Ανθοϊαματα Μπαχ

Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Ανθοϊαματα Μπαχ

Δημοσίευση από zwgrafia »

Τα ανθοϊάματα Μπαχ (Bach Flower Remedies) είναι μια εναλλακτική μέθοδος θεραπείας, την οποία ανακάλυψε ο ’γγλος γιατρός Έντουαρντ Μπαχ, στις αρχές του 20ου αιώνα. Παρασκευάζονται από 38 διαφορετικά λουλούδια της Αγγλίας και είναι τελείως ακίνδυνα, χωρίς καμία παρενέργεια ή αλληλεπίδραση με άλλα φάρμακα ή ουσίες. Έτσι μπορεί να τα πάρει καθένας (ακόμα και μωρά και ζώα), αρκεί να βρει ποια από τα 38 ταιριάζουν στην δική του περίπτωση.
Τα ιάματα Μπαχ ανήκουν στις ενεργειακές θεραπείες. Σύμφωνα με τους θεραπευτές και όσους τα χρησιμοποιούν, θεραπεύουν το νοητικό και συναισθηματικό μέρος του ατόμου και γι'αυτό κατόπιν μπορούν να θεραπεύσουν και το φυσικό σώμα, αφού οι αιτίες των περισσότερων ασθενειών βρίσκονται σ'εκείνα τα επίπεδα. Μπορεί για παράδειγμα κάποιος να έχει ελλείψεις στον οργανισμό του λόγω κακών διατροφικών ή άλλων συνηθειών. Τα ιάματα Μπαχ δε θα προσθέσουν αυτό το στοιχείο που λείπει, αλλά θα βοηθήσουν το άτομο να κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές στη ζωή του, ή τις απαραίτητες κινήσεις και επιλογές (π.χ. επιλογή ενός καλού γιατρού) ή μια αλλαγή στη νοητική και συναισθηματική στάση, τα οποία με τη σειρά τους θα φέρουν αποτέλεσμα στο φυσικό σώμα.

