Ανθοϊαματα Μπαχ

Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Αλλα η βολή μας είναι μια περίεργη ακινησία εσωτερική, να αγγίξουμε ότι νομίζουμε ότι μας στηρίζει, και δεν είναι ο εαυτός μας...
Αυτο οσο και να το ανελυσα δεν μπορεσα να το καταλαβω....

κοιτα καλως η κακως τα ατομα που μας περιστοιχιζουν ξερουμε πως ειναι ανθρωποι και κανουν τα λαθη τους και η συμπεριφορα τους μεχρι τωρα απεναντη μου ειχε πολλα απο αυτα...αλλα και γω το ιδιο δεν αντιλεγω...

Πλεον ομως οταν αλλαξα συμπεριφορα απεναντη τους γιατι στους πρωτους που πατησα ποδι ηταν οι δικοι μου ανθρωποι ειδα τα πραγματα να βελτιωνονται...χωρις ομως να αλλαζουν κατι που θελει πολυ χρονο πιστευω και απο τις δυο πλευρες..

Για να μην τρελαθω ομως και αρχισω να συγκρινω αν εγω ειμαι περισσοτερο "ριγμενη " σε σχεση με την αδερφη μου, ή αν η δικη μου φωνη ακουγεται πολυ λιγοτερο απο αλλους ειπα πως θα μιλαω και θα λεω οτι με ενοχλει και με πειραζει πολυ πριν φτασω στα ορια μου και τοτε με τις φωνες μου μονο το δικιο μου δεν θα μπορω να βρω.

Σιγα σιγα κατακταω αυτα που μου αξιζουν...το σιγουρο ειναι πως εχω πολυ δρομο μπροστα μου.....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

κοιτα καλως η κακως τα ατομα που μας περιστοιχιζουν ξερουμε πως ειναι ανθρωποι και κανουν τα λαθη τους και η συμπεριφορα τους μεχρι τωρα απεναντη μου ειχε πολλα απο αυτα...αλλα και γω το ιδιο δεν αντιλεγω...
Δεν είναι μόνο απλή συμπεριφορά Ζωγραφιά μου...
Από τους ανθρώπους που μας μεγαλώνουν, δεν είναι μόνο απλή συμπεριφορά με "λάθη", γιατί κανείς δεν θα παραδεχτεί σαν "λάθος" την αγάπη που δίνει στα παιδιά του.

Η ανατροφή είναι το χτίσιμο της ζωής που σου επιτρέπουν οι άλλοι, παίρνοντας και την ευθύνη της, χωρίς καν να σε ρωτήσουν.
Μετά ακολουθείς κι εσύ μια χαραγμένη πορεία, χωρίς να τολμάς να κάνεις τα δικά σου λάθη... Και αυτό λέγεται "βόλεμα", μια και έχεις μάθει να προσέχεις κάθε εμπειρία σου και να την ζυγίσεις με τα σταθμά που σου έχουν μάθει...

Ακινησία σε οτιδήποτε θα σε έβγαζε από την βολή του "με προστατεύουν και με στηρίζουν", μια και δεν έχεις μάθει να προστετεύεις και να στηρίζεις τον εαυτό σου.
Η ακινησία αυτή λέγεται άγχος, κάθε φορά που αναγκάζεσαι να βγεις από τα "γνώριμα ύδατα" ...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Τωρα μου λες τι σημαινει βολεμα? :oops: :oops: Και γω καθομουν και ελεγα αρλουμπες!Τεσπα!

Ευτυχως ειμαι πολυ τυχερη οσο αφορα την ανατροφη μου καθως με μεγαλωσε η μαμα μου ενας πολυ χαρισματικος και καλοκαρδος ανθρωπος.Το κακο εγινε οταν την χασαμε στα 17 μου και τα ηνια ανελαβε ο μπαμπας ...μεχρι τοτε διακοσμητικο στο σπιτι και καλος χορηγος.Τωρα ποιος ευθυνεται γι αυτο δεν ξερω...δηλαδη η μητερα μου που δεν το απαιτησε?εκεινος που ετσι ειχε μαθει, με αυτες τις αντιληψεις τον ειχαν μεγαλωσει...ολο αυτο λοιπον, η μη επικοινωνια τοσα χρονια με τον μπαμπα μας εφερε τα πανω κατω με τον χαμο της μαμας. Εγω ωριμασα αποτομα, ανελαβα ευθυνες που αλλοι τις αντιμετωπιζουν στα 30 τους. Αλλα και παλι δεν ειμαι αδικη με την ζωη ουτε μαρεσει να μιρλιαζω καθως γνωριζω πως υπαρχουν πολυ πιο δυσκολες καταστασεις απο την δικη μου και ετσι παντα δικαιολογω τα στραβα που μου χουν τυχει...
Ακινησία σε οτιδήποτε θα σε έβγαζε από την βολή του "με προστατεύουν και με στηρίζουν", μια και δεν έχεις μάθει να προστετεύεις και να στηρίζεις τον εαυτό σου.
Η ακινησία αυτή λέγεται άγχος, κάθε φορά που αναγκάζεσαι να βγεις από τα "γνώριμα ύδατα" ...
Και τωρα τι κανουμε?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

σιγά σιγά κοριτσάκι μου...

