εξουσίας για το Θεό.


Αποστόλη:
Apostolis έγραψε:Γλυκός; Μπα, ένας γεροξετούτης είμαι που έφαγε ένα δυνατό τράνταγμα και άρχισε να επαναπροσδιορίζει την αγάπη σε νέες βάσεις χεχε

Αν αυτό είναι που θέλεις πραγματικά, δηλαδή να βρεις μια δουλειά και να έρθεις Αθήνα, κι αν δεν έχεις αντίρρηση, θα το ζητήσω απόψε το βράδυ και κάθε βράδυ από τον ’γγελό μου (αν και το "μου" φαντάζει λίγο εγωιστικό) μέχρι να σε δω εδώ με βαλίτσες. Τι λες;

>:d<
Εδω συγνώμη αλλά βλέπω να κάνεις ευχή σε τζίνι για κάτι
υλικό,δεν έγραψα πουθενά πως ζητάς κάτι για το κακό του άλλου
ή για τον Εαυτό σου.

Η αγάπη βρίσκεται σε όλους μέσα όπως και η αλήθεια δεν υπάρχει διαφορετική αλήθεια αλλά διαφορετικές απόψεις.
Η Αλήθεια είναι μόνο μία και αυτήν την βρίσκουμε
ψάχνοντας με ειλικρίνεια απέναντι στον Εαυτό μας.


Όλα αυτά που έγραψες αρχικά,μιλάει καθαρά για την κατάντια
στον κόσμο που είναι αποκλειστικά και μόνο έργο του ανθρώπου
και όχι του Θεού και εκεί πάλι θύμωσα που δεν τα ξεχώρισες.

Οι οντότητες δεν κάνουν ποτέ κακό για να τις διαχωρίζεις σε
κατώτερες και ανώτερες.Οντότητες είναι οι άγγελοι και όλα
όσα έχουν να κάνουν με το καλό.

Διαβάζοντάς σε όμως κατάλαβα πως στις κατώτερες,βάζεις τις
σκεπτομορφές,δαίμονες.
Μονο που αυτά βρίσκονται στο αστρικό επίπεδο κάθε ανθρώπου,
γιατί ανήκει καθαρά στους φόβους.
Όταν δεν υπάρχει ίχνος φόβου μέσα μας,καμία σκεπτομορφή
δεν μπορεί να σε *αγγίξει* .



Υ.Γ Το αστρικό είναι το συναισθηματικό επίπεδο στον άνθρωπο
και αυτό που δεν μπορεί να εξερευνηθεί
γιατί εκεί βρίσκονται και ασυνείδητα συναισθήματα
και εκεί διαφοροποιείται η αλήθεια και γίνεται πεποίθηση.




Αυτά απο μένα. @};- @};-
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Οι πεποιθήσεις μας εμποδίζουν να ζήσουμε με αλήθεια, κι αυτό μπορείς κάθε στιγμή να το τεκμηριώνεις, παρατηρώντας τες!
Ετυμολογικά, πεποίθηση θα μπορούσα να χαρακτηρίσω την σταθερή και ακλόνητη βεβαιότητα σε κάτι (το ίντερνετ δε βοήθησε πολύ σε κάποια καλύτερη ερμηνεία του όρου).

Επομένως, οι πεποιθήσεις μας δεν είναι οι αλήθειες μας; Εάν τώρα εισάγουμε και τον όρο "ηθική", τότε ο συγκερασμός τους απεικονίζει την αλήθεια με την οποία ζούμε κι από την οποία εκπορεύεται η καθημερινότητά μας, σκέψεις, ενέργειες, διαθέσεις...
:-D [/quote]
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Αυτός ο αρχάγγελος που το όνομα του σημαίνει Το Φως του Θεού , φέρνει το θείο φως στη ζωή μας καθότι μετατρέπει τις οδυνηρές μνήμες και μας απελευθερώνει από τα οδυνηρά φορτία ή ευθύνες του παρελθόντος. Μας βοηθά να μετατρέψομε τις χειρότερες απογοητεύσεις μας , στις μεγαλύτερες ευλογίες. Ο Ουριήλ μας βοηθά να απελευθερωθούμε από την ανικανότητα για συγχώρεση και τη μνησικακία. Όταν τον επικαλούμεθα, ο Ουριήλ και οι στρατιές του ορμούν για να μας φέρουν γαλήνη. Ο στόχος του Ουριήλ είναι να μας βοηθήσει να αγκυροβολήσουμε στην αγάπη που είναι τόσο δυνατή όσο να αντέχει την αρνητικότητα. Καλέστε τον στη ζωή σας για να σας βοηθήσει να γίνετε κύριος όλων σας των ενεργειών. Είναι ένας άγγελος της φωτιάς και σχετίζεται με την απόλυτη δικαιοσύνη και την μεταμέλεια. Όταν είναι παρών, μπορεί να δείτε ιώδεις, μωβ , ή ασημένιες σπίθες, ή να μυρίσετε τη μυρωδιά της λεβάντας.