* Agrimony - Εσωτερικός βασανισμός που κρύβεται πίσω από εύθυμο προσωπείο
* Aspen - Απροσδιόριστες φοβίες και κακά προαισθήματα
* Beech - Κριτική διάθεση, αδιαλλαξία
* Centaury - Αδύναμη θέληση, δουλικότητα, δεν μπορεί να πει 'όχι'
* Cerato - Έλλειψη εμπιστοσύνης στη κρίση/διαίσθηση –ανάγκη για επιβεβαίωση
* Cherry Plum - Φόβος ότι θα χάσει τον έλεγχο ή τα λογικά του –υστερία
* Chestnut Bud - Έλλειψη παρατηρητικότητας, αδυνατεί να μάθει από τα λάθη του
* Chicory - Κτητικότητα, συναισθηματικοί εκβιασμοί
* Clematis - Ονειροπόληση, αφηρημάδα, έλλειψη προσοχής, δυσκολία συγκέντρωσης
* Crab Apple - Το καθαριστικό ίαμα, αίσθημα ακαθαρσίας, εμμονή στη λεπτομέρεια
* Elm - Προσωρινό αίσθημα ανικανότητας μπροστά σε μεγάλες απαιτήσεις
* Gentian - Αποθάρρυνση, ηττοπάθεια
* Gorse - Απελπισία, απόγνωση
* Heather - Μιλά ασταμάτητα για τον εαυτό του, εγωκεντρισμός
* Holly - Αρνητικότητα, ζήλια, φθόνος, εκδίκηση, θυμός, υποψίες
* Honeysuckle - Νοσταλγία – ζει στο παρελθόν
* Hornbeam - Διανοητική εξάντληση, κούραση
* Impatiens - Ανυπομονησία, μεγάλη εσωτερική ένταση
* Larch - Έλλειψη αυτοπεποίθησης, σύμπλεγμα κατωτερότητας
* Mimulus - Φόβος για συγκεκριμένα γνωστά πράγματα - ζώα, ύψος, ασθένεια και άλλα
* Mustard - Περιοδική κατάθλιψη χωρίς ιδιαίτερο λόγο
* Oak - Για άτομα που ποτέ δεν εγκαταλείπουν την προσπάθεια ξεπερνώντας τα όρια της αντοχής τους
* Olive - Ολική διανοητική ή σωματική εξάντληση μετά από έντονη προσπάθεια ή χρόνια προβλήματα
* Pine - Αυτοεπίκριση, αίσθημα ενοχής
* Red Chestnut - Υπερβολική ανησυχία για αγαπημένα πρόσωπα
* Rock Rose - Τρόμος, έντονος φόβος, πανικός
* Rock Water - Διανοητική ακαμψία, επιδίωξη τελειότητας
* Scleranthus - Αναποφασιστικότητα, κυκλοθυμία
* Star of Bethlehem - Για κάθε περίπτωση διανοητικού ή σωματικού σοκ, πρόσφατου ή παλαιού
* Sweet Chestnut - Βαθύτατος εσωτερικός πόνος – 'η μαύρη νύχτα της ψυχής'
* Vervain - Υπερβολικός ενθουσιασμός, ένταση, υπέρμετρος ζήλος για την σωτηρία των άλλων
* Vine - Κυριαρχία, αυταρχισμός
* Walnut - Θέλει να κάνει αλλαγές αλλά δεν μπορεί. Μεταβατικές περίοδοι
* Water Violet - Επιθυμία για μοναξιά, υπερηφάνεια
* White Chestnut - Συνεχείς ανεπιθύμητες σκέψεις και νοητικοί διάλογοι
* Wild Oat - Έλλειψη στόχων και σκοπού ζωής
* Wild Rose - Έλλειψη ενδιαφέροντος, παραίτηση, έλλειψη κινήτρων για αλλαγή της ζωής
* Willow - Πικρία, αίσθημα ότι για την αρνητική πραγματικότητα ευθύνονται οι άλλοι
* Rescue Remedy - Για κάθε επείγουσα κατάσταση, ατυχήματα, εξετάσεις, άσχημα νέα, κλπ (συνδυασμός 5 ιαμάτων)



*πηγη: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE% ... E%B1%CF%87
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Εσεις γνωριζετε τα ανθοιαματα Μπαχ? Αν ναι τα εχετε χρησιμοποιησει εσεις, ή καποιος γνωστος σας?

Ειδατε αποτελεσματα??

Φιλακια! :x
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Αληθεια ποιο ανθοιαμα σας ταιριαζει περισσοτερο?

Εγω υστερα απο πολυ σκεψη επελεξα τα εξης:

Mimulus - Φόβος για συγκεκριμένα γνωστά πράγματα - ζώα, ύψος, ασθένεια και άλλα

White Chestnut - Συνεχείς ανεπιθύμητες σκέψεις και νοητικοί διάλογοι

Walnut - Θέλει να κάνει αλλαγές αλλά δεν μπορεί. Μεταβατικές περίοδοι

:) :) :) :) :) :)
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Τα είχα χρησιμοποιήσει εγώ το 2002, πήγα σε μιά Γερμανίδα γιατρό ενελλακτικής που έκανε κινησιολογία και κρανιοιερή , και μου έδωσε και ένα κοκτέιλ ανθοιαμάτων για 3 μήνες !!!

Η πρώτες αλλαγές στη ζωή μου, συνέπεσαν με αυτή την περίοδο και θυμάμαι ότι εκείνο το διάστημα έβλεπα κάθε βράδυ όνειρα ολόκληρα σηριαλ !
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Εγω Danny μου πηρα απο μονη μου και χωρις την βοηθεια καποιου ειδικου το mιmulus.