το πρώτο ίσως που θα έπρεπε να νιώσεις, είναι ο εαυτός σου...
Μετά ίσως μπορέσεις και πάρεις τα ηνία της ζωής σου και δώσεις στον πατέρα σου, απλά την ευθύνη του...κρατώντας εσύ μοναδικά την δική σου...

αλλά βήμα βήμα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:Ζωγραφιά μου, μια ερώτηση...

παίρνεις το ανθοϊαμα και χωρίς καμία εσωτερική εργασία, σε "θεραπεύει" από συναισθηματικά μπλοκαρίσματα?

Δεν ξέρω, αλλά μου μοιάζει λίγο με την εργασία του Αύρα-Σώμα...
΄Ομως χωρίς συνειδητή εργασία προς την ελευθέρωση των μπλοκαρισμάτων, κανένα "ίαμα" δεν είδα να βοηθά τους ανθρώπους σε βάθος.

Ο σκοπός όλων των βοηθημάτων είναι να στρέψουν την σκέψη μας προς τα μέσα, ώστε να αντιληφθούμε αλήθειες και ψέματα του εαυτού μας και να προχωρήσουμε με δύναμη και θέληση προς ελευθέρωση των εμποδιων, που θέτει η λογική στον εαυτό μας και στην χαρά της ζώής...

Δεν έχω, βέβαια, δοκιμάσει κανένα ανθοϊαμα, αλλά θεωρώ ότι τίποτα εξωτερικό δεν μπορεί να γίνει ουσιασιστική εργασία για εμάς, αν δεν δραστηριοποιήσουμε την θέληση προς την εργασία...

Ετσι που το ακούω, μου φαίνεται σαν τα χάπια που δίνουν κάποιοι ψυχολόγοι, ακόμα και φυτικά, που καταστέλουν τις εντάσεις...

Οι αρνητικές σκέψεις έχουν ρίζες στο υποσυνειδητό σου...
Νομίζω ότι ειναι δική σου εργασία να στραφείς προς τα βιώματα που έχουν εγκλωβιστεί σαν αρνητικά εκει μέσα, και τα ανθοϊάματα απλά σε βοηθάνε να το κάνεις με περισσότερο θάρρος..

Οι άνθρωποι "βολεύονται" με τις δύσκολες καταστάσεις και προσπαθούν να βοηθηθούν με κάτι ή κάποιον εκτός από τον εαυτό τους...Η ομορφιά και η χαρά της ζωής είναι η δική μας υπόθεση όμως ε? Φυσικά έχουμε υποστηρικτικές ενέργειες, αλλά η ουσιαστική εργασία γίνεται από εμάς...

΄Ισως αν έμπαινες μέσα σ' αυτές τις σκέψεις που τις λες "αρνητικές" να ένιωθες γιατί απομάκρυνες τον εαυτό σου από την χαρά και την θετικότητα...

:x :x :x :x :x
Την πρώτη φορά τα πήρα όταν πέθανε ο μπαμπάς μου που για μένα ήταν τρομερή απώλεια, αλλά μετά αντιλήφθηκα ότι κάθε φορά που μου έδινε θεραπεία ο ομοιοπαθητικός μου με ομοιοπαθητικά φάρμακα όλο και κάποιο ανθοίαμα θα συμπεριλάμβανε και για να πω την αλήθεια τώρα που το σκέφτομαι, όντως είναι όπως εκείνο το μπουκάλι διάσωσης, το 11 που μου είπες κι εσύ στο Αura soma. Eγώ όπως τα έχω καταλάβει, απλά είναι για να διευκολύνουν το δρόμο κάποιας συγκεκριμένης θεραπείας!!! Ομως πέραν το muriaticum και των ανθοιαμάτων ο ομοιοπαθητικός μου με είχε συμβουλέψει και για ένα σωρό άλλα πράγματα πνευματικού χαρακτήρα!!
Pantelis
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014 6:40 pm

Re: Ανθοϊαματα Μπαχ

Δημοσίευση από Pantelis »

Kαλησπερα και απο εμενα και συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια που εχετε κανει με το συγκεκριμενο forum.Νεο μελος στο χωρο.Τον τελευταιο καιρο λογω καποιων αρνητικων καταστασεων που συνεβησαν στη ζωη μου,εχασα τον εαυτο μου και αναζητωντας λυση στην νεα κατασταση που εχω να αντιμετωπισω,ανακαλυψα τα ανθοιματα μπαχ.Με προσεκτικη μελετη κατεληξα σε 12 ανθοιματα.Δυο μειγματα απο 6 το καθενα.Ομως μου εχουν δημιουργηθει καποιες απορειες σχετικα.

1)Κατα τη διαρκεια της ημερας μπορω να κανω χρηση πότε του ενός μείγματος και πότε του άλλου ή για καποιο χρονικο διαστημα θα πρεπει να χρησιμοποιω το ενα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.
Όποιος γελάει πολύ,πονάει και πολύ.

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”