Αποστόλη , εδώ μετέφερα ένα ελάχιστο τμήμα , από αυτά που αναφέρονται στον Αρχάγγελο Ουριήλ , βέβαια υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα , που όποιος θέλει εύκολα τα βρίσκει.

Το όνομα του Αρχαγγέλου σημαίνει ότι είναι το φως του Θεού.
Εσύ μας δήλωσες , πως είσαι άθεος , πράγμα που με εξέπληξε , γιατί
από την αρχή μας έλεγες πως είσαι κοντά στον Ουριήλ που είναι ο άγγελος σου και έτσι νόμιζα πως πιστεύεις στο Θεό ή σε ό,τι ονομάζεται έτσι με άλλες ονομασίες.

Δεν έχω συναντήσει κανένα άθεο που να πιστεύει σε αγγέλους , αρχαγγέλους , στις ιδιαίτερες δυνάμεις τους , να τους επικαλείται
και να τους έχει τόσο κοντά του .

Δεν ξέρω ίσως , δεν εννόησα καλά τα γραφόμενα σου ,
αλλά έχω την εντύπωση πως δεν ταιριάζουν όλα αυτά.
:-?
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Λεών, συγχώρησέ με, είμαι πολύ νέος σε όλα αυτά κι αν έκανα κάτι λάθος πραγματικά χαίρομαι για τις όποιες διορθώσεις και επισημάνσεις σου.

Έχω χρόνια να προσευχηθώ σε οποιονδήποτε για οτιδήποτε, Λεών. Πολλά χρόνια και μια που αναφέρεσαι στη μετακίνηση της Ιωάννας στην Αθήνα, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι: Εάν σήμερα το βράδυ, πριν κοιμηθώ, ζητήσω από τον Ουριήλ (ή το Ραφαήλ) να σε έχει καλά στην υγεία σου, θα είναι σα να κάνω ευχή σε τζίνι; Εάν ζητήσω την καλή έκβαση της δίκης που η Βάσω ανέφερε ότι έχει την Παρασκευή, θα είναι κάτι που δεν αρμόζει να ζητάς από ένα πνευματικό διδάσκαλο; Πρόσεξε, δε μιλάω ερειστικά, πραγματικά θέλω να μάθω. Αν ζητούσα να μου έρθει ένα εκατομμύριο ευρώ στο λόττο, μάλλον θα ήταν ποταπό και ίσως προσβλητικό για μια τέτοια οντότητα. Εάν όμως το ζητούσα υποσχόμενος ότι δε θα κρατήσω ούτε ένα ευρώ για μένα, αλλά θα το μοιράσω σε ιδρύματα που το έχουν ανάγκη, σε φτωχές οικογένειες, σε άπορα παιδιά, θα ήταν διαφορετικά;

Με όλα τα παραπάνω θέλω να πω ότι απευθύνομαι στις οντότητες καλή τη προθέση και για θέματα που αφορούν το καλό, είτε ανθρώπων για τους οποίους νοιάζομαι, είτε το ευρύτερο καλό. Ίσως ο τρόπος να μην είναι ο σωστός αλλά η διάθεση είναι προφανής και ξεκαθαρισμένη.