εχει 5 μερες που το παιρνω. Τις δυο πρωτες ειχα καπως ασχημη διαθεση οσο αφορα το συναισθηματικο κομματι και μου φανηκε περιεργο γιατι εχω τουλαχιστον κανα μηνα να κανω αρητικες σκεψεις... Λενε οτι στην αρχη ισως βγουν στην επιφανεια αυτα για τα οποια κανουμε χρηση του ανθοιαματος αλλα τα τελικα αποτελεσματα φαινονται υστερα απο δυο μηνες...

Θυμασαι καθολου εσυ πως ενιωθες στην αρχη?Αν οχι κατανοω αφου οπως λες περασαν και δυο χρονια...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ζωγραφιά μου, μια ερώτηση...

παίρνεις το ανθοϊαμα και χωρίς καμία εσωτερική εργασία, σε "θεραπεύει" από συναισθηματικά μπλοκαρίσματα?

Δεν ξέρω, αλλά μου μοιάζει λίγο με την εργασία του Αύρα-Σώμα...
΄Ομως χωρίς συνειδητή εργασία προς την ελευθέρωση των μπλοκαρισμάτων, κανένα "ίαμα" δεν είδα να βοηθά τους ανθρώπους σε βάθος.

Ο σκοπός όλων των βοηθημάτων είναι να στρέψουν την σκέψη μας προς τα μέσα, ώστε να αντιληφθούμε αλήθειες και ψέματα του εαυτού μας και να προχωρήσουμε με δύναμη και θέληση προς ελευθέρωση των εμποδιων, που θέτει η λογική στον εαυτό μας και στην χαρά της ζώής...

Δεν έχω, βέβαια, δοκιμάσει κανένα ανθοϊαμα, αλλά θεωρώ ότι τίποτα εξωτερικό δεν μπορεί να γίνει ουσιασιστική εργασία για εμάς, αν δεν δραστηριοποιήσουμε την θέληση προς την εργασία...

Ετσι που το ακούω, μου φαίνεται σαν τα χάπια που δίνουν κάποιοι ψυχολόγοι, ακόμα και φυτικά, που καταστέλουν τις εντάσεις...

Οι αρνητικές σκέψεις έχουν ρίζες στο υποσυνειδητό σου...
Νομίζω ότι ειναι δική σου εργασία να στραφείς προς τα βιώματα που έχουν εγκλωβιστεί σαν αρνητικά εκει μέσα, και τα ανθοϊάματα απλά σε βοηθάνε να το κάνεις με περισσότερο θάρρος..

Οι άνθρωποι "βολεύονται" με τις δύσκολες καταστάσεις και προσπαθούν να βοηθηθούν με κάτι ή κάποιον εκτός από τον εαυτό τους...Η ομορφιά και η χαρά της ζωής είναι η δική μας υπόθεση όμως ε? Φυσικά έχουμε υποστηρικτικές ενέργειες, αλλά η ουσιαστική εργασία γίνεται από εμάς...

΄Ισως αν έμπαινες μέσα σ' αυτές τις σκέψεις που τις λες "αρνητικές" να ένιωθες γιατί απομάκρυνες τον εαυτό σου από την χαρά και την θετικότητα...

:x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Δεν είμαι σίγουρη πως ήταν ...

Είχα πένθος , και άλλαζα δουλειά, οπότε ότι και να σου πω...

Δεν σημαίνει τίποτα που δεν κάνουμε αρνητικές σκέψεις για ένα διάστημα... Και μετά ξαφνικά μας πέφτει ο ουρανός στο κεφάλι και λέμε : "τι έγινε τώρα??"

Ετσι ταρακουνιέται και καθαρίζει η σαβούρα , στις περιόδους που είμαιστε χάλια, όσο και να σου φαίνεται περίεργο !! :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Υπάρχουν στάδια και στον καθαρισμό...

Είναι αυτοί που γίνονται "ερήμην" σου, δηλαδή χωρίς ιδιαίτερη επίγνωση, και αν παραμεινεις σ' αυτήν την ασυνείδητη κατάσταση, δεν βρίσκεις το εσωτερικό όφελος...

