ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

Ευχαριστούμε Αλεξιάκι :x :x
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από Ellaki »

>:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από Βικούλα »

:* >:d< >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
ALEXOULA
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24521
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2007 9:04 pm

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από ALEXOULA »

Κακές συνήθειες που καταστρέφουν το συκώτι μας


Ημερομηνία: 28/12/2019

Δεν είναι μόνο το αλκοόλ, αλλά αυτό έχουμε συνδέσει με τις δυσλειτουργίες στο συκώτι. Όμως, το συκώτι είναι από τα σημαντικότερα όργανα του σώματος με λειτουργίες και διεργασίες που ξεπερνούν τις 500 σε αριθμό. Ο καθαρισμός του αίματος, η παραγωγή της χολής που βοηθά στη διάσπαση των λιπαρών τροφών, η απομάκρυνση των τοξινών από τον οργανισμό, η μετατροπή των θρεπτικών συστατικών σε ενέργεια και η αποθήκευσή τους είναι μόνο λίγες από αυτές. Επομένως, η διατήρηση της καλής υγείας του είναι μια δουλειά που οφείλουμε να κάνουμε ξεκινώντας από την αποφυγή κάποιων βλαβερών συνηθειών.

Υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ

Η προφανέστερη και «δημοφιλέστερη» συνήθειά μας που όλοι γνωρίζουμε ότι επιβαρύνει το συκώτι. Η κατάχρηση αλκοόλ μπορεί να φτάσει σε τέτοιο σημείο που οι βλάβες στο ήπαρ να είναι μη αναστρέψιμες. Η κίρρωση του ήπατος είναι η πιο συνηθισμένη συνέπεια. Ένα ποτό την ημέρα για τις γυναίκες και δύο για τους άντρες είναι η ανώτερη συνιστώμενη δόση.



Παχυσαρκία

Το υπερβολικό, πάνω από το φυσιολογικό βάρος, επιβαρύνει όλα τα όργανα του σώματος. Η συνέπεια στο συκώτι είναι η συσσώρευση λίπους πάνω του, ή αλλιώς η μη αλκοολική λιπώδης νόσος του ήπατος.

Ανεπαρκής ενυδάτωση

Η αφυδάτωση βλάπτει ολόκληρο τον οργανισμό και επομένως και το συκώτι. Επειδή το συκώτι αποτοξινώνει τον οργανισμό, χωρίς νερό είναι αυτονόητο ότι δεν μπορεί να το κάνει. Ας θυμόμαστε ότι το σώμα μας μπορεί να ενυδατωθεί με νερό, αλλά και με την κατανάλωση φρούτων, λαχανικών, χυμών χωρίς ζάχαρη, τσάι και άλλα ροφήματα χωρίς ζάχαρη.

Καθημερινή κατανάλωση πρόχειρου φαγητού

Όλα τα γεύματα των fast food εστιατορίων είναι γεμάτα τρανς λιπαρά. Πρόκειται για τεχνητά υδρογονωμένα έλαια που προστίθενται στις τροφές ως μέσο συντήρησης. Δεν είναι όμως μόνο αυτά, αλλά και ο τρόπος μαγειρέματος και τα υλικά που χρησιμοποιούνται που κάνουν αυτά τα φαγητά τόσο ανθυγιεινά. Η συχνή κατανάλωσή τους αυξάνει την κακή χοληστερόλη και τη συσσώρευση λίπους στο συκώτι.

Κατανάλωση λιπαρών γευμάτων λίγο πριν τον ύπνο

Το συκώτι μας εργάζεται πολύ εντατικά ενώ κοιμόμαστε με σκοπό την εκτέλεση συγκεκριμένων διεργασιών. Αν το επιβαρύνουμε με πλούσια σε λιπαρά και σάκχαρα γεύματα, το αναγκάζουμε να αφήσει ό,τι έχει να κάνει στην άκρη και να επεξεργαστεί όλα αυτά. Επιλέγοντας ένα πιο ελαφρύ γεύμα όμως, η διαδικασία της αποτοξίνωσης γίνεται πολύ πιο γρήγορα.

Καθιστική ζωή

Αν και μόλις το 1% των τοξινών φεύγει με την εφίδρωση, η καθημερινή, έστω ήπιας έντασης άσκηση είναι απαραίτητη. Με τον ιδρώτα οι πόροι του δέρματος ανοίγουν και ο ρυθμός εφίδρωσης αυξάνεται. Έστω αυτό το μικρό ποσοστό των τοξινών που αποβάλλεται απαλλάσσει το συκώτι από λίγη επιπλέον δουλειά.

Σεξ χωρίς προφυλάξεις

Η ηπατίτιδα Β είναι μια λοίμωξη που μεταδίδεται μέσω της άμεσης επαφής με τα σωματικά υγρά ή το αίμα. Επομένως, τα μέτρα προφύλαξης κατά την σεξουαλική πράξη κρίνονται αναγκαία.

flowmagazine.gr/
Γι' αυτό που πολεμάς είναι μόνο η εξέλιξή σου...Εκεί στον κάθετο άξονα...γιατί όταν αυτός ολοκληρωθεί, ο πόλεμος μετά, στον οριζόντιο, γίνεται αρμονία, ειρήνη και πληρότητα

__________________________________________________________
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

για την καθιστική ζωή δεν το ήξερα

:x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από Fotinoula »

ΙΩΑΝΝΑ έγραψε: 30 Μαρ 2020 11:21 pm για την καθιστική ζωή δεν το ήξερα

:x :x :x


καλά μην αρχίσεις να παίρνεις τους δρόμους τώρα εσύ για χάριν του συκωτιού :)) :)) :))
sms τύπου: για το συκώτι μου το κάνω κυριε policeman :))
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Λιζούλα
Δημοσιεύσεις: 17536
Εγγραφή: 21 Απρ 2010 1:06 pm

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από Λιζούλα »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Ευχαριστούμε Αλεξιάκι >:d< >:d< >:d<
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

:)) :)) :))
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από Danielli »

Fotinoula έγραψε: 31 Μαρ 2020 6:42 pm καλά μην αρχίσεις να παίρνεις τους δρόμους τώρα εσύ για χάριν του συκωτιού :)) :)) :))
sms τύπου: για το συκώτι μου το κάνω κυριε policeman :))
^:)^ ^:)^ ^:)^ =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ

Δημοσίευση από Annoula »

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ - ΥΓΕΙΑ - ΟΜΟΡΦΙΑ”