Ναι, με τον όρο "κατώτερες" αναφερόμουν στις δαιμονικές οντότητες που εσύ αποκαλείς σκεπτομορφές, μάλλον πρέπει να έχω θέμα ορολογίας και τοπολογίας :-D

Όσο για την αλήθεια και για το αν "δεν υπάρχει διαφορετική αλήθεια αλλά διαφορετικές απόψεις", ας μου επιτραπεί να διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις που πιθανώς να οφείλονται στο ότι σε μένα δεν έχει ακόμη αποκαλυφθεί η μία και μόνη αλήθεια ακόμη, ούτε σε γνωστικό, ούτε σε υψηλότερο επίπεδο, οπότε έχω την ίδια ερώτηση που είχε και ο Πιλάτος στο Jesus Christ Superstar (του Webber):

Pilate
What is truth?
Is truth unchanging law?
We both have truths
Are mine the same as yours?

>:d< >:d< >:d<
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Λεών έγραψε: Η αγάπη βρίσκεται σε όλους μέσα όπως και η αλήθεια. δεν υπάρχει διαφορετική αλήθεια αλλά διαφορετικές απόψεις.
Η Αλήθεια είναι μόνο μία και αυτήν την βρίσκουμε
ψάχνοντας με ειλικρίνεια απέναντι στον Εαυτό μας.
Πολύ μου άρεσε αυτό! Να σε βάλω Λέων μου να το αναπτύξεις (αλλά καλύτερα σε ένα πιο "κατάλληλο" τόπικ)?

Με βρίσκεις εντελώς αντίθετη, μιας και πιστεύω στην υποκειμενικότητα της αλήθειας, ανάλογα με τα βιώματα και την αντίληψη του καθενός.
Ο κάθε άνθρωπος έχει έναν μοναδικό λόγο για να πιστεύει αυτά που πιστεύει και αν ο άλλος έχει έναν διαφορετικούς λόγους για τα δικά του πιστεύω, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (όσο ο ένας δεν "επεμβαίνει" στην αλήθεια του άλλου).
Αυτό ήταν άλλωστε και η παλιότερη υπογραφή μου, όπως έχω γράψει και στην ομάδα σου.
Αλλά παίζει να έχουμε μια σύγκλιση απόψεων, διαβάζοντας το
ψάχνοντας με ειλικρίνεια απέναντι στον Εαυτό μας
οπότε ίσως να αντιλαμβάνομαι διαφορετικά τα λόγια σου από αυτό που ήθελες να εκφράσεις :-D :-D :-D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Ουπς, ΑΧΙΑ, τώρα διάβασα το μήνυμά σου, αφού έστειλα το δικό μου.

Να σου εξηγήσω. Έχω αναφέρει ότι δεν αρνούμαι την ύπαρξη πλασμάτων που προέρχονται πέρα από το γήινο επίπεδο. Τις χαρακτήρισα καλές και κακές (ανώτερες και κατώτερες) εννοώντας τη θετική ή αρνητική, καλή ή κακή τους φύση. Πες τες πνεύματα, οντότητες, δαίμονες, σκεπτομορφές ή όπως αλλιώς τις ονομάζεις εσύ.

Δέχομαι το φως που το ταυτίζω με την αγάπη και το σκοτάδι που το ταυτίζω με το κακό, την καταστροφή. Αλλά άγγελοι και δαίμονες υπάρχουν με τη μία ή την άλλη ονομασία σε όλες τις θρησκείες, δοξασίες, παραδόσεις, σ εόλες τις φυλές. Εάν ο συγγραφέας του άρθρου αναφέρει ότι "Το όνομα του Αρχαγγέλου σημαίνει ότι είναι το φως του Θεού", για μένα απλά σημαίνει ότι το βλέπει από τη χριστιανική σκοπιά. Είναι οι ιδιότητες της συγκεκριμένης οντότητας και κυρίως η γαλήνη που με τράβηξαν σ' αυτόν και δε θα δίσταζα να επιχειρήσω να έρθω πιο κοντά του ακόμη κι αν ήταν οντότητα για την οποία γινόταν μνεία στην ισλαμική θρησκεία ή στο ινδουισμό. Εάν σου έλεγα ότι επικαλούμαι τον Ασταρώθ (δαιμονική οντότητα προερχόμενη από την ιουδαϊκή θρησκεία) για να κάνει κακό σε κάποιον που μισώ, λέμε τώρα, φαντάζομαι ότι θα με αποκαλούσες σατανιστή, σωστά;

Για μένα ο αγγελικός κόσμος είναι πνεύματα απαλλαγμένα από μίση, κακίες, αποδέχομαι την ύπαρξή τους και η διαφορά με το παρελθόν είναι ότι πολύ πολύ πρόσφατα άρχισα να εύχομαι (να προσεύχομαι;) σ' αυτόν για την επικράτηση της αγάπης, άλλωστε αυτό έιναι το μόνο που με νοιάζει κι αυτό που πιστεύω ότι θα κάνει τον κόσμο που ζούμε καλύτερο.