Είναι αυτοί που γίνονται συνειδητά, αλλά έρχεσαι σε επιφανειακή επίγνωση τους, βρίσκοντας το αποτέλεσμα

Είναι αυτοί που γίνονται συνειδητά, ξεκαθαρίζοντας τις αιτίες σε βαθύτερο επίπεδο.

Ας πούμε ότι πονάει ο λαιμός...Ασυνείδητος καθαρισμός του κέντρου έκφρασης...

Συνειδητός καθαρισμός, δεν μπορώ να εκφράσω τον εαυτό μου, γι' αυτό μπλοκάρω αυτό το κέντρο...

Συνειδητός καθαρισμός βάθους,δεν μπορώ να εκφράσω τον εαυτό μου, γιατί δεν θέλω να με απορρίψουν...

Συνειδητός καθαρισμός δεύτερου επιπέδου βάθους, δεν μπορώ να εκφράσω τον εαυτό μου, γιατί δεν θέλω να με απορρίψουν και να μεινω μόνος μου...

Συνειδητός καθαρισμός τρίτου επιπέδου, δεν μπορώ να εκφράσω τον εαυτό μου, γιατί αν μείνω μόνός μου δεν θα πάρω αγάπη...

και πάει λέγοντας...

φτάνεις στην ρίζα του μπλοκαρίσματος, περνώντας από όλες τις συνειδητοποιήσεις των αποτελεσμάτων του...

Δεν ειναι βέβαια τόσο απλο, ένα παράδειγμα έδωσα... :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Μικρο-παράδειγμα !! :D
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Χειροπιαστό και διαφωτιστικότατο παράδειγμα!!!! :-D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Αρχικα Βασω μου...οτι λες ειναι παρα πολυ σωστο και μαλιστα το διαβασα τρεις φορες για να το κατανοησω και να μην καταλαβω αλλ΄ανταλλων!

Ετσι ειναι οπως τα λες...και επειδη εχω μιλησει στο παρελθον πως καποιος πρεπει να με "σπρωξει", ξερω τι θα μου πειτε, αλλα οταν μια ζωη εισαι το ταπεινο χαμομηλακι απο καπου πρεπει να ξεκινησεις και πιανεσαι απο κατι τελειως χαζο για να κανεις την αρχη...
΄Ισως αν έμπαινες μέσα σ' αυτές τις σκέψεις που τις λες "αρνητικές" να ένιωθες γιατί απομάκρυνες τον εαυτό σου από την χαρά και την θετικότητα...
Οσο γι' αυτο θα ελεγε πως αν μπω στις αρνητικες μου σκεψεις θα δω πως εχω αφησει πολλους απο τους δικους μου να με χειριστουν γιατι ετσι μου μαθαν να ειμαι απο μικρη...το ζητημ ειναι πως καθως μεγαλωνεις και καταλαβαινεις τους αλλους "ξυπνας" και πατας ποδι..αν ομως εισαι απο γεννησιμιου σου αγαθος...σε πιανουν οι τυψεις...και εκει ειναι ο φαυλος κυκλος που δεν σαφηνει να ηρεμησεις...και ερχονται οι αρνητικες σκεψεις

Η αληθεια ειναι πως απο τοτε που "παταω ποδι" αισθανομαι καλυτερα με εμενα...αλλα αυτο οπως καταλαβαινεις ειναι ενας καθημερινος αγωνας για τους γυρω σου καθως μεχρι τωρα σε ειχαν συνηθισει "καλοβολη"

Ευχαριστω Βασουλα πολυ!!!!! :x :x :x
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Σχετικα με τους καθαρισμους συνειδητους και μη!

Εσεις λετε τα συνομωτικα σας...αλλα εγω δεν καταλαβαινω γρι!

Ωραιο παραδειγμα εφερες...πονουσε ο λαιμος μου σημερα το πρωι...αλλα ξερω πως με λιγο μελακι κατευθειαν θα μου περασει!Επισης, αρχισε να ποναει απο χθες λιγακι βεβαια, επειδη καθησα μπροστα απο το παραθυρο...