Εάν όλα όσα γράφω σου φαίνονται ασύνδετα, πιθανόν αυτό να οφείλεται στο γεγονός ότι είναι ένας εντελώς καινούριος κόσμος για μένα και πιθανώς κάνω λάθη, εκφραστικά ή πρακτικής, σα το μαθητευόμενο μάγο που διάβασε ένα βιβλίο μαγείας και καταπιάστηκε να φτιάξει ένα ερωτικό ματζούνι για να προσελκύσει την αγαπημένη του χεχε @};-
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ετυμολογικά, πεποίθηση θα μπορούσα να χαρακτηρίσω την σταθερή και ακλόνητη βεβαιότητα σε κάτι
ναι, Αποστόλη μου, αν φυσικά αυτή η ακλόνητη βεβαιότητα σε βοηθά στην Ζωή σου και δεν σε κάνει να αντιστέκεσαι άσκοπα, μόνο και μόνο γιατί το πιστεύεις...Η χωρίς γνώση πίστη είναι μία τέτοια βεβαιότητα, που όμως δεν σε κάνει να ζεις με αρμονία...

Η αλήθεια αφήνει χώρο μέσα σου να αναπτυχθείς, η πεποίθηση προσπαθεί να σε αναπτύξει έξω από εσένα...

Αυτή ειναι μια διαφορά που εγώ εντοπίζω στις δύο εκφράσεις, πέρα από τις έννοιες της γλώσσας μας...

Προσπαθώ να στην αποδώσω ίσως πιο "μεταφυσικά" την διαφορά μεταξύ τους, δεν ξέρω αν θα το καταφέρω...

Η αλήθεια είναι εντελώς υποκειμενική...΄Εχουμε όμως και ένα πρακτικό επίπεδο, που γίνεται "αρένα" των πεποιθήσεων μας ή πλατφόρμα για να αναπτύξουμε την αλήθεια μέσα στην ανθρωπότητα...

΄Οτι σε βοηθά, επιλέγεις...Αρκεί να έχεις την ειλικρίνεια να εγκαταλείπεις ότι δεν σε βοηθά...Και εκεί υπάρχει ανάπτυξη και πνευματική ωριμότητα...

΄Εχω δει πολλούς ανθρώπους να επιμένουν στην ζωή τους σε αποψεις που δεν τους παρέχουν καμία υποστήριξη στην ολοκλήρωσή τους, ούτε καν στην υγεια τους!
Οι λεγόμενες αντιστάσεις αφορούν αυτές τις απόψεις και ενώ είναι εμφανείς στην καθημερινότητά τους, εμμένουν με σιγουριά σ' αυτές...

Δικαίωμά τους βέβαια...απλά συζήτηση κάνουμε! :-D

Θεωρώ ότι η πνευματική ολοκλήρωση έχει εμφανή "ρόλο" στην φυσική μας ζωή...Δηλαδή αποδεικνύεται με τον καλύτερο τρόπο!


:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

΄Οτι σε βοηθά, επιλέγεις...Αρκεί να έχεις την ειλικρίνεια να εγκαταλείπεις ότι δεν σε βοηθά...Και εκεί υπάρχει ανάπτυξη και πνευματική ωριμότητα...
Συμφωνούμε απόλυτα εδώ...
΄Εχω δει πολλούς ανθρώπους να επιμένουν στην ζωή τους σε αποψεις που δεν τους παρέχουν καμία υποστήριξη στην ολοκλήρωσή τους, ούτε καν στην υγεια τους!
Οι λεγόμενες αντιστάσεις αφορούν αυτές τις απόψεις και ενώ είναι εμφανείς στην καθημερινότητά τους, εμμένουν με σιγουριά σ' αυτές...
Ναι, είναι πολύ λυπηρό. Εδώ μάλλον ταυτίζονται οι όροι "απόψεις" και "πεποιθήσεις"...

>:d< >:d< >:d<
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι

Επιστροφή στο “Η ΠΑΡΕΑ - ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!”