Τι εχεις να μου πεις?Οτιδηποτε και αν πεις αν θες φυσκα θα ειναι διαφωτιστικο για μενα!οποτε ριχτο!!!!!! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χαχαχα, αντί να το ρίξω εγώ ζωγραφίτσα, ρίξτο εσύ καλύτερα...

εγώ πίσω από το ανοιχτό παράθυρο με το ρευματάκι, και το μελάκι που θα περάσει ο λαιμός σου, βλέπω ότι θέλεις να εκφράσεις κάποια συναισθήματα, αλλά επειδή έμαθες ότι αυτά λέγονται "αρνητικά" τα καταπίνεις εξακολουθητικά, ονομάζοντας τον εαυτό σου κάτι που δεν είναι...

γιατί ούτε αγαθός είναι, ούτε χαμομηλάκι...Μάλλον "βόλεμένος" είναι...

Για ξεβολέψου...να δεις πως το χαμομηλάκι, γίνεται άνθρωπος! :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zwgrafia
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 12 Οκτ 2008 1:55 pm

Δημοσίευση από zwgrafia »

Ναι βρε Βασουλα!Δεν λεω οτι δεν ειμαι βολεμενη και δεν ζω με αυταπατες.Σιγουρα στην ζωη μου δεν χρειαστηκε να βγω να δουλεψω για να μεγαλωσω την οικογενεια, ουτε να κανω καποια δουλεια για να ξεπληρωσουμε το δανειο...η δουλεια για μενα ηταν χαρα.Και πιστεψε με ανεξαρτητα απο τις σπουδες μου δουλευα καποιες μερες απλα για διασκεδαση!

Ολη την ημερα την περνουσα στο δρομο ειτε σε φροντιστηρια, ειτε για δουλειες.Και στο σπιτι οταν επεστρεφα ειχα τις υποχρεωσεις μου, να μαγειρεψω για την επομενη, να καθαρισω κ.τ.λ.

Μπορω να πω πως στο παρελθον ημουν το τελειως αντιθετο απο οτι ειμαι τωρα...αλλα επισης αγαθιαρα και καλοβολη...με τους αλλους.Δεν αντιλαμβανομουν την πονηρια, αλλα και οταν γινοταν για να μην τους προσβαλω προτιμουσα να πατησω τον δικο μου τον εαυτο...

Το προβληματακι υγειας που μου ετυχε σιγουρα μου ανοιξε τα ματια σε πολλα πραγματα...στην αρχη αν και τα πραγματα μου φαινοταν βουνο και ολα μαυρα στην πορεια διαπιστωσα πως τοσα χρονια υποκρινομουν σε ατομα που δεν τους αξιζει η καλη μου συμπεροφορα παρα μονο η αδιαφορια...οπως και εκανα...βεβαια δεν εννοω την οικογενεια μου η οποια με στηριξε οσο τιποτε αλλα τους υπολοιπους παρατρεχαμενους που με τον ενα η αλλο λογο χωνονται σαν σφηνες...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το στήριγμα της οικογένειας καμιά φορά είναι και το εμπόδιο μας, κοριτσάκι...

Δεν λέω να το επεξεργαστείς τώρα, γιατί δεν νιώθω ότι είσαι έτοιμη για μια τέτοια αξιολόγηση...Αλλα η βολή μας είναι μια περίεργη ακινησία εσωτερική, να αγγίξουμε ότι νομίζουμε ότι μας στηρίζει, και δεν είναι ο εαυτός μας...

πως όμως από μια οικογένεια που σε στηρίζει τόσο, σου ήρθε ο χαρακτηρισμός για τον εαυτό σου "χαμομηλάκι", ίσως χρειάζεται να το επεξεργαστείς...Μια τέτοιου είδους θεώρηση για τον εαυτο μας δεν μπορεί να προέρθει παρά μόνο από ένα πολύ οικείον περιβάλλον και όχι από αόριστους "άλλους"...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”